Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Nedávno mě totálně vypeklo miui, strávil jsem hodiny debugováním html5 kódu kolem geolokace, aby se nakonec ukázalo, že to číňani rozbili tak šikovně, že geolokace fungovala v nativních aplikacích ale nefungovala v čemkoliv co využívá WebView. Redmi2 letěl do koše a vzal jsem mobil, na kterém jsem vědel že rozchodím CyanogenMod. S CM (12.1) zatím spokojenost, vše chodí skvěle, akorát mě vyložene irituje jeden efekt, který google přidal do Android 5. Popravdě, poprvé, když jsem měl v ruce tablet s Android 5, tak jsem 5 minut procházel Developer options a Accessibility settings, než mě došlo, že to není chyba, ale nový cool efekt. Nakonec bylo potřeba trochu poupravit bytecode.
Pro jeden Pythoní projekt na kterém pracuji jsem potřeboval převést CRONový zápis (12 9 * * *) na "human readable" string, zde se chci podělit o výsledek.
Kvůli krátké expiraci certifikátů od letsencrypt jsem byl nucen napsat tento krátký script v pythonu který zajišťuje automatické obnovení certifikátů když se blíží datum expirace a také umožňuje vystavování nových certifikátů. Dále zasílá informace o stavu obnovení certifikátu emailem.
Tento článek popisuje, jak použít vývojové prostředí QtCreator na programování bare-metal mikropočítačů. Celý postup je pro ukázku aplikován na cenově dostupný vývojový kit STM32F4 Discovery, ale pouze s minimálními obměnami je aplikovatelný i na ostatní vývojové kity od STMicroelectronics nebo i od jiných výrobců.
Toto je postup, jak zprovoznit https s certifikátem od Let's encrypt během deseti minut (pokud vám nevadí spouštět klienta pod právy roota a shodit na chvilku web server).
Jsem velký fanda Btrfs a nedávno jsem psal o tom, jak jsem jej nasadil i na jednom ne až tak důležitém produkčním serveru, když jsem narazil na omezení velikosti Ext4 filesystému. Od té doby mám s Btrfs (a moderními spotřebitelskými disky) dva zážitky, které se dají shrnout jako lesk a bída Btrfs a bída moderních pevných disků. Stručný závěr: Btrfs ještě chce nějaký vývoj, ale už teď vážně zvažte jeho použití, protože kontrolní součty na úrovní filesystému jsou strašně důležitá a užitečná vlastnost a moderním diskům se nedá věřit.
V roce 2009 (wow, ten čas letí...) jsem publikoval zápisek, jak vrátit do webového prohlížeče Firefox podbarvování celého adresního řádku na stránkách zabezpečených SSL/TLS, které zmizelo s vydáním Firefoxu verze 3. Od té doby jsem více méně identický kód stále používal. S nedávno vydanou 43. verzí Firefoxu však podbarvování opět přestalo fungovat.
Tak sem nám chýlí rok ke svému konci a RSS Guard 3.0.0 je tady
Certifikáty Let's Encrypt sú vydávané s dobou platnosti 90 dní. Dokumentácia toho o aktualizácii moc nepíše, takže som si vymyslel takú malú blbú utilitku, ktorá aktualizuje certifikáty.
Kamera pre Raspberry Pi nieje nič extra a fotky sa za dobré daju považovať akurat tie fotené za slnečného dňa. Ale aj tak mi to nedalo a amusel som vyskúšať čo to dá - v noci. Napríklad spraviť nočnú fotku so zrkadlovkou na dlhý čas je jedna radosť. Ale s kamerou Pi a jej mrňavým senzorom, čočkou s mizernou svetelnosťou... a hlavne obmedzeným firmware, to by mohla byť celkom výzva si myslim. Tak poďme na to.
Viem že neprinášam na stránkach tohto blogu žiadnu novinku ale napriek tomu sa chcem podeliť o skúsenosti z vývoja WebUI aplikácie s pomocou GWT. Google Web Toolkit GWT je nástroj na vývoj WebUI aplikácie, ktorý je založený na myšlienke krížovej kompilácie Java -> JavaScript. Pre javovských vývojárov prináša jednoduchú cestu ako písať WebUI aplikáciu, v známom jazyku, bez toho aby sa museli učiť JavaScript. Určite sa ale nevyhnú CSS a HTML.
...a znovu a znovu vytvářejí "Yet another XYZ" programy. Aneb GPXSee se představuje.
Zhruba před rokem jsem na novém serveru vytvářel úložiště ze 4 kusů Hitachi 4 TB disků. Z hlediska bezpečnosti uložení dat jsem požadoval redundanci uložení (stačí dvě kopie) a samozřejmě čím vyšší rychlost, tím lépe. Už v té době jsem také předpokládal, že časem do serveru přibudou další disky a úložiště se bude rozšiřovat. Když k tomu ale teď došlo, tak jsem narazil u ext4 na limit 16 TiB velikosti filesystému. Skončilo to přechodem na Btrfs (podrobnosti dále) v produkčním provozu (byť ne kritickém), tak mi držte palce.
Keď som s djangom začínal nemal som ORM vôbec rád. Bolo hrozne obmedzené a veľa vecí bolo nutné napísať v surovom SQL. Postupne sa každou verziou ORM zlepšuje a ja môžem vyhadzovať rôzne hacky. Dnešný blog bude o nahradení django-qsstats-magic funkciami priamo z django ORM.
Dnešný blog bude tak trochu o benchmarkoch a tak trochu o porovnaní kódu ReactJS a reactor.js (názov reactor bol zvolený pred zverejnením ReactJS).
Před pár dny jsem se vydal nakupovat do bitcoinomatu bitcoiny. Většina lidí s tím stále má psychický problém, proto jsem se rozhodl přidat obrazovou dokumentaci, abych ukázal, že na tom opravdu není nic těžkého.