Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Dnešný blog bude o tom ako nahradiť qtconfig z Qt4 používaný na nastavenie štýlu Qt aplikácií.
Byla vydána verze 3.3.0 RSS/ATOM čtečky RSS Guard. RSS Guard nyní kompletně přesídlil na Github. Původní repozitář na BitBucketu už není nadále k dispozici. K rozhodnutí mě vedlo především větší množství možných přispěvatelů na Githubu a dále například lepší správa bug reportů.
Pacemaker je aplikace se kterou s velkou pravděpodobností většina z vás vůbec nepřijde do styku. A když už, tak zpravidla pouze ve dvou nodovém nasazení. Ovšem kola dějin se točí dál a s pozvolným nástupem distribuovaných souborových systémů už přestávají být vícenodové clustery raritou. A pokud budete chtít v takovém prostředí provozovat Pacemaker, tak dříve či později narazíte na parametr utilization
Ubuntu pro telefony se pořád vyvíjí. Možná ne tak rychle, jak by nĕkdo mohl chtít, ale přece jen. Od vydání prvního telefonu je to zhruba roka a máme tu nový tablet. A přibývají i nĕjaké ty programy. Co je tedy letos nového?
dlouho jsem do tebe nic nezapsal, ale cítím, že nyní je ta pravá chvíle napsat něco pěkného o Fríských konících. Takže chutě do toho.
Na chalupě vyrábím připojení přes místního komerčního poskytovatele, s kterým jsem se domluvil na instalaci vlastního HW. Na jeho APčku tak bude mikrotik, ke kterému budou mít obě strany admin práva a mně tam bude končit bezpečný tunel do mé domovské CzF sítě. V následujících odstavcích si probereme jak na to a podíváme se i na různé hvězdičky a poznámky pod čarou.To je děs jak ten čas letí. Před rokem a půl jsem zde publikoval blogpost na téma - virtualizovaný cluster. Ten měl vzápětí následovat tento blogpost, ale protože koncem září je v našem prostředí nejvíc práce už nebyl čas na doladění důležité komponenty - virtuálního hostitele. Cílem blogpostu totiž je - nabídnout, všem co mají zájem - virtuální stroj, ve kterém by si mohli v izolovaném prostředí vyzkoušet jak se pracuje s Pacemakerem. Virtualizovaný cluster v prostředí virtuálního hostitele.
*
a nakonec o topic proměnné $_
a jejím nepsání.
Oficiální android emulátor podporuje příkazy geo fix
a geo nmea
pro mockování GPS. Funguje to opravdu jednoduše - telnet localhost 5554
a geo fix longitude_value latitude_value
. Fajn, něco takového (resp. stejného!) bych rád i pro testování přímo na mobilu/tabletu/apod. Jenže co si sám nenaprogramuješ to nemáś :). MockGeoFix.
Po internete sa povaľuje zopár blbých návodov ako zmeniť frekvenciu PWM z defaultných 200Hz (hnusné blikanie) na povezme prijateľných 2 000Hz. Nie, že by to nefungovalo, ale zápis frekvencie PWM do príslušného registra GPU vyradí ovládanie podsvietenia cez xbacklight a podobné nástroje.
How to setup fully encrypted btrfs root for RPi, including ssh unlock
Od prechodu z KDE na Awesome ma trápi chýbajúce GUI pre pripájanie. Preto som sa rozhodol napísať jednoduchý applet pre pripájanie a odpájanie diskov.
Jsem fanda Btrfs, ale zajímá mne i jeho hlavní soupeř – ZFS. Nedávno se objevily zprávičky o přípravě toho, aby bylo ZFS (i přes problematické licencování) snadno použitelné v Ubuntu a Debianu. To mne přivedlo na (skvělý!) tutoriál Aarona Toponce o ZFS na Linuxu. Na základě něho a ještě několika dalších zdrojů se mi zdá, že Btrfs je v mnoha ohledech navrženo flexibilněji a vhodněji, i když samozřejmě má i své nevýhody. V tomto zápisku tedy zkusím stručně shrnout pro a proti, která u Btrfs a ZFS vidím.
Nedávno som hľadal dobrý prevažne pracovný notebook. Nebudem dlho chodiť okolo horúcej kaše - nakoniec som skončil s Thinkpadom T420. Má síce svoje muchy, najviac ma štve uspávanie USB, ale inak je celkom fajn.
Jednu věc jsem ještě nepochopil. Když píšu v céčku a používám nebo upravuju céčkovské knihovny, tak se často řeší API a ABI kompatibilita. V rámci kompatibilních verzí musí všechno fungovat navzdory nezávislým upgradům jednotlivých komponent. Udržovat kompatibilitu v projektech k tomu uzpůsobených bývá až kouzelně jednoduché.
Poslední tři dny probíhala v Brně konference DevConf 2016, a byla to obrovsky povedená akce s velmi našlápnutým programem. Rozsah programu v pouhých třech dnech vlastně považuji za jedinou nevýhodu akce – člověk by potřeboval být na třech místech současně, aby shlédl všechno, co chtěl. Ještě že existuje záznam skoro celého programu, tak se to dá doposlechnout dodatečně. Extrémně populárním tématem na konferenci byl Docker (což dále úzce souvisí i s OpenShift apod.), a byla to i jedna z hlavních věcí, kvůli které jsem tam šel. Z prvotního obrovského nadšení jsem ale nyní ve fázi deprese: buď něco přehlížím (a budu moc rád, pokud to tak je a v diskusi pod zápiskem mi to vysvětlíte), nebo se všichni totálně zbláznili a bezpečnost typického uživatele Dockeru/OpenShiftu je na úrovni BFU, který nadšeně a bez nejmenšího zamyšlení a zaváhání spustí každý .EXE a .COM soubor, který mu přijde e-mailem.
Jsou tomu dva týdny, co jsem publikoval blogpost, ve kterém jsem shrnul problémy s překrýváním systému publikovaného přes NFS. Během té doby jsem absolvoval celou řádku pokusů a kompilací jádra - včetně těch nejaktuálnějších verzí z git repozitáře. Nakonec jsem nad tím zlomil hůl s tím, že řešení, o kterém jsem tu psal v předchozím blogpostu je funkční a je čas jít dál. A dnes jsem - v souvislosti s řešením zcela jiného problému - přišel na to, proč kolabovalo aufs a jak to obejít.
Je to tristní situace. Dlouho a s nadějí očekávaná integrace modulu overlay (původně "overlayfs") má zatím velice rozpačitý výsledek, neboť stále nefunguje nad NFS a jak se zdá, ani u jádra řady 4.5 se situace jen tak nezmění. I když nemohu vyloučit, že je to možná kombinací jaderných modulů a konfigurace jádra Debianu. Nechápu, jakým způsobem, za jakých okolností a proti jakému NFS serveru Szeredi tento modul testuje, protože mi to nefunguje ani u poslední verze jádra ( commit 2c9b3 ), která již má začleněn patch zavádějící parametr 'default_permissions'. Díky němu by měl overlay nad readonly NFS fungovat. Jenže..
Namountovaný NFS adresář vypadá na první pohled OK. Až na jeden detail - žádný soubor nelze otevřít. Ať dělám co dělám, vždy skončím při pokusu o čtení obsahu souboru s hláškou: "No such device or address".
Nedávno mě totálně vypeklo miui, strávil jsem hodiny debugováním html5 kódu kolem geolokace, aby se nakonec ukázalo, že to číňani rozbili tak šikovně, že geolokace fungovala v nativních aplikacích ale nefungovala v čemkoliv co využívá WebView. Redmi2 letěl do koše a vzal jsem mobil, na kterém jsem vědel že rozchodím CyanogenMod. S CM (12.1) zatím spokojenost, vše chodí skvěle, akorát mě vyložene irituje jeden efekt, který google přidal do Android 5. Popravdě, poprvé, když jsem měl v ruce tablet s Android 5, tak jsem 5 minut procházel Developer options a Accessibility settings, než mě došlo, že to není chyba, ale nový cool efekt. Nakonec bylo potřeba trochu poupravit bytecode.