Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - 12. 11. 2008Aktuální verze jádra: 2.6.28-rc4. Citáty týdne: Matthew Garret, Ingo Molnár, Andrew Morton. Sledování testerů a ohlašovatelů chyb. /dev/ksm: dynamické sdílení paměti. Smutný příběh ovladače em28xx.
Minidistro: Ulteo, Gaël DuvalUlteo je zajímavý koncept, který v sobě spojuje instalovatelnou linuxovou distribuci s virtualizovaným linuxovým prostředím pro Windows (aneb Linux v EXE) a online virtuálním desktopem, jenž lze provozovat v rámci prohlížeče webu. Gaël Duval je známý především jako zakladatel distribuce Mandrake (nynější Mandriva).
Enterprise servery IBM System xS pomocí technologie založené na otevřených standardech, ale zároveň ve snaze inovovat, vytvořila IBM ideální platformu pro dnešní obchodní aplikace: enterprise servery IBM System x™.
Distribuční novinky - 50/2008FSF podává žalobu na Cisco. Intel pracuje na podpoře USB 3.0. FFII spouští petici proti SW patentům. Facebook publikoval upravený memcached. Frenzy 1.1. TinyMe 2008.1. BSDanywhere 4.4.
openSUSE 11.1Distribuce openSUSE sice zvýšila čísla verze jen o desetinu jednotky, ale změn v ní najdete poměrně dost. Přečtěte si, co je nového, co se povedlo, co méně, a co můžete od openSUSE 11.1 čekat.
Hardwarové novinky 50/2008Intel dokončil 32nm výrobní proces. Seagate zkracuje záruku u některých disků. Myš oslavila 40 let existence. Seasonic má certifikaci 80Plus Gold pro tři zdroje. XFX jde do "tábora rudých".
Byla vydána nová verze otevřeného ovladače pro grafické karty ATI RadeonHD 1.24. Zřejmě nejdůležitějším vylepšením oproti minulé verzi je podpora zvuku na rozhraní HDMI. Mimo jiné ovladač nově podporuje čipy RV710/730 (série 4000) a otáčení/posouvaní obrazovky pomocí RandR. Bohužel, podpora 3D akcelerace na čipech R600/700 (série 2000-4000) je dle Phoronixu z právních důvodů stále věcí budoucnosti.
Vyšla nová beta ovladačů pro grafické karty NVIDIA - 180.16. Obsahuje několik změn ve VDPAU, dále také přináší podporu "nových" karet a pár dalších oprav.
Na serveru zive.cz běží až do konce víkendu soutěž o knihu Lukáše Jelínka, Jádro systému Linux - Kompletní průvodce programátora. Pokud se zajímáte o linuxový kernel, nebo chcete tuto knihu prostě mít ve své knihovničce, stačí vyplnit 3 jednoduché otázky na této adrese.
Tomáš Matějíček oznámil vydání nové verze živé distribuce Slax 6.0.9. Jako hlavní změny uvádí přechod na Slackware 12.2, s tím související upgrade jádra na verzi 2.6.27.8, zahrnutí KDE 3.5.10 nebo Squashfs 3.4. Rovněž byla opravena nepříjemná chyba Unsquashfs.
Závodní automobilový simulátor TORCS si vysloužil svůj fork. Šest vývojářů nebylo spokojeno s konzervativním vedením projektu, tak se udělali pro sebe a slibují, snad ještě letos, vydání první verze TORCS-NG, která bude mít nová auta, dráhy a inteligentní soupeře a v budoucnu např. také síťové závodění. Blog hlavního vývojáře, zdroj ProLinux.de.
Maarten Lankhorst pracuje na větvi Wine, která bude umět spouštět 64bit programy. Nyní oznámil svůj první úspěch - Wine64 spustilo Hello world.
Sun se dohodl s Toshibou, že bude nabízet některé modely svých notebooků s předinstalovaným systémem OpenSolaris 2008.11 (předkonfigurovaným a optimalizovaným pro dané modely).
Opravné vydání dokumentového procesoru LyX 1.6.1 přináší mimo jiné aktualizovaný český překlad uživatelského rozhraní. Poznámky k vydání.
Vyšlo Maemo 5 SDK (první pre-alfa vydání). Konfigurace jádra se blíží klasickému Linuxu, nabízí hardwarovou akceleraci grafiky, podporu HD fotoaparátů, podporu OMAP3 a hromadu aktualizovaných balíčků.
Awesome je minimalistický správce oken, který využívá koncept tagování oken. 12. prosince vyšla verze 3.1 (changelog). Je možné jej rozšiřovat a nastavovat pomocí jazyku Lua. V článku na fastlinux.eu najdete přehled klávesových zkratek a popis konfigurační voleb.
Zúčastněte 10. a 11. února 2009 konference Oracle Develop, přední světové akce o vývojářských trendech v technologiích Java, REA, SOA a v databázích. Přednášet budou významní světoví odborníci, kteří se s vámi podělí o své znalosti a zkušenosti a nabídnou řadu informací, jak z těchto technologií získat co nejvíce a jak je využívat v prostředí Oracle. Soutěž o tři volné vstupy na Oracle Develop v Praze:
Soutěžní otázky o tři volné vstupy na Oracle Develop v Praze:
1. V kterých městech proběhne konference iDevelop?
2. V jakém pražském hotelu se bude iDevelop konat?
3. Kteří odborníci budou mít hlavní přednášky?
Odpovědi posílejte e-mailem do 10. 1. 2009 na adresu kamil.pittner@oracle.com.
Sun minulý pátek vydal 64bitový Java plugin do webových prohlížečů. Plugin je součástí Java SE 6 Update 12. Toto je dobrá zpráva pro všechny, kteří narazili na problémy s pluginem dodávaným s IcedTea.
Vyšla opravná verze Apache 2.2.11, která opravuje několik chyb. Mezi novými vlastnostmi patří např. možnost zapsání počtu keepalive požadavků pro daný request do logu pomocí LogFormat parametru %k.
Vzpomínáte na XFree86? Vyšlo XFree86 4.8.0. Je to první velký update za poslední rok a půl. Nabízí novinky, které už jsou v X.Org: opravy pro PCI-X a PCIe, podporu nových Radeonů, opravy úniků paměti a další opravy.
Na vývojářském webu Opery vyšel článek (český překlad) popisující vytváření pseudo3D hry Wolfenstein za použití tagu <canvas> v HTML 5.
Po mnoha rc verzích (bylo jich celkem osm) konečně vyšel Centreon 2.0, webová nadstavba nad monitorovačním systémem Nagios. Nová verze přináší spoustu novinek a celá sláva je doprovázena i novou tváří domovských stránek. Na českém překladu se pracuje.
Nový Linux Mint 6 “Felicia” můžete stahovat, O tom, co všechno je nového, se můžete dočíst v novinkách.
KDE tým dnes oznamuje uvolnění druhé betaverze KDE 4.2. Tato vývojová verze opravuje několik set bugů, vylepšuje Plasmu, Multi Screen podporu, přidává další pluginy pro KRunner, další desktopové efekty. Vylepšení se dočkaly i aplikace jako Konqueror (zrychlení načítání stránek), KMail, KWrite, Ark a další.
V článku o stavu vývoje Rakudo Perlu jeden z hlavních programátorů shrnuje současný stav. Rakudo Perl splňuje přes 5000 testů, což je více než polovina ze zatím nekompletního oficiálního souboru testů. Před měsícem byl na prvním Parrot developer summitu přijat plán vývoje virtuálního stroje Parrot, na němž Rakudo Perl 6 běží.
Pokud se zajímáte o instant messaging a VoIP, čtěte rozhovor se Sjoerdem Simonsem o klientovi Empathy a frameworku Telepathy.
Jos Poortvliet připravil video s demonstrací funkcí (efektů) kompozitního správce oken KWin z KDE 4.2 beta 2. Najdete jej buď na YouTube (nižší kvalita), nebo na blip.tv ve formátu OGG Video.
Vývojáři Debianu hlasují o chystaném vydání Lennyho. Hlasuje se o tom, zda povolit porušení pravidel svobodného softwaru Debianu nebo zda zahrnout proprietární firmware, a o dalších věcech, které se točí okolo licencování a svobodného softwaru.
Phoronix sestavil dvojici článků: rok 2008 u NVIDIE a rok 2008 u AMD. Články popisují pokroky, kterých dosáhly ovladače pro grafické karty obou firem.
Distribuce openSUSE spustila repozitář openSUSE:Contrib, do kterého může svým dílem (RPM balíčkem) přispět (skoro) kdokoliv. Přečtěte si oznámení, podívejte na wiki a případně přihlaste do mailing listu.
Vyšel VirtualBox 2.1.0. Přináší experimentální akceleraci 3D přes OpenGL, plnou podporu VMDK/VHD včetně snapshotů, experimentální podporu 64b. guestů na 32b. hardwaru, podporu hardwarové virtualizace (VT-x a AMD-V) na Mac OS X a další novinky.
Vyšly webové prohlížeče Mozilla Firefox 3.0.5 a 2.0.0.19, které opravují bezpečnostní problémy. V případě třetí řady je navíc odstraněna EULA, přidány nové překlady a zlepšena přístupnost.
Na blogu vývojáře Auréliena Gâteaua vyšel zápisek o schopnostech KRunneru, které možná ještě neznáte. Autor mimo jiné zmiňuje plugin pro kalkulačku, powerdevil (suspend), task manager a příkazový řádek.
Vyšel ovladač tiskáren HPLIP 2.8.12. Nepřináší podporu pro žádné nové tiskárny, ale alpha verzi Qt4 GUI, změny v nastavování oprávnění a od této verze jsou všechny PPD součástí tarballu.
Phoronix informuje, že Xine nyní podporuje VDPAU (nedávno uvedené rozhraní pro akceleraci videa od nVIDIA). Implementace VDPAU v Xine nezávisí na ffmpegu, zatím podporuje H.264 a MPEG videa s OSD a umí odstraňovat prokládání. Kód je dostupný zatím pouze v SVN repozitáři (svn://jusst.de/xine-vdpau) a funguje s nVIDIA ovladačem 180.16 a novějšími.
Adobe vydal Flash Player 10.0.15.3 (32bit) a 10.0.21.1 alpha (64bit). Opravují různé chyby. Seznam změn není dostupný.
Vyšlo openSUSE 11.1. Obsahuje více než 200 novinek včetně vylepšeného instalátoru a snazší správy i nové verze softwaru (Firefox 3, OpenOffice.org 3.0, Mono 2.0.1, openJDK, linuxové jádro 2.6.27.7 a další). Stáhnout lze spustitelná instalační LiveCD pro KDE 4.1.3 a GNOME 2.24.1 nebo DVD obsahující mj. i KDE 3.5.10 a Xfce 4.4.3. K dispozici jsou snímky obrazovky.
Vyšlo KDE 4.2 Beta 2, tentokrát doopravdy. Od poslední betaverze bylo uzavřeno 2243 bugů a 1665 otevřeno. K dispozici je spustitelné a zároveň instalační LiveCD založené na openSUSE 11.1. Konečná verze by měla vyjít v lednu 2009 a KDE 4.3 se chystá na léto 2009.
Vývojář Debianu Josselin Mouette byl potrestán za údajně sexistický e-mail do konference debian-devel-announce. Nejméně dvě vývojářky Debianu považovaly zprávu za tak závažnou, že zvažovaly své setrvání. Josselin Mouette přišel o právo posílat zprávy do této konference.
Qt Software dnes vydal Qt 4.5.0 Beta 1 a Qt Creator 0.9.1 Beta. Nová Qt aktualizuje WebKit, přináší benchmarkovací knihovnu, podporu ODF a XSL-T, debugger pro QtScript a další novinky. Zdrojový kód Qt Creatoru je nyní veřejně dostupný v git repozitáři pod GPL.
Byla vydána 10. várka oprav Linuxu 2.6.27. Seznam změn zmiňuje zamykání ve správě paměti a identifikátorů, autentizaci v RPC, nastavování IPsec politik, offload na bridge zařízeních, failover při bondingu, IEEE1394, WiFi (iwlwifi, iwlagn), CAN, e1000e, VMI na x86, hodiny při hibernaci, IOMMU na AMD nebo framebuffer na Mac strojích.
Do RandR 1.3 byla přidána podpora vlastností (properites). Jde o věci jako data EDID, formát signálu, typ a číslo konektoru apod., s tím, že povinné jsou jen formát signálu a typ konektoru. Ovladač RadeonHD už takto rozšířené RandR nabízí.
BBC vydala svůj přehrávač iPlayer pro Linux (a Mac). Nový iPlayer je založen na multiplatformní technologii Adobe AIR. BBC dříve nechtěla zpřístupnit iPlayer pro jiné systémy než MS Windows kvůli "nutnosti" používat DRM.
Ted Ts'o se stal novým technickým ředitelem Linux Foundation. Ted je aktivním členem linuxové komunity - byl také prvním severoamerickým vývojářem Linuxu. Na postu technického ředitele nahrazuje Markuse Rexe.
Doug Heintzman, který řídí strategii vývoje IBM Lotus, vidí netbooky jako šanci pro Linux, aby pohnul s dominantním postavením Windows. Jak lidé poznají a oblíbí si Linux na netboocích, dostane větší šanci i na klasických desktopech. Jako důkaz toho bere to, že se do hry o netbooky zapojuje čím dál více firem. Více na eWeek.com.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: