Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Tak se dnes sešlo několik zajímavých výročí. Za prvé tu máme podzim, třetí roční období, Slunce vstupuje astrologicky do znamení Vah. Letos také takto přesně začíná (už od včerejšího soumraku) židovský Nový rok, letos se zajímavým číslem 5767. No a protože na první den měsíce tišri se událo stvoření Adama a Evy (3760 let př. n. l. :), hned ten den stačili poprvé zhřešit, znáte to, překročením Božího zákazu sahat po ovoci stromu Poznání dobrého a zlého, a byli za to vykopnuti z Ráje, hned toho stačili alibisticky litovat, což také vzpomenutí hodno jest :)
..abych si třeba uměl hravě doprogramovat konverzní pluginy? Takhle kolikrát jak idiot soubory ukládám, importuju, exportuju a zkouším co vyleze nejlíp. Mám takovou touhu - porozumět si s Pythonem. Čím to, že prozatím každý pokus skončil tím, že jsem se pokorně vrátil k shellu?
Již třetím rokem studuji SPŠE v Olomoucim kromě technických předmětů zde máme i ty mnou méně oblíbené - jazyky. V češtině máme povinnou četbu z které máme slíbené písemky a jelikož jsem "pilný" student, rozhodl jsem se vyrazit do knihovny, ještě bych mohl podotknout, že na tenhle měsíc máme Fráňu Šrámka - Modrý a rudý, jenže v Olomouckých knihovnách není nikde k sehnání, jenom na objednávku měsíc až dva dobředu. Zamířil jsem tedy do okolních vesnic, v Bystrovanech mají jenom ve středu a ve Velké Bystřici v pátek také nemají. Zbývala poslední naděje: naše místní malá knihovnička. Jenže...
Neni to prilis koser delat z blogu bazar, ale coz :)
"Prodam" do dobrych rukou desktop - byl upraven (vymenil jsem vetracek u zdroje a na cpu - je naprosto tichy) pro provoz (a taky tak fungoval) domaciho routeru. Tri sloty pci, 2x DIMM - nyni je osazen 32MB ram a 400MHz CPU Celeron + 15' monitor :) Cena za samotny desktop (hola varianta - mb, zdroj) 100Kc, monitor za 50Kc s cpu + 70Kc a ram se muze hodit, tu si necham :)) ma integrovanou lan, sound a grafiku, 2xusb, ps/2 pro mys a klavesnici, takze pokud je nekdo z prahy a mel by zajem - klidne se stavte source@email.cz
Ahoj. Pouzivam IRC server ircd-hybrid
a potreboval na nem pouzivat NickServ
a ChanServ
. Jak ho tam mam pridat?
Uvital bych neco jednoducheho.
Licq upozonuje na nove spravy, aj ked to obcas nema vyznam. Tu je skript, vdaka ktoremu Licq iba upozornuje, ale neotravuje.
Tak jsem zvědav. Můj šéf se dostal do válečné nálady. Došla mu trpělivost a odeslal vyplněný formulář na ministerstvo ve formátu doporučeném Evropskou komisí. Něco o tom jak je to s jeho schválením na webu openoffice.cz
V několika posledních debatách se tady objevil problém s instalací Linuxu na stroje s předinstalovanými Windowsy. Těžko předjímat nejrůynější zběsilé kombinace které můžete potkat, ale mohu představit postup jaký používám v takových případech.
Na něčí žádost jsem na abclinuxu.cz nahradil (snad) všechny výskyty x za × (×), takže se snad na těch správných místech zobrazuje křížek místo iks. Také už je myslím vhodná chvíle ke kritice vzhledu nové sekce Software...
Také vás štve, že některé servery poskytují pouze neúplné RSS kanály? Např. usekávají novinky v půlce textu (nebudu radši jmenovat ) či dokonce poskytují jen titulky bez žádného textu (např. KDE Dot News)? Mě to štvalo, tak jsem se vydal cestou "udělej si sám" a napsal v PHP jednoduchou webovou aplikaci RSSMan, která umí RSS kanály obohacovat daty získanými parsováním webových stránek. Jedná se tedy o jakousi RSS proxy. Stahovaná data navíc cachuje, což může být v řadě případů taktéž výhoda...
Posledních pár týdnů trávím jako dobrovolný tester Windows Vista. Ne že bych to nějak zkoumal do detailu nebo tak něco, prostě to zkouším používat. Jak to dopadlo prozradím rovnou v perexu - je to o ničem. Kromě lepší grafiky a pár příjemných detailů je to jenom k vzteku.
Snivaju sa mi divne veci. A po jednom takom sne som zacal uvazovat, aky diskovy priestor by sme potrebovali v hlave, aby sa vyrovnal kapacite mozgu.
Na serveru mam v /etc/ssh/sshd_config
napsano Subsystem sftp /usr/lib/sftp-server
. A kdyz se pripojuju z klienta (na stejne neverejne siti) pre GFTP tak to hodi chybu
Otevírám spojení SSH s 192.168.0.1 Spouštím program: ssh -e none -l root -p 22 192.168.0.1 -s sftp 3: Inicializace protokolu Chyba: Nemohu číst ze socketu: Spojení zrušeno druhou stranou Odpojuji se od 192.168.0.1 Čekám 30 sekund před dalším pokusem o připojeníuz vazne nevim v cem to muze byt :'-( . Pokud nekdo vite tak prosim poradte. Spojeni pres PuTTY normalne funguje.
Snažím se dát dohromady seznam open-source projektů, které by potřebovaly výpomoc. Mělo by se jednat o programátorské nebo dokumentační práce pokud možno nezávislé v rozsahu asi 80-160 pracovních hodin (2-4 týdny). Máte nějaké konkrétní tipy?
Mám doma nový počítač - Acer Aspire. Vypadá hezky, ale je pro mně docela zklamáním.
Po včerejším úvodu dnes popíši jak jsem si začal hrát se streamingem pomocí VLC v gentoo. (Pro ostatní to není příliš odlišné)
Koupil jsem si 2x AirStar2, vložil do PCI tak, že každá má vlastní, nesdílené IRQ, přeložil moduly, nainstaloval jsem USE="3dfx X a52 aac aalib alsa arts avahi bidi cdda cddb corba daap debug dts dvb dvd esd fbcon ffmpeg flac ggi gnutls hal httpd joystick libcaca lirc live matroska mod mp3 mpeg ncurses ogg opengl oss png rtsp samba sdl shout skins speex stream svg svga theora truetype v4l vcd vlm vorbis win32codecs wxwindows xinerama xml xosd xv" emerge -avuD linuxtv-dvb-apps vlc
.
Už je tomu opět několik měsíců, co jsem tu ukazoval své poslední screenshoty. Tentokrát žádné vychytávky (nová thémátka do SuperKaramby) nebudou, vše mám v tomto směru již delší dobu tak jak mi vyhovuje. Ale milovníci KDE eye-candy snad ani samotnými screenshoty nepohrdnou
Vítám vás u třetího dílu automýtů. Bude věnován silničním pravidlům, a to konkrétně předjíždění.
S nástupem Javy 1.5 došlo k mnoha vylepšením jazyka. Přesto, že už je tomu nějaký pátek, překvapilo mě, že mnoho programátorů v Javě nové možnosti nevyužívá. No a k nim se řadím i já (na mou (vý)omluvu, dělám v Javě pár měsíců). Určitě jsou kvanta stránek, které se tím zabývají, ale stejně si musím napsat vlastní poznámky.
Asi by to spíš patřilo do fóra, ale je to krapet rozvláčnější dotaz (a navíc bych si to tu rád schoval jako malé howto, pokud se zadaří), tak se pokusím rozepsat tady v Blogu.
Dneska mi konečně přišel ThinkPad, který jsem si vybral po diskusi pod tímto blogem (nechal jsem si do notebooku přidat ještě 512MB RAM navíc - i s touto pamětí mě stál 20 265 Kč). Už od rozbalení jsem v nepřetržitém stavu nadšení. Ten notebook je prostě dokonalý.
Dnes som len tak zo srandy browsoval po horeuvedenom portali, ale daleko som sa nedostal.
Utorok, 19. september, 2006 Hry / Nepoužívate MS Internet Explorer Nákup balíčkov s hrami, aktivácia balíčkov s hrami zadarmo a generovanie licencie pre hranie hry je možné len keď používate MS Internet Explorer.
Tak v linuxu se asi na televizi nepodívám. Mám (kolikrát už i tady zmiňovaný) WinFast 2000 XP a to RM Edition