Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tak mě opět jednou něco potěšilo. Jak jsem si studoval ten článek o vlc postupně jsem přicházel na (pro sebe) stále zajímavější věci. například podpora televize, poslech rádia a jiné. Jsem samozřejmě věděl, že to existuje, ale nevěnoval jsem tomu nějakou zvláštní pozornost. Moc se mi líbí jak je to vlastně jednoduché. U rádia si člověk stáhne playlist, vloží jej do přehrávače. A to i do xmms a už poslouchá. Sice ne všechno co jsem stáhnul a našel se připojilo, občas to vypíše error, ale to nehraje v mém nadšení pro internetové rádio žádnou roli. V notebooku to bude hrát taky a zbavím se toho starého křápu, co mám v práci. Přestože je mi ho líto vyhodit, protože „co kdyby.” Konečně jsem našel důvod. Ale dokud BBC vysílalo česky byl dobrý. Škoda že už BBC nevysílá česky. Dost mi to schází.
Už pěknou řádku let mi doma leží CD s Need for Speed III HP, poslední dva měsíce jsme se snažil danou hru rozchodit v Linuxu přes wine, ale moc se mi to nedařilo, až před pár dny jsem narazil na stránku kde byl návod jak rozchodit NFS 4 HS pod Wine a toho jsem se chytil.
Dneska jsem si trochu pohrál s configure skriptem, a chtěl jsem, aby z toho vzešlo něco, co se dá použít pro další projekty. Snažil jsem se trochu napodobit cmake:
Pořád mi hlavou běží, ta diskuse kolem domácích zvířat. Tedy především koček. Vykašlu se na dohady jestli se chovají kočky tak či onak a zkusím se podívat na celý problém soužití člověka se zvířaty. Tedy jak ho vidím já. A dopředu říkám, nebudou se každému moje názory líbit. Neříkám názory aby s nimi byl někdo spokojený. Říkám je proto, že si je myslím a dokud kdokoliv nepředloží někdo fakta, že je to jinak, vyslovuji je a myslím si své názory i nadále. Za fakta nepovažuji tvrzení o tom že jsem hlupák a ničemu nerozumím, ani obviňovaní, že chci z někoho dělat blbce případně jakési filosofické názory a úvahy. Pouze jasně prokazatelná fakta.
Je venku nový Azureus 2.5.0.0. Přibyla v něm dost vychytaná funkce Automatic upload speed, která se stará o pingání na ostatní klienty v distribuované databázi a z toho odhaduje vytížení sítě. No a podle toho pak nastaví rychlost odesílání.
ALe ne zas tak moc. Ve střednědobém horizontu půl roku hodlám přejít na Gentoo. Něco sem se s nim už pokoušel, ale to sem neměl trpělivost a hlavně dualcore
Existuje na českém webu nějaký portál podobný např. německému handytarife.de, který se věnuje srovnání tarifů mobilních operátorů? Eventuelně dokonce s kalkulačkami pro výběr?
Chtěl bych si udělat přehled o aktuálních nabídkách aniž bych si musel ručně vypisovat tabulky ze stránek jednotlivých operátorů, ale nic takového nemohu najít (skromný pokus na tarify.info evidentně moc nežil a už dávno umřel, různé nalezitelné články apod. týkající se tarifů připomínají spíš reklamní oznámení jednotlivých operátorů).
Jak řešíte výběr tarifu vy? Díky za tipy nebo i případné úvahy o tom, proč se tyto např. v Německu dost populární služby v Česku moc nepěstují? Protože Češi ochotně platí jako mourovatí, co si kdo řekne (viz bankovní poplatky)?
Když jsem tady koncem října naťukala svůj první článeček, v kterém jsem oznámila úmysl dočasně blogovat na abíčku, netušila jsem, že to bude trvat skoro rok. Nakonec jsem se ale dokopala k tomu, abych si zas vytvořila vlastní internetové doupátko: pokračování tohoto blogu najdete tam, kde jste možná byli zvyklí: weblog.anicka.net.
Slzy utírat nemusíte, velké loučení se nekoná. Až se po dovolené vrátím pořádně k netu, jistě zas zabiju spoustu času sledováním místních diskusí čekajíc na líný kompilátor. Jen ty články teď porostou o pár hopů dál...
Vim, ze uz vas s tim spamovanim o TV programu stvu, ale me to bavi :). Pridal jsem schovani do systray, takovy primitivni vstup z CSFD a dalsi veci :).
Caute,
v posledni dobe se poohlizim po vhodnem serverhousingu, kde bych rad mel nejaky stolni pecko (klidne neco slabsiho) a mohl si tam spustit web server, stahovat (poskytovatel mi zatrhnul torrenta), mozna nejakej mail.
...zatim nejnizsi cenu co jsem nasel je cca litr za mesic. Jo neni to moc, ale kdyz vezmu v potaz to ze je to v podstate za nic, tak je to docela dost.
Takze se ptam jestli by se nenasel clovek (mozna dva...tri) ktery by sli do toho se mnou, samozrejme by to chtelo trochu duvery, nejakej prispevek na pocatecni HW a platby za hosting.
Tak co sel by do toho nejakej debianista ;)
Nepřekročitelnou hranicí je spolupráce s komunisty. O extremistické síly se opírat nebudeme. KSČM se zdá být pilnou pokračovatelkou a vykonavatelkou odkazu KSČ se všemi příznaky sklonu k diktatuře a totalitě.
Tak jsem včera večer mezi znaleckou debatou o kočkách a debatou o politické situaci a k tomu jsem ještě chatoval, zkoušel zprovoznit přehrávání cd na netbsd. K tomuto kroku mě přivedl článek o vlc přehrávačích. Vložil jsem CD do mechaniky a zkusil přehrát. Nic Začal jsem tedy pátrat v manuálu a zjistil jsem, že pokud použiji příkaz
Jak jsem psal v minulém blogu, budu ubytován na intru v Pardubicích (link). Moje máma chce samozdřejmě se mnou dobré spojení, aby mi mohla kdykoli zavolat, takže asi co nevidět dostanu svůj první mobil!!! Do teď jsem se bez něj bez než obešel.
Paklize je nastaveni site internet prilis vysoke, vybrany druh videa nelze prehrat ... :)
Tohle je jeden zpusob jak si tuto hlasku vylozit :) Prave jsem dokoncil reinstalaci ntbku kamosovi a tohle opravdu pred spanim potesi :)Čtyřicet let jsme tu měli Národní frontu, tedy KSČ + ČSSD + ČSL. Asi je nám souzeno tuto situaci zopakovat: Kalousek je pro vládu s ČSSD tolerovanou komunisty. Nevím, jestli mám brečet, řvát, mlátit hlavou do zdi nebo vzít vidle.
Máme doma dvě kočky, obě máme rádi, každá z nich má jinou povahu i jiné hříchy. Jedna, říkáme jí Psycho, je v jídle rychlá, nacpe se k misce, nepustí tam druhou a pak to občas vyblinká. Druhá, Oldies, je pomalá, nechá si vše sníst, než se k něčemu rozhoupe, tak musí třikrát pomalu obejít misku i s mlsající Psycho. To jsou ty veselejší starosti.
Tak jsem pridal nektere funkce a vubec dostal program do nejake, snad funkcni, ale urcite ne koncove, faze.
Ahoj.
Jelikož se chystam do Kanadskych hlubokych lesu rikam si, ze by nebylo marne poridit si nejaky jiny nuz nez muj oblibeny svycarak. Na svycarak nedam dopustit, ale 11 cm neni moc takze uvazuju o koupi nejakeho nezaviraciho loveckeho noze. Jelikoz se v tom nevyznam zkusim prozkoumat nazory mistnich specialistu co by doporucili. Predem upozornuji, ze nechci zadny rambo nuz tzn 30 cm dlouha cepel.
Tvrdost ocele by se mela pohybovat cca stejne jako u meho svycaracku coz je dle rockwela 52.
Diky za tipy, rady, postrehy nebo cokoli co bude pro mne prinosne.
P.S. Nechce nekdo koupit krafarnu Geforce 2 MX400?
Poslední dobou jsem si nemohl nevšimnout jak se na mne ze všech stran valí ZFS.
Pokud je pravda vše co se o ZFS píše, pak se IMHO Sunu povedl výborný kousek a čekají nás ještě zajímavé časy.
Při občasném psaní seriálku o překladačích zjišťuji, že neznám prakticky žádné programovací jazyky. Teda znám jich dost, ale to jsou takové ty běžné, jazyky jako je C, Pascal, C++, Java, JavaScript, PHP, Python, shell, SQL (a PL/SQL) a trochu VHDL. Jediný z exotičtějších jazyků je Smalltalk a trochu jsem viděl D a Logo. Momentálně po očku pokukuji po Lispu (líbí) a Forthu (taky líbí, ale asi nemám využití), což jsou jazyky ze zcela jiného soudku, než ty předešlé (až na ten Smalltalk).
Předělávám školní síť (cca 100 počítačů) a řeším dilema, zda-li použít Bind+dhcpd anebo dnsmasq? Raději bych nasadil dnsmasq, díky své jednoduché konfiguraci, ale nejsem si jistý, jestli to zvládne.
Na serveru poběží i pošta a pravděpodobně i apache.
Budu vděčný za každou vaši radu, zkušenost. :-)
P.S. Jde mi o přidělování IP adres a DNS cache pro přístup k netu
Včera jsem měl možnost vidět poprvé ve svém životě polární záři. Už dlouho se o ní mluvilo, v podstatě skoro od začátku sezóny. Tyto rozhovory mě nechávaly chladným, protože v noci spím, takže asi nebudu stejně schopen nějakou záři zaznamenat, myslel jsem si. Navíc se tu dá koupit spoustu knížek, ve kterých se objevuje spousta fotek aurory borealis, jak se polární záře nazývá v odborných kruzích. Zde se používá termín "northern lights".
Trošku v dnešním blogu zareaguji na některé komentáře k blogu „Tykat nebo vykat.” Lidé v nich projevili různé názory, které celkem nehodlám soudit nebo s nimi polemizovat. Jen tak trošku použiji svoje poznání, co jsem tak během života udělal. Všiml jsem si častokrát, protože jsem prošel nejrůznějšími komunitami lidí,že jsou lidé,kteří mají určitý odstup od druhých.