Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
V diskuzi pod jedním z nedávných blogpostů se objevil i obecně pomýlený názor že "Češi prostě neválčí". Není to pravda. Obyvatelé českých zemí totiž válčí neustále, ale mají svůj specifický způsob boje, který je pro příslušníky jiných národů nepochopitelný.
Občas se stane, že potřebujete přistupovat k nějakému zdroji na internetu nepřímo. Pokud se jedná o desítky až stovky requestů, a neplánujete dělat nic ošklivého, dá se použít třeba VPS, nebo VPN. Pokud však potřebujete například postahovat nějakou větší databázi, která vám zabere tisíce a statisíce requestů, je většinou dobré, či přímo nutné, použít proxy.
Tak jsem se konečně dostal ke svému dlouhodobému restu - hodit manuál ke GlusterFS z poznámek do wiki, a když už jsem byl v ráži, tak byl již existující manuál k LVM rozšířen o kapitolu na téma Thin Provisioning a využití SSD jako LVM cache.
Kdysi dávno na základní škole, když se nás ptali, čím bychom chtěli být, jsem šokoval učitelku tím, že jsem chtěl být farářem. Ne proto, že bych byl věřící, ale protože jsem chtěl pomáhat lidem na cestě k tomu, být lepší po té lidské stránce. Časem jsem si ale uvědomil a na vlastní kůži poznal, že staré psy novým kouskům nenaučíš a proutky je třeba ohýbat dokud jsou mladé. Proto jsem šel na pedagogikou fakultu. Ale, jak vidno, moje cesta měla jít úplně jiným směrem a tak píšu sem.
Zápisek o čtvrtém semestru jsem končil tím, že pokračování snad bude dřív než za rok – stíhám to! A to dokonce i před uzávěrkou podávání přihlášek, takže nepochybně někoho stačím odradit (jk). Vzhledem k rozsahu výuky v šestém semestru nyní navíc v ultimátním balení dva v jednom.
V tomto mniblogu by som sa chcel podeliť o môj zoznam zaujímavých objektívov, ktoré sú použiteľné Pentaxe (tj. s Pentax K bajonetom, alebo redukciou bez optického člena).
Dnešná doba je rozporuplná. Na jednej strane ľudia majú také možnosti a platí to aj vo svére IT a aj Linuxu na druhej strane sa tu prejavuje snaha o kontrolu a vali sa nam tu totalny mainstream.
Dlhé roky som bol spokojný s ASUS WL-500g Premium v2. Od začiatku som na ňom používal upravený firmware, najprv od Olega a neskôr OpenWRT. Problémy začali zhruba pred rokom, keď som zaznamenal straty paketov. Samozrejme som z toho najprv vinil poskytovateľa pripojenia, bohužiaľ za to mohol môj router. Dalo sa stým žiť, keďže sa to objavovalo sporadicky a vždy pomohol nejaký ten reštart. Pred pol rokom sa ale k tomu pridal problém s napájaním. Keď sa vypol na viac hodín mal problém nabehnúť. Pred mesiacom, po príchode z dovolenky po zapojení adaptéra nezablikala ani dióda a už som myslel, že je po ňom. Po pár minútach sa ale prebral k životu. Najprv začali pískať kondenzátory a potom blikať diódy. To bol jasný signál na nákup nového router-a.
Uf, jak ten čas letí. Je tomu již pět let co jsem zde nadhodil poslední literární hádanku. Ne že bych se od té doby nikdy nechystal k nahození další, ale obvykle od záměru sešlo pro jiné, důležitější věci na práci. V poslední době jsem však "objevil" poněkud pozapomenutého autora, kterého stojí za to připomenout. Své blogy - výstižnější označení pro jeho zápisy by člověk stěží pohledal - psal od počátku první světové války a publikoval v průběhu dvacátých let. Než zemřel, ve stejném věku jako jsem teď já, na tuberkulózu.
Zhruba před čtyřmi lety jsem zde publikoval blogpost na téma Dětské military tábory, v jehož závěru jsem si kladl otázku: "Jaký mají takové tábory přínos"? Dnes už to víme. Myslím, že nejsem daleko od pravdy, když si myslím že tehdejší absolventi onoho dětského "tábora" jsou totožní s oněmi zelenými mužíčky z Krymu.
Poučen minulostí čtu v dnešních zprávách o podobných táborech, které organizuje Hamás.
Zápisek byl přesunut sem: SSH/GPG agent vs. gnome-keyring-daemon
Free WiFi hotspotů je celkem dost, ale jejich kvalita je všelijaká. Často se stává, že to nefunguje, nebo se tomu musí nějak pomoct (ruční zadání adresy 192.168.1.1, abyste se dostali na stránku kde se můžete přihlásit, mělo by vás to tam přesměrovat samo, ale třeba v KFC v Brně u nádraží to dlouho nefungovalo). Rychlost a stabilita taky bývá často zoufalá.
Účelem tohoto zápisku není trollit, ani vyvolávat flame, ale bojím se, že to k tomu stejně sklouzne.
V blogpostu Jak skamarádit openvswitch a systemd jsem uvedl ukázkový příklad konfigurace virtuálního portu switche se zapojeným síťovým rozhraním eth0. Tento zápis rozšiřuje téma o volby nezbytné pro správné nastavení VLAN.