Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Možná máte stejně jako já nainstalované Ubuntu Gutsy a příliš se nehrnete do upgradování na Hardyho. Možná stejně jako já používáte vyhledávací nástroj Tracker. V Gutsym je verze 0.6.3, v Hardym 0.6.6 (aktuální upstream), který obsahuje pár oprav chyb, optimalizací a taky apletek, přes který se dá zjistit, co zrovna indexovací démon provádí.
Zatoužil jsem tedy po aktuální verzi Trackeru, jenže jak ho nainstalovat? Přímá kompilace upstreamu je vhodná pro experimentování, pro normální používání je lepší mít program nainstalován z balíčku - už kvůli integraci s jinými komponentami (v tomto případě třeba Nautilus).
O Asus Eee PC všichni básnili už několik měsíců, takže jsem se těšil, až si vymyslím záminku, proč tu hračku také nutně potřebuji. Pořád mě nic originálního nenapadalo, až jsem usoudil, že na hraní je to příliš drahá legrace, a nechal jsem to plavat.
Nedávno však začal být k dispozici nový model 900 (už jsem založil hardwarový záznam: Asus Eee PC 900) a můj apetit opět narostl. Navíc jsem, a to je hlavní, vymyslel pro prcka ideální využití: nebude na hraní, ale na normální práci. Dříve jsem moc nevěřil tomu, že by se na takovém pindíkovi dalo rozumně pracovat, ale po rozhovoru s několika vlastníky starší verze jsem změnil názor.
A tentokráte se nejedná o žádný prohlížeč webu, a ani o stahovač hanbatých filmů. Jde o Skutečný Program (TM). Čili strýček Sam tě potřebuje! Už ses přihlásil jako dobrovolník?
Klíčová slova: TOra - Toolkit For Oracle a jiné DBMS.
Následující odstavce se podívají na zoubek uvozovkám, spojovníku, pomlčce, symbolu krát a výpustku. Víte, co je to ligatura?
Uz me nebavilo porad otevirat prohlizec a psat adresu nejakeho online slovniku, tak jsem si vytvoril jednoduchy slovnik do Gnome panelu, momentalne podporuje pouze jeden smer prekladu a to z anglictiny do cestiny a vyuziva k tomu databazi z webu slovnik.zcu.cz (databaze je pribalena v balicku v souboru). Testovano na Ubuntu 7.10.
gad-0.1.tar.gz
tar xzf gad-0.1.tar.gz cd gad-0.1/ ./configure make make install #(pod rootem)dodatecne volby pro ./configure:
--enable-debug : -DDEBUG -ggdb3 -Wall
--enable-window-mode : sestavi jako samostatnou okenni aplikaci, vhodne pri krokovani v debugeru
O Tuxáncích se hodně mluvilo přibližně touto dobou před rokem a pár měsíci. Pak o nich na dlouhou dobu nastalo hrobové ticho. Skoro se mohlo zdát, že tento velice nadějný projekt upadl do hlubin zapomnění. Jaké štěstí, že to není pravda a že se pilně připravuje první verze nové generace.
Společně s přechodem na XFCE jsem hledal přehrávač hudby, který by mi do tohoto prostředí zapadnul. Definitivní volba padla na Sonatu v kombinaci s démonem MPD. Pro laika jako jsem já to představovalo složitou instalaci, ale výsledek stojí za to. Přerávač je neskutečně svižný, jednoduchý a intuitivní. Nyní vychází verze 1.5 a přináší několikero užitečných vylepšení.
Author: Vladimír Beneš (AToL - PV208, FI.MUNI)
Piranha is a part of Red Hat Cluster Suite and is responsible for IP Load Balancing. IPLB provides the ability to load-balance incoming IP network requests across a farm of servers.
Byl jsem postaven před problém jak odčeštit text přicházející do tiskové fronty CUPS. Nejrychlejší my přišlo napsat si wrapper pro textový filtr "/usr/lib/cups/filter/texttops".
V posledních pár týdnech jsem svoji pozornost zaměřil na XUL - jazyk založený na XML sloužící k popisu uživatelského rozhraní, který využívájí především projekty založené na Gecku. Rád bych zde shrnul pár svých postřehů.
Ač nechtě, stal jsem se osobou, která byla nucena porovnat dva buildy OpenOffice - build z openSUSE Build Service, tedy Novellácký, a originální build od SUN. Moje nedobrovolné porovnání začalo updatem na OpenOffice.org 2.4.0 z openSUSE Build Service.
Napsal jsem dlouhý příspěvek do diskuze a říkám si, že je tak dlouhý, že se hodí spíše do blogu, jenže proč jej opakovat, lepší je jej rozvést. A protože mám dneska zodpovědný úkol sledovat jak běží odbavovací servery pro streamy z GoOOoCon 2008 což je vesměs nenáročná práce, mám po delší době čas na psaní.
Od poslední doby, kdy jsem psal zápisky Proč bych si měl napsat vlastní OS ? a Čarujeme aneb uplácej si svůj OS se v mém operačním systému změnilo už hodně. Shrnu tedy vetšinu hlavních změn od verze 0.5.4.
Den, jehož se někteří z nás obávali po několik let, nadešel. První duben roku 2008 rozhodně nevstoupí do historie otevřeného software jako šťastný milník jeho vývoje. Dnes byl totiž schválen formát OOXML firmy Microsoft jako ISO standard.
I když se bulvární média obvykle nezajímají o celebrity z oblasti softwaru, tu a tam se stejně něco vynoří. Stejně jako v tomto případě, kdy se podařilo odhalit vztah tvůrce Linuxu s viceprezidentkou a personální ředitelkou Microsoftu. Tomu se tedy říká bomba...