Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byl jsem svědkem nahrazení příšerného ADSL winmodemu rozumnějším Asus 600g. Ten má i bezdrátovou podporu (2,5 GHz samozřejmě) a instalace je celkem bezbolestná a nestála by za zápis do blogu. Dočetl jsem se však, že má i telnetové rozhraní a neodolal jsem tomu, podívat se dovnitř ...
Úsilí převést open-source projekt Squeak Smalltalk na všeobecně akceptovanou svobodnou licenci místo stávající částečně problematické (ač velmi liberální), slaví velký hmatatelný úspěch. Virtuální stroj Squeaku byl přijat distribucí Debian, což tomuto balíčku samozřejmě otevírá dveře do celé řády příbuzných distribucí.
Sháněl jsem nějaký GUI nástroj pro spouštění počítačů přes Wake-on-LAN a pro Linux jsem nic nenašel (čímž nevylučuju, že něco existuje).
Článek se zabývá instalací openSUSE 10.3 64-bit a nastavením operačního systému tak, aby fungovala všechna rozšíření typická pro řadu Lenovo ThinkPad. Též je kladen důraz na nastavení správy spotřeby energie. Notebook, na nejž je systém instalován, byl popsán v minulém dílu série. Vzhledem k podobnosti celé jednašedesátkové řady ThinkPadů se dá většina postupů uplatnit i na jiných modelech (T61, R61, příp. X300).
Jedním z důvodů mého přesunu od openSUSE k Arch Linuxu bylo i KDEmod, upravené KDE pro Archlinux. Vyšší modularita, vylepšení výkonu i vzhledu zní lákavě. Klasické KDE je přeci jen poměrně mohutné DE, což se v kombinaci s openSUSE projevuje velkým využitím RAM mého počítače (512MB RAM stíhá akorát běžnou práci - Firefox, Amarok, Kopete - pokud ale zapnu i Eclipse, nebo SQLDeveloper, tak už jde do swapu. S 1GB RAM je situace lepší a počítač swapuje jen výjimečně).
Zároveň jsem si už od časů Ubuntu 6.10 zvykl na kompozitní okenní manažer, tehdy ještě Beryl, nyní Compiz Fusion. Ačkoliv vím, že se názory na "3D Desktop" různí, mně osobně přináší několik zajímavých výhod...
Ti, co už nějakou tu kešku ulovili, nebo dokonce založili, mohou tento úvod klidně přeskočit.
Nejdříve bych rád krátce nastínil, co slovíčko Geocaching vlastně znamená. Jak už název napovídá, tato hra má něco společného se skrýšemi (cache) a se zeměpisem (předpona geo). K hraní této ve světě čím dál tím oblíbenější hry je potřeba mít připojení k internetu a je vhodné (ale ne nezbytně nutné!) vlastnit přístroj GPS, pomocí kterého můžeme poměrně přesně určit svou polohu kdekoli na světě.
V nejnovějších verzí FFmpegu se objevil jeden docela otravný problém (od cca 12. 2007), některé mpeg soubory nahrané z TV karet pod Linuxem pomocí getstreamu mají chybné časové stopy (timestamps), FFmpeg to dříve ignoroval, ale stavající verze už to bere celkem vážně a ukončí převod, pokud na takovou chybu narazí.
Linux je můj primární desktop už několik let. Proto se mi často nestává, že bych objevil něco nového a nečekaného. Přesto se to občas přihodí, nedávno jsem objevil příkaz xdg-open
a od té doby ho používám několikrát denně.
Festival, mbrola a Free(b)soft - díky tomu může počítač mluvit i česky a "zadarmo".
Do projektu Portable.NET už nějakou dobu posílám různé záplaty a vylepšení. No a protože jsem si koupil ve slevě hračku jménem Nokia 770, tak jsem na ní chtěl Portable.NET vyzkoušet.
Po delší době jsem, kvůli jednomu projektu potřeboval sprovoznit java plugin ve Firefoxu. Základní problém celé věci je že java a java-plugin jsou dvě odlišné věci. Pro 64b na linuxu existuje spoustu verzí javy, plugin do prohlížeče existuje pokud vím jeden. Není od Sunu a není ve většině distribucí. IcedTea mi zatím nefungoval a proto jsem se rozhodl na to jít....tou horší cestou.
Aneb vše co jste vždy chtěli od ACPI na notebooku ale byli jste líní si to nastavit.
Jak asi kdekdo ví, v SUSE/Novellu je poslední dobou dobrým zvykem poskytovat zaměstnancům čas na jejich vlastní projekty; leckdo dělá velice zajímavé věci, leckdo věci poněkud šílené a leckdo oboje. Ten můj pološílený projekt se nyní dostal do stadia, kdy je schopen omezeného představení veřejnosti - proto jej nyní předkládám - k nahlédnutí, kritice, posouzení, odsouzení, atd.
Dobrý večer přeji všem. Do rukou se mi dostalo do rukou několik (27) počítačů. A já mám vyřešit jejich správu, respektive zakládaní účtů. K tomu se ale dostanu později. Neměl jsem s takovouto věcí zkušenosti, tudíž nevím od čeho se odpíchnout.
Nedávno jsem znovu objevil Jamendo a jako uživatel konqueroru a mpd jsem se je pokusil všechny tři donutit k spolupráci. Idea byla vytvořit pro konqueror nové service menu, které by přidalo album na playlist music player daemona - ten by tak mohl streamovanou hudbu přehrávat. Pro jasnějsí představu následuje screenshot.
Před nedávnem mi přišla nová baterie k T40. Je to má třetí notebooková baterie, ke které jsem se začal chovat důsledně podle zkušeností s předchozími bateriemi.