Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ano, o XENu už toho bylo na internetu napsáno spoustu, ale po posledních dvou dnech strávených instalací a hlavně konfigurací musím říci, že ne všechny návody fungují, nečekám, že tento bude fungovat každému, ale snad většíně pomůže. Chtěl bych se zde zmínit hlavně o dvou drobných zádrhelích , které mne stály dva dny života, tak ať tím nemusí projít někdo další.
Tak jsem se nechal přemluvit k napsaní seriálu o tvorbě balíčků pro
Debian. Protože je přeci jen dělám už nějaký ten pátek, tak už jsem
asi zapomněl na některé věci, na které jsem v začátcích narazil. A proto
jsem se rozhodl napsat tento zápisek . Pokud jste měli (nebo máte) s
něčím problémy při vytváření balíčku pro Debian, napište to do diskuze,
za odměnu se vám pokusím nabídnout co nejlepší odpověď ve vznikajícím
seriálu.
Od posledního zápisku o FatRatu uběhl už půlrok, takže přicházím s posledními novinkami.
Hugin je multiplatformní program pro skládání panoramat, dle jeho mailinglistu se schyluje k vydání nové verze. Po dohodě s předchozím překladatelem jsem zkusil doplnit český překlad.
Jakmile jsem se rozhodl používat Drupal pro české stránky o phpMyAdminovi, bylo mi jasné, že si časem nevystačím s tím co už pro něj někdo napsal, ale budu muset vytvořit něco sám. Naštěstí dokumentace k Drupalu je celkem dobrá (rozhodně patří k tomu lepšímu co se mezi open source vyskytuje), tak vytvoření jednoduchého modulu nebylo až tak složité.
Webový prohlížeč Opera Mini se dočkal nové verze. A je to skutečná bomba. Disponuje velmi zajímavými funkcemi a umožňuje ještě pohodlnější prohlížení stránek než předchozí verze tohoto programu.
V souvislosti s internetem instaluji uživatelům převážně tyto aplikace: Firefox (ačkoliv mám mnohem raději Epiphany)
yum -y install epiphany
Díky CarNetu se neobejdu bez Internet "Explodéru" .
Pro poštu uživatelé rádi používají Thunderbird (nebo Evolution), pro komunikaci Pidgin (PSI),
a někdy se nemohu vyhnout Skype :-/..
Ahoj chtěl bych se podělit o svůj první výtvor v Linuxu. Jelikož jsem pod Win programoval ve VB a VB.NET tak moje volba byl GAMBAS II. A jako první projekt jsem si zvolil prográmek co mi tu nejvíce chybí. TV program.
Po zhlédnuté diskuzi u prográmku od Hanzze jsem nabyl dojmu že by o něco takového mohl být zájem. Ale dost keců ....
Právě jsem skoukl "kejnoutu" od Aarona Seiga o KDE4. Bylo to moc hezké, možná i s kanadským přízvukem (nepoznám). No, po shlédnutí mám pocit, že mé GNOME je beznadějně zastaralé, což je bezva :-). Za půl roku bude 4.1, za rok něco jako 4.2...
Jednou ze služeb, které mají na Linuxu poměrně svérázný způsob konfigurace, je i NUT - Network UPS Tool. Jde o soubor programového vybavení a ovladačů, jejich vhodným propojením lze monitorovat stav UPS připojené prakticky k libovolnému počítači v síti.
Před časem jsem zakoupil za necelých 600Kč „krabičku“, na které lze přes její minimální parametry (2MB flash, 16MB RAM) rozjet „osekaný linux“. Jelikož jsem chtěl některé informace z /proc
(apod.) zpřístupnit do LAN, přemýšlel jsem, jak na to. Webový server je moc velký kanón, tak jsem si řekl, proč nepoužít finger. Bylo to jednodušší, než jsem čekal.
Jak jsem nakonec zprovoznil scanner, který je součástí multifunkčního zařízeni EPSON RX425
Po instalaci Archlinuxu, mě jako začátečníka, který přešel s distribuce Mandriva 2007.0, čekalo pár překvapení. Mezi ně samozřejmě patří absence "klikátek" a práce v příkazové řádce, ale hlavně zprovoznění některých zařízení či hardware, jako televizní karta, bluetooth, tiskárna, scanner.. atd.
V předchozím zápisu jsem popisoval problém, který mě trápí v jednom projektu. Nabízel jsem i něco málo za vyřešení tohoto problému.
Jak jsem se mohl v poslední době párkrát přesvědčit, spousta linuxových uživatelů sice ví, co to je UDEV; ten však na první pohled zřejmě působí příliš krypticky (třeba narozdíl od jiných „konfiguráků“), takže je pro mnohé těžké do něj proniknout. Přiznám se, že jsem byl donedávna ve stejné situaci. Pak jsem ale byl donucen pár pravidel napsat a zjistil, jak je to vše vlastně poměrně jednoduché. Takže přináším malý „manuálník“ - ovšem bez zbytečného vysvětlování a bez jakéhokoliv nároku na úplnost. Kdo chce podrobnější návod, či dokumentaci, ten jistě něco najde.
VCS - Version Control System
Přes vánoční svátky jsem trochu studoval dokumentaci k Bazááru. Bzr na mě udělal dojem, líbí se mi, jak je to škálovatelné. Škálovatelností nemyslím schopnost vyrovnat se stomegabajtovýma patchema, ale schopnost být užitečný jednomu osamělému vako-vlko-vývojáři stejně jako neorganizovanému monstrtýmu rozprsknutému přes půl světa.
Jen tak z hecu jsem napsal CLI pro slovnik.cz v Bashi.
Update: Přepsal jsem to do Perlu a Bashovou verzi už nebudu dál vyvíjet.
Jakmile jsem jednou vydal Wammu pro Windows, upletl jsem si na sebe bič. Chyby se opravují v nových verzích a shánět nějaké Windows na to, abych mohl vydat novou verzi mě už opravdu nebaví, takže binárka pro Windows je za aktuálním stavem docela daleko. Ale od čeho máme Wine? S tím by to přece mohlo jít nějak udělat…
Před časem jsem zde psal o snaze předělat strukturu hardwarové sekce. Hlavním důvodem jsou stížnosti na nelogičnosti a nepraktičnost. Chtěl jsem něco s menší hloubkou, snadno pochopitelného, logického a zároveň schopného absorbovat všechny hardwarové položky, které už jsou v databázi. Okias vytvořil jeden návrh, bohužel jej nevhodně prezentoval. Tudíž jeho návrh zde prezentuji znovu, jen v lepší formě. A vás vyzývám k plodné diskusi, zda je návrh úplný a zda potřebuje úpravy (žádám konkrétní návrhy). Děkuji.
Teď jsem v pátek udělal jednu srandičku, nic extra super, ale vypadá to, že by to snad i mohlo fungovat a zároveň je to trapně jednoduchý. Možná už někdo něco podobného řešil a vyřešil to líp, efektnějc, nebo možná i stejně, ale já prostě to řešení nenašel, tak jsem udělal vlastní. No a aby nezapadlo v zapomění a případně, abyste ho mohli taky použít, tak ho hodim sem do blogu. Zaměřením se sem hodí, licenci dávam GPL, takže to celé klidně kopírujte dál, třeba do blogu na root. A teď už hurá do toho, bude se jednat o jednoduchou HA-Proxy.
Zatím jen sen, těch výpadků jsme ale už zažili tolik, že Stickfish plánuje nasadit Abíčko do clusteru. No a já trochu chladím jejich nadšení soupisem možných problémů. Rád bych slyšel vaše názory a postřehy, jak byste je řešili vy.
Možná to někteří z vás zaregistrovali a možná také ne. Před více jak rokem se v hlavách několika čtenářů Ubuntu fóra zrodil nápad založit občanské sdružení (tenkrát to bylo moderní). Tento nápad nakonec upadl v zapomnění, ale naštěstí (nebo také možná bohužel) ne nadlouho.