V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Tak a mame tady druhe pokracovani blogu, zabyvajici se tvorbou operacniho systemu ..
Je to uz priblizne pul roku, co jsem si zacal psat muj operacni system, jez dostal jmeno ZeX/OS a vyvoj jde stale kupredu. Prace je porad spousta, ale jsem presvedcen, ze to nejhorsi mam za sebou a ackoliv se to nemusi zdat, je to docela zabavne a hlavne zajimave a lecos uz jsem se noveho naucil, co by mne nikdy nic nenaucilo.
Za dob, co jsem psal prvni blog, venujici se teto problematice, byl vlastne jeste nic neumejici, ted uz by se dalo rici, ze za urcitych podminek je mozno ho nasadit na nejaky ten pc. Podminek ale takovych, ze by si dotycny uzivatel musel dopsat potrebnou aplikaci :-B Cela vec se ma tak, ze je system relativne pripraven ale nejsou programy, ktere by na nem bylo mozno provozovat.
Keď pred časom vypukla celosvetová panika ohľadom smart atribútu Load_cycle_count, nik nevedel ako tento problém vyriešiť. Nedalo mi a skúsil som napísať najpovolanejším - priamo výrobcovi hardvéru Ako som dopadol?
Aby dnes nových funkcí Ábíčka nebylo málo, přichází dvě další praktické novinky.
Dnešek ještě nekončí a protože mám dobrou náladu, jsem relativně vyspaný, tak poslední hodinku volna využiji k napsání krátkého pojednání o pluginu do Gimpu, který se jmenuje PSPI. Samotný název je nicneříkající, ale hned po začtení se do článku pochopíte. Zkušené gimpaře jistě nijak neohromím touto krátkou zprávičkou, která není žádnou novinkou, ale začínající uživatele dozajista tato zpráva potěší.
Tak jako lidé musí dýchat, já musím mít tuto sadu štětců. Jedná se o sadu Art-Brushes od Iceytiny a Xelara. Nanejvýše vhodné pro techniku Smudge a pro painting jako takový, v našem seriálu je budeme velmi potřebovat. Původně byli rozšmrdlané po celém deviantartu a na několika upload serverech, avšak řekl jsem si, že by nebylo od věci trošku pomoci a vytvořit jeden veliký pack Paint-Art brushes. V balíku je nyní obsaženo 255 stop výrazné kvality. Pro nainstalování stačí zkopírovat do složky brushes.
FX foundry je projekt, který směstnává všechny nejdůležitější scripty pro GIMP. Například Filmové efekty, efekty vrstev, světelné, selektivní, umělecké a mnoho dalších. Pro nainstalování stačí zkopírovat do složky scripts. Po instalaci se vám v menu objeví záložka FX Foundry.
Ahoj, pro začátek jsem si pro vás v gimpu připravil něco jednoduššího a to bude tvorba příjemně vypadající skleněné koule. Na realističnost se vydlábněte, to je to poslední, co by jste mohli v mé grafické tvorbě čekat.
GIMP, toť název grafického editoru oblíbeného u široké skupiny uživatelů. Následující článek, chcete-li úvodník vám editor představí a pokud možno navnadí, byť jen k jeho průzkumu.
Přeinstaloval jsem si svůj server a jako souborový systém jsem si vybral XFS. Když už mám tedy takový skvělý souborový systém, tak jsem si ho chtěl patřičně užít...
V návaznosti na předchozí části pokračuji tématem multimédia. (Neinstaluji všude všechno, ale na různé stanice různé aplikace podle potřeby)
Káva doufám byla dobrá, a tak pokračujeme.
Je to právě měsíc, co jsem se rozhodl vyzkoušet nejnovější počin z dílny openSUSE - verzi 10.3. Tentokráte jsem se rozhodl ji nasadit rovnou na svůj počítač, na rozdíl od openSUSE 10.1 a 10.2, které mě po několika testech na jiných počítačích od podobného kroku odradily. Jaký ten první měsíc byl?
I tento zápis byl zrušen ;-). Byla vypuštěna ještě novější verze.
Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí
.
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
Minule jsem psal o upgradu na Ubuntu. Nakonec to prošlo docela hladce, ale stěžoval jsem si, že mi občas zamrzne panel.
Vyklubal se z toho dost nepříjemný problém. Gnome-panel používám vertikálně, protože se tak líp využívá místo na obrazovce, zvláště u širokoúhlých notebooků. Klasická konfigurace dvou horizontálních panelů vede na širokou nudli místo obrazovky - pro brouzdání na webu a psaní textu krajně neergonomické.
Tak tedy poslouchejte: když otevřu víc než 7 oken, gnome-panel zamrzne, zatíží procesor a začne žrát paměť. Myslel jsem, že je to chyba Ubuntu, ale je to regrese v GNOME 2.20 - stejně jsem dopadl v OpenSUSE. Viz bugreport.
Tento problém se podle bugu #336627 vyskytuje ve spojitosti s přítomností NFS svazů v souboru /etc/fstab
. Podle diskuse k bugu je zatím jediným řešením odstranit NFS svazky z /etc/fstab
, ale co když je potřebuji a chci, aby se mountovaly automaticky při startu systému?
Je to takováhle story: U nás na škole (Lékařská fakulta) se každoročně pořádají SVOČky, to znamená prezentace své studentské vědecké práce. Co čert nechtěl pánové z audiovizuálního nepodporují ODF, ale naštěstí mě zachránilo PDF (taky jsem měl v záloze export do ppt). Po nějakém čase jsem se rozhodl jim napsat, jestli by nemohli vyjít vstříc i uživatelům open-source a na prezentační PC nainstalovat OO (anebo něco podobného). Obdržel jsem tuhle odpověď:
Vážený pane Nedoroste,
Rád Vám udělám jasno ve vaší stížnosti:nedavno jsem resil, ze bysme si mohli poridit prekladac od intelu a jelikoz se pravidelne opakuje, ze gcc je mizerne optimalizuji prekladac, a ze intel je s vyvojem nekde uplne jinde. (prece jen ma tu vyhodu, ze vi naprosto presne, jak ti mravenci v tech procesorech opravdu pobihaji)
a kdyz jsem zjistil, ze icc by mel podporovat automatickou paralelizaci vypoctu, zacalo to pro me byt jeste lakavejsi sousto. udelal jsem si proto par testu na svych ,,obsesivnich'' prikladech s fibonaccihy cisly.
Zápis zrušen. Byla vypuštěna nová (a mnohem lepší) verze překladu, jež je již optimalizována pro Skype v2
Zprovoznil jsem webové stránky OpenDocument.cz. Jsou (překvapivě) zaměřeny na formát OpenDocument (ODF) a jejich cílová skupina je mimo oblast IT odborníků. Prosím o náměty a připomínky.
Potřeboval jsem něco jednoduchého, s čím bych mohl odinstalovávat programy nainstalované pomocí Wine - takovou obdobu Přidat/odebrat programy ve Windows, akorát že zde by se jen odebíralo.
V minulém blogu jsem psala o vrácení do života postaršího pc, který zahálel v koutě. Pokud tedy vlastníte stejně jako já více počítačů, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jak tyto stroje efektivně spravovat a pracovat na nich. V případě dvou počítačů si můžete buď pořídit dva monitory, dvě klávesnice, dvě myši a pracovat na dvou oddělených stanicích, anebo zkusit vzdálenou správu nebo přímo plochu.
V předchozím dílu seriálu jsem se pokusil srovnat výkon při přehráváni videa pomocí 32bit a 64bit kodeků. Přišlo mi více dotazů na téma 32bit mplayeru a kodeků v 64bit linuxu než na původní téma článku. Dovolím si tedy menší odbočku od tématu seriálu abych ukázal jak si na 64bit systému vyrobit 32bit binárky a knihovny.
V práci jsme se rozhodli vyzkoušet Ticket system. Požadavky: jednoduchost, přehlednost. Nemáte někdo s něčím podobným zkušenosti co by jste mohli doporučit?
Liberix, o.p.s. organizuje také letos ve spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední průmyslovou školou elektrotechnickou a společností QCM s.r.o. konferenci pro uživatele a další zájemce o svobodný software. Akce s názvem Open Workshop Olomouc proběhne v sobotu 24.11.2007 v budově VOŠ a SPŠE Olomouc, kde se již v minulých letech konaly konference LinuXchange a Openchange.
Sice už tu proběhla zprávička, ale pokud to někdo nezaznamenal (jako málem já), rád bych upozornil, že už tento víkend se bude na FIT VUT v Brně konat 2. ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce LinuxAlt.
A z mého pohledu vypadá program opravdu velmi lákavě. Však posuďte sami. Pokud tedy máte čas, přijďte se taky podívat.
Kódování a dekódování videa jsou často kladené jako příjklady toho, že 64bit aplikace mohou být pomalejší než jejich 32bit protějšky. Důvodem není to, že by se 64bit režim pro tyto aplikace vyloženě nehodil. Problém je v optimalizaci existujících kodeků. Léty optimalizované algoritmy napsané v 32bit assembleru nelze snadno použít ani přepsat. Změnila se v tomto směru již situace nebo tento problém stále přetrvává?
Už dlouho jsem o tom uvažoval, ale dnes jsem se rozhodl. Ta klávasnice byla už tak špinavá, že jsem se jí štítil dotknout. Od té doby, kdy byla před dvěma lety s počítačem koupena, nebyla ani jednou čištěna, takže si jistě dokážete představit, jak na asi vypadala…