Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V minulém blogpostu jsem si stěžoval, že Compiz Fusion ve své aktuální stabilní verzi sice již funguje jak má, ale když hraji OpenGL hru, rapidně mi v ní klesne výkon vykreslování. Na to zareagoval Luboš Doležel dobrou radou, jak toto vyřešit. A řeší se to pomocí (mimochodem, jím napsané, tlesk tlesk) utilitky QGameX.
Tak vážení, zdá se, že "fakt nekecali". Podle Přehledu novinek od 24.11.2007 a hlavně podle Technických podmínek by mělo od zmíněného dne bankovnictví fungovat i v jiných systémech než Windows a v jiných prohlížečích než Internet Explorer.
Po uvoľnení Slackware 12 (1. júla '07) sa -current
nejakú dobu nehýbal. To čo pribúdalo boli len security fixy v patches/
adresári. Ale Patrick zjavne nezaháľal a dnes som si v ChangeLog.txt na -current všimol čo všetko sa tam medzičasom udialo: KDE 3.5.8, compiz 0.6.0, kernel 2.6.23.1, jdk-6u2, X.Org 7.3 (hoci s tým sú vraj nejaké problémy) atď. atď.
Již dlouhou dobu jsem se chystal udělat si trochu pořádek ve fontech – při přenášení práce mezi vícero počítači se to přinejmenším hodí. Udělal jsem si proto takový malý průzkum toho, co se v repozitářích za písma nabízí – a že toho rozhodně není málo. Zde jsou mé poznatky a jednoduché vzorníky v PDF.
Nějakou dobu jsem řešil, jakým způsobem synchronizovat data mezi svým MDA se systémem Windows Mobile 5 a stolním počítačem s Linuxem, konkrétně PIM aplikací Kontact. Teď si můžete přečíst alespoň částečné řešení pomocí Google Calendar, OGGsync na straně PDA/MDA a GCALDaemon na straně mého SuSE Linux Desktopu.
Tak jsem se po prázdninách dostal ke zrpacování nějakých měření a všímám si, že se mi přes prázdniny zvýšila řada Gnuplotu z 4.0 na 4.2. Co praští do očí na první pohled při interaktivním používání je nový terminál založený na wxwidgets.
V minulém blogu jsem slíbil, že popíšu, jak nahodit Compiz Fusion s nVidia ovladačem. Nuže, zde je.
Hodně věcí o Unreal Tournamentu 3 pro Linux se nyní najde v příslušném mailing listu. Pro ty, co jej nesledují, mám shrnutí důležitých informací.
Sice už je blízko další olomoucká konference, ale teprve teď se podařilo umístit na web část videí z loňských ročníků.
Jednoho krásného dne o prázdninách jsem zrevidoval překlad z verze 0.4 na 0.5 poslal vývojářům a doufal, že se dostane do verze 0.5 jaké bylo mé překvapení když nedostal...
Pro všechny co používáte kdenlive alespoň odkaz na mé stránky, kde si můžete stáhnout archiv: http://repli2dev.ic.cz/
A pro ty ostatní co se nechtějí ani podívat na moje nové stránky přímý odkaz: kdenlive-cs-0.5.tar.gz
Jistě jste si všimli, že od vydání verze 0.5 uplynul už nějaký pátek... za to zpoždění se omlouvám, leč jsem měl spoustu práce.
Jak už to tak bývá, chci vždycky něco jiného než průměrný uživatel libovolného systému. Jednou z takových věcí je např. instalace libovolného systému stisknutím F8 či F12 při bootu, bez CD, DVD nebo nedejbože disket. U Debianu je to snadné, vezmete balíček, rozbalíte, hotovo. Máte systém instalační i rescue k dispozici. Složitější je to u OpenSUSE. Býval na to návod, který jsem pro 10.3 úspěšně nenašel. Takže aby nezapomněl, jak se to dělá, následuje zpráva z dnešní instalace.
V OpenSuse 10.3. se objevila schopnost instalace kodeků na požádání. Pokud se snažíte přehrát obsah v problematickém formátu, je možné si jeho podporu do systému jednoduše naklikat. Pokud nemáte rádi klikací Linux, ani nečtěte dále.
Když už jsem se dokopal k sepsání článku o txt2tags, tak přidám ještě nějaký můj tip na jeho používání. Beru jako rozšíření původního článku o mé osobní preference a tvorbu, pro které není IMHO článek na hlavní stránce vhodné místo.
Překlad zprávičky z archlinux.org o odchodu Judda Vineta z vedení Arch Linuxu. Jen tak letmo jsem to přeložil třeba pro ty, co neumí tak dobře anglicky, a taky pro ty jako jsem já (= mají k Archu osobní vztah).
Předně bych se chtěl omluvit za trochu bulvární nadpis. Řeč nebude ani tak o kynutí jádra nýbrž o postupném bobtnání samotných aplikací.
V poslední době mi nějak špatně fungoval Jabber web status od Jabbim.cz, a tak jsem se rozhodl napsat vlastní a lepší
No fakt, nekecám! Sám jsem to zrovna teď zažil. Používám ho všude možně, ale teprve teď jsem zjistil, jak dopadne oddíl, na kterém došlo volné místo.
O víkendu jsem si vzal do vlaku na čtení Algoritmy, Datové struktury a programovací techniky od Computer Pressu. Ta kniha je plná chyb, popisky v textu nesouhlasí s obrázky, na mnoha místech nesmyslně přeložená a spousta dalších podobných nepříjemností. Část z toho vzniklo zjevně při překladu, ale dost hodně je také věcí velmi mizerné redakce. To je ale u Computer Pressu celkem obvyklé, skoro by se dalo říct, norma. Nicméně mě to přimělo si některé příklady zkusit vyřešit jen tak cvičně.
Nebojte, nechci tu řešit hádky, ale čistě technický problém. Když jsme před léty upgradovali na MySQL 4, nešly naimportovat data kvůli porušení unikátnosti primárního klíče v tabulce uzivatel (zdenek a zdeněk bylo chápáno jako stejné slovo). Nakonec jsem tabulce nastavil binární collate. Jenže to vedlo k tomu, že si uživatelé mohli zaregistrovat login či přezdívku lišící se třeba jen velikostí písmen. To zaprvé u přezdívek vede k matení návštěvníků (zdenek vs Zdenek - který je který) a problémům při přihlašování (opravdu si po letech vzpomenete, zda login začínal malým či velkým písmenem).
Vyšla nová vývojová verze Wesnothu 1.3.8. seznam změn. Změn je hodně, ale většinou drobných. Nejzajímavější mi přijde následující.
V souvislosti s diskusemi, zda je tapetování (publikování spousty zápisků v krátkém časovém úseku) sobecké či ne, navrhuji, aby se na defaultně na hlavní stránce zobrazovaly jen zápisky z linuxového digestu. Registrovaní uživatelé by měli možnost si ve svém profilu zvolit, zda chtějí digest nebo vše.
Většina příznivců GNU/Linux jsou na svou příslušnost ke komunitě hrdí a nebojí se to taky dávat najevo. Ať už se procházejí v tričku s nápisem "Linux" na hrudi, anebo s sebou vlečou obrovského plyšového Tuxe, kam jen se hnou. Pro ty, kteří svého tučňáka ještě nemají, anebo si chtějí pořídit dalšího do sbírky, je tady přehled míst, kde se mohou obohatit o nejrůznější doplňky k GNU/Linux, od klíčenek počínaje a kravatou s "nabaštěným" tučňákem konče.
název: Linux - Kapesní průvodce administrátora
autor: Martin Kysela
počet stran: 192
Kapesní průvodce administrátora je velmi užitečnou knihou jak pro adminy, tak pro uživatele, kteří se chtějí podívat na svůj systém i z té administrační stránky. Obsahuje šest kapitol, během kterých jsou čtenáři seznámeni jak s principy správy GNU/Linuxu, tak se síťovými službami nebo bezpečností. Kniha se výhradně orientuje na práci v textovém režimu, takže není vázána na konkrétní distribuci nebo GUI.
Pokud jste se nikdy nesetkali s programem Lazarus, tak vězte, že se jedná o vývojové prostředí jazyka Pascal typu RAD (Rapid Application Developement), né nepodobné Borland Delphi. Na rozdíl od Delphi je však Lazarus multiplatformní. Spustíte jej na Linuxu, na Windows, v *BSD a na mnoha dalších platformách. Jako svůj kompilátor používá, opět multiplatformní, Free Pascal Compiler (fpc).
Wesnoth pro Linux je součástí repozitářů, takže zdánlivě ho není potřeba překládat. Přesto jsem si ho jako jeden z mála programů přeložil. Důvodů je tu několik.
V diskusi pod článkem o lua na rootu je odkaz na jeden benchmark skriptovacích jazyků. Řekněme si na rovinu, že zvolená úloha je pro skriptovací jazyky zcela nevhodná. Nicméně mě zajímalo jak na tom bude erlnag, pro který je taková úloha snad ještě nevhodnější. Výsledkem jsem byl docela překvapen. HiPe verze erlangu se překvapivě dostala s relative speed 14.75 mezi Java 1.4.2 a Io 20070410 Vector a bez HiPe s relative speed 47.5 mezi Lua 5.1 a ocaml bytecode 3.09.2. To rozhodně není špatné.
Tak tuším včera vyšiel očakávaný nový fglrx driver od AMD/ATI. Rozhodol som sa teda k malému testu výkonu v 3D hrách.