Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vzájemné porovnání rychlostí čtení a zápisu na Linux Software-RAID level 0,1,5,6 a 10.
Narazil jsem na článek o tom, jak vám programování může zruinovat život. A musím uznat, že na něm něco je a některé příznaky pozoruji na sobě. Veškeré mé činnosti jsou předmětem neustálé optimalizace. Najít si nejkratší cestu domů. Rychle najít podstatné informace. Provést analýzu každého problému. Vybrat nejefektivnější pořadí činností. Provádět práce simultánně. Detekovat závislosti mezi aktivitami. Hledat řešení na pozadí (zatímco dělám něco jiného). A tak dále a tak dále.
Před nedávnem jsem zde psal o programu getstream, který umožňuje vysílat TV z dvb-t karty do lokální sítě.
Před nějakou dobou jsem si v jednom příspěvku taky na Ábíčku všiml odkazu na program htop
. Tak jsem jej nainstaloval a vyzkoušel. A musím říct, že je to vynikající program.
Tak jsem dnes zaregistroval 'initial import' system-config-vsftpd do Fedory. Hned jsem tedy balíček naistaloval a rozhodl se, že se zběžně podívám, co nám zase připravili.
Takhle jsem jednou strčil DVD do počítače, spustil ho v kaffeine, osolil repro a nestačil se divit nad vyluzovanými zvuky.
Multiseat je způsob, jak umožnit, aby na jednom PC pracovali dva uživatelé najednou - jediné co je potřeba je další monitor, klávesnice a myš. (A také spousta volného času pro konfigurování.) Mně se to kupodivu podařilo a tady je můj návod.
Tak už je to tady. Před nějakým časem uvolnil Sun značnou část zdrojového kódu svého JDK. A předevčírem se konečně objevil funkční balíček, který nepotřebuje pro kompilaci žádné z uzavřených nástrojů, jež OpenJDK potřebuje, v development repozitáři Fedory. Konečně!
Konečně jsem se dokopal upgradovat na Debian Etch. Doma se starám celkem o 2 počítače, takže jsem to vzal postupně. Na prvním (stolním) počítači jsem napsal apt-get dist-upgrade a po restartu jsem se divil, že to nefunguje. Když jsem si přečetl návod, tak jsem věděl proč. Takže jsem udělal čistou instalaci, aspoň se všechno nakonfiguruje pořádně a zmizí (moje) ohnuté konstrukce, které vznikají v zápalu choré mysli.
Napsal jsem implementaci chyby #587 - možnost třídění ve výsledcích hledání podle data vytvoření, poslední změny a relevance. Požádal o to Robert z důvodu usnadnění schvalování zpráviček a po incidentu, kdy jsem nedávno schválil duplicitní zprávičku o gimpu, jsem pochopil důležitost této funkce. Navíc nedávno ohledně podobné funkce proběhl docela žhavý flamewar. Zároveň jsem upravil přepínání do rozšířeného hledání. Nově se při přepnutí nic nehledá a žádné checkboxy se nezatrhnou. To by mělo zlepšit použitelnost hledání (ušetřit dvě zbytečná kliknutí). Takže ať vám tato funkce dobře slouží.
g++
pošle do nekonečné rekurze.
template<class T> struct S { S<T*> operator ->(); };
S<int> i, j = i->();
Vývoj download (i upload) manageru FatRat pokročil a došlo k přesunu SVN repozitáře. Plus další aktuality.
Dnes se podíváme na zoubek navigaci v kódu. Abychom si rozuměli, pod „Navigací v kódu“ myslím všechny život zjednodušující technologie jako autocomletion, content assist, code assist, všechno to co zahrnuje Microsoft pod pojem Intellisence a ještě něco navíc, automatická nápověna napojená na autocompletion, vyhledání referencí (míst kde je funkce volána, použita proměnná), vyhledání definic prvku. Trochu tady panuje chaos v termínech. Pokud víte nějaký lepší souhrnný název, dejte vědět v diskusi.
Konečně jsem (po několika dnech práce) dokončil svoji prvotinu v Pythonu + PyQt4.
Jak se o mně traduje, v klidných letních dnech si hraji na koordinátora lokalizace Ubuntu. Za svou krátkou a velice nezáviděníhodnou kariéru ( to víte, jak by to mohl "nevzdělaný negramota" někam dotáhnout ) jsem byl svědkem velice nepříjemného fenoménu.
Lidé si na překlady (v Ubuntu) stěžují, ale zatroleně malé procento uživatelů ohlašuje chyby.
V mailboxu mi přistál email, proč blokujeme programátorské dotazy. Dovolím si odpovědět veřejně.
Robert si pohrál s navigací a zobrazil ji v podobě prompt shellu. Já jsem dneska do ni přidal ikonku feedu, která se zobrazuje v závislosti na kontextu (bug 86). Luboš Doležel napsal feedy pro seriály Jaderných a Distribučních novin (bug 811). Také napsal export blogu do moveable type formátu (bug 60) a nástroj na mazání či slučování uživatelů (bug 233). Dále napsal opravu, aby se nezobrazovala mezera ve výpise blogů, pokud je mezi nimi některý blokovaný (bug 813), změnu vlastníka při vložení screenshotu (bug 756) a zobrazení správného emotikonu (bug 402). Ještě jsem přidal možnost zaznamenávat délku vyplňování ankety na žádost inzerenta. V bugzille zůstává 277 otevřených chyb.
Již nějakou dobu se podílím na překladech popisů balíčků v Debianu. Dál bych řekl pár slov o aktuálním stavu.
O tvorbu webu se už delší čas moc nezajímám, ale i tak jsem si při čtení jednoho článku na netu vzpoměl na svoji metodu stříhájí výsledné šablony webu. Autor psal, že návrhy stránek kreslí v Inkscape a poté je v Gimpu roztříhá. Druhý krok mě přijde zbytečný. Tedy pokuď v Gimpu ještě neprovádíte nějaké další úpravy.
Uz nejakou dobu je k dispozici velmi zajimavy Jabber klient ktery je i pro Linux. Docela me prekvapilo ze jsem tady o nem nenasel zadnou zminku. Ze by vsem vadilo ze neni GPL?
Zkusím sepsat několik klávesových zkratek fungujících v Gtk File Dialogu, které se zdá, že spoustu lidí nezná a to přispívá k jeho zdánlivé nepoužitelnosti.
Jako mnohaletý uživatel Eclipse při vývoje Java aplikací, a to uživatel spokojený, mě láká možnost používat Eclipse IDE i pro moje hrátky a pokusy s C++. S Eclipse CDT 3.0 jsem krátce pracoval někdy před dvěma lety a už tehdy to vypadalo na slibný projekt. Vadila absence podpory projektového managera. Navigace a content asssist byl sice pomalý, ale poměrně spolehlivý, už tehdy převyšující schopnosti KDevelopu. Ale jinak použité IDE. Padají vážně míněné návrhy prohlásit Eclipse jako oficiální vývojové prostředí pro Linux. Pln očekávání jsem tedy stáhl čerstvě vydané Eclipse CDT 4.0. Tady jsou moje postřehy, poznámky vzniklé při práci a odkazy na web.
Luboš Doležel naimplementoval záložky (bug 739), kdo je kdo (bug 833) a členění ovladačů do sekcí (bug 307). Dále se podílel na opravách chyb 544 a 685. Další změnou je návrat kompresního filtru, tentokráte si nikdo nestěžuje, takže snad je už bezproblémový. Dále jsem opravil pár dalších chybek, koho to zajímá přesně, ať si udělá report v cvs :-).
Zajímavější změnou v designu je přesunutí navigační cesty z modrého pruhu na začátek hlavní plochy s obsahem a přejmenování odkazu Diskuse na Komentáře. Název byl totiž matoucí. Také jsem tam vypíchnul odkaz na seznam dotazů uživatele. Snad to bude zvláště pro nováčky pohodlnější.
Tento mail v linux-kernel mailing listu mě přivedl k zamyšlení, jak se s tím, jak Linux postupně získává další a čím dál lepší schopnosti, zároveň zvyšují očekávání, která od něj lidé mají:
Ačkoliv mi v diskusi pod minulým zápisem byl doporučen VirtualBox, tak vzhledem k tomu, že mi nechodí nejnovější jádro a tudíž jaderné moduly virtualboxu/qemu jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu. Pokud by mne někdo chtěl následovat, tak cesta vede tudy:
Ahoj všem,
přikládám část e-mailu, který mi jako předplatiteli dorazil.
Vazeni predplatitele LinuxEXPRESu,
tentokrat se na vas obracime z jedineho a pro nas pretezkeho duvodu, jemuz bychom se za jinych okolnosti radi vyhnuli. Casopis LinuxEXPRES po trech letech rozsirovani myslenek svobodneho softwaru dosahl slusne urovne etablovaneho periodika, ocenovaneho predevsim nasimi ctenari. Co se nam ne zcela plne podarilo zajistit, byl (ne)zajem velkych firem v IT oboru o prezentaci v casopise. K vydavani casopisu jsou potreba penize, ktere se take ziskavaji inzerci v casopise.
Mnohe firmy, prezentujici se podporou open source, ale spise poradaji jednorazove propagacni akce, nez by investovaly do inzerce v linuxovem magazinu. Ackoliv to neni pro vas, nase predplatitele, dobra zprava, jsme nuceni vydavani casopisu zastavit.
Cenime si mnozstvi a podpory predplatitelu, kteri nam zachovavaji prizen, ale bohuzel prijmy z predplatneho nestaci tak velky projekt financovat. Vsem predplatitelum bude samozrejme vracen zbyvajici podil z nevycerpaneho predplatneho...
Boje ohledne BBC a zpotvoreniny zname jako iPlayer si vsimnul i lokalni zadarmo rozdavany platek City A.M., respective jeho pondelni priloha City IT. Vypliva z nej predevsim to, ze vztah BBC a MS neni platonickeho razu, v cele technologicke divize BBC primo sedi clovek z Microsoftu - Erik Huggers. To se pak nelze divit ze iPlayer vypada tak ja vypada.