Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dnes jsem si pro svou vlastní potřebu vytvořil skriptík, který mi vytvoří DVD-VIDEO ISO obraz ze složky obsahující strukturu DVD. Používá to zenity a mkisofs a je to určené převážně pro nautilus (plugin nautilus-actions). A protože nejsem hajzl, tak vám ho tu pěkně vystavím. Je to pod licencí MIT, takže si s tím dělejte, co uznáte za vhodné.
V poslední době jsem byl zatížen spoustou jiných věcí, a tak jsem svůj FatRat download manager především používal, než že bych na něm něco programoval. Před několika dny jsem se do programování zase pustil a do SVN se tak dostalo několik věcí, které postupně rýsují první vydání programu.
Cílem tohoto zápisu je sdělit, co se mi nelíbí na GNOME. Možná to jsou pro někoho prkotiny, ale pro mě jsou to zásadní věci, bez kterých se neobejdu.
Motivací je snaha o synchronizaci kontaktů mezi telefonem Sony Ericsson K300i a počítačem (HP nx6110) s GNU/Linuxem (Ubuntu 7.04). Pro synchronizaci slouží program MultiSync (který již není dále vyvíjen a nahradí jej v budoucnu OpenSync). Synchronizace se zdařila pouze částečně.
Na mem routeru Huawei je hned po loginu psano, "...no decompiling or reverse-engineering shall be allowed.". Doufam ze se prave nedopoustim podobneho jednani na NASu. Firmware, tak tomu rikaji vyvojari od SMC je ulozene ve formatu CPIO a zapakovane v BZIP2. Po dekomprimaci a rozpakovani pomoci CPIO, jsou k videni deamoni a konfiguraky, to vse je opet zapakovane ve stejnem formatu jako je zdrojovy FW.
Poměrně nevděčná ale i přes to velmi důležitá činnost, co myslíte. Co si myslí vývojář o testerech? Někdy bych to chtěl vědět ale většinou radši ne:)
Zas som sa raz nechal inšpirovať freshmouse-om.. Konkrétne jedným jeho komentárom a akousi náhlou túžbou po komunikácii. :) Pokiaľ mi pamäť siaha, neviem o žiadnom xmpp chate, kde by sme sa mohli my, štamgasti tohto portálu schádzať..
Tak som si pozrel video v ktorom hovori RMS o copyrighte. Prednaska to bola pekna, zaujimava a podnetna, akurat ma zarazil zaciatok, kde RMS opisoval zaciatky vzniku operacneho systemu GNU, to ze mali viac-menej hotove zakladne programi akurat im chybala mala ale podstatna cast kodu - jadro OS. V tej chvili salou prebehol taky zlomyselny posmesok. RMS sa zhacil a opytal sa pritomnych, preco sa smeju. A vtedy povedal zaujimavu vetu: Kernel je len velmi mala aj ked podstatna cast operacneho systemu.
Když jsem bydlel na koleji, napsal jsem vyhledávač, který běžel na kolejním serveru a indexoval obsah FTP serverů okolo (rozumněj, semestrálky a tak . Byla to Java+Tomcat+Lucene a s oblibou jsem ho používal na vyhledávání svých vlastních mptrojek.
Na začátek bych chtěl říci, aby nikdo nečekal, že zápisek bude popiskem této klasiky. To si každý může přečíst na stránkách hry nebo na wiki nethacku. Spíše si chci udělat takový průzkum, jak to s oblibou nethacku vypadá u nás.
Před půl rokem jsem měl nápad vytvořit jednu aplikaci, ve které by šli naklikat weby. No naklikat zatím nejdou, ale vznikla solidní knihovna, ve které se dá web velmi rychle napsat. To přineslo i požadavek rozjet server, a aby se server zaplatil, tak to chce ho i s někym sdílnout. Celé jsem to postavil na lighttpd, protože mi je tento server velmi sympatický. Problém je, že lighty a mass hosting nejdou moc dohromady a tak si člověk musí trochu pomoct.
Práve som nainštaloval ako desktop search nástroj Tracker. Zvažoval som rôzne alternatívy:
Začátkem tohoto roku jsem tu psal zápisek do svého blogu o svém css stylu pro abclinuxu.cz. Od té doby se pár věcí ohledně stylování na abclinuxu změnilo, a tak můj styl přestal být zcela funkční. Jelikož jsem měl dnes spoustu času a nevěděl jsem co dělat, rozhodl jsem se sytl aktualizovat, aby opět nabyl funkčnosti. Krom toho jsem upravil i pár barev apod.
Tohle je moje odpověď na mail kamarádovi ohledně možností Pythonu na webu, třeba bude někoho zajímat taky, třeba někdo něco doplní.
Není tomu až tak dávno, co jsem si náhodou při počítání novinek na rootu všiml této smutné zprávy... oficiální konec 1.3.2008 je sice pěkný, otázka zní, zda se do té doby vůbec něco přihodí a port openMosixu na 2.6 se dostane přes alpha verzi...
Beryl je fajn, očního cukru není nikdy dost, a protože Beryl se spojil s Compizem a protože jedna dobrá duše udělala repositář pro Arch, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.
Už se nám den D rychle blíží a na "poslední chvíli" bylo na nátlak pár lidí co se chtějí této akce zúčastnit rozhodnuto pár změn, v tomto příspěvků si tedy upřesníme o co tedy půjde.
Protože se mi často stává, že si při mazání více souborů omylem vymažu celý obsah adresáře, protože se mi do zápisu připlete *, rozhodnul jsem se, že si napíšu takový malý wrapper pro rm -fr v C.
Nedávno jsem si zakoupil N70 a nepodařilo se mi jí připojit k mému Archu přes USB. Ale zrovna dnes večer jsem se nudil a hle.. Dílo dokonáno. Vše funguje...
A je to tady, přátelé, jdu si podruhé v životě užít svých 15 minut slávy. Budu to totiž právě já, kdo přináší toto veleepesní zprávu. Ti, kdož máte prastaré TV karty, zvuk vám jede jak kdy a už přemýšlíte, kterou popelnici svou kartou "upgradujete", nezoufejte. Přináším vám čtrnáct písmenek, které promění vaše soužití s televizní kartou na bezproblémový partnerský vztah.
Jak tak koukám na blogísky lidí, kteří se motají kolem KDE4, tak si tak říkám, jestli dělají ještě neco jiného, nežli psaní blogísků… Tedy, po pravdě si říkám něco jiného – proč bych se i já nepochlubil Pravýma chlapskýma novinkama (TM)?
Proto – následuj i ty odvážné dobrodruhy překladačů! Reklama, byznys, dívky, dívky, DÍVKY!
Par zapiskov dozadu som spominal ze som si kupil LAN disk, avsak az teraz po nejakom case sa mi podarilo rozchodit pripojenie sa na CIFS zdielany priecinok (s RW podporou) v linuxe. Doteraz som to skusal asi 2x krat a bezvysledne, tak som pouzival LAN disk iba cez FTP. Ale tomu uz je teraz koniec :-D. Pozn.: je zaujimave ze mi to nechcelo chodit pri pouziti mount -t smbfs
alebo mount -t smb
...
mount -t cifs -o user=meno_uzivatela -o password=heslo //ip.ad.re.sa/nazov_zdielaneho_priecinka /pripajaci/bod
Nějaký DVB-{T | S | C} přijímač má dnes v počítači kde kdo. A čtenáři tohoto serveru ho pravděpodobně budou chtít provozovat i pod GNU/Linuxem. V tomto zápisku shrnu své zkušenosti s provozováním USB DVB-T přijímače Yakumo QuickStick pod openSUSE 10.1 v Brně.
Konkrétně se bude jednat o ladění, přehrávání, nahrávání a streamování po síti. Dotknu se i úpravy nahraného materiálu do H.264 s AAC v MP4 kontejneru.
Před časem jsem se rozhodl, že když už je to mezi mnou a vývojem web apps tak vážné, nezůstanem u PHP a praštíme do toho. Začal jsem objevovat Python na webu, prošel jsem několik různých technologií a frameworků (což nutně neznamená, že jsem je zase opustil) a dnes bych rád lehce rozebral jeden problém, na který jsem narazil při práci na jedné větší věci v Djangu.