abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | IT novinky

    Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.

    🇨🇽 | Komentářů: 5
    včera 15:44 | Zajímavý software

    K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.

    🇨🇽 | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Zajímavý software

    Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (33%)
     (1%)
     (23%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (11%)
     (12%)
     (16%)
    Celkem 176 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Null byte injection v preg_replace a nebezpečný nginx

    10.5.2014 17:00 mirecove_dristy | mirec | Web | Výběrový blog | Přečteno: 3549× | Komentářů: 25, poslední 13. 5. 2014 | Hodnocení: 94 % (18 hlasů)

    Nedávno som bol nútený kvôli hacknutu niekoľkých PHP webov robiť bezpečnostný audit. Narazil som pri tom na niekoľko zaujímavých spôsobov útoku na web. V dnešnom blogu sa pozrieme na 2, ktoré ma zaujali asi najviac.


    Jaký router?

    9.5.2014 20:48 Vejšplechty | Petr Tomášek | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2914× | Komentářů: 62, poslední 28. 6. 2014 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Delší dobu přemýšlím, čím nahradit svůj router. V současné době mám Linksys WRTU54G-TM s OpenWrt. Sice to nějak funguje, ale v poslední době s tímto řešením spokojený nejsem.


    Zas dva dny v měsíci kdy zlobí BASH skripty

    8.5.2014 16:06 Dutá Vrba - Wally | Šangala | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2132× | Komentářů: 38, poslední 16. 5. 2014 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Zas jsou ty blbé dva dny, co (mě) zlobí BASH skripty, které podle dne v měsíci dělají něco jiného.

    Útok skrze DVD + den boje proti DRM

    7.5.2014 22:11 xkucf03 | xkucf03 | IT obecně | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 1590× | Komentářů: 25, poslední 12. 5. 2014 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Včera 6. května byl Mezinárodní den boje proti DRM (Digital Restrictions Management). DRM obecně jsou technologie, které škodí uživatelům a brání jim v tom, aby mohli používat svůj majetek (např. počítač nebo datové nosiče). Typicky se jedná o malware a další škodlivé prostředky.


    KiCad - pro školy?

    6.5.2014 14:49 zápisky | GeBu | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2894× | Komentářů: 30, poslední 10. 12. 2020 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    V diskusích o Linuxu je občas zmíněn program KiCad, jako nejlepší open-source varianta programů pro návrh desek plošných spojů. Ne že bych byl návrhář, ale na škole probíhá výuka návrhu PCB a já bych chtěl pro výuku vybrat nejlepší program a tak jsem KiCad zkusil.

    Proč rozšíření DNSSEC klesá?

    4.5.2014 19:39 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Výběrový blog | Přečteno: 3634× | Komentářů: 56, poslední 11. 5. 2014 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Leckdo má ještě v živé paměti, jak se s velkou slávou podepisovala kořenová zóna DNS. U nás se pak hovořilo o tom, jak jsme ohledně zavádění DNSSEC vpředu. Jenže celé se to nějak zadrhlo. Již od začátku loňského roku podíl domén s DNSSEC klesá, v posledních měsících jde dokonce o absolutní pokles. Co se děje?


    IM dnes (zemřelo jsi, XMPP?)

    3.5.2014 12:26 odi_et_amo | saly | Ostatní | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 4430× | Komentářů: 77, poslední 9. 4. 2015 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Vzhledem k tomu, že jsem se nedávno pozastavil nad tím, jak jsem prakticky nastěhován u společností jako je Google, nebo Facebook, rozhodl jsem se, kde to je jen možné, přestěhovat služby k sobě (na svůj server) a dále jim již neposkytovat všechny své osobní údaje. Bezproblémový byl přesun těchto služeb: e-mail, kontakty (CardDAV), kalendáře a úkoly (CalDAV), zálohy SMS a log volání (složka na IMAP serveru), synchronizace prohlížeče (přešel jsem zpět na Firefox, u kterého je rozběhání vlastního sync serveru otázkou chvíle). Pak jsem se dostal k IM.


    Vytvoření a užívání dočasného SSH tunelu ve scriptu

    29.4.2014 12:29 Dutá Vrba - Wally | Šangala | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1868× | Komentářů: 20, poslední 2. 5. 2014 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Při potřebě vytváření ssh tunelu ve scriptu jsem doposud vždy vytvořil spojení na pozadí, ale není to nic moc, osobně z toho mám „špinavý“ pocit. Při opětovné potřebě této funkcionality, jsem narazil, vyzkoušel a aplikoval jiný způsob. Někdo asi řekne, že jsem objevil nový světadíl (tuším Ameriku) a bude mít pravdu, pro mě to objev byl…


    Další drbačka s Androidem (Prestigo PMP5780D) :-/

    28.4.2014 21:43 Max_Devaine | Max | windows | Výběrový blog | Přečteno: 5561× | Komentářů: 34, poslední 30. 4. 2014 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Čím dál více mne oslovují lidé s problémy, které mají s Androidem a někdy je to pěkná drbárna :-/. Začínám mít různých čínských šmejdů plný zuby, tentokrát však došlo na Česko-Čínské Prestigo, konkrétně na PMP5780D (Android 4.1.1).

    Aplikace pro přípravu a tisk štítků

    24.4.2014 21:57 honzas | Jan Švec | Výběrový blog | Přečteno: 2499× | Komentářů: 9, poslední 26. 4. 2014 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Před nedávnem jsem zprovoznil můj hobby projekt www.123stitky.cz pro on-line přípravu a tisk samolepících štítků. V tomto zápisku se pokusím popsat technologické zázemí této webové aplikace. Doufám, že někoho inspiruje, případně někomu pomůže při výběru technologií pro jeho projekt.


    Heartbleed Bug: demonstrace výhod svobodného softwaru

    10.4.2014 21:04 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Výběrový blog | Přečteno: 3894× | Komentářů: 95, poslední 19. 4. 2014 | Hodnocení: 95 % (20 hlasů)

    Závažná chyba v OpenSSL, označovaná jako Heartbleed Bug, ukazuje názorně, proč je důležité mít software – a pro ten bezpečnostní to platí dvojnásob – svobodný, s otevřenými zdrojovými kódy.


    SSH a GPG klíče na čipové kartě

    10.4.2014 01:13 One little blog | fissie | Výběrový blog | Přečteno: 2628× | Komentářů: 26, poslední 12. 4. 2014 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Poslední dobou jsem řešil, jak se bezpečně a pohodlně přihlašovat přes SSH ke strojům, o které se starám. Doposud jsem většinou používal SSH klíče uložené na lokálním disku a SSH agenta. To má ale nevýhody. Není to pohodlné ve chvíli, pokud člověk používá mnoho různých počítačů či se občas potřebuje přihlásit odněkud z cest. A klíč na disku, nebo dokonce na flashce, může být také poměrně snadno zcizen.


    Vlastní kernel a šifrování disku / hibernace / ..

    16.3.2014 22:16 Poutník | Jiří J. | Linux, objevy | Výběrový blog | Přečteno: 1600× | Komentářů: 18, poslední 19. 3. 2014 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Pokud si také udržujete svoji verzi kernelu v gitu, máte pravděpodobně config vylazen přímo pro váš HW a tím pádem se můžete chlubit, že nepotřebujete ten odporný initrd/initramfs. Tedy, až do chvíle, kdy vás začnou nahlodávat vlastnosti jako šifrování rootfs, LVM pro rootfs nebo třeba hibernace. Jak na to, bez bloatware v initramfs?

    KVM klonování VM dle předlohy

    24.2.2014 23:44 Dutá Vrba - Wally | Šangala | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1755× | Komentářů: 10, poslední 27. 2. 2014 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    To konečně to mám, asi jak jsem to chtěl. Obalením toho co jsme popisoval zde, jsem se dostal do plánovaného cíle, tedy vytvářet si opravdu nové VM z udržovaných template.

    Šesnáctijádro s HT a škálování při kompilaci a OpenSSL

    18.2.2014 10:10 Mihovy_sochory | miho | Hardware | Výběrový blog | Přečteno: 2542× | Komentářů: 23, poslední 22. 2. 2014 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Po dlouhé době tady mám opět dostatečně zajímavý počítač, který stojí za otestování. Dvouprocesorový stroj jsem tady sice už měl. Za čtyři a tři čtvrtě roku se toho ovšem dost změnilo. Nebo ne? Počet jader se jen zdvojnásobil, IPC trochu stouplo. Nejzásadnější změnou pro víceprocesorové sestavy je přemístění řadiče paměti do procesoru. Tím vzniká taková NUMA v malém měřítku (přístup k lokální paměti je o 20 % rychlejší) a Linux se opravdu dle numactl podle toho chová. Poslední změnou je, že v roce 2008 se dala pořídit dvouprocesorová pracovní stanice s 16GiB paměti za sto tisíc. Dnes to stoji čtvrt milionu. Pravda- je v ní 128 GiB ale to není o nic větší overkill, než 16 GiB před pěti léty. Pojďme se tedy podívat, jak se změnila situace v praxi.


    RSS Guard - novinky + call for testing II

    17.2.2014 07:41 Tak nějak | skunkOS | Programování | Výběrový blog | Komentářů: 3, poslední 18. 2. 2014 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Tak nám uplynul dejme tomu týden a vydal sem 1.9.9.5.

    Novinky:
    • přidána podpora pro Mac OS X,
    • podpora pro MySQL databázový backend,
    • nastavitelný vzhled toolbaru,
    • oprava několika bugů (zejména kl. zkratky),
    • kompletní přesun všeho na bitbucket.
    https://bitbucket.org/skunkos/rssguard

    V projektové wiki najdete další informace jako download linky na linuxové balíky a přímo v dowloadech tarbally a windows binárky. V bug reportech lze najít některé budoucí featury atp.

    Fedora packaging in Gentoo

    17.2.2014 01:23 pavlix | pavlix | linux/unix | Výběrový blog | Přečteno: 1749× | Komentářů: 16, poslední 18. 2. 2014 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    This will be a post about the possibilities of Fedora packaging on Gentoo. I've been doing quite some Fedora packaging when actively using that distribution and later added more because of the importance of Fedora for my current employer.


    HEVC je tu již dnes

    15.2.2014 14:22 e17 | Thunder.m | Video | Výběrový blog | Přečteno: 2286× | Komentářů: 8, poslední 16. 2. 2014 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Jako vždy v zimě zbylo trochu času si hrát, už dlouho mě lákalo udělat si nějaké porovnání kam se kodeky pro video posunuly za poslední roky, všude se píše o HEVC jako nástupci pro 4k video, abych se přiznal spíš mě na nových kodecích přijde zajímavá až 50% úspora datového toku při stejné kvalitě.


    PathEditor - kdo si hraje, nezlobí.

    10.2.2014 13:50 drum_bass | Drum Bass | Výběrový blog | Přečteno: 1691× | Komentářů: 16, poslední 11. 2. 2014 | Hodnocení: 100 % (17 hlasů)

    Zdravím, zhruba od půlky ledna letošního roku (tedy asi měsíc) intenzivně pracuji na vývoji webaplikace, která by umožnila snadno vytvářet interaktivní a názorné vizualizace prakticky čehokoliv co se hýbe, mění, zvětšuje, zmenšuje, přetéká, podtéká ... zkrátka je to živé.


    i3 WM

    2.2.2014 00:09 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Výběrový blog | Přečteno: 2100× | Komentářů: 46, poslední 26. 8. 2014 | Hodnocení: 92 % (13 hlasů)

    Tak mě nedávný článek na rootu přesvědčil zkusit i3.


    Tabulková cena Exchange 2013 pro 100 uživatelů

    30.1.2014 20:00 Max_Devaine | Max | windows | Výběrový blog | Přečteno: 9261× | Komentářů: 85, poslední 15. 11. 2014 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    V práci používáme Exchange 2007, viz mé předchozí zápisky. Dnes jsem byl požádán o tabulkovou cenu pro 100 uživatelů pár dceřinek. Kdo si tipne správně?

    Výměna SSD disků systémového disku s Btrfs v módu raid1

    22.1.2014 15:05 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1332× | Komentářů: 15, poslední 29. 1. 2014 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Konečně dorazily dva nové SSD disky Samsung SSD 840 EVO 120G, jimiž jsem měl v úmyslu nahradit dva stávající SSD disky OCZ-VERTEX3 60GB, kterým minulý týden skončila záruka. Pro disky o něco větší jsem se rozhodnul především z toho důvodu, že za uplynulý rok objem mnou skladovaných git repozitářů přeci jenom o nějaký ten gigabajt vzrostl a také se mi moc nelíbilo procento zbývajícího místa - prakticky nebylo kam dělat snapshoty.


    Btrfs v módu raid1 jako kořenový FS

    21.1.2014 16:04 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1884× | Komentářů: 17, poslední 8. 2. 2014 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Je tomu víc jak rok, co jsem sepsal blogpost na téma "Btrfs jako systémový FS na notebooku". Už ani nevím, proč jsem jej tenkrát nepublikoval. Natrefil jsem teď na ten odložený zápisek, protože se chystám k výměně původních 60GB SSD disků za novější, a tak mě napadlo, že by se snad přeci jenom mohly tyto informace - včetně shrnutí stávajících zkušeností - hodit.


    CardDav sync aneb odchod od googlu - HOWTO, díl III.

    7.1.2014 10:36 jirka | Georgius | Debian | Výběrový blog | Přečteno: 3338× | Komentářů: 10, poslední 24. 3. 2015 | Hodnocení: 100 % (15 hlasů)

    A je tu další díl nekonečné telenovely (zatím vyšly díly 1 a 2). Esmeralda se po dramatickém rozchodu s Davicalem zamiluje do Bajkala, kterého představí Evolutionovi, Cyanogen-Modovi a přítelkyni Nokii N900. Vyzkouší hřmícího ptáka (něco pro Amigu), tento vztah jí však přinese hořké zklamání.

    Karty s magnetickým proužkem v Linuxu (msr206, msr605)

    5.1.2014 12:35 smazáno | smazáno | Výběrový blog | Přečteno: 1797× | Komentářů: 17, poslední 6. 1. 2014 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Už jsem se tady na blogu zmiňoval o mých výletech do Dublinu. Protože jsem socka, tak o víkendech v Dublinu přespávám v hostelech - a tam používají takové magické kartičky k otevírání dveří ...


    -

    31.12.2013 20:44 | ---- | deleted | Výběrový blog | Komentářů: 8, poslední 3. 1. 2014 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    -

    RaspberryPi - systém na externím disku

    26.12.2013 23:51 Dreit a jeho dračí postřehy | Dreit | Výběrový blog | Přečteno: 4873× | Komentářů: 53, poslední 31. 12. 2013 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Dnes si ukážeme, jak provozovat Raspbian z externího disku. Nebudu řešit jaké byste k tomu měli mít důvody, v mém případě byl často USB disk rychlejší jak SD karta a tak proč to nezkusit? Navíc se nemusíte bát o životnost karty, na kterou by mohl nějaký zlý proces pravidelně zapisovat data (logy, statistiky, uptimed,..).


    Průzkum: SQL klienti

    26.12.2013 20:59 xkucf03 | xkucf03 | Softwarové inženýrství | Výběrový blog | Anketa | Komentářů: 41, poslední 11. 1. 2014 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    (v tomto zápisku se nic nedozvíte – naopak se chci něco dozvědět já)

    Dělám malý průzkum (časem napíšu proč a jak) ohledně SQL klientů. Jakého databázového klienta používáte? Proč? Co vás na něm štve a co naopak považujete za užitečné a chybí vám to v jiných programech? Používáte GUI, TUI nebo CLI rozhraní? Jaké jsou vaše typické úlohy – ruční ah-hoc dotazování nebo pouštíte nějaké skripty a výstup dále zpracováváte? Jaké SŘBD používáte?


    Čítanie sériového čísla na SoC Allwinner pod Linuxom

    23.12.2013 09:43 mirecove_dristy | mirec | Hardware | Výběrový blog | Přečteno: 2691× | Komentářů: 21, poslední 30. 12. 2013 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Dnešný mikroblog je určený tím, ktorí by potrebovali čítať sériové číslo na týchto SoC, alebo tým ktorých zaujíma ako sa vôbec sériové číslo SoC číta / zapisuje.


    Automatické číslování rovnic v LibreOffice

    20.12.2013 13:39 FluxBlog | pushkin | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Výběrový blog | Přečteno: 5456× | Komentářů: 13, poslední 26. 12. 2013 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Způsobů, jak zajistit automatické číslování rovnic v LibreOffice je několik, velmi známý je například způsob zděděný ještě z OpenOffice, který je ale v základní instalaci pouze anglické lokalizace. Uvedený způsob sice funguje, ale za sebe jej musím označit jako velmi nepěknou implementaci této funkce.


    Jak udělat klonovanou VM opravdu novým strojem (KVM)

    20.12.2013 10:15 Dutá Vrba - Wally | Šangala | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1619× | Komentářů: 18, poslední 29. 12. 2013 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Pokud se VM naklonuje, a to v zásadě na jakémkoliv virtualizačním řešení, tak je to jen někdy až nebezpečná kopie té mašiny původní. Aby s ní byla opravdu jiná mašina, je třeba udělat různé zásahy, které se liší případ od případu. Hezké je například pokud klonované stroje používají stejné klíče pro ssh server, bo někdo je zapomněl přegenerovat (nebo schválně to neudělal…). A taky díky mému (ne)smyslu pro nevím co, jsem mučen, pokud vidím stejné vg jména v různých strojích, a co teprve, že uuid není unikátní.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.