OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky – 22/2009KOffice 2.0.0. Adobe zakročilo proti open source projektu rtmpdump. SourceForge přebírá projekt Ohloh. Linuxové příjmy Novellu rostou. OLPC se dostalo do zapadlých australských škol. Linux Mint 7. Calculate Linux Desktop 9.6.
Jaderné noviny – 22. 4. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc3. Citáty týdne: Ingo Molnár, Rusty Russell. Hledání perfektního changelogu. Mechanismus pomalé práce. DRBD: Distribuované blokové zařízení.
Chromium: Prohlížeč Google Chrome už i pro LinuxNení tomu ani rok, kdy Google představil svůj dlouho očekávaný webový prohlížeč Chrome. Práce na linuxovém portu pokračují a už se dá i rozumně vyzkoušet. Chrome přinesl do nabídky prohlížečů nejednu novinku…
Hardwarové novinky – 22/2009Lenovo IdeaPad S12 s podvozkem NVIDIA ION. ITX deska Zotac s NVIDIA ION. HDMI rozhraní verze 1.4. 12, resp. 24GB DDR3 od Kingstonu. Osmijádrový Intel Nehalem-EX podrobněji.
Reportáž: Konference EurOpen.CZ 34Ve dnech 17.–20. května proběhla poblíž Pradědu již 34. konference české společnosti uživatelů otevřených systémů EurOpen.CZ. Přednášelo se o virtualizaci, bezpečnosti, vývoji softwaru, a dokonce i Windows 7.
Jaderné noviny – 29. 4. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc3. Citáty týdne: Linus Torvalds, Stephen Hemminger,. USB a rychlé bootování. O hodnotě statických sledovacích bodů. Odbočka: Statické sledovací body. Neshoda. KSM to zkouší znovu.
WebKit: Vzestup open-source webového rychlíkaWebKit je knihovna určená k vykreslování webových stránek. Používá se v celé řadě nejen webových prohlížečů, ale například i e-mailových klientů, a to především na platformě Mac OS X. V poslední době se objevují prohlížeče, které využívají WebKit, jako houby po dešti.
V Britských listech vyšla tisková zpráva o vzniku České pirátské strany, která informuje o oficiálním podání návrhu na registraci ČPS u MV, zmiňuje se o programu, motivaci vzniku a výsledcích průzkumu mezi "internetovou populací".
Společnost Linux New Media začíná vydávat tištěný časopis Ubuntu User. Kromě přehledů, návodů, novinek, rozhovorů a článků pro pokročilé uživatele bude každé číslo obsahovat informace pro úplné začátečníky a live DVD. Později tento rok je v plánu odstartovat i verzi v němčině.
Podle průzkumu Eclipse Foundation za poslední dva roky vzrostl podíl GNU/Linuxu na počítačích vývojářů o 6-7% a to především na úkor MS Windows. Další skutečnosti vypichuje Ian Skerrett.
Střihový program Kdenlive se dočkal verze 0.7.4. Mezi novinky patří renderování úloh postupně (namísto najednou), přepsaný průvodce vytvořením DVD - nyní lze vytvořit kapitoly, více tlačítek atd., jednoduché převádění jednotlivých klipů mezi různými formáty a samozřejmě spoustu bugfixů. Více v poznámkách k vydání.
Vyšel VirtualBox 2.2.4. Přináší řadu oprav, např. v síťování (NAT), importu OVF a také různé opravy pro konkrétní guesty.
Vyšel KDevelop 4 Beta 3. Mezi novinky patří asistent pro psaní kódu, nový dokumentační plugin zobrazující dokumentaci Qt a KDE API, přepracované pluginy Mercurial a classbrowser. Kromě toho vývojáři zlepšili stabilitu, udělali spoustu menších vylepšení a opravili mnoho chyb. Pluginy pro podporu QMake a integraci s Qt Designerem nebyly zatím moc použitelné a proto byly přesunuty do KDevelop playground.
SourceForge převezme projekt Ohloh. Je to adresář s informacemi o více než 250 000 open source projektech. Ohloh je dílem několika bývalých činitelů Microsoftu a byl založen v roce 2006. Poskytované informace zahrnují použité programovací jazyky, licence, počet řádků kódu apod.
Midori 0.1.7 je další verze lehkého GTK+ prohlížeče založeného na Webkitu. Přináší mnoho změn: Podporu "speed dial", pamatuje si aktivovaná rozšíření, přidává panel na čtení RSS, vylepšuje věci kolem kontroly pravopisu a velikosti písem, pokud je nainstalovaná libnotify, používá se pro oznámení o dokončení stahování a . či / iniciují vyhledávání jako ve vimu. Pro úplný seznam změn vizte přehled. Prohlížeč je stále předmětem intenzivního vývoje.
NComputing se připojilo k programu OSN, který si klade za cíl dostat počítače do škol v rozvojových zemích. V případě této firmy jde celkem o 1000 virtuálních desktopů, kdy na jeden fyzický počítač připadá až 7 pracovních stanic. Spotřeba energie je přitom jen jeden Watt na jednu stanici. Více na DesktopLinux.com.
Vyšel OpenSolaris 2009.06. Přináší síťovou virtualizaci s Crossbow, běh virtuálních hostů s hypervizorem xVM nebo LDoms, použití jakéhokoliv hostitele jako SCSI target s COMSTAR, podporu DTrace v MySQL a PHP nebo lepší použitelnost balíčkovacího systému.
Na Computexu bylo zpozorováno ASUS Eee PC s Google Android. Tento prototyp měl Qualcomm procesor na 1 GHz, nepotřeoval aktivní chlazení a zvládal přitom přehrávání 720p videa. Více na TweakTown.
Potřebujete zkrátit dlouhé URL? Přidejte si Jabber/XMPP robota shorty@jabbim.com a pošlete mu dlouhé URL. Přijde vám krátká adresa zkrácená pomocí jdem.cz. Umí jednu alespoň pro mne velice zajímavou funkci, pomocí příkazu last vypíše, kolikrát byla vaše krátká adresa použita. Snad se to někomu bude v době Twitteru hodit.
Verze 3.9.3 nástroje pro hromadné přejmenování souborů v KDE 4: KRename opravuje bezpočet chyb, zlepšuje stabilitu a jeho schopnosti se většinou vyrovnají KDE 3 verzi, podle autora tak jde o první plně použitelnou verzi programu pro KDE 4. Verze dále přináší nově možnost ignorovat příponu souboru.
Ars Technica rozebírá výhody nasazení elementu <video> z HTML 5. Vyzdvihuje nezávislost na proprietárních technologiích a nasazení společně s formáty Ogg.
Nové modely HP MINI budou dostupné i s Linuxem. Zde je specifikace a popis distribuce Home Screen založené na Ubuntu.
Jak taky může dopadnout dětský den v podání ajťáků přináší magazín ITBiz.cz.
Oproti původním plánům se projekt Plymouth do Ubuntu nedostane, tak bylo rozhodnuto na vývojářském summitu v Barceloně. Namísto toho se Canonical zaměří na další zrychlování bootu -- to by se mělo projevit již ve verzi 9.10 a vydání 10.04 by jej dokonce mělo zvládnout do deseti sekund. Podzimní Karmic Koala bude navíc obsahovat jádro 2.6.31 namísto 2.6.30. Více informací přináší Phoronix.com.
Vyšlo JavaFX 1.2, nyní i pro Linux a Solaris. Jde o aplikační framework pro internetové aplikace. Přibyla spousta věcí včetně skinovatelnosti prvků UI, podpory RSS/Atom nebo podpory pro lokální ukládání dat.
Java Store (dříve Project Vector) byl skutečně oznámen na letošním JavaOne. Bude nabízet aplikace v Javě a JavaFX, ale mimo USA nebude dostupný dříve než v roce 2010.
Free Software Foundation vítá spuštění reklamní sítě AdBard. Ta se zaměří na nabízení reklamy na technologických webech blízkých svobodnému softwaru. Skrze tento systém budou firmy moci propagovat své služby se svobodným softwarem spjaté.
Na webu The Boy Genius Report vyšla recenze Palmu Pre. Na WebOS směřuje chvála, ohledně mechanického provedení je tomu právě naopak.
OSS Alliance připravuje ve spolupráci s Ministerstvem vnitra open source spisovou službu. Ta bude obsahovat všechny zákonem dané funkce a bude napojena na datové schránky. Obce budou moci získat hosting služby u OSS Alliance na 2 roky zdarma.
Vyšlo KDE 4.2.4. Opravuje chyby, a to hlavně v KHTML a v KMailu.
Linux Magazine představuje souborový systém NILFS, který se objeví v Linuxu 2.6.30. Jde o souborový systém se strukturou v podobě logu. Veškeré změny jsou připisovány a automaticky verzovány, takže o žádná data nepřijdete. Díky tomu má i výborný výkon při zápisu.
Podle LinuxDevices.com byly dokončeny práce na specifikacích nové verze platformy LiMo pro mobilní zařízení. Příslušná API lze očekávat na podzim.
Mandriva spustila stránku Mandriva Ideas. Slouží k zaznamenání nápadů na vylepšení nadcházející Mandrivy 2010.0. Pro stávající záznamy lze hlasovat a přidávat komentáře.
Vyšiel Amarok 2.1 s kódovým označením "Let There Be Light", čiže "Buď svetlo". Toto vydanie zahŕňa nový vzhľad, mnoho vylepšení a prináša niektoré funkcie z rady 1.4. Viac v prehľade zmien.
Správce oken Enlightenment E16 se konečně dostal k verzi 1.0.0. V zásadě neobsahuje velké změny oproti 0.16.8.15, ale došlo se k závěru, že software je na verzi 1.0.0 připraven.
Vyšla Opera 10 beta. Mezi největší novinky patří Opera Turbo mode, rychlejší renderovací engine Opera Presto 2.2, vylepšený základní skin a mnoho dalších.
X Input 2.0 bylo zařazeno do hlavní větve X Serveru. Zahrnuje podporu pro více ukazatelů a další novinky. X Input 2 by se tedy mělo objevit v X Server 1.7 (X.Org 7.5).
Vývoj openSUSE bude otevřenější - mění se totiž pravidla tak, aby pro lidi mimo Novell bylo snazší přispívat. Dosavadní pravidla vyžadovala, aby příspěvky a technická rozhodnutí byla schválena vývojářem Novellu. V rámci openSUSE se vývoj nyní rozdělí do menších podprojektů, které si budou řídit vývoj samy.
Google předvedl (zatím nedokončený) Android 2.0 na vývojářské konferenci Google I/O. Nová verze tohoto OS přidává integrované místní a webové vyhledávání, UI s podporou psaní rukou, Google Translate a převod textu na řeč. Více na LinuxDevices.com.
BenQ chystá chytré telefony a netbooky s Google Android, a to na rok 2010. Firma si chce získat zpět své jméno na trhu. V současnosti prodává netbooky Joybook Lite s Windows XP, mobily se Symbianem a MID s Linuxem. Čtěte LinuxWorld.
Na webu PreCentral.net byl dnes zveřejněna obsáhlá recenze nového linuxového telefonu Palm Pre. Zařízení disponuje HVGA multidotykovou obrazovkou, QWERTY klávesnicí, WiFi, GPS a umožňuje multitasking přepínanáním karet s aplikacemi. CDMA verze se začně prodávat 6.6.2009 za $599, evropská je očekávána koncem roku.
Google Labs uvádí speciální vyhledávač Google Square. Nalezené informace dává do tabulky se sloupci, kde najdete další údaje. Při hledání hor v Peru tak uvidíte v tabulce sloupce jako výška, umístění nebo první výstup.
Bylo oznámeno vydání Go-oo 3.1. Jde o kancelářský balík postavený na OpenOffice.org, oproti kterému navíc obsahuje některé zajímavé vlastnosti. Tato verze přináší jak "vlastní" opravy, tak ty z upstreamu.
Osor.eu informuje, že rumunské univerzity vedou studenty k open source softwaru. Například univerzita v Bukurešti ve svých počítačových laboratořích používá Ubuntu, každý rok pořádá soutěž ve vývoji OSS a není jediná. Tyto snahy zřejmě mají úspěch. Každoroční konferenci o otevřeném softwaru eLibertika navštěvuje čím dál více studentů a rostoucí tendence lze v posledních letech pozorovat i v počtu rumunských účastníků Google Summer of Code. Letošní ročník má dokonce i mentory z této země.
Byla vydána první alpha Jolicloud. Tato distribuce pro netbooky vycházející z Ubuntu se snaží co nejvíce využívat internet a webové technologie. Umožňuje tak instalovat webové aplikace vedle těch desktopových. Jedná se o soukromou alpha verzi, takže pro stažení je potřeba pozvání. Screenshoty naleznete na serveru Flickr.com.
XO laptop projektu OLPC založený na Linuxu se konečně dostal do Česka. Jediný exemplář v zemi lastní nezisková organizace Galacie, jak informuje aktuální číslo regionální verze časopisu TIME FOR STUDENTS, str. 32-33.
V pondelok začína v poradí druhý turnaj v hraní Hedgewars, tentokrát hrajú proti sebe dvojčlenné teamy. Viac informácií a registrácia (do nedele) na stránke projektu.
Včera na konferenci Internet a Technologie 09 proběhlo vyhlášení výsledků čtvrtého ročníku ankety CZECH OPEN SOURCE, kterou pořádá Root.cz (letos spolu s partnery CZ.NIC a LinuxExpres.cz). V každé kategorii byla vyhlášena cena veřejnosti a cena poroty. Absolutním vítězem se stal Jabbim, nejlepší akcí se zdá být LinuxExpo a Seznam.cz je veřejností nejoblíbenější společnost. Kompletní výsledky naleznete v článku na Root.cz.
Vyšla vývojová verze Wine 1.1.23. Přináší podporu registrování MIME typů na Linuxu, nastavuje FBO jako výchozí režim pro Direct3D, zlepšuje podporu MinGW cross-kompilace, přináší celoobrazovkový režim pro virtuální desktop a opravuje různé chyby.
Výkonný správce balíků Zypper bude nasazen na první distribuci mimo OpenSUSE. První, kdo se rozhodl také nasadit tohoto správce balíků, je ArkLinux. Více na arklinux.wordpress.com.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: