Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 18:21
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Nebojte se SELinuxu – 1 (úvod, první spuštění)Jednoho dne mi došlo, že se v oblasti bezpečnosti počítačů bez praktické znalosti SELinuxu (nebo jiného MAC) neobejdu. Kolem SELinuxu se šíří oblak strachu a nejistoty, který bych chtěl tímto článkem trochu pročistit.
Jaderné noviny – 15. 7. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc3. Citáty týdne: Ted Ts'o, Andrew Morton, Linus Walleij. V krátkosti: Konference vger.kernel.org; Btrfs a RAID; VFAT; Kmemleak. Sdělování požadavků vývojářům jádra. X bez roota. Nový způsob, jak zkrátit() soubory.
Hardwarové novinky – 32/2009AMD Fusion v roce 2011 a na 32 nm. AMD 785G oficiálně představen. NVIDIA uvedla Ion LE. PowerColor Radeon HD 4890 se 2GB GDDR5. OCZ dodává 1TB SSD. 1TB 2,5" HDD Western Digital.
Direct Connect a GNU/LinuxDirect Connect je protokol pro P2P sdílení vyvinutý firmou NeoModus. V tomto článku se podívám na možnosti této sítě pod Linuxem, porovnám dostupné klienty a popíši, jak zprovoznit stahování z více zdrojů (segmentové).
Zpravodaj o Víně – 357Vydávání obnoveno. Funkční DIB Engine. Budoucnost Maxova DIB Enginu. Stefan Dösinger: Rozhovor o DirectX 10.
Šifrování s TrueCrypt – 2 (skryté oddíly, výkon)Pod kapotou skrytých oddílů: Jak vznikají, jak jsou chráněny, jak je poškodit. TrueCrypt Hunt a odhalování skrytých oddílů. Měření výkonu, srovnání s dm-crypt.
OpenSuSE 11.2 Milestone 5 je na světě. Přináší Linux 2.6.31-rc4, GCC 4.4.1, PackageKit 0.5, KDE 4.3, GNOME 2.27.5, X Server 1.6.3, Firefox 3.5.1 a OpenOffice.org 3.1.1 Beta 1. Finální vydání je plánováno na 12. listopad 2009.
Byla vydána první alpha prohlížeče Firefox 3.6 "Namoroka". Tato verze by měla přinést hlavně zlepšení výkonu nebo například propracovanější podporu doplňků. Beta 1 je plánována na začátek září a finální vydání na listopad tohoto roku.
Přespříští pátek, tedy 21. srpna, se koná tradiční, v pořadí již deváté, setkání chovatelů tučňáků z Pardubic a blízkého i vzdáleného okolí. Jeho hlavním cílem je poklábosit o radostech i strastech Velkého Tuxe u džbánku dobrého českého piva v příjemném prostředí hostince U Jindřicha a ve společnosti krásných slečen servírek. Všichni jsou srdečně zváni! Špatnou náladu a nevrlé manželky zanechte prosím doma.
Web LyricWiki, jehož API pro zobrazení textů písní používá spousta přehrávačů, byl nahrávacími společnostmi donucena přestat toto API poskytovat. Podrobnosti, včetně rychlosti reakce vývojářů Amaroku, zveřejnil Constantin Berzan na svém blogu.
TuxArena.blogspot.com přináší krátký pohled se screenshoty na nadcházející verzi Ubuntu 9.10 Karmic Koala. Ta přinese Ext4 jako defaultní souborový systém, GRUB 2, Empathy jako výchozí aplikaci pro IM, klienta pro Ubuntu One a další novinky.
Dnes začíná první programovací kolo Mezinárodní olympiády v informatice (International Olympiad in Informatics, IOI), která se letos koná v bulharském městě Plovdiv od 8. do 15. srpna. Účastnit se můžete i online.
Distribuce Arch Linux vydala novou verzí ISO obrazů. Vydání 2009.08 například používá nový instalátor AIF, zavádí aufs místo unionfs atd. Samozřejmě přináší nové verze programů a opravuje množství chyb. Stahujte ze zrcadel nebo pomocí BitTorrentu. Poznámky k vydání.
Casper Boemann pracuje na novém panelu pro spouštění a správu běžících aplikací v KDE. Kustodian je v současné době v alfa stádiu, ale i tak se už dá používat.
Matt Asay na CNet píše: Red Hat oznámil své Innovation Awards za rok 2009 a mezi finalisty jsou působivá jména. Od Whole Foods po Harvard Business School Publishing - velké organizace dělají s technologiemi od Red Hatu působivé věci. Zajímavé však je, že skutečnou 'inovací', kterou tyto ceny odhalují, je, o kolik více peněz Red Hat vydělává díky JBoss ve srovnání s RHEL.
Ondřej Valoušek nabízí svého kompletního průvodce integrací Linuxu do Active Directory (v anglickém jazyce). Tři články se věnují integraci automounteru, podpoře kerberizovaného NSFv4 a detailům autentizace Linux-AD.
Ubuntu týdeník 32/2009 upozorňuje, že se na českém fóru Ubuntu objevila výzva pro zasílání nápadů a připomínek k obsahu české knihy o verzi 9.10 zmiňované distribuce, která má vyjít na podzim. Pokud máte zájem jej ovlivnit, vyjádřete se k chybám, tomu, co vám v knize nebo na DVD chybí nebo k čemukoliv jinému.
Společnost VMware oznámila akvizici společnosti SpringSource, stojící mj. za populárním Spring Frameworkem. Bylo přislíbeno zachovat stávající principy vývoje a spolupráce s komunitou, a samozřejmě open-source model.
Na stránke projektu jabber.sk vyšla správa o vydaní novej verzie Munin pluginu pre Jabber server ejabberd. Nový plugin k predošlej verzii pridáva grafy pre počet vlákien, pamäte a statusov. Plugin je dostupný na stránke projektu MuninExchange.
V Subversion verze 1.5.6 a 1.6.0 až 1.6.3 byly objeveny bezpečnostní chyby, které mohou vést ke spuštění kódu na straně klienta a také na straně serveru, pokud má klient právo commitu. Zdrojem problémů je libsvn_delta, které má obtíže s integer overflow v APR.
Hlavní vývojář x264 píše ve svém blogu o tom, jak si vedou různé video enkodery při kompresi animovaného videa. První čtyři místa obsazuje samotné x264 při různých nastaveních kvality, následované komerčními enkodery H.264. Je zajímavé, že svobodný kodek Theora (enkoder Thusnelda) se umístil až za FFmpeg MPEG-2 a SVQ1.
Na TuxRadaru vyšel článek o SUSE Studiu, webové aplikaci umožňující upravení si instalačního obrazu openSuSE ještě před jeho stažením.
Sun na konec října ohlásil ukončení vydávání Solaris Express Community Edition. Záměrem je sjednocení způsobu distribuce aktualizací, která se nyní zaměří na šíření nových IPS balíčků s posledními změnami. Solaris Express Community Edition byl znám pod označením Nevada.
Gabriel Morales (zakladatel xoforall.com) vypočítává v prvním dílu seriálu na olpcnews.com některé chyby, které poškodily projekt OLPC. Především odmítání distribuce těchto výukových laptopů i v rozvinutých zemích.
Nový kvíz Vim pro pokročilé je opět zaměřen na textový editor Vim a obsahuje středně těžké otázky, které volně navazují na předchozí kvíz Co víte o Vimu? Připravil dum8d0g.
Vývojáři Debianu dali k dispozici live cd této distribuce s KDE 4.3.0. Pokud máte zájem si toto desktopové prostředí vyzkoušet, neváhejte a stahujte. Zdroj: Debian-Linux.cz
Beta verze T-Plan Robot 2.0 (dříve freeware VNCRobot) byla uvolněna pod GPL. Přináší novou modulární architekturu s pluginy a nativní podporu Javy. T-Plan Robot je nástroj pro automatické testování, který k testované aplikaci přistupuje přes VNC sezení.
Intel Moblin OS, linuxový systém původně vyvíjený pro chytré mobily a embedded zařízení, se možná objeví na prvním netbooku už v říjnu 2009. Podle netbooknews.de (Google překlad) by mělo jít o Asus Eee PC „Seashell“, které jsou v současné době dodávány s Windows XP.
Steven J. Vaughan-Nichols píše o šancích open source systémů ve zdravotnictví USA během vlády Barracka Obamy, zvláště pak o využití variant systému WorldVistA pro evidenci zdravotnických záznamů.
Když Nokia v červnu roku 2008 odkoupila společnost Trolltech, která stála za vývojem Qt, přejmenovala ji záhy na Qt Software. Teď byla opět přejmenována na Qt Development Frameworks a její nový web je na adrese qt.nokia.com. Více na LinuxJournal.
Slashdot odkazuje na článek InfoWorldu, který mluví tom, že stále větší množství firem dává přednost jiným svobodným licencím než GPL. Mike Milinkovich, výkonný ředitel Eclipse Foundation, v článku říká, že je „úplně pitomé“ tvrdit, že svět potřebuje jen jednu open source licenci, jak to dělají zastánci GPL.
Vyšel Spacewalk 0.6, systém pro správu instalací Linuxu a Solarisu. Opravuje více jak 100 bugů, přidává podporu pro (mimo jiné) Fedoru 11, SHA256 v RPM a Jabber. Viz poznámky k vydání.
Anthony Towns nabídl (v rámci diskuse o snaze synchronizovat Debian a Ubuntu) jednoduché srovnání balíčků v Debian Etch a Ubuntu Feisty. Před několika dny Mark Shuttleworth navrhl užší spolupráci obou distribucí.
KDEmod ve verzi 4.3.0 se dnes posunul do repozitáře kdemod-core. Uživatelé Archlinuxu tedy mohou updatovat databázi svého pacmana a dopřát si nové verze upraveného prostředí KDE. Jde o velký update, jednak co se týče verze KDE, tak i kvůli změně rozdělení KDE balíčků, které vývojáři Arch Linuxu nedávno zavedli. Zdroj: The Chakra Project.
Byl vydán WordPress 2.8.4. Jedná se o verzi, která opravuje před pár dny zveřejněnou chybu umožňující vzdálený reset administrátorova hesla pomocí URL v určitém formátu. Tento bug neumožňuje přístup k administraci, ale může být velmi otravný. Zdroj: Slashdot.org.
V článku na webu InfoWorld bylo hodnoceno a s iPhone SDK srovnáváno Mojo SDK pro Palm Pre. Nasazení HTML, CSS a JavaScriptu (ve srovnání s Objective C u Apple) bylo oceněno stejně jako otevřenost celé platformy i tolerance neoficiálních zdrojů softwaru výrobcem. Naopak kritizována je dokumentace a absence podpory pro OpenGL.
Engadget přináší fotky prototypu tabletu Nokia RX-51, který by měl být postavený pro očekávaný systém Maemo 5.
Joey Hess zjistil, že jeho Palm Pre s WebOS (vizte článek) posílá každý den firmě Palm informace zahrnující GPS souřadnice telefonu a seznam nainstalovaných aplikací a dobu jejich používání. Kromě toho jsou odesílány záznamy o pádech aplikací. Tato "funkce" jde vypnout jen zásahem do systémových souborů.
Michael Larabel, zakladatel Phoronix Media, vyzval v otevřeném dopise weby zaměřené na testování hardwaru, aby začaly ke svým benchmarkům přidávat také testy z Linuxu. Mohou k tomu využít volně dostupný Phoronix Test Suite a PTS Desktop Live (distro speciálně upravené pro testování).
Vyšla třetí betaverze chystaného prohlížeče Opera 10, který bude obsahovat nové zobrazovací jádro Presto 2.2. Opera 10.0 Beta 3 má být mnohem stabilnější než předchozí dvě bety a byl trochu vylepšen vzhled. Vizte blog vývojářů, poznámky k vydání a dostupné varianty.
Free Software Foundation spustilo komunitní projekt GNU Generation, který je určený pro mládež ve věku 13 - 18 let. Cílem je podporovat je ve vývoji svobodného softwaru.
Kdekdo odkazuje na blog CR0, kde pánové Julien Tinnes a Tavis Ormandy představili objevenou bezpečnostní chybu, která se týká všech linuxových jader od května 2001 až do nejnovějších (tj. zahrnuje řady 2.4 i 2.6). "Problém je v tom, jak Linux nakládá s nedostupnými operacemi u některých protokolů. [...] Protože to vede k tomu, že jádro spustí kód na NULL, je ta zranitelnost velmi snadno zneužitelná: Útočník může dát kód do první stránky, která bude spuštěna s právy jádra." Linus zařadil 13.8. patch, který chybu opravuje.
Todd Finch, marketingový manažer z firmy Dell, řekl, že procento vracených linuxových netbooků je přibližně stejné jako u těch s Windows. Bylo to v reakci na Kevina Turnera, COO Microsoftu, který nedávno tvrdil, že jsou linuxové netbooky vraceny čtyři až pětkrát častěji. Více na DesktopLinux.com.
Techradar.com přináší rozhovor se zakladatelem Linux Game Publishing (Michael Simms), firmou, která se specializuje na portování her z Windows na Linux. "Hry vybíráme podle hratelnosti. Já osobně vyberu hodně her, protože jsou to ty, které se mi líbí."
Internetnews.com rozebírá studii firmy Black Duck, která analyzuje používání programovacích jazyků v open source projektech. Zatímco podle počtu řádků vede stále C se 40 procenty, dynamické jazyky JavaScript a PHP rychle rostou. A když se počítá četnost použití jednotlivých jazyků, tak JavaScript vítězí.
Čtyři roky od startu projektu openSUSE se Novell rozhodl přidělit pro vývoj této distribuce zaměstnance na plný úvazek. Nový šéf Roland Haidl změnu oznámil v mailing listu opensuse-project a The Register komentuje.
Na webu Reuters se objevila informace, že soud v Texasu zakázal Microsoftu prodej veškerých aplikací zpracovávajících Open XML. Podle soudu došlo k porušení patentu kanadské firmy i4i. Podobný problém by se však mohl, s ohledem na patent, dotknout více aplikací - namátkou např. OpenOffice.org apod.
Byla vydána verze 1.1 generátoru číselných rébusů Bobblemaze. Nejzajímavější novinkou je podpora „tenkých příček“ v definici bludišť, jejichž počet se tak rozrostl na rovnou padesátku.
Telefónica O2 se stala historicky druhým (po Vodafonu) českým poskytovatelem, který blokuje přístup k internetu. K blokování používají blacklist britské nevládní organizace IWF a blokace se velmi pravděpodobně provádí vrácením "špatných" DNS záznamů. Pro obejití tedy zatím stačí použít nějaký alternativní DNS server, například OpenDNS, nebo zadat IP adresu serveru přímo.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.