Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Quo vadis Maemo?Již je to nějaký ten rok, co Nokia vypustila své internetové tablety používající linuxovou platformu Maemo. Vznikla kolem ní početná komunita. Nyní se pracuje na nové verzi Maema a uvedení nástupce internetových tabletů na trh na sebe nenechá dlouho čekat… Zdá se ale, že vše bude jinak než doposud.
Jaderné noviny – 8. 7. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc2. Citáty týdne (speciál o VFAT): Rusty Russell, Andrew Tridgell, Alan Cox. V krátkosti: VFAT; Checkpatch policie. Trochu povyku pro nulu. Bezzámkový kruhový buffer. Přechodná paměť.
nginx – lehkotonážní webserverSpousta z vás jistě používá webový server Apache. Ve chvílích, kdy Apache přestává stíhat, máte v podstatě jen dvě možnosti; buď upgradovat hardware (případně pořídit nějaké load-balancing řešení), nebo zkusit vyměnit težkotonážní Apache za nějaký jiný server, např. nginx. Seznámení s webovým serverem nginx jsme si pro vás v tomto článku připravili.
Hardwarové novinky – 31/2009ASRock AMD 785G se třemi PCIE x16. Fujitsu přichází s USB 3.0-SATA Bridge. 1GHz ARM Cortex-A8 od Samsungu. Samsung SpinPoint F3 s 500GB plotnami. 2TB Hitachi DeskStar oficiálně odhalen.
Šifrování s TrueCryptBojíte se, že vám ukradnou notebook, a tak chcete mít data zašifrována? Podívejte se, jak to zařídit pomocí nástroje TrueCrypt.
Minidistro: STUX, Giacomo PicconiSTUX GNU/Linux je původem italská distribuce na živém CD (nebo DVD), která si zakládá na snadnosti používání. K tomu účelu obsahuje několik grafických nástrojů (STUX-Utilities), jež by měly uživatelům pomoci s konfigurací. Jak svůj výtvor vidí Giacomo Picconi, to se dozvíte v tentokrát extrémně stručném rozhovoru.
Tvrdý náraz do měkkých aktualizacíKdyž souborový systém existuje dostatečně dlouho, dříve či později téma měkkých aktualizací [soft update] někdo nadhodí, obvykle v podobě „Pche, proč jste vy lidi od Linuxu tak hloupí? Prostě použijte měkké aktualizace jako BSD!“
Vývojář, který spravuje finance projektu a má pod rukou i doménu centos.org se se zbytkem vývojářů sešel a došlo k dohodě. Většina problémů byla vyřešena a na zbytek záležitostí byl stanoven harmonogram. Uživatelé CentOS by žádné problémy pocítit neměli. Více viz web projektu.
The Pirate Bay byl žalován BREINem (obdoba BSA) a podle verdiktu by měl být nepřístupný v Nizozemí, nebo zaplatit pokutu. Ovšem k soudu se nikdo ze zástupců TPB nedostavil, a tak se čeká, až se objeví právník ochotný zastupovat TPB zdarma. Na druhé straně BREIN musel změnit svou lživou kampaň tvrdící, že stahování je v Nizozemí nelegální.
Mozilla Firefox slaví miliardu stažení. Právě tolik ukázalo počítadlo předevčírem.
Hrajete-li rádi plošinovky nebo si chcete zavzpomínat na doby osmibitů nebo Amigy, pak je právě pro vás určena hra The Legend of Edgar.
Mandriva Linux 2010 Alpha2 je od pátku na mirrorech. Testovací verze je vydána pouze na DVD pro 32 a 64bitovou architekturu a obsahuje KDE 4.3 RC3, GNOME 2.27.5, kernel 2.6.31 RC4, Xorg 1.6.2 s novými ovladači a další. Detailní informace najdete na wiki stránkách Mandrivy. Testeři vítáni!
Po mnoha odkladech je konečně na světě první série Touch Booků, netbooků postavených na architektuře ARM. Touch Book má 8,9" dotykový displej, 8GB SSD a chlubí se výdrží 10 hodin.
Google Chrome pro Linux už podporuje pluginy, takže můžete použít třeba Flash. Jak na to (v Ubuntu), ukazuje Web Upd8.
Společnost Canonical začala nabízet komerční podporu pro stolní počítače. Ta je zaměřena především na domácnosti a malé firmy a je možné ji objednat ve třech variantách podle náročnosti zákazníka. Realizována je emailem nebo telefonicky (zatím pouze v angličtině) a k dispozici za příznivé ceny -- nejlevnější varianta již za necelých 35 liber ročně. Zdroj: Ubuntu Týdeník 31/2009
OSNews odkazuje na blog Random Pixels (Andreas Nilsson), kde se píše, že Gnome chce snížit množství zobrazovaných ikonek v menu a na tlačítkách v dialogových boxech.
Vyšla specifikace OpenGL 3.2, která přináší různá vylepšení pro vývojáře. nVIDIA dodala jako první ovladač (190.16), který tuto novou verzi OpenGL podporuje, a to dokonce ještě před oficiálním vydáním specifikace.
Svobodné ovladače grafických karet ATI na bázi čipů R600 a R700 v nejnovější vývojové verzi už zvládají Compiz, což je považováno za důležitý mezník vývoje. Kompletní dokumentaci grafických čipů uvolnila firma AMD před více než rokem.
Mozilla vydala aktualizace Firefoxu 3.5.2 a 3.0.13 s opravami bezpečnostních a dalších chyb. Firefox 3.5.2 nyní správně vykresluje obrázky s ICC profily na všech monitorech.
Pwnie Awards jsou IT obdobou filmových Zlatých malin (Razzies). Na konferenci Black Hat 2009 byly uděleny ceny za letošní bezpečnostní přešlapy. Dočkal se např. Red Hat za distribuci děravého OpenSSH nebo vývojáři linuxového jádra za to, že "stále považují všechny chyby související s poškozením paměti za DoS". Více na ComputerWorld.
Sony Pictures Imageworks vydalo pět softwarových nástrojů pro práci s digitálními efekty pod novou BSD licencí. Jedná se o OSL, Field3d, Maya Reticule, Scala Migrations a Pystring. Pokud bude mít tento krok úspěch, je možné očekávat otevření dalších nástrojů. Více informací přináší ZDNetAsia.com.
Vtipný komix xkcd se dočká knižního vydání (informuje Slashdot). xkcd se neproslavil výtvarným uměním, ale trefnými komentáři technologií, vztahů, open source a dalších nezbytností.
Po půl roce vyšla v noci na dnešek nová verze open source operačního systému HelenOS 0.4.1 (Escalopino). Cílem projektu HelenOS je vytvořit plně použitelný OS. HelenOS je charakteristický dobrou přenositelností (beží na sedmi různých architekturách) a podporou více procesorů (SMP). Verze 0.4.1 přináší celou řadu významných vylepšení, zejména podpory architektur ARM a PowerPC, souborového systému, ovladačů zařízení a uživatelského rozhraní.
Vyšlo KDE 4.3.0 s celou řadou vylepšení. Za posledních 6 měsíců bylo opraveno přes 10 000 chyb a splněno téměř 2000 požadavků na vylepšení.
Organizace Open Invention Network začala nakupovat patenty od nezávislých "vynálezců". OIN umožňuje používání svých patentů jakémukoliv subjektu, který se zaváže, že své vlastní patentové portfolio nepoužije proti Linuxu. Více na h-online.com.
The Inquirer upozorňuje na studii Evropské unie, která zjistila, že třetina Evropanů nikdy nepoužila internet a čtvrtina nikdy neseděla u počítače.
Vývojáři projektu Mono oznámili, že pracují na MonoTouch, což je implementace Mona pro iPhone. V srpnu by měla vyjít omezená betaverze a finální vydání je plánováno na září.
Microsoft poprvé oficiálně označil (v pravidelné zprávě pro U.S. Securities and Exchange Commission) linuxové distributory (Red Hat, Canonical) jako konkurenci pro svůj systém Windows. Vizte GoodGearGuide.
DNSSEC již v doméně CZ chrání přes 1000 domén. Jako první byla podepsána doména lidovky.cz. Vizte oznámení na nic.cz.
Vyšel VirtualBox 3.0.4. Opět o něco stabilnější a výkonnější. Novou verzi lze doporučit nejenom hráčům Call of Duty (3D support: fix crash in Call of Duty).
Nedávno vydané KDE 4.3 již v ArchLinuxu není jako několik monolitických celků (kdebase, kdegraphics, ...), ale je nyní rozdělené na jednotlivé aplikace. Více na webu ArchLinuxu.
Včera bylo dokončeno sloučení vývojové větve kodeku Theora Thusnelda. Ten byl dnes oficiálně vydán jako Theora 1.1beta1. Mezi mnohými změnami stojí za zmínku především zvýšení subjektivní i měřitelné kvality výstupu dosažené vylepšením dopředné DCT a kvantizačních matic.
Podle této zprávy od On2 Technologies. A této od Googlu Google koupil firmu On2 Technologies stojící mimo jiné za video kodeky VP3, VP6, VP7 a VP8. Na VP3 je postaven například Ogg Theora. Dá se předpokládat že budoucnost tagu video v html5 a youtube bude zajímavá.
Na serveru Novinky.cz se objevil článek Počítačové hry ničí životy tisíců lidí. Na fotografii k článku je však vidět, že dítě koukající do monitoru má spuštěnou aplikaci Tux Paint, známou mezi uživateli Linuxu jako zábavné malování pro děti.
Byl vydán Linux Mint 7 (KDE edice) s označením Gloria. Tato verze je založena na Kubuntu 9.04 a přináší Linux 2.6.28, KDE 4.2.4 a Xorg 7.4. Více informací můžete nalézt v poznámkách k vydání.
Khronos oznámil iniciativu WebGL, která má dostat 3D grafiku do prostředí webu. Jde o javascriptový binding na OpenGL ES a podporu projektu vyjadřují Google, Mozilla a Opera. Specifikace by měla být zveřejněna příští rok.
Ars Technica píše o připravovaném vydání portu systému Google Android na architekturu MIPS. Společnost MIPS Technologies doufá, že tím pomůže rozšíření Androidu například na domácí elektroniku.
Po tom, co Microsoft přiznal, že je Linux konkurence, se rozhodl utkat s konkurenty na jejich vlastním poli. Berliner Morgenpost přinesl exklusivní ukázku Windows 7 založených na KDE 4.
Mark Shuttleworth v rozsáhlém e-mailu do konference debian-project navrhl hlubší spolupráci Debianu a Ubuntu na synchronizaci vydávání nových verzí distribucí. Účelem je nabízet v distrech stejné verze programů a usnadnit tak tvůrcům aplikací správu svých projektů. Dlouhodobým cílem je sjednocení verzí i s dalšími (i nedebianovskými) distribucemi. Vizte On cadence and collaboration.
Byl zahájen předprodej DVD Blender open movie projektu Durian. 3 DVD budou obsahovat film, video tutorialy, zdrojové soubory a komentáře autorů. Cena je € 34 (v přepočtu přibližně 880 Kč). Koupí podpoříte vývoj projektu a pokud tak učiníte do 15.9., bude vaše jméno zvěčněno v titulcích filmu.
S tím, jak docházejí adresy IPv4, stále častěji a častěji zodpovědní lidé přemlouvají ostatní, že je na čase přejít na IPv6. Někteří i varují, že by jednoho dne mohlo být pozdě (YouTube).
Na blogu skupiny Augmented Social Condition (při Palo Alto Research Center, PARC) vyšel článek o statistikách, které dokládají, že se tempo růstu Wikipedie snižuje. Klesá počet nových článků, počet editací i počet aktivních editorů. Naopak se zvyšuje procento editací od příležitostných přispěvatelů, které editoři odstranili.
AMD oznámilo OpenCL SDK pro x86, přičemž specialitou produktu je možnost běžet OpenCL kód na CPU. Bohužel se zdá, že SDK nepodporuje zcela zásadnější věc, a tou je běh na grafických procesorech. Zatím je dostupná betaverze.
V blogu na sun.com byl zveřejněn stav projektu Renaissance, který si klade za cíl změnit uživatelské rozhraní OpenOffice.org. Nelze si nevšimnout podobnosti s MS Office 2007 Ribbon.
Slashdot se pozastavuje nad tím, že Microsoft získal patent na "Dokument textového procesoru uložený v jediném souboru XML, se kterým lze manipulovat pomocí aplikací, jež rozumí XML". Podobnost s ODF a množstvím starších metod ukládání pomocí XML je čistě náhodná...
Perl by měl vyjít na jaře 2010. V zápisku na svém blogu use Perl; to uvádí Patrick Michaud: "Do jara 2010 vydáme 'oficiální', polotovarovou, užitečnou a použitelnou verzi Perlu 6."
Univerzita v italské Veroně pokračuje v přechodu desktopů na otevřený software podle plánu. Posledních několik měsíců probíhají kurzy, které mají zaměstnance seznámit s Ubuntu (tato distribuce bude na počítačích používána) a open source celkově. Podle jednoho z tamních administrátorů mají úspěch a uživatelé nemají problémy s používáním GNU/Linuxu ani aplikací jako je Firefox nebo OpenOffice.org. Ještě letos začnou tyto aplikace aktivně používat, od příštího roku budou všechny dokumenty uchovávány ve standardizovaných formátech a v roce 2011 budou všechny počítače migrovány na open source. Jediným známým problémem je aplikace pro účetnictví, která je zatím závislá na proprietárních formátech. Více na Osor.eu.
Vyšla nová vývojová verze Wine - 1.1.27. Obsahuje novou verzi Gecko, nový GSM kodek, vylepšenou podporu pro API disků, podporu XShm pixmap pro lepší výkon a jako obvykle spousty a spousty oprav.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: