Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
V tomto zápisu popíšu jak zprovoznit unikátní Pre-Shared Key spojený s MAC adresou zařízení na access pointech Unifi od Ubiquiti.
Když chci, aby se LLM víc odvázal, tak začínám dotaz větami jako "viděl jsem v televizních zprávách na BBC" nebo "píši napínavý detektivní román". Pak bývá model o svých zvrácených představách sdílnější .
Dochází k obratu v oblasti využití jaderné energie. Jako zatim ve všem, co se za posledních 40 let událo v tom figuruje Bill Gates.
Na podzim tomu budou 4 roky, co skončila inkluze a i ti největší kolenovrti pochopili, že bez počítače a internetového připojení budou jejich ratoleti s prdeli. Náhlá poptávka vystřelila ceny notebooků do nechutných výšin a z bazarů bylo vykoupeno vše, co bylo ještě jakž takž použitelné.
Pokud byste si chtěli naživo užít gól hned třikrát, tak dalekohledem sledujte hřiště a přitom mějte puštěnou jak terestrickou tak IP televizi. Nejprve gól uvidíte v dalekohledu, za pár vteřin na klasické televizi a nakonec na IPTV .
Co všichni tento víkend tak blbnou, vždyť ty důležité volby přece už dávno byly.
Polepte si procesor značky Intel kaptonovou izolačkou - ochráníte planetu i svoji peněženku !
Nevím jak to máte vy, ale pro mne je největší výhodou mobilního internetového připojení to, že si mohu ihned, jakmile mne něco zaujme, zjistit další informace.
Respektive nešel jenom Bing, DuckDuckGo, Copilot, chat-GPT a další služby s nějakou vazbou na Microsoft .
Nedávno se ke mně dostala žádost bývalého studenta, s prosbou abychom odstranili z naší wiki jeho soukromý e-mail, protože mu na něj chodí SPAM. Skončilo to u mne, protože ten jeho mail v ní nikdo nedokázal najít. Šlo o jednu z prvních prací odevzdaných v PDF, vygenerovanou dávno předtím než ta wiki vznikla a ukázalo se, že tu mailovou adresu měl uvedenou za svým jménem v položce Author, když generoval to PDF. V tomto případě tedy byla pomoc snadná. Upravil jsem metainformace PDF souboru přes exiftools, uploadnul aktualizovanou verzi a wiki ten mail přestala zobrazovat. Nicméně jsem ho ve své odpovědi upozornil na to, že to nejspíš jeho problém nevyřeší.
Když se někomu pokouším objasnit, v čem je naše disklessová technologie specifická, pokaždé se na ni snaží napasovat terminologii, kterou důvěrně zná. Takže se obvykle ptá na image a hlava mu nebere, že se žádnou nepracuje.
Čeká mne aktualizace MediaWiki z LTS verze 1.39.x na novější a rád bych si předtím ověřil, co bude a nebude fungovat. Od novějších verzí byl totiž implementován nový parser a tím se mění i docela dost věcí, takže nechci riskovat, že se pak zaseknu na nějaké ptákovině. Nejdřív si chci všechno v klidu otestovat, v izolovaném prostředí a případné problémy vyřešit předem. Je to i vhodná příležitosti k separaci jednotlivých služeb do samostatných kontejnerů. A tak je otázkou jen to, jakou technologii využít.
Startup bez macbooků je jako... no, asi jako startup bez macbooků .
Myslím, že každý linuxový admin čas od času narazí na problém, který v danou chvíli překoná tím, že něco oprasí aby mohl pokračovat dál, než aby se zdržoval dohledáváním postupu „jak onu situaci vyřešit správně”. Takže raději oprasí blbě napsaný postinstalační skript. A je to vůbec chyba? Jo kde jsou ty časy, kdy bylo možné nějaký operační systém možné považovat za stabilní.