Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
jEdit je fajn, jen už půl odpoledne hledám jak zařídit aby při uložení souboru se server z mého počítače odeslal na nastavený server (nejlépe speciální nastavení pro každý projekt) přes FTP.
Všude jen nacházím odkazy na FTP plugin, ten umí pracovat jen se soubory na serveru přímo. To je jako si hrát s revolverem.
Sehnat jiný plugin? nějaké makro?
Nebo co jinak? Quanta to má dost vymakaný, ale zrovna od ní jsem utekl, otevírání 20 souboru trvá asi přes minutu. A sem tam najednou zatuhne :(
V diskusi se spousta lidi rozplývala nad kvalitou a výdrží notebooků IBM. Tak zkusím napsat i svoje poznatky a případně se dozvědět něco nového.
Dekuji vsem za prani prijemne dovolene. Z letiste jsem vybruslil kupodivu dobre dorazil jsem na misto noclehu bez problemu a rano me probuddil pasak koz. Dokonce mi popral dobre rano. Kozy mecely. Jestli na pozdrav nevim. Jinak Portugalsko je zeme krasna, ale protoze mam O2, nejde mi tu z nejakeho duvodu mobil. Da se rici nastesti. Chodim pomalu, nikam nechvatam, od soboty vecera jsem urazil asi 120 km. Coz je ve zdejsim terenu docela dost. Zatim jsem chodil vic do kopce jak z kopce. Co se mi tu skutecne libi jsou na vesnicich verejne pradelny, kde jeste zeny skutecne perou. No a ja se v nich obcas umeji. Hygiena obcas neskodi a cistota je skutecne jen pul zdravi. Narusuje biologickou rovnovahu.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
zase jeden kratky blog - zaujimalo by ma kolko trva uz vas start firefoxa (cisty start - prvy start po starte systemu).
[feco@beast ~]$ time firefox & [1] 5504 [feco@beast ~]$ real 0m6.946s user 0m0.896s sys 0m0.152spre uplnost moja konfiguracia.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Jedna malá poznámka pro fanoušky Star Treku: Borgové mají 31. července svůj svátek
Ve všech manuálech se píše, nepoužívejte rm -rf
pokud nevíte co děláte!
Vždycky jsem nad těmi zápisky mával rukou, že nikdo nemůže být takový blbec, aby ... No a může. A dnes jsem to já.
Po delší době jsem opět zasedl k psaní blogísku. Dneska si vezmu na mušku historii příkazů příkazového interpretu, neboli shellu. Jelikož jsem uživatelem Bashe, bude řeč právě o něm.
Už delší dobou se mi honí hlavou myšlenka na vytvoření adresáře českých Linuxových webů, protože ty hlavní jako abclinuxu, root, případně penguin zná asi každý, ale co ty menší, které tvoří jednotlivci, případně malé skupinky nadšenců?
Skončil sa piaty ročník najväčšej amatérskej programátorskej súťaže pre prenositeľné konzoly GP2X, GP32, PSP a DS. Celkom bolo prijatých 61 projektov, z toho 39 pre GP2X. A pretože práve túto (linux-powered) hračku vlastním, popíšem zopár veci, ktoré boli vytvorené pre ňu.
Ahoj,
chtel bych zjistit jake jsou realne platy spravcu linuxovych serveru. Proto bych vas chtel pozadat o vase zkusenosti s platovymi podminkami v nasem oboru.
Vim, ze to je lehce ozehave tema, ale myslim si ze muze byt uzitecne vedet, o jaky plat muzeme, napr. pri pracovnim pohovoru, zadat.
Reklamy, videa, obrazky, hudba - na tieto a podobne "vymozenosti" internetu sa vo velkom meradle vyuziva technologia zvana flash. Ja neviem, ci je to modna zalezitost (youtube, kopec videii na sme.sk alebo inych informacnych dennikoch), ale kazdopadne napada ma otazka ci nema flash nejaku alternativu v podobe open source projektu (nie interpretacie flash - ale nieco na sposob flash - ibaze ako slobodna technologia/format), kedze flash ako taky je proprietarny.
Asi před třemi dny jsem narazil na novinku o vydání nové verze Slackwaru a to o verzi 12. Jelikož jsem starších verzí využíval, rozhodl jsem se stáhnout ho a vyzkoušet. Domluvil jsem se s kamarádem, který má rychlejší připojení, že mi ty Slacky stáhne a sám je vyzkouší.
Když jsem přibližně před rokem napsal zápis Serverové služby a zákony, vypadalo všechno poměrně jasně a zřetelně. Jenže to bychom nesměli být v Česku - v zemi, kde je možné opravdu všechno.
Chudáci děti, jak k tomu přijdou, když už jim maminky ani nepošlou na tábor balíček se sladkým nebo buchtama... No je to smutné, ale podívejme se na to čistě prakticky. Dítě odjede na tábor. Ty teď trvají většinou 14 dní (ne 3 týdny, jak za mého mládí ). Pokud tedy chceme, aby dítě dostalo balíček ještě během pobytu na táboře, měli bychom začít péct ještě před odjezdem...
Motivací je umožnit přenos souborů mezi zařízením s IrDA (mobilním telefonem Sony Ericsson K300i) a počítačem s Ubuntu 7.04 GNU/Linux přes infračervený port. Počítačem je notebook HP Compaq nx6110, který není vybaven infračerveným portem. Problém je řešen pomocí USB-IrDA převodníku (tzv. dongle).
Už oddob, prvních nabídek ADSL, se zajímám o její dostupnost v mé lokalitě. Ze začátku se služba šířila jen do větších měst, ale netrvalo dlouho a ADSL bylo i v Šumperku, ve městě od kterého bydlím asi 4km. Tenkrát jsem doufal, že nebude trvat dlouho a i já budu mít něco lepšího než GPRS od Eurotelu.
Tato položka BibTeXové databáze {UTF8}:
@Book{Kalas06,
Editor = "Kålås, J. A. and Viken, Å. and Bakken, T.",
...
}
dělá následující problém:
! Package inputenc Error: Unicode char \u8:�. not set up for use with LaTeX.
See the inputenc package documentation for explanation.
Znak å se sází bez problému, zatímco Å vrací chybu. Není to ale otravné?
Editor = "Kålås, J. A. and Viken, {\AA}. and Bakken, T.",
To je ale, jak jsem se dočetl, zastaralý způsob (leč mě funguje, a to úplně stejně), tak snad je lepší použít:
Editor = "Kålås, J. A. and Viken, {\r{A}}. and Bakken, T.",
Výsledný kroužek se však dotýká písmene A. Narazil jsem na dlouhou polemiku zda je to správně. Každopádně to lze změnit takto (jednoduché, což?):
\expandafter\let\csname \string\T1\string\r-A\endcsname\relax
Zůstanu u toho co chtěl Knuth, ale strávit půl hodiny kvůli jednomu blbému písmenku, to se mi ještě nestalo...
Nevím, jak moc je to normální, ale když mám depku, obvykle čtu stránky s informacemi o zvířatech. (Asi se podvědomě připravuji na kariéru starého mládence, který si chová domácí zvíře, protože žádná holka o něj ani pohledem nezavadí.) Každopádně jeden z mých nejoblíbenějších tvorů je medvídek mýval. Jsou překrásní a prudce inteligentní, což je důležité - za hlavní atribut domácího zvířete považuji možnost si s ním popovídat. Mluvit sice neumí, ale celkem by mě zajímalo, zda by se nedal naučit psát na klávesnici počítače. Koneckonců mají pět velmi obratných prstů a dokáží se naučit otevírat nejen dveře, ale i různé mechanismy zámků; copak by se nemohli naučit chápat symboly na tlačítkách?
Už nějakou dobu běží veřejné CVS se zdrojovými kódy portálu abclinuxu. Dnes jsem aktualizoval developerskou databázi, takže nastal čas učinit toto prohlášení. Adresa serveru je cvs.abclinuxu.cz, login a heslo je anonymous, modul je portal. Právo commitovat mám jen já a Robert, budete-li mít nějaký patch, postupujte dle obvyklých pravidel (původní soubor, nový soubor a patch pro každý změněný soubor). V CVS najdete jak ořezanou databázi, tak i webový server jetty a buildovací nástroj ant. Sami si jen musíte stáhnout Javu a MySQL. Více ve wiki: /projekty/zdrojaky a souboru README.1st.
V dnešní době již nebývá nedostatek diskového prostoru a nebývá tedy potřeba šetřit každý bajt. Jedním ze způsobů, jak "plýtvat" úložným prostorem je zaznamenávat si, jak se některé soubory měnily v čase. Když si pak člověk omylem smaže, přepíše, nebo změní špatným směrem některé z nich, má možnost se vrátit v čase zpátky.
Pokusím se ukázat nezbytné minimum z používání gitu ke správě například historie svého /etc. Git je v repozitářích většiny běžných distribucí a tak by neměl být problém jej z nich nainstalovat. Tento zápisek se vztahuje k verzi 1.5.1.6, ale snad by měl být relativně nadčasový.
Seděl jsem a dumal jsem. Dumal jsem nad tím, že toho na NetBSD mám nějak moc. Jak je něčeho hodně, odhodím nepotřebné. Vyzkoušel jsem si nastavení vtwm přes .xinitrc, jak jsem jej objevil knize o Linuxu jménem „Linux, praktický průvodce.” Tuhle knihu jsem si koupil ve svých linuxových počátcích, ale vzhledem k tomu, že jsem měl tehdy poradce a Mandrake 9 , grafické prostředí jsem nenastavoval. Ale včera večer jsem si ji znovu prohlížel a narazil jsem na kapitolu o nastavování Systém X Window. Pečlivě pročetl a našel funkční konfiguraci za pomoci .xinitrc. Zalíbila se mi, dumal jsem jestli bude fungovat i v NetBSD. Funguje. A tady je.