Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Někteří bystří zde na abíčku si možná všimli, že poslední dobou nějak víc otravuju s dotazama ohledně PyQt4. Už dávno jsem si říkal, že znalost php a mysql není nic extra. Pracoval jsem i na některých větších projektech. Třeba pro směnárnu jsem programoval webovou aplikaci na správu deviz (nebo tak něco). Byla to kupa práce a měl jsem i chvíle, kdy jsem chtěl složit zbraně. Kolikrát mi ani sekretářky nedokázali přesně popsat, jak některé transakce propočítávat. To se potom dost mizerně programuje .
Tato část je volným pokračováním minulého dílu s tím, že jsou zde i některé průniky a pravděpodobně si zde občas přečtete něco, co jste již četli v minulém díle. Proč popisuji zrovna Fedoru? Jednak proto, že kolem Fedory bývá, co se týče multimédií, celkem dusno a jednak proto, protože jsem na Fedoru zvyklý.
S volnem přišel i volný čas tak jsem se pustil do jednoho z mých vroubků-rozchodit video konferenci po internetu mezi pocitacem s windows a linuxem.
Úspěchy zatím nejsou velké, ale o tom psát nechci.
Můj notebook bohužel nemá mikrofon. Jediné co na něm konstruktér nechal je jacková díra na externí. Takže mi vyvstává otázka jestli někdo neviděl mikrofon pro notebook. Sháněl jsem a hledal, ale nikde nic takového jsem nenašel.
Má představa je taková že by nemusel být o moc větší než samotný jack, takže spíš by to byl mikrofon v jacku. A kdyby byl o něco větší tak by se tam mohl vejít i otočný kloub kterým by se směroval, ale zatím jsem nikde nic takového neviděl.
Nemůžu pochopit jednu věc. Proč se mezi Linuxákama objevují neustále rozpory, které prostředí je lepší. Jedni říkají, že KDE má moc voleb a nevyznají se v nich. Druzí, že GNOME má málo voleb a musí si je nastavovat v konfigurácích. Poté většinou nastane FLAME, co je lepší, co se má používat, jak ti druzí mohou používat něco jiného, atd...
A není to jen prostředí, ale například i samotná distribuce. Proč někomu nadávat, posmívat se, vždyť je to jeho volba a jemu zřejmě vyhovuje. Ať si, kdo chce, používá, co chce. Od toho přece ony distribuce jsou...
Není snad jednou z výhod Linuxu svoboda? Proč by někdo nemohl používat něco jiného, co vám zrovna nesedí? Velká výhoda Linuxu je právě ta svoboda výběru, proto bychom si ji měli užívat a né ji hatit...
Nebojte se dočíst až do konce.
ničemu nemusíte rozumět
Čím víc objevuji, unixový systém, tím víc jsem udiven. Vím už dávno, že malé nástroje jsou bezva. Vím, že práce z jednoduchými unixovými nástroji přináší netušené možnosti. A to vše při relativně malé potřebě výkonu pc nebo notebooku. Stále mě nepřestává udivovat editor VIM, nebo okenní manažery typu TWM . Nechal jsem se nalákat bezvadným článkem o konfiguraci tohoto typu okenního manažera a říkám si: „Jak jsem bez tebe dodnes mohl existovat?” Sice jsem jej kdysi zkoušel, ale nakonec jsem odešel od něj a zkoušel jiné, více sofistikovanější, abych nakonec po bedlivějším prozkoumání objevil něco málo jeho možností a rychlost.
To si jednou takhle brouzdám po CPANu a hledám binding do Erlangu a pak mě napadne kouknout se kolem. Kromě toho, že jsou tam k nalezení moduly k telekomunikačním výpočtům Erlang B a C, které vymyslel ten člověk po němž dostal Erlang jméno (jo to je ten chlápek jehož obrázek se objeví na začátku a na konci toho Monthy Pythoního filměčku Erlang The Movie), tak je tam k nalezení i takový srandovní modul jménem fp.
Áno, presne tak. Počujete správne, Linuxáčku, teda používateľa Linuxu ženského pohlavia. A kto je tou šťastnou?
Na serveru mi běží pár služeb, k tomu hosts.deny, pozoruji docela často nějaké pokusy o zalogování se po ssh, zkoušení hesel, z nečekaně širokého světa.
Turbocharged Penguins je super návyková online hra, ve které se hlavní role ujímá trojice neohrabaných tučňáků. Vyberte si svého favorita a vyšlete jej na nebezpečné putování zemskou atmosférou. Nejlepší letci pokoří vertikální hranici 2500 metrů
Jak doma tak tady na ABCLinuxu se ozývají hlasy, že GNOME má ve výchozím nastavení moc velké ikony, toolbary, menu atd. Málo místa potom zůstává na hlavní část okna, kde je otevřený nějaký "dokument". Udělal jsem si proto co nejvíce praktické téma. Není to nic pro estéty, ti ať zavřou oči.
Balíčkovací systémy jsou jistě tématem, které hodně hýbe světem GNU/Linuxu. Jedni je vynášejí, jiní zatracují. Co vlastně balíčkovací systémy přináší ?
Jedna z výtek na adresu erlangu, co jsem zaznamenal, je nemožnost napsat rekurzivní funkci přímo v shellu. Přitom je to spíše příznak nedostatku informovanosti. Přiznám se bez mučení, že jsem to taky ze začátku nevěděl, protože k tomu je potřeba devilish ingenuity (slovy Joe Armstronga na straně 57). Ve výše odkazované disertační práci je jako ukázka výpočet faktoriálu.
S.M.A.R.T. je mocná technologie, která umožňuje zjišťovat informace o stavu pevných disků. Hlídá teplotu disků, dobu běhu, milión dalších věcí a umožňuje provádět i testy disků.
Po dlouhé době výběru jsem si pořídil nové železo. Nečekejte ovšem žádný cluster, původní plány se nenaplnily.
Tak tohle mě vážně pobavilo... Britské stránky společnosti Microsoft se staly cílem hackera.
Tak mě napadlo podívat se, zda už není k dispozici zápis ze zasedání RRTV, kde se posuzovala causa Windows Vista v Událostech na ČT 1. K dispozici je. Ale jeho obsah? No, posuďte sami...
Dnes jsem byl naposled v blázinci. Tedy naposled až do 6.8, kdy tam musím znovu. Pokud nedám výpověď. Dovolená mi v podstatě začala. Ještě zítra jedna skupina večer, jeden individuální pohovor a už se nemusím zabývat na měsíc cizími osudy a budu se celý měsíc zabývat sám sebou. Letos jsem nadměrně unavený. Přičítám to i skončenému vztahu s Justýnou, který mi odčerpal hodně sil a ještě k tomu se nevedly jiné věci. Nic fatálního, ale přeci jen bylo toho víc než jindy. Navíc nemládnu.
Včera večer jako obvykle jsem seděl u pc a čučel na web, když vtom zazvonil zvonek. Říkal jsem si, že asi zvoní babička a něco chce. Když jsem sešel dolů po schodech ke dveřím, tak tam opravdu stála babička, ale nebyla to ona kdo něco chtěl, byli tam sní jední známí, kteří se doslechli, že vím něco o počítačích a jestli bych jim neporadil s koupí pc sestavy.
..takže som si zaobstaral už spomínaný LAN disk. Rád by som tu napísal svoje skúsenosti s jeho inštaláciou a používaním. Kedže slušné predstavenie nájdete už na webe, túto časť preskočím.
Tak to je nářez, nejen že nedávno Karneval téměř zdvojnásobil rychlost připojení k Internetu (cena zůstala), teď ještě k tomu ruší FUP u všech tarifů, kromě nejpomalejšího Starteru!
Řešil jsem dnes zpřístupnění ext3 oddílu z WXP. Vybral jsem ovladač z fs-driver.org a výsledek byl nechutně pomalý, pro běžnou práci to nebylo. Tu je řešení.