Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Dlouho přemýšlím, jak finančně podpořit OSS projekty, které často používám a vývojářům se tak za jejich čas a práci alespoň trochu odměnit. Bohužel pořád žijeme na divokém východě, takže pokud nemám konto v eurech, spolkne mi banka část peněz (a v podstatě za nic) pouhým převodem.
Často se tu objevují něčí stesky, že by chtěl dělat nějaký projekt z oblasti svobodného softwaru (ať už do školy nebo třeba jen pro zábavu či jako pomoc komunitě), ale neví, co by to přesně mělo být. Pár námětů bych tu měl.
Tak si opet hraji s GNOME v Ubuntu. To zas bude chytrych kecu RTFM. osobne nejak nemuzu pochopit logiku tohohle prostredi. Mam defaultne nainstalovane ubuntu a na plose mam zobrazene pripojene oddily sda6 sda7 sda9 sda10. Na disku mam samozrejme i jine oddily, ale ty jsou pripojene nekam do adresarove struktury a tak se na plose nezobrazuji. Strucne receno, zobrazuji se ty, ktere instalator defaultne pripojil do /media.
Na mém notebooku postrádám klávesu Windows a klávesu Menu. Přemapoval jsem si proto Windows klávesu na Caps Lock a klávesu Menu na pravý Alt pomocí xmodmap.
Někdo mi tady navrhnul, abych svůj příspěvek z diskuse o rozdílu mezi video formáty a video software vydal knižně... Tedy v blogu. Protože je to téma věčně živé, tady je notně rozšířené vydání.
Co nového na abíčku? Luboš Doležel napsal implementaci chyby 764. Díky tomu je možné při úpravě wiki dokumentu zadat popis vaší opravy. Když si pak někdo bude listovat historii dokumentu, kromě autora změny a času uvidí i tento text. Čas ukáže, jestli tuto funkci lidé budou používat.
Seděli jsme s Katkou na zahrádce v Ládví a posílali si vzájemně fotky z mobilu. Pomocí blue tooth. Tedy já to do té doby ani netušil, že to jde, ale Katka mě naučila a tak jsme se bavili. Fotili se vzájemně a blbli. Už jsme se dlouho neviděli. Naposled na Vánoce. Byl bezvadný čas a málem jsem jej, ale promeškal, protože jsem na setkání skoro zapomněl. Přišel Marcel a povídali jsme a já jsem zapomněl, že mám jít na oběd k Radimovi. Vzpomněl jsem si až když mi Radim volal. Dopadlo všechno nakonec dobře.
Ač jsem původně neměl v plánu nikomu instalovat Linux (pokud chce, ať si to udělá sám), nedávno jsem ze svého přesvědčení slevil. Poté co se mojí babičce zaviroval wokenní počítač, jsem si pohrál s myšlenkou, že bych jí mohl nainstalovat Linux. A původně zavržená myšlenka klíčila a klíčila až jsem se nakonec odhodlal k činu.
Každý větší svobodný projekt využívá sadu nástrojů a programů, které mu ulehčují jeho existenci. Už v prvních lekcích je budoucím programátorům vysvětlováno, jak správně používat systém pro správu verzí, "bugzillu", mailing listy, IRC kanály a další.
Tyto nástroje jsou samozřejmě velice prospěšné, mohou však i uškodit. A to hlavně tak, že se používají na úkony, na které by se používat neměly. V dnešním zápisku a několika příštích nastíním několik situací, které jsou podle mého dost nešťastně vyřešeny.
Dnešní problém: Systém na správu verzí je používán jako řešení přístupových práv.
Tenhe zápisek se od mých ostatních zápisků bude trochu lišit. Půjde totiž o takovou směsici dojmů a otázek na téma přehrávání/úprava audia/videa... V první části se podíváme na přehrávání.
*NIXové systémy jsou ukázkou kvalitního návrhu. Bezpečnost byla domyslena do nejmensiho detailu. V Posledni dobe se ovsem dostalo do popredi zajmu "sudo", ktere lze dneska vyuzivat v sirokem spektru distribuci....
Vcera kdyz jsem sedel u PC, napadla ma takova vec. Kdyz clovek provadi administratorske ukony, je pri prvnim zadani "sudo" pozadan o heslo. Pak uz jen staci psat "sudo" kdykoli clovek provadi dalsi administratorsky ukon bez hesla.... Je to vubec bezpecne? Ubuntu ma defaultne jednoho usera, ktery se prostrednictvim sudo stava administratorem. A ted k veci:
Tak jsem šel dnes s rodinou na slavnostní večeři. K přípitku jsem si vybrali slovenský sekt Pálfy. Musím říct, že bohemka je proti tomu poloviční. Následně jsme se jali vybírat předkrm. Po letmém projetí jídelního lístku můj zrak padl na polévku Gazpacho. Hned bylo jasno. Jakožto velkého milovníka jistého seriálu jsem ji musel ochutnat.
Hanbím sa. Už niekoľko týždňov som si nič nezapísal do blogu, aj keď si takmer každý deň pri zaujímavej myšlienke poviem:"Toto spomeniem v mojom blogu." Ale už sa lepším. A aspoň vyskúšam, ako dobre svieti moja USB lampa, ktorú som ešte poriadne ani nestihol využiť.
Tak jsem se dozvěděl ve včerejším komentáři ke svému předchozímu blogu, že mám stáhnout ocas a mlčet. Onen dobrý muž, přezdívkou MarzocchiHD mi chtěl připomenout mou minulost a dovolával se toho, že jsem čerpal ze solidárního pojištění. Rád bych jej ujistil, že jsem sice do terapeutické skupiny chodil, dlouho, ale přitom jsem pracoval. Takže můj příspěvek na zdravotní a sociální pojištění zcela pokryl náklady na terapii. Od roku 1978 do roku 2003 jsem nečerpal nemocenskou, neboť jsem nebyl nemocný. Až koncem roku 2002 a v roce 2003. Sám osobně jsem proti tomu aby závislost byla brána jako choroba a byla hrazena ze zdravotního pojištění. A vím proč to jako abstinující závislý, který se navíc živí terapií závislých říkám.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Patlam se s jednim kompem, narazil jsem při kompilaci na chybějící modul a za Boha jsem nemoh najít, kde se zaškrtává, jak se volí, jak se jmenuje v .configu. Nakonec jsem po hledání na webu, kde to každej měl, ve výpisu, když něco řešil, zabrousil do drivers/scsi/Makefile
a radost byla na světě :-) Jo, jednalo se o [CONFIG_BLK_DEV_SD] ... ;-) (Potřeboval jsem ho přesunout do modulu).
Dnes ráno jsem si stáhnul 2. alfa verzi Ubuntu GG 7.10 a hned jsem se pustil do testování. Sám sice ještě používám Debian, ale v poslední době mě Ubuntu jako distribuce velmi zajímá, má sice pár velkých much které mi velmi vadí, ale výhody této distribuce u mě převažují nad jakoukoliv jinou.
Možná tento zápisek bude vypadat jako jedna velká reklama na Ubuntu, někomu jinému to třeba bude zase připadat jen jako krátký souhrn informací uživatele Ubuntu o tom proč vlastně Ubuntu a co je nového v GG.
Po půl roce vývoje jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL. Není zdaleka hotová, ale už je použitelná. Stavím na ní první projekt a díky němu vychytávám mouchy. Můžete se přidat :)
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Spammeři se obvykle cítí zcela nepostižitelní a nedělají si těžkou hlavu z toho, že jejich činnost je nejen obtěžující a práci přidělávající, ale také nezákonná. Ale přesto není vyloučeno, aby někdo z této skupiny dostal přes pazoury. (UPDATE 17.9.2007)
Postupně, bez chvatu a vypětí zařizuji věci, co mám zařídit. Vstal jsem, rozhlédl jsem se kolem sebe, zkontroloval jestli se na NetBSD nainstaloval TeX a dal si na neděli rande. Z Katkou. To je moje mladší dcera. Půjdeme na zmrzlinu. Na oběd jdu k Radimovi a Jitce. Jsem čas od času zvaný a chodím tam rád, protože se u nich dobře jí, dobře povídá a vůbec je u nich dobře. Cestovní pojištění jsem pořídil u spořitelny. Byl jsem líný už shánět něco jiného, protože si stejně nikde jinde nijak zvlášť extra nepomohu. Na pobočku jsem stejně musel, neb jsem potřeboval ještě zařídit aby mi paušál na mobil strhávali rovnou z účtu. Musel jsem podepsat souhlas. Jinak bych to vyřídil rovnou z internetu.
Nejdříve jsem si říkal, že svůj blog na ABC zasvětím opravdu čistě Linuxu, ale jak už to bývá, člověk míní, život mění. Po krásném půlroce je tu první vyloženě nelinuxový zápisek. I když ... s Linuxem se bude prolínat pořád - od začátku do konce.