Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Nainstaloval jsem CentOS5 a udělal yum update. Žádné aktualizace nebyly vydány. Pak jsem přidal neoficální repozitář dag. Když jsem dal zkusmo znova yum update, objevilo se asi 5 balíčků k aktualizaci. Tyto balíčky jsou z repozitáře dag a aktualizovaly by balíčky z base repozitáře. To se mi nelíbí. K aktualizaci base chci používat pouze oficialní update repozitář.
Neustále se snažíme zlepšovat naše služby. Teď přicházíme s jednou výraznější změnou, která má zpřehlednit dotazy v diskusním fóru. Zavedeme různé stavy, ve kterých se dotaz může nacházet.
Tak jsem se po dlouhé době rozhodl zapařit si nějakou tu gamesu. Volba padla na Nexuiz. Večer jsem dal emerge nexuiz
a šel spát. V poledne jsem po probuzení seskočil z palandy přímo k počítači, zapnul monitor a s napůl zalepenýma očima zkoumal, jestli už se to stáhlo a zkompilovalo.
Po poměrně dlouhé době používání Kubuntu, jsem se rozhodl změnit distribuci. Vzhledem k dobrým zkušenostem s Arch linuxem na serveru(já vím, asi jedno z nejméně vhodných nasazení vzhledem k rolling updates) volba padla na něj.
No fakt že nemá..
Právě si kompiluju druhé Gentoo tentokrát už s podporou SELinuxu. Začátek byl sice složitější, ale o tom až za chvilku
Tento zápisek je "externí paměť". Windows samy o sobě přehrají úplný prd, to ví každý. Prostě jim chybí kodeky a ne zrovna málo. Býval to průšvih, protože bylo potřeba nainstalovat několik různých proprietárních kodeků tak, aby se mezi sebou nepomlátily. Už dlouho se to snaží řešit různé codec-packy, ale to prostě není ono. Chce to prostě libavcodec, na kterém jsou postaveny mplayer, xine a vlc, a který přehraje takřka vše. Ten do windows přinesl projekt ffdshow (sf.net/projects/ffdshow), který umožňuje "normálním" windowsím přehrávačům používat právě libavcodec. Ten ale usnul už před lety a proto se ve vývoji pokračuje v jeho forku, který se jmenuje taktéž ffdshow, ale roste na adrese ffdshow-tryout.sourceforge.net a nedá se narychlo vygooglovat. :-)
Pokud budete chtít odkázat nějakého windowsáka na zdroje, existuje celkem pěkný článek na emagu. Chybí mu jen drobnost: odkaz na domovskou stránku projektu...
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Občas narazim na pár citátů, moudrostí, pozastavim se, pokusim se najít souvislost mezi jimi a mnou a pustim je z hlavy. Jo, pravda, každej prudí něčim jinym, někdo svou sebejistotou a někdo zase ... taky vlastně sebejistotou, někdo píše moc a někdo zase málo
Protože byly stížnosti na to, že píši jen o BSD a ženských, tak se dnes polepším. Budu psát o tom jak jsem zkoušel nakonfigurovat xterm v NetBSD, protože jsem chtěl mít jen Fluxbox, také aby mi to v xtermu psalo hezky kompletně česky i ve VIM. Takže jsem začal pátrat a dopátral jsem se. Už věřím, že lze psát a funguje vše ibez nainstalované konsole z kdebase. Co mě především těší, že jsem našel i možnost aby mi to ve Vimu psalo všechny písmena. Nejenom barvičky. Místo emacs*font jsem napsal vim*font a xterm a VIM funguje. Většinu toho konfiguráku jsem obšlehl tady na abíčku. Tedy autorovi vřele děkuji. Ale i tak jsem si pročetl nezáživnou kapitolku o nastavení X a dodání fontů. Tedy je to složité a ti co se v tom vyznají mají moje uznání. Já to umím opsat. Na to jsem nadaný.
Chci spustit Glade, takže jako obvykle se přesunu na prázdnou plochu, kliknu pravým tlačítkem na plochu a z menu vyberu Glade. Chvíle čekání si zkracuji nadáváním, proč je dnes zase ta síť pomalá (běží z NFS ne HDD) a co zase vytěžuje server. Nicméně to nepomáhá a stále se nic neděje. Nu což, spustím terminál a mrknu jestlipak mi Glade něco poví:
pred casem tu probehl tradicni flame na tom jaka licence je nejlepsi... je mi to uprime jedno... ale spis jsem si rikal, ze uz jsem dlouho nic "rozumneho" "nevyprodukoval".
nicmene, jelikoz uz pres rok programuju jako diplomku implicitne paralelni implementaci schemu (viz zatim nedokonceny serial) a vzhledem k tomu, ze obhajoba se blizi milovymi kroky... tak uz to zacina byt i pouzitelne. pokud mate tedy zajem -- studujte, kompilujte, uzivejte -- schemik-0.5.0.tar.bz2 (pro ty co by zajimala licence... spravna odpoved zni: "MIT")
Jednim z velkych problemu GNU/Linuxu je absence Poradneho multimedialniho prehravace..... Ano, vidite dobre. Vsechny ty MPlayery, VLC a dalsi "skoro prehravace" na bazi Xine/Gstreamer si totiz neumi poradit s titulky. Proc???? Je opravdu tak tezke naprogramovat moznost mit titulky pod filmem a ne ve filmu????
Opat po case zapisok do blogu. Tentokrat na temu nakupu sietoveho disku. Kedze momentalne mam jeden PC vyhradeny ako file server (Intel 400Mhz,128M ram, Debian Etch i386, 3com sietovka (zvlada 10MB(ytes)ps) a 250G SATA disk) nepotreboval by som az tak surne ine riesenie - keby... Keby ze mi ten server spotrebovaval ja neviem 8 - 12W tak by to bolo fajn ale berie si potvora okolo 40W aj viac (!) co je moc ak ide 24 hodin 365 dni v roku. A tak som rozmyslal nad lacnejsim (co sa prevadzky tyka) riesenim. A tu je jeden moj tip...
OvisLink AirLive WMU-6500FS Recenzia Cena (SKK)
V poslední době bohužel slýchám zprávy o neuvěřitelné neefektivitě českého záchranného systému. Navíc jsem toho byl na vlastní oči svědkem. Jestli to takhle dělají se vším, nedivím se, že to vše vychází tak draho.
Dnes bych se rád podělil se čtenáři ABClinuxu o své zkušenosti s ČD.
Od jisté doby se mi aplikace začaly tvrdohlavě připojovat přes IP4 namísto IP6, i když oba protokoly mám nastavené správně. Co více, toto podivné chování neplatilo u cílů se 6to4 adresou. Protože píši v minulém čase, lze odvodit, že řešení se našlo.
Ahoj, narazil jsem na problémek se sestavením algoritmu pro generování náhodných znaků. Ne nejedná se o domácí úkol nebo podobně. Zadání tohoto příkladu bylo u zkoušky z programování v pascalu. Přiznávám trochu jsem se do toho zamotal. Takže zadání bylo následující: Generuj náhodný počet náhodných znaků v rozmezí 150 až 250 znaků z množiny čísel 0 až 9 a velkých a malých písmen anglické abecedy. Generované znaky musí být v poměru zadaném uživatelem. Tz. např. 30% znaků čísel. Generované znaky zapiš do souboru a to náhodně. Nešlo tedy vygeneroval 30% znaků čísel zapsat do souboru a dogenerovat znaky písmen do 100% celkového počtu znaků. Výsledkem měl být soubor, kde bude např. celkem 100 znaků, z toho 30 znaků čísel a 70 znaků velkých a malých písmen.
"Došlo mi to až když mě vyhodili z vaultu.. já nechtěl být dobrovolník, oni chtěli abych byl dobrovolník. Hned jak jsem vykoukl z té obrovksé ocelové díry před vchodem na mě koukala mrtvola někoho kdo zkoušel něco podobného co teď já. Všude je tma a já se bojím rozsvítit i jednu z těch starých světlic co mi dali. Nakonec se tedy rozhoupu a vidím, že kolem mě jsou všude stíny čehosi.. pomalu vykračuji vpřed.". Takhle začíná jedno z největších dobrodružství herního světa :)
Povodne som sa to tu chcel spytat, no k rieseniu som medzitym dosiel.
Přijela Markéta. Včera večer. Přivezla perníček. Já jsem mezitím abych při čekání na ni neměl dlouhou chvíli si instaloval zase po nějakém čase NetBSD. Objevil jsem nějaké nové věci, Tady a ještě tady., Takže jsem zatoužil je vyzkoušet. Hezky pracně jsem vše nainstaloval a pak mě nenapadlo nic lepšího po instalaci bash, napsat pod rootem
chsh /usr/pkg/bin/basha bylo vymalováno. Při rebootu jsem se nedostal do systemu jako root. Radost jsem měl neskutečnou. Neobjevil jsem jak se probojovat do systému,když mi při pokusu o přihlášení pořád vypisovalo něco v tom smyslu, že: „Tento shell není přítomen.” takže jsem to tak nenechal a nainstaloval jsem vše znova. Konečně mám volnou sobotu a neděli. Venku je hezky. Hezky už je kolik měsíců, takže v klidu mohu být doma a nemusí mi být líto, že nejdu mezi lidi.
Mám pocit, že svět se zbláznil. Narazil jsem článek o tom, jak v Polsku začínají policajti nahánět nudisty. Což o to, chodit zcela obnažen není ani u nás úplně normální (v tom smyslu, že skoro všichni se aspoň trochu zahalujem). Ne každého baví dívat se na nahá lidská těla, která můžou být navíc stará a vytahaná, nejsme na to totiž zvyklí.
Ale tahle věta mě dostala:
Jak jsem tak přemýšlel o tom, proč jsem vlastně začal používat Linux (když jsme se s Dolim bavili o tom, zda je portace aplikací z Linuxu dobře, nebo ne - viz zprávička), tak jsem zjistil, že mimo KDE (tehdy ve verzi 2.něco) v Mandrake Linuxu, za mým stále častějším bootováním do Linuxu stojí jedna aplikace.