abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Nedeterministické chovanie aplikácií.

    17.8.2010 23:05 sivlk | sivlk | linux | Přečteno: 1212× | Komentářů: 16, poslední 18. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Dnes som zase zažil WTF moment pri prehrávaní mp3 v MC pomocou mplayeru.

     

    17.8.2010 13:49 | |🇵🇸 | nic | Anketa | Komentářů: 95, poslední 18. 3. 2019 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.

    Válka židovská

    17.8.2010 13:07 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Přečteno: 2572× | Komentářů: 63, poslední 9. 12. 2011 | Hodnocení: 79 % (14 hlasů)

    Dnes se podíváme na pár smutných kapitol z židovských dějin


    Rozhodnuto: Místa pro srazy v Praze a Plzni

    17.8.2010 12:42 Robertův bloček | Robert Krátký | Abc | Výběrový blog | Přečteno: 1828× | Komentářů: 11, poslední 18. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Zdravím potenciální účastníky srazů AbcLinuxu.cz v Praze a Plzni. Odhlasovali jste restaurace, kde se v srpnu sejdeme. Přijďte pokecat, těšíme se na setkání.


    Jak nastavit VLAN na switchi?

    17.8.2010 12:29 uz_mam_taky_blog | Zdeněk Štěpánek | jiné výplody | Komentářů: 49, poslední 10. 9. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Zdravim

    Potrebuju radu jak nastavit VLAN na switchi, snazim se jak vul a nic... Je to spis o HW, tak radsi do blogu, to asi bude lepsi...

    Cilem je jeden port na switchu nastavit jako netagovany VLAN 16 (zapojen bullet s vychozim FW) a jako tagovany poslat pres uplink port do routeru.

    Takze v default VLAN 1 mam vsechny porty ve switchi untagged vyjma portu 16.

    Port 16 jsem dal do vlanu 16 jako Untagged a uplinkovej port jako Tagged.

    V routeru pak mam eth0 (to vlastne odpovida VLAN 1) a "vconfig add eth0 16" mam eth0.16 a tam jsem ocekaval provoz pouze z portu 16.

    Pak jsem nekde vygooglil ze ten uplink port musim nastavit jako trunk. tak jsem tenhle jeden port nastavil do trunku 1.

    Ale porad to nejde, neco delam asi spatne...

    Díky, Zdeněk

    BlackBerry banning frenzy - proč nezakazovat Android/iPhone?

    16.8.2010 23:41 limit_false | limit_false | programování | Výběrový blog | Přečteno: 2547× | Komentářů: 13, poslední 18. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Nejspíš jste zaregistrovali, jak postupně více a více zemí se snaží zakázat/omezit komunikátor BlackBerry nebo se dohodnout s provozovatelem (Research In Motion - RIM). Saudská Arábie, Emiráty, Indie a další. Při čtení těchto zpráv mě zajímala otázka, proč je Android nebo iPhone "v pořádku"? iPhone nemám po ruce, ale podíval jsem se alespoň na Android.

    Převod videa do flash-compatible formátu

    16.8.2010 14:15 Memdump | Genunix | Unix | Přečteno: 1846× | Komentářů: 7, poslední 18. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Jen malý rychlý zápis - doufám, že někomu přijde vhod :-)
    Potřeboval jsem pro jeden nejmenovaný projekt najít způsob, kterým by bylo možné převést video do formátu, který mi přehraje flash přehrávač. Tento "kvalitní" software umí bohužel přehrát jen dva formáty - FLV a MPEG-4


    „Živý Arch Linux“ — část první

    15.8.2010 19:55 muj_blog | Begleiter | Archlinux | Přečteno: 1340× | Komentářů: 3, poslední 16. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Základní pojmy tvorby larch (live Arch Linuxu) pomocí larch (verze 7.2). *K vytvoření 'live Arch Linuxu' by měla stačit skoro libovolná distribuce GNU/Linuxu.*


    Napřed zábava a až potom práce

    15.8.2010 17:36 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 11049× | Komentářů: 1091, poslední 6. 9. 2010 | Hodnocení: 50 % (10 hlasů)

    Navštívil mě Amigo. Potřeboval jsem aby se mi podíval na můj starý Acer, kterému blbne grafika. To byl jeden důvod, proč jsem ho pozval. Druhý, že mě bolí koleno z chození a tak moc nevyrážím mezi lidi. Jsem doma a léčím koleno. Amigo splnil mé očekávání. Je to chytrej kluk, co by potřeboval malinko zkultivovat, což by zřejmě byla práce pro vraha, rozhodně ne pro ženskou a pak by asi všichni zírali. Tady na Abíčku pravděpodobně jeden z nejchytřejších. A nejtalentovanějších. Škoda, že se řítí k tomu aby svůj talent promarnil.


    Hardware 3 - výběr chipsetu a základní desky

    15.8.2010 15:42 hardware | virt6 | Přečteno: 9119× | Komentářů: 47, poslední 17. 8. 2010 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Jak jsem napsal minule, výrobci základních desek dokáží dodávat na trh neuvěřitlné zmetky a ještě se přitom tvářit, jak super je to produkt, za hlasitého potlesku impoteních IT recenzentů. Obyčejný čtenář pak nabývá dojmu, že nejkvalitnější deska se pozná podle toho, o kolik lze přetaktovat a už vůbec nikomu nevadí, že nedodržuje ani základní standardy typu PCI Express či nepodporuje klíčové funkce nabízené čipsetem. Dalším z nešťastných trendů dnešní kolotočářské produkce konzumní elektroniky je chlazení. Chladiče nejroztodivnějších tvarů a barev jsou designovány pro co nejhezčí vzhled, navrchu jsou žebra pro jistotu zakryty napevno přimontovaným reklamním plechem, aby se unikající teplo pokud možno drželo uvnitř chladiče co nejdéle a co nejpomaleji odcházelo. Zcela běžné jsou případy, kdy po odstranění reklamního plechu z vrchu chladiče klesla teplota chipsetu o 10-20 C.

    Programujete pro iPhone/Android?

    15.8.2010 11:32 Last_Bullet | paralaX | IT | Komentářů: 48, poslední 26. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Zdravím,

    trh na obou platformách je obrovskej, počet schopných lidí na abclinuxu taky - zajímalo by mne teda, kdo z vás to zkusil? Jak to šlo? Vydělali jste si? Byla to zábava? Co jste napsali? A pokud ne, tak proč?

    GNOME dvoupanelové manažery souborů

    15.8.2010 11:11 Clusium | decumanus | OSS | Komentářů: 13, poslední 18. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    V návaznosti na páteční článek jsem připravil malé srovnání dvoupanelových správců souborů v GNOME.

    V diskusi prosím doplňujte, upozorňujte na případné chyby, budu se je snažit korigovat.


    Šifrování dat v KMyMoney

    15.8.2010 11:11 Bravenec | Petr Bravenec | Počítače | Výběrový blog | Přečteno: 1062× | Komentářů: 16, poslední 15. 8. 2010 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    V poslední zveřejněné části seriálu o účetnictví KMyMoney mi anonym bez zkušeností s účetnictvím do diskuse napsal, že je úchylné sledovat každou desetikorunu, kterou půjčím kamarádovi v hospodě. Fajn, tak jsem úchyl, to mi nevadí. Nejhorší bylo zvyknout si sám na sebe, a když mi moje úchylky občas někdo připomene, už mě to nerozhází.


     

    15.8.2010 10:17 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 48, poslední 30. 8. 2012 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    E-mail od Mistra Jana Husa

    14.8.2010 23:13 proc_dalsi_nazev | mirefek | čeština | Anketa | Přečteno: 2573× | Komentářů: 45, poslední 10. 9. 2010 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Tento text znám již drahnou to chvíli a dle mého názoru je vynikající. Nevím, kdo je jeho autorem, ale jeden čas měl google na prvním místě adresu http://www.avas.cz/email-od-mistra-jana-husa.php (odtud to už zmizelo). Již jednou jsem se na abclinuxu pokusil na tento text odkázat v diskusi k anketě, ale tam se jeden komentář ztratí jako jehla v kupce sena. A stále je to známé tak málo...

    Softwarové patenty v ČR a SK?

    14.8.2010 12:25 Expresivní zabručení | Grunt | Expresivní zabručení | Přečteno: 2360× | Komentářů: 79, poslední 16. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    (Softwarové/Evropské) Patenty (s rozšířenou působností pro ČR a SR) ležící na Úřádě průmyslového vlastnictví a Úradě priemyselného vlastnictvá Slovenskej republiky:


    Jak jsem objevil byobu, rozbil si systém a zase ho spravil

    14.8.2010 12:22 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Přečteno: 1376× | Komentářů: 2, poslední 17. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Nedávno jsem na rootu narazil na článek o nadstavbě pro screen: byobu. S byobu pak trochu souvisí i to, jak jsem si včera rozbil a dnes spravil systém (mou špatnou angličtinou na Arch Linux Fóru.)


    Fotografie - publikace - příručky

    13.8.2010 16:16 gtz | gtz | linux | Přečteno: 1337× | Komentářů: 34, poslední 16. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Kdysi dávno před mnoha lety, když jsem začínal s fotografováním mi nejvíce pomohla publikace "začnětě fotografovat" od pana profesora Jána Šmoka. Co Vy používáte za publikaci?

    Holíte si pinďoura?

    13.8.2010 13:57 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Anketa | Přečteno: 6097× | Komentářů: 207, poslední 19. 4. 2011 | Hodnocení: 67 % (21 hlasů)

    Protože se včera v hospodě ukázalo, že s oholeným čurákem tam mám(e) oproti propocenejm hurvajzům překvapivě triskní nepoměr 1:11, uděláme si dnes malou anketku na toto téma.

    Pocket enigma

    13.8.2010 13:38 Linuch | zde | GNU | Přečteno: 2932× | Komentářů: 26, poslední 15. 9. 2010 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Většina emulátorů enigmy, které jsem našel, měla různé chyby- například nefungovala, nebo potřebovala windows. Tak jsem našel zdroják od jednoho fungujícího (cca 100k zip projekt do visual basicu), a přepsal ho na 50-řádkový skriptík, který funguje i na PDA s Pocket Pythonem. Enjoy!

    Nejde mobilní širokopásmové připojení v networkmanageru?

    13.8.2010 01:54 jk0blog | jk0man | Linux | Přečteno: 1429× | Komentářů: 6, poslední 13. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Máte nějaký ne-ubuntu systém a ať zapojíte modem, nebo mobil jakkoliv, neumožňuje vám networkmanager gnome applet připojit se skrze něj?


    GIT a Windows II

    12.8.2010 23:55 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1394× | Komentářů: 1, poslední 13. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Tak jsem říkal, že jsem pracoval na tom prohlížeči commitů, tak tady vám dám rozpracovanou verzi: binárka (2,4 MB), Netbeans projekt (2,4 MB).

    Mio S505u - NEBRAT

    12.8.2010 20:00 Svědek Damdogův | pools | None | Přečteno: 1759× | Komentářů: 58, poslední 5. 10. 2010 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Hate blog o nefunkční sračce. Nic víc, nic míň.

    Pracovní verze autorského zákona - Pirátské noviny

    12.8.2010 13:10 davadu | davadu | Přečteno: 1502× | Komentářů: 6, poslední 14. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Do blogu nepřispívám prakticky vůbec, ale teď jsem přišel na zajímavý zápisek v Pirátských novinách, kam jsem se náhodou dostal. Předpokládám, že mnozí z Vás tyto stránky znají.


    PETka nebo cisterna?

    12.8.2010 10:44 Tady je Vencourovo | vencour | Bláboly | Komentářů: 23, poslední 13. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Přispěl jsem Červenému kříži na "vodu pro Liberec" ... vybírali peníze na PETky, že je tam lidem odvezou. Jednu za 10Kč. Přišlo mi blbý, že radši nevybíraj peníze na cisternu? Přivezli by vody víc. Snad jen že se PETky líp rozdávají a přidělují? Napadá vás jiné vysvětlení nebo zdůvodnění, proč je tohle dobře a přesvědčíte mne, že se zase někdo nenapakoval?


     

    12.8.2010 00:53 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 45, poslední 14. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    GIT a Windows

    11.8.2010 00:50 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 3612× | Komentářů: 166, poslední 14. 8. 2010 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    Jelikož pro Windows (samozřejmě se bavím o 64bit verzi) ještě nikdo nenapsal nativního klienta, rozhodl jsem se něco na ten způsob spatlat.


    Profesionální kovaný ntb nejen pro amigapowera

    11.8.2010 00:31 HF | Václav HFechs Švirga | Jen tak | Anketa | Přečteno: 4763× | Komentářů: 130, poslední 13. 8. 2010 | Hodnocení: 93 % (15 hlasů)

    Nedávno tu byl zápisek vychvalující jakési HP. Nuda! Už roky používám opravdový profesionální ntb který zatím nezklamal. Je stále k světu, dělá přesně to co se od něj očekává a má spoustu vychytávek, které by mu současné shitbooky a troublematy mohly závidět! A já od svého pracovního vercajku opravdu vyžaduji plnou profesionalitu a plné pracovní nasazení.


    Google earth problémy

    10.8.2010 18:53 gtz | gtz | linux | Přečteno: 1709× | Komentářů: 15, poslední 11. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Jak jsem dnes zjistil, google-earth na Linuxu má problémy se zobrazením street-view,
    načte jen nějaké a také vždy ne. Zkoušel jsem to dnes na i na OS VISTA a nevidím žádný problém. Nějaká idea co s tím ?

    Jak (ne)přidat oblíbený vyhledávací plugin do Firefoxu

    10.8.2010 18:05 jirka | Georgius | Sítě | Přečteno: 1166× | Komentářů: 1, poslední 21. 8. 2010 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Kdo se chvíli pohybuje v biomedicíně potvrdí, že od těch dob, co Medline byl odsunut do říše zapomění (spolu třeba s kdysi téměř populárním vyhledávačem u zdroje - kdo si dnes vzpomene ?) Pubmed je synonymem medicínského vyhledávání. A první plugin, který jsem kdysi do Firefoxu 1.4 instaloval byl právě vyhledávací modul do FF.

    Čtvrtá plzeňská kravýprava (8.8.2010)

    9.8.2010 23:53 variace | Ladicek | na (pseudo)renesanční téma | Přečteno: 1591× | Komentářů: 23, poslední 10. 8. 2010 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Déšť. Ten samozřejmě není ničím novým, ale v historii kravýprav ještě nikdy nefiguroval tak významně (vlastně v ní ještě nefiguroval vůbec). Z původně plánovaného sedmého srpna se pár minut po deváté ráno několika SMSkami stal srpen osmý, predikovaný mnohem sympatičnější ikonkou snad ve všech předpovědích počasí, na které jsem se koukal. Predikce se vyplnily a proto i letos byl zájem kravičkofilů uspokojen měrou vrchovatou. Ano, jubilejní čtvrtá plzeňská kravýprava úspěšně proběhla a na mně, jako již tradičně, je sepsat tento památný report k této památné akci.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.