NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Zrovna sedim na přednášce z Matematické logiky a při čekání na už prakticky při jakékoliv činnosti otravně pomalého pacmana mě napadlo zkusit jedno pokusné řešení. A světe div se, řešení zrychlilo pacmanovské operace v řádu stovek, možná tisíců procent! (subjektivně)
xvnc a x11vnc. Pojmy, které vypadají tak podobně, ale každý z nich umí něco jiného. Jak to s nimi je?
Luboš Doležel se vrhnul na zdrojáky abíčka a vyřešil několik chyb. Jako první jsem na server nahrál podporu avatarů (bug 500). Nahrát či smazat avatar si můžete v nastavení svého účtu, na stejném místě můžete zakázat zobrazování avatarů. Já jsem fixnul jedno nápadné (tudíž nepravděpodobné) XSS, reportoval Kain. A pak jsem přidal pár miniaturních optimalizací (UpdateLinks, SectionCache) a opravil pár chybiček z minula (712, 713).
Tento příběh je spíše takovým otvírákem pro diskuzi, zda je popisované chování normální a nebo má smysl začít lobovat za jeho změnu.
Osmý ročník naší tradiční ankety o nej distribuci roku je na dosah. Podívejte se prosím na obsah minulého ročníku ankety a napište nám, co byste změnili, upravili, vyřadili či přidali. Děkuji.
Dlhší čas som zháňal nejaký jednoduchý sieťový traffic monitor na sledovanie prenesených dát cez internet.Je to vhodné aj pre tých užívateľov ,ktorý majú obmedzený prenos dát a chcú si sledovať svoj traffic za určitý čas.Našiel som vnstat.Plní presne ten účel ktorý som potreboval.Keďže sa jedná o nástroj pre výpis do konzoly dorobil som si neskôr menší skript na výpis cez Xmore.Tento nástroj je súčasťou Xdialogu.
Aneb Úvod do autotools
Po netu se povaluje spousta kvalitních projektů, ale nekvalitně distribuovaných. Občas chybí důležité skripty configure nebo makefile. Projekt pak často nejde vůbec přeložit či sestavit.
Projekt autotools je kolekce nástrojů (autoconf, automake, libtool, ...), které mají za cíl zjednodušit konfigurování, sestavování a balíčkování software. Ve speciálních souborech (viz 1. obrázek) nadefinujeme pravidla pro sestavování, závislosti komponent a můžeme též vytvořit šablony pro témeř libovolné soubory. Nástroje z kolekce autotools přechroustají tento vstup (viz 2. obrázek) a vygenerují skript configure a šablony pro Makefile. Nebudu vysvětlovat, co dělá configure, co to je Makefile ani jak se kompiluje. Na webu je kolem toho spousta materiálu.
Tak se nám nějak blíží den D. Prý od 1. března 2007 se SUSE na věčné časy. Silná slova. A já jsem zvědavý, co z těch silných slov nakonec vypadne. Chtěl bych si tu tak trochu zaspekulovat (i když moc toho opravdu není), co by to nakonec mohlo být. A taky bych byl zvědavý na vaše názory a spekulace, aspoň bude ve čtvrtek sranda z toho, jak někteří byli se svými odhady úplně mimo, a naopak budeme obdivovat ty, kteří se pravdě přiblížili nejvíce.
Dneska sem si v gentoo weekly newsletter vsiml, ze do oficialniho repozitare pribyla tato hra (nejvice je to asi 3D skakacka), tak jsme ji hned zkusil a nize popisu dojmy
Tato chyba se vyskytuje jenom v případě Ubuntu 6.10 "Edgy Eft" u Drappera jsem si ničeho nevšimnul.
Projevuje se neúspešným nabootovaní systému a hláškou "Kernel panic -not syncing. Attempted to kill init.". Problém nenastává u všech instalaci , ale pravděpodobně jen u některých desek s chipsetem VIA. Ale to je jen moje doměnka... Řešením je editace boot sekvence grubu hned při bootu. To se provádí tuším klávesou 'A' a přidáni na řádek kernelu acpi=force. Může to vypadat třeba nějak takto: kernel /vmlinuz root=/dev/hdb1 acpi=force
Po nabootování doplníme tento parametr přímo do nastavení grubu v /boot/grub/menu.lst.
A to je vše! :)
Omlouvám se za stručnost, ale nemám moc času. Největší změnou je přepis různých cache v abíčku, kód je teď modulárnější a snáze je možné napsat či nakonfigurovat jinou implementaci. Zároveň jsem hned nasadil Whirlycache místo současné postavené nad synchronizovanou LinkedHashMapou. Nová knihovna by podle popisu měla mít výrazně lepší chování v prostředí s více současnými uživateli, což abíčko bezesporu je. Spouštěl jsem nově napsané load testy a neviděl jsem problém funkčnosti, vyloučit jej ale nemohu, takže zaznamenáte-li podivné chování, dejte mi prosím vědět.
GNU/Linux se stává stále viditelnější a silnější konkurencí pro Microsoft. Z historie víme, že Microsoft konkurencí nikdy nadšen nebyl a dosud dělal vše proto, aby své konkurenty buď zničil, nebo je přeměnil na spolupracovníky (koupě firmy, apod.). Je jasné, že vstupujeme do fáze, kdy Microsoft s GNU/Linuxem začíná bojovat. Jeden z prostředků, který Microsoft momentálně silně využívá, je FUD.
Na webe sa da najst viacero postupov palenia multisession CD aj DVD, v minulosti som vsak riesil pripad palenia na DVDRW a dlho som sa nevedel dopatrat riesenia. Preto vkladam strucny postup pre CDRW aj DVDRW do tohto blogu.
Je to už asi 8 let a kousek co se hrabu ve webech. Můj první web byl časopis a měl jsem ambice ho poslat do Levelu kde se tyhle časopisy rozmáhali. Nedošlo k tomu a dneska jsem za to i rád:) Co chci říct je, že za těch 8 let jsem se vypracoval, i když si myslim že většinu toho co umím umím díky poslednímu roku s Linuxem.
Toto je pohádka o hloupém Honzovi, který začal vydělávat tolik, že kašle na princeznu i s její půlkou království. O vlkovi, který má stále čistý počítač když instaluje podezřelé programy z internetu jako na běžícím pásu. O Budulínkovi, kterému už nehrozí skolióza. Především ale o Karkulce a hajném, který ji hrdinně zachránil.
Výchozí situace:
Uživatel potřebuje odeslat větší množství obrázků z fotoaparátu e-mailem. Hromadná úprava v Gimpu či jiných aplikacích je zdlouhavá. Na linuxových stanicích mám Fedoru s KDE.
Dnes jsem zasílal poděkování vývojářům wine za jejich práci, abych byl taky trochu konkrétní tak jsem přiložil pár screenshotů z aplikací, které ještě před měsícem nechodily, nebo chodily špatně.
Pořídil jsem je s dnešním CVS wine kde jsem aplikoval dva patche, první proto aby si 3DMarky 2005 a 2006 nestěžovaly, druhý proto abych mohl spustit Call of Duty 2, ještě jsem musel reverznout patch "[9/10] WineD3D: Use VBOs for index buffers", který způsobil spousty problémů, ty budou odstraněny snad zítra v CVS.
Ahojte,
u nás ve firmě vznikl požadavek na přístup do webové aplikace, kterou jsem vytvořil, automatický přístup z klientů windows.
Vzhledem k tomu, že o win nic moc hlubšího nevím, kolega poradil NTLM.
Nainstaloval jsem tedy potřebný modul pro apache a nastavil vše jak bylo potřeba, ale uživatelé přesto musejí zadávat heslo . Líbilo by se mi, kdyby pro validní uživatele ve win doméně byli uživatelé automaticky přihlášeni. Je možné, že stačí povolit nějakou důvěru na win serveru, ale to hádám.
Pokud to není možné, stačilo by mi, aby stránka vrátila ze stanice win login uživatele. Pak už bych si s tím poradil. V ASP a Visual Basicu na to je fce, ale ....
Změn mám opravdu hodně, věřím, že se vám budou líbit. Ale také tu mám prosbu o pomoc s jednou chybou projevující se u konqueroru.
Máme nejrůznější linuxové distribuce. Pro náboženské fanatiky, pro školy, pro nevidomé,.. zkrátka pro kdekoho, ale na důchodce všichni kašlou. Abych pravdu řekl. Oni ani tak nepotřebují nějakou speciální distribuci. Linux má dost nástrojů a konfiguračních možností, aby jim práci usnadnil, ale co opravdu chybí - jak ukazují některé dotazy jež se tu čas od času mihnou - to je vhodná začátečnická literatura, která by respektovala tu skutečnost, že velká část dnešní produktivní populace prostě v drtivé většině nemá patřičný computerový background.
Potřeboval jsem zprovoznit na domácím počítači VNC server - zápisek shrnuje moje "zážitky", abych se k tomu mohl jednou vrátit. Varování: není tu nic, co se byste nenašli v nějaké dokumentaci, je to jen shrnutí toho, co jsem dnes vyčetl a zjistil.
Již nějakou dobu má pan bratr rozepsaný seriál článků o 3d editoru Blender pro časopis ABC (bývalých mladých techniků a přírodovědců). Je možné, že by se do některého výtisku podařilo vložit bootovací CD s Blenderem, Linuxem a popř. dalšími programy jako dárek pro čtenáře.
Mnoho měsíců jsem odkládal definitivní rozhodnutí, jak dál s poštou. Celou dobu jsem používal zastaralou Mozilla Suite a uvažoval o nejlepším řešení. Je to tady - byť s nechutí a s kompromisy.
Celé abclinuxu už pár minut běží pod UTF-8. Důvodem byly problémy při komunikaci s databází a nutnost nasadit aktuální verzi jetty. Touto změnou se vyřešily chyby 523 (illegal mix of collations při hledání URL v databázi) a 581 (softwarové alternativy s českými znaky taky vyhazovaly stejnou chybu). Zároveň jsem splnil i bug 604 (přejít u WAPu na UTF). Doufám, že změna nezpůsobí nikomu potíže a že v roce 2007 už žádnému prohlížeči nebude kódování UTF dělat potíže.
Sám fakt, že se o Linuxu píše v mainstreamovém médiu, je už dost potěšující, zvlášť když to není výplod nějakého THC-mozku. Ale při čtení vlastního článku mě napadlo pár poznámek a jelikož do diskuse na novinkách (stejně jako na idnes apod.) nemá vůbec cenu cokoliv psát a hlavně by to bylo kontraproduktivní, takže to dám sem, s vědomím složení zdejšího publika.