NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Už několikrát se ve zprávičkách objevila zmínka o projektu nouveau - open source ovladači grafických karet nvidia s podporou 3D akcelerace. Jednou z možností jak pomoci jeho autorům je použít renouveau - program, který provádí jednoduché opengl testy a sleduje, jak se jejich provádění projevuje ve změnách registrů karty. Před pár dny se mi ho podařilo prosadit do Mandrivy. Uživatelé verze 2007.0 ho najdou v médiu contrib/backports, v cookeru je již přímo v contribu. Jak se s ním pracuje?
V záverečném dílu série o Fluxboxu a utilitách, které umí zpříjemnit život ve Fluxboxu, se budeme zabývat instalací a konfigurací ROX-Fileru, na plochu Fluxboxu přidáme transparentní gDeskCal a naučíme Fluxbox přepínat plochy s 3D efekty.
Jádro 2.6.20 přineslo plnou implementaci NATU nad sjednoceným NF_CONNTRACK rozhraním. Jak opustit zastaralý IP_CONNTRACK (fuj, kdo bych chtěl takovou vykopávku) a vejít vstříc světlým zítřkům s novým a úžasným NF_CONNTRACKEM se dozvíte právě teď.
Prave jste se dobrovolne nedobrovolne prihlasili do vyzkumu verejneho mineni. Vitejte.
Slíbil jsem, že obarvím „trojkovou“ verzi pacmana a protože sliby se mají plnit nejen o Vánocích, tak je tu mezi námi.
Možná je dobré na začátku říct, že pro nevidomého, který má podstatně sníženou možnost získávání informací, ale i jakýchkoliv podnětů, je možnost ovládání pc nesmírně důležitá a výrazně rozšiřuje jeho možnosti. Víc, nežli si často dovedeme představit.
Téma, jak se mi zdá, alespoň několik čtenářů zaujalo. Pokusím se tedy o jakési shrnutí. Nejedná se pochopitelně o vyčerpávající výčet, natož o nějakou odbornou recenzi. Nechci se zařadit mezi „experty“, kteří po letmém a laickém setkání s programem, nebo dokonce systémem vynášejí verdikty. Ideálem by bylo, kdyby můj nedokonalý a jistě i chyby obsahující článeček druzí doplnili a upozornili na bugy. Tak jako jinde.
Definice "hezké fonty" je individuální záležitost. V mém případě je hezký font bez stínování (tj. ostrý přechod černá/bílá) avšak s precizním vykreslením čar (bez "ulétávání" do strán, tj. cizími slovy - bez aliasingu ale s hintingem.
Popíšeme si, jak na to
Na své pouti programy, umožňujícími používání počítače nevidomými, jsem si pořídil dvě cd. První bylo Ubuntu s ozvučeným desktopem Gnome. Předpokládal jsem nejpokročilejší aplikaci a ono ano. Zdá se výrazně lepší, nežli na ozvučeném Gnome v Mandrivě a Debianu. Bohužel, stále se mi to nezdá zcela použitelné, nejsem schopný najít způsob pohodlného čtení txt ani html. Navigace poštovním klientem se mi zdá nemožná. Nakolik je chyba na židli, si netroufám odhadnout, ale něco bych přiřkl nedotaženosti programu.
Druhý kousek je Free(b)soft CDROM, bootovatelné CD založené na Knoppixu. Tohle se mi zdá hodně dobré. A navíc jde přepnout do češtiny. Díky počeštěnému Emacspeak jsem i se zakrytou obrazovkou neměl potíže psát, ani číst.
Pokud stačí angličtina, zalíbil se mi Yasr v kombinaci s Nano. Na základní práci s textem stačí a nároky na pc jsou minimální. Příště si dám souboj s Braillovým terminálem. Viz foto.
Pacman je šedý, vizuálně nemastný neslaný. Ale já jsem řekl NE, když pacman tak hezký a barevný, aby důležité věci byly vidět.
Vím, že Beryl je dnes graficky nejpokročilejší WM, ale bohužel mu k dokonalosti ještě dost věcí chybí, proto používám druhý nejhezčí WM a to je pro mě E17, jeho vývoj zaznamenal kolem vánoc velký pokrok, ale stále v něm chybí spousta věcí pro normální práci, nicméně pokud jste zruční tak si dokážete chybějící věci dodělat, nebo nahradit.
V minulém dílu jsem představil základní možnosti konfigurace Fluxboxu jako takového, bez použití zvláštních utilit. V tomto dílu se zaměřím právě na utilitky, které přímo souvisejí s Fluxboxem, a mocný nástroj pro pozvednutí Fluxboxu na něco mocnějšího, než je jen window manager, ROX-Filer.
Rozhodl jsem se používat některé programy z "balíku" KEduca. Některé věci mi ale chyběly, tak jsem se rozhodl přihlásit do konference a zeptat se, jestli by nešly doprogramovat.
Musím se s vámi podělit o zajímavou příhodu, která se stala minulý čtvrtek v pozdním večeru. A překvapivě bude i o Linuxu, ba co více o Debianu.
Před časem se na LinuxDevices objevilo zajímavé malé bezdiskové PC v ceně okolo $100. Protože potřebuji vytvořit několik bezdiskových stanic, toto zařízení rozhodně stálo za zvážení. Dostalo se mi do rukou pod označneím TC-261 a zde bych se rád podělil o dojmy z jeho testování.
Často slýchám otázky typu: lze Linux použít na tomto PC? Jaký HW je vlastně minimálně třeba na spuštění Linuxu? A protože vlastním již stárnoucí kus hardware, rozhodl jsem se jej ještě trochu podráždit.
Ivan Mládek kdysi složil písničku Zkratky, jejíž obsah je tvořen především slovy jako ČVUT, ČSAD, OG, DKP a podobně. Nejsem sice žádný básník, ale vytvořil jsem IT variantu. Takže se těšte na (pokus o) písničku s USB, IRC, nebo GPL.
Nedávno jsem zakoupil televizní hybridní kartu Leadtek WinFast DTV2000 H a stala se mi nepříjemná věc, že se mi zvukové zařízení na této kartě nadefinovalo jako výchozí zvukové zaříení. V některých programech nebo hrach lze manuálně nadefinovat výstupní zařízení, ovšem v některých ne.
Jak se říká - 100x nic by umlátilo vola. Používám výhradně linuxový desktop už víc jak tři roky, a všem svým známým okolo zcela jasně avizuji: "Máte problém s počítačem? Tak pokud tam máte MS Win tak za mnou nechoďte". Opravdu už nehodlám trávit desítky hodin trápení se sháněním těch správných ovladačů a instalací nejroztodivnějšího nelegálního softu pro strýčka příhodu, protože na to co mohou mít zdarma "nejsou zvyklí".
Časopis LinuxEXPRES určitě znáte. Jeho dlouhodobým problémem bylo, že byl málokde k dostání. V posledních měsících mám ale pocit, že se časy mění. Vídám ho v čím dál více trafikách.
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
V poslední mě zajímá LDAP v pozici zdroje dat pro DHCP, DNS, atd... Do LDAP databáze je potřeba často hromadně sypat data získaná skriptem, ve formátu LDIF. Příklad záznamu v LDIFu:
dn: cn=lenovo,cn=192.168.0.0,cn=DHCP Config,dc=firma,dc=cz cn: lenovo dhcpHWAddress: ethernet XX:YY:XX:YY:XX:YY dhcpStatements: fixed-address 192.168.0.10 objectClass: top objectClass: dhcpHost
Vyšlo nám nové wine a zase ve zprávičce figuroval pojem Direct3D. Docela mě tyhle kroky zaujaly, protože nikdy jsem žádnou hru psanou v Direct 3D ve wine nerozchodil tak, aby se dala hrát :/. Určitě to nebylo konkrétní verzi wine, instalací, systémem, nepoužitím WINEDEBUG či problémem se zvukem - prostě to vím, zkusil jsem skoro vše (včetně patchování lesčím) a třeba cedega se chová naprosto stejně. Říkal jsem si že mám asi na emulaci moc pomalý počítač, ale žralo mě to - dost. Možná že má grafárna NVIDIA 5200 nemá něco, co nové GeForce 5600 už ano, a co je pro emulaci nezbytné - netuším. Doom III si zahraju a nějaké stare Might and Magicky (VII ) ne. Takže jakýkoliv posun v podpoře Directu, i když už jsem ve zlepšení nevěřil, potěší.
Hlavním tématem celé konference bylo určení cílů pro další verze standardu LSB (aktuální verze je 3.1, připravuje se verze 3.2 a větší změny se chystají pro verzi 4.0) a stanovení konkrétních úkolů s tím souvisejících. Plány jsou poměrně rozsáhlé a o leckterých pasážích se strhla poměrně značná diskuse. Následuje stručný přehled toho, co bylo odsouhlaseno.
(Poznámka inspirovaná reakcemi na předchozí díl: Všechny údaje čerpám ze svých poznámek a paměti; ani jedno není dokonalé. Pokud něco z toho, co je tu psáno, vypadá jako úplná pitomost, pravděpodobně je to proto, že jsem něco nepochopil, překroutil nebo si to špatně pamatuji. Za všechny chyby se předem omlouvám.)Včera jsem se konečně vrhnul na optimalizaci KDE. Přítelkyně byla v práci, takže mne nikdo nevyháněl od PC
Jak jsem vyhrožoval, zde je zpráva, co jsem zažil v Berlíně na konferenci pracovní skupiny pro Linux Standard Base
Nejdříve pár faktů o konferenci samotné. Konala se od pondělí 3. do středy 5. prosince, hostitelem byla firma SAP, která pro nás vyhradila jednu konferenční místnost ve své budově v centru Berlína. (Jen tak mimochodem: budova SAPu je dost velká a zdá se, že tam mají celé patro vyhrazené pro podobné akce, protože bylo zařízené, ale liduprázdné - vypadalo to dost divně a poněkud strašidelně.)
Rozhodl jsem se začít s překladem Berylu, projektu, který má v poslední době čím dál větší potenciál. Prohlédl jsem si stránky projektu (wiki,SVN) a žádné české překlady jsem nenašel, takže snad práci navíc dělat nebudu. Pokud jsem se zmýlil a někdo již na tom pracuje, ať mi prosím dá vědět co nejrychleji.
Rádi byste chtěli něco podobného, jako mají uživatelé MacOS nebo Visty, tedy rychlé prohledávání metadat? V Linuxu sice existují nástroje, například Beagle, jenže to je žrout prostředků napsaný v jazyce C#. A projekt Kat je mrtvý. Co teď?
incron
má ovládání velice podobné cronu
, což je sice výhoda, ale někomu se může silně zajídat. I mně se to zajídá, některé věci si raději naklikám. Proto jsem k incronu vytvořil i jednoduchý grafický front-end, který je již pár dní k dispozici pod GPL. Ale pozor - odpůrci Javy mají smůlu.