Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Velice casto probirane tema, ale zadny z navodu mi na Ubuntu 6.10 LTS nechodil na 100%. Me funkcni nastaveni ~/.mplayer/config
vypada takto:
Včera jsem dostal nápad na několik zajímavých anket, ve které proti sobě postavím dva protiklady.První z nich se týká GNOME a KDE.
O tom, co je lepší, jestli KDE, nebo GNOME se vedou dlouhé flejmy, ale jak je na tom jejich používání, které je použivanejší, to je námětem této ankety. Proto také zanedbávám ostatní WM.
Po shlédnutí (opět funkčních) nových stránek Danix teamu jsem zjistil, že je na světě nová zatím betaverze mé oblíbené distribuce. Stáhnul jsem si tedy DANIX test CD 2006-06-17b, vypálil a vložil do mechaniky mého notebooku ACER.
Neoficiální GamePark klient pro Linux se delší dobu neposunul dopředu, protože GamePark prý měl udělat novou řadu klienta (to se mělo stát v červnu). Dosud se tak nestalo.
Dopsal jsem pár dlouhochybějících funkcí Abíčka. Za prvé možnost změnit textové URL a uložit novou adresu, kam přesměrovat návštěvníka (bug #80). Konečně řešení omylů a překlepů, viz http://www.abclinuxu.cz/clanky/bezpecnost/kde-4.0-plasma. Za druhé pak cache textových URL (bug #331), která pro nejčastější URL ušetří jeden SQL dotaz do databáze pro každý požadavek. Což vlastně znamená, že pro většinu častých stránek je možné použít výhradně nacachovaná data, aniž by bylo třeba se dotazovat databáze.
Netřeba představovat Wikipedii a její českou odnož. Napadlo mě že bychom mohli vzít foťáky a vyrazit kdekoliv a rozšířit českou wiki o chybějící fotografie. Co vy na to?
Tak pokud jste četli můj poslední blog. Tak víte, že se snažím naprogramovat utilitu na zálohovaní DVD9 na DVD5. Od doby co jsem psal minulý blog jsem pokročil, a tak bych se chtěl pochlupit a zjistit váš názor. První screenshot mého programu najdete na http://kozzi.php5.cz/wxdvdshrink.png
první alfa verze by měla být hotová příští týden o víkendu.
Mám pro vás novou funkci Abíčka - související dokumenty. Už nějakou dobu je u FAQ možnost vložit odkazy třeba na diskusi. Nicméně lidem chyběla informace, jakého typu ten odkaz je, tedy že je to odkaz na článek či diskusi apod. Raději jsem tuto funkci tedy zobecnil a přepsal od základu. Nyní tedy můžete přidávat související dokumenty nejen k FAQ, ale i k ovladačům a hardwaru.
Konečně se mi podařilo dokončit první 3 články o LFS a tak jsem mohl spustit na LinPro část zaměřenou na tuto distribuci, která bude sloužit i jako portál věnovaný příznivcům této distribuce, kde se budou samozřejmě také nacházet diskusní fóra zaměřená na tuto distribuci a seznam zahraničních i českých novinek v této distribuci.
Z článků zde naleznete prozatím návod na instalaci grafického bootování na LFS, jak na automatické připojení médií a také popis instalace projektu Mono(v menu Extras)
Pokud jste příznivci této distribuce a sami s ní máte nějaké zkušenosti, o které byste se rádi podělili, tak mi napiště na lfs_at_linpro_dot_cz.
Už nějaký ten čas se mi docela líbilo (vzhledově) to tlačítko "Počítač", co má SLED10 na gnome-panelu, a to menu. Pak jsem tady někde viděl zpávičku, že je balíček pro ubuntu, tak jsem se rozhodl zavítat do AURu a hledat SLAB (tak se ta věc jmenuje).
Není tomu tak dávno,kdy jsem opustil říši okýnek a vydal se na trnitou cestu Linuxu.Nyní po 3 měsících můžu s úspechěm říci že ovládám základní příkazy a poradím si s jednoduchým problémem,který se v mojí současné distribuci vyskytne (Ubuntu),aniž bych musel zahltit diskusi .Ale to jsem trochu odbočil od tématu..
Asi tři dny řešim pekelný problém s X Forwardingem přes SSH. Nakopně mě někdo trochu? please
Včera mi konečně přišly komponenty na moje nové PC. A jako tradičně, protože si PC sestavuju vždycky sám, jsem si musel sám vyřešit také všechny tím způsobené problémy. Tady je popis řešení problémů, které zatím nastaly.
Tak tohle je věta, kterou pronesl můj kolega v práci. Nebudu tu popisovat, co všechno mi po jejím zaznění proběhlou hlavou.
Jsem si naprosto jistý, že si kolega vůbec neuvědomil, že se takovouto formulací málem dopustil "svatokrádeže". Od té doby ale musím na tuto větu myslet. Má totiž svůj hluboký význam...
Vsude se diskutuje o vhodnosti a priravenosti linuxu pro desktop, mame pro nej desitky dister s ruznymi vychytavkami, desitky live cd na zkousku na reseni toho a toho problemu. Zato o vhodnosti Linuxu, pro servry nikdo nepochybuje. Ano. Linux jako jadro je pro velke zelezo jak dalene, jelikoz je mj. tak delane. Ale najit vhodnou distribuci GNU/Linuxu pro server (automaticky uvazuju 64bitu a SMP) to uz je vetsi sranda.
Alan Cox napsal patche, které přidávají do libata podporu PATA zařízení. Takto se zjednoduší kód jádra a sjednotí přístup k diskům a dalším úložným zařízením. Vývojáři Ubuntu se rozhodli Alanovi pomoct a proto jeho patch začlenili do jádra ve vývojové větvi distribuce - v Edgym.
Protože jsem nikde nenašel prázdné CD, instaloval jsem Debian Sarge na Ultru 10 ze sítě, zde popíšu postup jak na to.
V minulých dnech se tady hovořilo o Jabberu, co umí, k čemu se dá použít atd. Jednou z možností využití je také hlášení problémů ve webových aplikacích. Používám takové řešení pro PHP aplikace, a příslušný mikroskript nyní dávám k dispozici.
Toto je můj první blogový zápis (první vůbec), vítám vás tedy na svém blogu.
Chtěl bych vám představit můj první programový počin - tedy první takový, který se odvážím zveřejnit. Nazval jsem ho SiDict a jedná se o off-line slovník, primárně určený pro data z GNU/FDL Anglicko-českého slovníku.
Toto je môj prvý zápis do blogu. Prosím, aby ste boli ku mne zhovievavý. Chcel by som v rýchlom slede napísať moje prvé dojmy po inštalácii troch distribúcii linuxu.
Na průmyslovce sem většinu výkresů kreslil pomocí počítače. Pak jsem se dostal do pracovního poměru, kde jsem mimo jiné též čáral na PC. Nikdy bych neřekl, že se to tak rychle omrzí. Jako všechny věci, co musím dělat povinně. V prvním ročníku vysoké (který snad budu mít za pár dní uzavřený) sem proto všechno čmáral od ruky, maximálně pomocí pravítka. Nikdy bych neřekl, že to jde tak ukrutně rychle. Sice tomu pak odpovídá hodnocení, ale na to nehraju, páč mě zajímá jen prolezl/neprolezl. V dalších ročnících to už ale takhle praktikovat nepůjde, proto jsem se začal shánět po nějakém full-size free opensource cadu pro GNU/_inux.