Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Palm Pre z pohledu dlouholetého palmisty – hardwarePo dlouhé době, kdy se už pomalu zdálo, že trh mobilních zařízení přijde o jednu z legendárních firem, přišla společnost Palm s chytrým telefonem na novém linuxovém operačním systému. Podařilo se Palmu vrátit zpět na výsluní?
Konzolové programy v Qt 4 – 2 (práce s HTTP a FTP)V dnešním díle se budu věnovat modulu QtNetwork, konkrétně si ukážeme nějaké základy práce s protokoly HTTP a FTP.
Nebojte se SELinuxu – 3 (pravidla TE, role)Abychom mohli pokračovat v nastavování SELinuxu, potřebujeme dohnat trochu teorie. Dnes dokončíme popisy pravidel mechanismu TE z minula a povíme si potřebný základ pro mechanismus RBAC. Nakonec se podíváme na praktickou ukázku, jak tyto mechanismy spolu tvoří funkční a zabezpečený systém.
Velká podzimní soutěžAbcLinuxu.cz a ITBiz.cz společně s IBM SmartPlanet pořádají celopodzimní znalostní soutěž, ve které můžete vyhrát množství zajímavých a užitečných cen. Celkem se jedná o 6 kol a na všechny úspěšné řešitele čeká losování nejen o mininotebook.
Palm Pre a velmi povedený webOS – softwareVětšina recenzí Pre hodnotí nejlépe z celého telefonu právě operační systém. Ani já nemohu jinak. webOS je prostě skvělý! Troufám si tvrdit, že v dnešní době neexistuje mobilní operační systém, který by multitasking zvládal s takovou lehkostí jako webOS.
Jaderné noviny – 5. 8. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc5. Citáty týdne: Valerie Aurora, Daniel Phillips, Alan Cox. V krátkosti: Správa TTY; Regrese; make V=1; devtmpfs; Xtables2; Poznámky z minisummitu o správě napájení v Linuxu v Montrealu. AlacrityVM. Preempce v reálném čase – závěr. Flexibilní pole.
1001 tipů a triků pro jazyk JavaV průběhu prázdnin vyšlo druhé aktualizované vydání sbírky tipů a triků pro programátory v jazyce Java. K aktualizaci přistoupilo nakladatelství z přirozených důvodů – zejména kvůli obohacení tipů o práci s novou verzí JDK6, který umožňuje především komfortnější vývoj uživatelských rozhraní, multimédií a aplikací pro mobilní zařízení.
Hardwarové novinky – 35/2009TSMC dokončilo vývoj 28nm výrobního procesu. Podrobnosti o Intel P55, Core i5 a SLI. Třetí generace PCI Express se opozdí. USB 3.0 vstupuje do stádia vývojářských testů. Logitech představil senzor myši fungující i na skle.
ecoSimplix – moravské linuxové PCSimplix, Simplix… Dell, HP, IBM, Simplix? Copak je zač ten Simplix? Společnost Simplix není žádným velkým producentem hardwaru, je to vítěz soutěže o Nejlepší podnikatelský záměr roku 2008 s tématem „Přechod na Ubuntu ze systému Windows“. Specializuje se na GNU/Linux – provádí instalace GNU/Linuxu se zaškolením a nyní nabízí i sestavy s předinstalovaným GNU/Linuxem, na něž se chce specializovat. Jednou z těchto sestav je ecoSimplix, který se mi dostal na několik dnů do spárů…
Thomas Zander píše ve svém blogu na Qt Labs o plánech pro KOffice 2.1. Plány zahrnují podporu tabulek v KWordu, pokročilé sledování změn v dokumentech, efektivnější správu obrázků, lepší podporu formátů ODF a MS Office a zlepšení (hlavně v oblasti vykreslování) programu KFormula.
Vyšla verze 0.5 aplikace Minitube. Minitube je malý šikovný klient pro přehrávání videí z YouTube napsaný v Qt. Jeho hlavní výhodou je, že nepoužívá Flash player a automaticky sestavuje playlisty nalezených videí.
Vyšla verze 0.6.0 Kipi pluginů pro Digikam. Kromě oprav několika chyb, přináší vylepšení týkající se hudby v pokročilých prezentacích fotek.
Palm Pre se, alespoň co do žádanosti telekomunikačními operátory, stává horkým zbožím. Po úvodním exkluzivním prodeji přes americký Sprint jej nedávno dostal k dispozici kanadský Bell. Zájem o jeho distribuci však má i americký Verizon a AT&T. V Evropě jej bude prodávat Telefonica O2 a zřejmě má zájem i China Telecom.
Phoronix informuje o vydání ALSA 1.0.21. Byl konečně zařazen ovladač pro Creative X-Fi a kromě toho nová verze přináší také podporu nových zařízení a různá další vylepšení. Nejspíš se dostane do Linuxu 2.6.32.
Čtvrtá betaverze připravovaného Digikamu 1.0.0 přináší podporu openstreetmap.org pro geolokace, zcela přemístitelný thumbbar a přidává opravy dalších padesáti hlášených chyb.
Vyšla Arora 0.9.0. Nově vyžaduje Qt 4.5 a přináší pár nových vlastností, různá drobná zlepšení a opravy chyb.
Tím jabber.sk informuje, že server je po víkendovom výpadku opäť dostupný. Podrobná správa o výpadku bude zverejnená v priebehu týždňa. Pri výpadku neboli ohrozené a ani poškodené dáta používateľov servera.
V úterý 1. září proběhne další Fedora Test Day, tentokrát na téma Sectool. Nástroj Sectool lze použít pro podporu bezpečnostního auditu nebo jako součast IDS (Intrusion Detection System) řešení. Pokud chcete vidět, jak tato akce probíhá, připojte se na kanál #fedora-test-day na serveru irc.freenode.net od 13 do 21 hodin. Více informací najdete na fedoraproject.org/wiki/Test_Day:2009–09–01_Sectool nebo na domovských stránkách projektu Sectool.
Phoronix.com se chystá položit společnosti NVIDIA různé otázky týkající se Linuxu. Několik jich bylo zveřejněno -- pokud vás napadají další, neváhejte se o ně podělit a možná na ně dostanete odpověď.
OSL, asociace dánských open source IT společností, podala stížnost na nedávno zveřejněnou zprávu doporučující používat ve veřejné správě ODT i OOXML. Kritizováno je například prohlášení, že ODT nezabraňuje problémům s interoperabilitou nebo to, že OOXML "existuje pouze v laboratořích Microsoftu a na papíře". Dánsko by prý mělo následovat norský příklad a vyřadit OOXML ze seznamu standardů. Více na Osor.eu.
Vyšla Opera 10.0. Podporuje formátování v e-mailech, nabízí Opera turbo proxy server, zvládá části HTML 5 a kromě jiného prochází Acid 3 testem na 100 %.
Vyšlo Dnsmasq 2.50, které řeší dvě bezpečnostní chyby. Ty mohou vést ke spuštění kódu útočníka, avšak jen pokud je aktivní podpora TFTP.
Vyšlo KDE 4.3.1. Nabízí především opravy chyb (hlavně v KMailu, KWinu a KGpg) a vylepšené překlady.
Con Kolivas, který se na čas vytratil z linuxové komunity, se vrací s novým plánovačem pro jádro nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler). Ten by měl dokázat vytáhnout maximum z horšího hardwaru a nesnažit se škálovat pro potřeby hardwaru supervýkonného. Plánovač je orientovaný na desktop s nízkými latencemi.
Vyšlo Wine 1.1.29. Zlepšuje integraci Gecka za použití síťových vrstev Wine, používá libmpg123 pro dekódování mp3, přidává podporu JPEG a PNG do WindowsCodecs a opravuje různé chyby.
Vyšla nová verze GnuPG větve GnuPG-1. Verze 1.4.10 přináší podporu šifrovacího algoritmu Camellia. Změněno bylo implicitní nastavení používaných algoritmů. Při generování klíčů se standardně použije algoritmus RSA s 2048 bitovým klíčem, při generování otisků je použit algoritmus SHA-256 místo SHA-1. Starší (opravdu starší) verze GnuPG tak mohou mít problémy s dešifrováním nebo i s kontrolou podpisů. Předchozí verze mají samozřejmě problém při použití algoritmu Camellia (--cipher-algo CAMELLIA256). Uvolněná binární verze pro Microsoft Windows byla kvůli problémům stažena. Vývojáři hledají důvod pro zobrazování "divných" znaků (email, obrázek).
Vývojář Arch Linuxu Dusty Phillips informuje o připravovaném vydání tištěné příručky k Arch Linuxu, která bude dostupná s využití služby CreateSpace od Amazonu. První vydání je pouze rychlým převodem Arch wiki: Beginners Guide do tištěné podoby, přesto však může jít o užitečnou pomůcku pro chvíle, kdy digitální podoba wiki není dostupná.
Na IBM developerWorks je představováno GPT (GUID Partition Table), náhrada MBR. MBR trpí omezením, že nedokáže adresovat disky větší než 2 TB, takže pokud narazíte na větší pole, musíte pro tvorbu diskových oddílů použít třeba právě GPT. Podívejte se také na další zajímavosti od IBM.
Phoronix informuje o vydání Mesa 7.5.1. Opravuje swap-buffery v Intelím ovladači (problémy v Doom 3 a dalších hrách), dále opravuje menší úniky paměti v GLX a nějaké chyby v Gallium3D a OpenGL.
Vyšel xorg-server 1.6.99.900, první a poslední snapshot verze 1.7, po kterém budou následovat RC verze. Mezi novinky patří přepracovaná správa vstupních zařízení, X Input 2 s podporou pro Multi-Pointer X (více kurzorů najednou) a podpora VGA Arbitration. Kód XKB byl pročištěn a již jej nelze zakázat při kompilaci a server potřebuje jeho data při spouštění.
Před pár dny byly členským státům postoupeny ke schválení první návrhy na opravy normy ISO/IEC 29500 (OOXML). Pokud v dokumentech naleznete chybu nebo změnu, která by se podle vás neměla provádět, pošlete tuto informaci společně se zdůvodněním do konce září (pro korigenda) nebo října (pro amendmenty) na e-mailovou adresu Jiřího Koska uvedenou v odkazovaném blogpostu. Pokud budou přípomínky opodstatněné, budou zahrnuty do výsledného stanoviska ČR k návrhům změn.
Vyšla první veřejná verze e-mailového klientu Trojitá. Mezi zajímavé vlastnosti má patřit efektivita implementace IMAPu, úspora přenášených dat, stahování zpráv po částech, práce offline či možnost přístupu k poště přes SSH.
Opět došlo k vypuštění tapet z dílen časopisu Linux Format, s linuxovou tématikou.
Evropská Komise (EK) rozhodla, že potřebuje spustit 90-denní důkladné vyšetřování, a až po něm může rozhodnout, zda schválí či neschválí akvizici firmy Sun Microsystems firmou Oracle. EK se obává o databázové zákazníky - že se jim může omezit výběr, nebo se jim mohou zvýšit ceny za databáze. Jedná se o 90 pracovních dní, konec vyšetřování bude 19. ledna 2010. Akvizici přitom již před 2 týdny schválil americký regulační orgán (Department of Justice).
Vyšly ovladače NVIDIA 190.32 beta. Opravují chyby, umožňují manipulovat s rychlostí chladiče (Coolbits) a rozšiřují schopnosti VDPAU na GPU s podporou funkcí VDPAU skupiny C. Jde o dekódování MPEG-4 Part 2, DivX 4 a DivX 5 a o algoritmus kvalitnějšího škálování obrazu.
Vyšel Amarok 2.2 Beta 1. Přináší spoustu nových funkcí, změn a oprav. Novinkou je mj. aplet s videoklipy a fotkami relevantními k tomu, co zrovna hraje.
Standartizační organizace 3GPP (mající na svědomí především mobilní komunikaci) se postavila proti vzniku pracovní skupiny při IETF, která by se měla starat o standartizaci otevřenýhch kodeků. Zatím byly skupině předloženy návrhy kodeků CELT a Skype SILK, další jsou přislíbené. Argumentem 3GPP je, že činnost této skupiny se překrývá právě s působností samotné 3GPP, ovšem zcela při tom opomíjí důraz na otevřenost kodeků.
Před dvěma dny vyšlo CrossOver Games 8.0. Seznam změn zmiňuje podporu nových her - Dragon Sky, Last Chaos, Jade Empire, Ether Saga, Perfect World, Left 4, Dead, Tales of Monkey Island, Shaiya. Dále opravuje regrese v různých hrách, různé problémy se správou paměti a povoluje Shader Model 2.0 a 3.0 ve výchozím nastavení.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: