Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Kvantová kryptografie – bezpečnost pro třetí tisíciletíHROZBA ODPOSLECHU DAT na optických kabelech vyvolala pohotovou reakci v Počítačové škole GOPAS, která v termínu 17. září 2009 připravila unikátní seminář KVANTOVÁ KRYPTOGRAFIE – BEZPEČNOST PRO TŘETÍ TISÍCILETÍ.
Nokia N97 – bílou na svatbu a černou na pohřebZ bohaté nabídky mobilních telefonů finského výrobce (včetně tzv. smartphonů) je model Nokia N97 jeden z těch nejlepších. Vlajková loď, jak říká klišé. Má vše, co byste mohli u telefonu této třídy čekat: veliký dotykový displej, hardwarovou QWERTY klávesnici, široké možnosti konektivity, GPS, pohybový senzor, kameru a spoustu úložného prostoru. Jaké je to s ním v praxi? Čtěte naši rozsáhlou recenzi.
Open-source řešení v sítíchSlezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, Ústav informačních technologií a Liberix, o. p. s. vás zvou na konferenci věnovanou svobodnému softwaru: Open-source řešení v sítích.
Krátká historie BtrfsBtrfs bývá označován za budoucnost linuxových souborových systémů. Přečtěte si, co vedlo k jeho vzniku, kdo za ním stojí, jak se liší od ZFS a jak bude jeho vývoj pokračovat.
Nokia N97 – aplikace, navigace, internetJak si N97 poradí s připojením k internetu, prohlížením webu a prací s e-maily a osobními údaji. Jaká je podpora různých druhů souborů. GPS navigace a používání Google Maps. Instalace aplikací a nabídka v OVI Store.
openMagazin 7/2009V dalším čísle PDF magazínu s tím nejlepším obsahem linuxových a open source portálů přibyl první zástupce ze Slovenska. Jako obvykle v magazínu najdete především články určené pro nové nebo potenciální uživatele Linuxu a open source.
Jaderné noviny – 29. 7. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc4. Citáty týdne: Andrew Morton, Dan Carpenter, Linus Torvalds. V krátkosti: Časové značky pro FAT; Mapování UID pro ext2/3; Fanotify; ABUSE; Chystá se nová kniha. Dynamické sondy s ftrace. Hledání přetečení bufferu pomocí Parfait. Bouře ve sklenici votty.
Hardwarové novinky – 34/200922nm výrobní technologie IBM využije DNA. ASRock Intel P55 se SATA řadičem 6,0 Gbps. Deska MSI s čipem LucidLogix Hydra. AMD přebírá žezlo prodeje samostatných notebookových grafik. 720p webkamerka Microsoft.
Nokia N97 – multimédia, propojení s LinuxemPřehrávání hudby, videa a rádia. Kvalita fotografií a videozáznamů. Propojení s počítačem, přístup k datům z Linuxu, použití telefonu jako bezdrátového modemu.
PiTiVi – střihový programPiTiVi je asi tři roky starý střihový program napsaný v Pythonu a GTK+ a pro práci s multimédii používá GStreamer. Momentálně je ve vývoji, a tak zdaleka neposkytuje tolik funkčnosti jako Kdenlive, LiVES nebo OpenMovieEditor.
Výsledkem studie, kterou si vyžádala dánská vláda, a která měla rozhodnout, zda je výhodnější používat ODF nebo OOXML, je tak trochu remíza. Doporučovány budou totiž oba formáty stejně. Důvodem je mimo jiné to, že oba formáty jsou relativně nové, a tak nelze odhadovat, jak na trhu obstojí. Doporučení jen OOXML by v podstatě vyloučilo jiné dodavatele, než Microsoft, zatímco současný výsledek by měl mít stejné dopady jako vybrání pouze ODF, který by navíc nemusel zaručit nutnou interoperabilitu mezi kancelářskými balíky -- podobně se alespoň vyjádřila Agnete Gersing, ředitelka agentury, která stojí za studií. Více informací přináší linux-magazine.com.
Vyšla betaverze Mandriva Linuxu 2010, která obsahuje finální KDE 4.3, GNOME 2.27.5, jádro 2.6.31 RC6, nový bootsplash Plymouth, přepsaný Netprofile, GUI pro Tomoyo, X.org 1.6.2, zlepšené urpmi, VirtualBox 3 a mnoho dalších změn. K dispozici jsou Free DVD pro 32 a 64 bitů a Mandriva One (live) s prostředím KDE a Gnome (prozatím ne všechny jazykové mutace). Stahovat lze z obvyklých mirrorů, nalezené chyby hlaste na qa.mandriva.com.
Vyšla první veřejná verze programu SQL Výuka. Jedná se o interaktivní webovou aplikaci, která slouží k výuce jazyka SQL. Autor o tom informoval na svém blogu.
Na kdenews.org vyšel článek představující program simon 0.2 beta 3, který slouží k snadnému ovládání uživatelského prostředí pomocí jednoduchých hlasových příkazů. Nenadiktujete s ním sice textový dokument, ale můžete v klidu surfovat po internetu či ovládat takřka jakoukoliv aplikaci. Článek mimo jiné rozebírá i princip rozpoznávání hlasu a vysvětluje, proč není tak snadné vytvořit podporu pro diktování textu.
Vyšel nVIDIA ovladač 190.25 (beta). Zlepšuje podporu DisplayPort (nepovolí režimy, na které nestačí přenosová rychlost; např. při použití redukce DP na VGA) a opravuje pád nvidia-settings při zobrazování informací o GPU při aktivní Xineramě.
Po delším čekání byla uvolněna nová verze CentOS 4 pro architektury i386 a x86_64. Práce na verzích pro další architektury probíhají, stejně jako příprava ServerCD pro i386 a x86_64. Pro více informací čtěte release notes.
Lukáš Tvrdý popisuje výsledky své práce na bitmapovém editoru Krita (článek), které se věnoval v rámci Google Summer of Code 2009. Připravil například podporu 3D zobrazení štětce při kreslení pomocí tabletu.
Podľa informácií (anglický preklad) poľského denníka Rzeczpospolita Poľsko pripravuje zákon, podľa ktorého poľské firmy prevádzkujúce sociálne siete či blogy budú musieť uchovávať údaje o používateľoch po dobu piatich rokov „pre prípad eventuálneho vyšetrovania“.
Vývojáři z Chakra project, kteří stojí za upraveným prostředí KDE (KDEmod) pro Archlinux, oznámili vydání aplikace Chase, která zajistí automatickou aktualizaci systému. Vedle grafického rozhraní Shaman pro pacmana je Chase druhý nástroj od Chakra Project pro správu balíčkovacího systému Archlinuxu.
Výzkumníci na univerzitě ve španělské Granadě se rozhodli svůj simulátor lidské nervové soustavy s názvem Edlut uvolnit pod licencí GNU GPL verze 3. Jen tak prý mohou zajistit dostatečný počet přispěvatelů a spolupracovníků. Edlut může pomoci ke studiu lidského mozku, sloužit jako pomocný nástroj pro testování léků nebo přispět k vylepšování robotů. Více přináší Osor.eu.
Dusty Phillips (jeden z vývojářů Arch Linuxu) se rozepisuje o tom, proč končí s GMailem. Může za to postup Googlu při zablokování účtu AdSense používaného na webu distribuce. Způsob, jakým to Google řešil, vedl prý ke ztrátě důvěry.
Port herního enginu ID Tech 5 na Linux je nejistý. John Carmack totiž nevidí opodstatnění tohoto portu. Zvrátit by to mohlo leda to, kdyby u hry Quake Live viděl stovky tisíc uživatelů Linuxu. Jedním z dalších důvodů, proč se port nedělá, je to, že engine využívá různých kliček, které nejsou typicky moc optimalizované, takže by se musel používat proprietární ovladač. A to už prý můžete nabootovat do Windows.
The Register reportuje zvěsti, že v Nokii přemýšlejí o vlastním netbooku. Autor však spekuluje, že by jako operační systém použili Symbian, ne Linux.
Linux Foundation uvolnilo ABI Compliance Checker, což je nástroj pro detekci ABI změn mezi různými verzemi knihoven. Pro jejich vývojáře by tak mělo být snazší zjistit, zda něco nerozbili.
Fraunhoferův institut otestoval (PDF) kvalitu konverze mezi formáty dokumentů ODF a OOXML, a to provedením převodu z jednoho na druhý a pak zpět. Jednoduché dokumenty prošly bez problémů, ale u složitých se úplná konverze ukázala jako téměř nemožná.
Jorge Mata popisuje výsledky své práce na GSoC projektu Window Tabbing for KWin (taby/záložky pro okna ve správci oken KDE) - podobně jako to umí třeba Fluxbox.
Na Free Software Magazine vyšel velmi nespokojený otevřený dopis, jehož adresátem je Michael Dell. Firma Dell totiž bohužel prodává netbooky Inspiron Mini 10 s předinstalovaným Ubuntu, které obsahují hardware, jež je v Linuxu velmi špatně podporován.
Red Hat oznámil HornetQ, nový systém pro posílání zpráv založený na platformě JBoss. Tim Fox z RH napsal: HornetQ je open source projekt, jehož cílem je multiprotokolový, embeddovatelný, vysoce výkonný, clusterovaný, asynchronní systém pro posílání zpráv. HornetQ je příkladem Message Oriented Middleware (MoM).
Phoronix.com informuje o průběhu prací na Phoronix Test Suite 2.2, které je určeno převážně pro hardwarové benchmarky. Několik funkcí je již hotovo (jako například informace o důvodu pádu při testu, vylepšení výstupů, možnost anonymního odesílání statistik vývojářům a další), na dalších se pracuje a jsou samozřejmě i opravovány chyby. První alfaverze by se měla objevit začátkem září.
Během několika týdnů budou omezena editační práva na anglické Wikipedii, a to u článků o žijících lidech. Pod prováděné změny se před jejich zveřejněním bude muset podepsat nějaký osvědčený přispěvatel. Toto omezení bylo už minulý rok zavedeno na německé Wikipedii.
KDE.NEWS přináší rozhovor s jedním ze zaměstnanců Nokie, který se stojí za PySide - bindingy Pythonu pro Qt pod LGPL. Matti Airas například říká, že vývoj PySide probíhá převážně v Brazílii a že PySide zatím není možné použít pro PyKDE, které závisí na PyQt.
Juliet Kemp na LinuxPlanet zkoumá, jak využít Avahi, systém pro automatické rozpoznávání služeb, který Debian i Ubuntu ve výchozím nastavení instalují, ale nijak zvlášť nevyužívají. Jednou z možností je např. sdílení hudebních souborů.
Nikhil Marathe, vývojář pracující na podpoře tiling WM módu pro KWin, informuje o dalším důležitém mezníku - dynamických layoutech. Na základě mnoha žádostí publikoval i video. Tiling WM mód pro Kwin je vyvíjen v samostatné větvi kwin-tiling a měl by být již celkem stabilní, proto testujte! Dělá z KWinu správce oken podobného např. projektům awesome, xmonad, wmii či Ion3, avšak plně integrovaného se zbytkem KDE.
Opera 10 se blíží vydání. Dnes vyšel Release Candidate, který už má všechny funkce, jež budou součástí nové verze. Kromě vylepšeného vzhledu se může pochlubit i novou ikonkou aplikace. Verze 10 by měla být připravena na 1. září. RC-4570 stahujte ze snapshot.opera.com.
Vyšla Fedora 12 Alpha. Pro základní přehled novinek čtěte poznámky k vydání. Zvídavější bude zajímat také detailní popis nových vlastností, na kterých vývojáři Fedory pracují. Budete-li se chtít přidat k testování, určitě se předem seznamte se známými problémy této alfaverze. Význam označení "Alpha" byl v tomto vývojovém cyklu změněn a kritéria pro vydání odpovídají spíše dřívějším betám. Obrazy ke stažení.
Odvolací soud v Utahu zrušil několik bodů z předchozího rozsudku ve sporu SCO v. Novell a nařídí nový proces před porotou ve věci copyrightu na UNIX a UnixWare. Více na Groklaw.net.
KDE.NEWS informuje, že se podařilo provozovat některé aplikace projektu KDE on Windows v operačním systému ReactOS. ReactOS je svobodnou reimplementací architektury Windows XP.
Na Slashdotu se objevila otázka Proč je výdrž baterie notebooku s Linuxem stále slabá? Kromě návrhu na vypnutí kompilační volby jádra RANDOMLY_DISCHARGE_BATTERY jsou v diskusi i skutečné rady, jak docílit nižší spotřeby a lepší výdrže na baterii.
Steven Rosenberg píše o novém BSD klonu AerieBSD (ÆrieBSD), který je nejspíš forkem OpenBSD. Podle svých spartánských stránek projekt zatím připravuje první vydání.
Phoronix píše o opravách, které přináší aktualizace DDX ovladače grafických karet Intel X.Org 2.8.1. Týkají se např. KMS, EDID, DVO nebo DRI2 :-).
Quickly je sada nástrojů, které Canonical připravil pro usnadnění a zrychlení vývoje aplikací v Ubuntu. Více (včetně příkladu) také v článku na Ars Technica.
Free Software Foundation (FSF) spustilo novou kampaň proti Windows 7 na adrese windows7sins.org. Se spuštěním je spjato shromáždění příznivců svobody v Bostonu.
Článek, který vyšel na workswithu.com, informuje o znovuotevření debaty týkající se záměny IM klientů v Ubuntu. To, že Empathy nahradí Pidgin ve funkci výchozího programu pro rychlou komunikaci, totiž není úplně jisté (ale pravděpodobné ano). Autor článku se dále zamýšlí, zda na výsledku této diskuse vůbec záleží. Začátečníci prý využijí obě aplikace stejně a pokročilí uživatelé si snadno doinstalují jinou.
Firma Tuxera, která stála za zrodem projektu NTFS-3G, podepsala smlouvu se společností Microsoft. Součástí dohody o rozsáhlé spolupráci je i dohoda patentová. Hlavním cílem celé akce je nyní dodat ovladače exFAT pro Linux. Hovoří se o tom, že ovladač bude uzavřený. exFAT je zmrtvýchvstání starého souborového systému FAT.
Vyšla nová verzia prehávača hudby Exaile, ktorý je podobný Amaroku. Prináša napríklad podporu albumov s viacerými interpretmi (various artists) a vylepšené UI.
Seznam aktuálních verzí vanilla linuxových jader na www.kernel.org byl upraven. Seznam už nezačíná aktuální stabilní verzí 2.6 (2.6.30.5) ale nejnovější rc verzí (2.6.31-rc7). Přidána byla větev linux-next (next-20090827). Místo aktuální stabilní verze 2.6 jsou zobrazeny aktuální verze "stabilních" větví 2.6.30, 2.6.29, 2.6.28, 2.6.27. Jak ale bylo podotknuto v diskusním listu LKML, větve 2.6.28 a 2.6.29 nejsou dále udržovány a obsahují bezpečnostní problémy. Seznam bude muset být proto opět "vylepšen".
Dnes vyšla nová verzia GemRB 0.5.1, open-source implementácie Infinity enginu, umožňujúcej natívny beh hier ako Baldur's Gate, Icewind Dale alebo Planescape Torment na Windowse, Linuxe aj MacOS. Na stránke projektu sú k dispozícií screenshoty.
Po dlouhém čekání vyšla beta verze Skype 2.1 ve verzi pro Linux. Stahovat můžete ze skype.com.
Sharp začal prodávat v Japonsku malý a lehký kapesní počítač s Ubuntu, který se může stát nástupce HP 200 LX a Psionů 5. Je vybaven 5 palců velkou dotykovou obrazovkou s rozlišením 1024x600 (!), procesor ARM i.MX515@800 MHz, 512 MB RAM. Systém zabírá cca 2 GB na 4 GB velké flash paměti, k dispozici je podpora mikroSDHC karet do velikosti 16 GB. Internetovou konektivitu obstarává WiFi (802.11 b/g). Dále jsou přítomny dva USB porty a QWERTY klávesnice s dostatkem tlačítek i pro národy s Husovým dědictvím. Váha celého zařízení je jen 409g, rozměry 161,4x108,7x19,7 - 24,8mm. Baterie by měla vydržet dle výrobce déle než 10 hodin. Start stroj podle výrobce stihne do 3 sekund.
Předinstalovaný OS je GNU/Linux Ubuntu 9.0.4. Firefox a OpenOffice.org. O plánech na vývoz zařízení mimo Japonsko se nehovoří, ale bude to podobné jako Sharp Zaurus, který se také neoficiálně do Evropy vozil. V Japonsku se přístroj prodává za 479 USD, což odpovídá při dnešním kurzu 8560 Kč. Zdá se tedy, že se nám rýsuje skutečný přenosný linuxový počítač se vším všudy (tedy mimo VGA out) za rozumnou cenu.
Nokia oficiálně představila svůj tablet N900 postavený na platformě Maemo 5. Těšit se můžeme na 600 MHz ARM procesor, 32 GB flash paměti rozšiřitelné až o 16 GB pomocí microSD karty, 3.5" dotykový displej s rozlišením 800x480, češtinu mezi podporovanými jazyky a spoustu dalších vlastností. V prodeji bude na vybraných trzích už od října tohoto roku za zhruba 500 eur bez daně. Více informací najdete v článku na asrtechnica.com nebo ve specifikacích produktu.
Canonical představil Ubuntu Software Store. Jedná se o nástroj, který by v budoucnu měl obstarat veškerou činnost týkající se instalace software v Ubuntu. Zatím velmi jednoduchá aplikace by v čase vydání verze 9.10 měla přinést rychlé vyhledávání, podrobné informace o balíčcích, interaktivní návod, jak používat nainstalovaný software a podobně. Ve verzi 10.04 by měla nahradit Synaptic, Zdroje softwaru, Gdebi a možná i Správce aktualizací a otevírat všechny "apt:" linky. Později je v plánu také propracovaná integrace s Launchpadem, takže bude umožněno např. nakupovat software a spousta dalších funkcí. Podrobnosti přináší Phoronix.com.
Bylo spuštěno Android Developer Challenge 2, tedy soutěž pro vývojáře pro Google Android. Tentokrát můžete s aplikacemi v 10 kategoriích vyhrát celkem 2 miliony dolarů.
Slashdot.org informuje, že japonští vědci dokázali zdokonalit před necelým rokem zveřejněný Beck-Tewsův útok a prolomit tak WPA během 60 sekund. Obě metody jsou účinné jen proti protokolu TKIP, systémy chráněné silnějším šifrováním AES tak nejsou ohroženy.
Vyšlo Jetty ve verzích 6.1.20 a 7.0.0.RC5. Šestá řada, která je ve fázi údržby, teď pravděpodobně na nějakou dobu umlkne, protože sedmička se dostala na pokraj vydání. Příští verze by už měla být finální.
Server phoronix.com informuje o nové splash screen, kterou přinese Ubuntu 9.10. Nejedná se o Plymouth, jak bylo původně plánováno a posléze zrušeno, ale o XSplash, kterou používá X Server. Stejný web se také věnuje času bootování této distribuce. Porovnány byly čisté instalace verzí 8.10, 9.04 a 9.10 (ta je stále ve vývoji, vyjde až koncem října). Rozdíl mezi dvěma staršími je znatelný, ale ta nejnovější zlepšení zatím nepřináší.
Dnes vyšel Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Jedná se o první verzi nepodporující platformu PowerPC. Mezi novinky patří například 64bitové jádro, podpora MS Exchange, OpenCL a mnoho dalších.
Vyšel Slackware-13.0. Dochází k mnoha změnám, např. změně kompresního algoritmu v balíčcích, byla uvedena oficiální podpora AMD64 (zakoupíte-li si DVD, bude 64bit verze na druhé straně) a přechod na KDE 4.2.4. Slackware Linux získáte z mirrorů nebo můžete projekt podpořit zakoupením CD / DVD.
V blogu Davida Kolibače probíhá diskuse nad novou podobou sekce Hardware. Přidejte svůj názor, jak má vypadat.
Vyšel tiskový server CUPS 1.4.0. Od verze 1.3.11 obsahuje 67 změn a nových vlastností. Zlepšuje podporu Bonjour/DNS-SD, podporuje zjišťování stavu síťových tiskáren přes SNMP, zlepšuje webové rozhraní a nástroje DDK (pro vývoj ovladačů).
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: