Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Poslední týden, možná dva, jsem se věnoval zprovoznění Archlinuxu na mém PC, sice trochu lamka jsem, ale ne zas tak, abych tohle distro instaloval 14 dní :)
Potřebuji si trochu zanadávat a blog se na to zdá to nejlepší místo. Takže ...
ICQ zapínám už jen málo kdy, když ho ale čas od času spustim, stojí to za to!
Tak jsem zaktualizoval systém, ovšem jak to bývá, do všeho se trochu zamotal lidský faktor :).
Baví mě cvakání obrázků a protože jsem převážně v Praze, nejčastěji fotím právě Prahu. Vyrostl jsem na vesnici a v Praze se cítím jako ve vězení, proto jsem hned začal hledat zahrady a podobná místa v okolí mého bydliště. Pár jsem jich našel a zkusil i popsat na webu (wiki). Zatím je to na adrese http://wiki.zdenda.com/.
No a teď to proč sem píšu: chcete se někdo podílet na tom webu? Je to jen koníček a nic z toho nebude. Náklady na hosting, doménu a správu systému nesu já (budu pořizovat novou doménu). Když se tu najde lepší fotograf než já, bude to super. Samozřejmě pokud máte zájem na spolupráci a nejste fotograf, tak to nevadí, texty musí také někdo psát. Taky by se hodilo pár tipů na zahrady (postupně do toho přidám asi i hřbitovy, jsou to taky takové zvláštní zahrady).
Pokud jste se už setkali se Solarisem verze 10, určitě jste si všimli změn proti starším verzím, které prodělal. Jednou z nejvýraznějších změn je postupné upouštění od klasického systému init scriptů a jejich nahrazení sadou "divných" nástrojů - SMF (Service Management Facility).
Právě jsem nahrál poslední verzi zdrojáků abíčka. Kromě aktualizace jsem vychytal i pár chyb v README.1st, takže snad bude start pro nováčky snadnější. Více informací naleznete na adrese www.abclinuxu.cz/projekty/zdrojaky.
Možností jak přispět k vylepšení Abíčka je spousta, netýkají se jen programátorů. Třeba by se hodilo napsat nápovědu k Abíčku, vylepšit sekci FAQ, doplnit katalog softwaru atd. Jakoukoliv pomoc rádi uvítáme. Stačí se jen ozvat a společně něco vybereme.
Využívám možnosti, že je tu spousta matematicky vzdělaných lidí. Právě teď používám akcelerovaný desktop. Jak jistě víte, tak jeden z hlavních prvků je krychle, na jejíž bočních stranách jsou plochy.
V poslední době se začalo na českých vysokých školách přecházet z vlastních řešení na wifi síť eduroam, zaštítěnou CESNETem. Síť se hlásí dvěma různými SSID: eduroam a eduroam-simple. První zmíněná používá WPA-Enterprise a proto není snadné ji rozjet.
Tak jsem tenhle týden poprvé nastoupil do prvního semestru na Univerzitu Pardubice. A jaké že to bylo?
Tak jsem dneska zalozil blog, snad se Vam bude libit.. :) Jen bych tu nalinkoval par svych oblibenych stranek ;)
Herni portal GameParktak GL!
Než se zde na ábíčku objeví poslední díl seriálu o přehrávači VLC, dovolím si přidat jeden bonusový postřeh týkající se duálního televizního vysílání. Vlastně jde jen o sdělení, že v tomto případě VLC funguje na jedničku.
Na abíčku máme systém variant pro webové stránky. Kromě hlavní varianty pro běžné prohlížeče existují varianty pro lynx, PDA a tisk. Stačí přidat za libovolné URL parametr varianta=lynx a můžete si to vyzkoušet. Nicméně údržba tolika verzí byla dost náročná a nepříjemná.
Jsem ted postaven pred rekneme tezkou vec, budu se muset vybavit svym prvnim notasem (teda prvnim vykonym na grafiku :), ale nejak se v tom nevyznam
Pozadavek je aby ten notebook mel vykon srovnatelny s GT6600, ale x200m, nebo gma950 mi nic nerika :( Nemel nekdo v minulosti podobny problem ? (ktery uspesne vyresil :) DikyMožná jsem staromilec, ale automounter mám vypnutý a disky raději připojuji ručně. Ovšem od přírody jsem líný, psát pokaždé mount... a umount... to je docela otrava. Proto jsem si splácal jeden moc užitečný skriptík, který umí trochu víc než jen připojit a odpojit cédéčko :).
Anglicky nejen komentare, ale i kod. Proc? Duvodu je mnoho, vymluv proc to nedelat jeste vic:
Jsem mozna jeden z mala, ktery s ostatnimi nesdili Stredoevropsky (v soucasnosti jeste letni) cas. Vetsinu casu pobyvam v GMT. Posun to neni nijak vyrazny, pouha hodina, ale ty zajimave dusledky. Napisu komentar ke clanku/blogu, a hle - napsal jsem ho za hodinu. Kdyz prijdu z prace domu, povecerim, pripojim se na net, a co nevidim - vetsina lidi uz je pomalu na ceste do postele, nebo aspon z prace doma - a to jeste pred rokem jsem normalne odchazel z prace v osm vecer a neprislo mi ze bych byl na jabberu pripojen sam. Jenom jedna hodina!
Tento muj zapis bude jenom takove male postezovani si nad tim jak funguji velke firmy.
Nejprve si ujasneme pojmy. Buildovacim toolem (build system) myslim sadu skriptu (v nasem pripade pro apache ant), ktere se staraji o to, aby slo (takrka kdykoli a kdekoli) pretvorit zdrojove kody (v nasem pripade hlavne v jave a C++) do spustitelne podoby, spustit testy a ziskat vysledky testu. Idealni je skombinovat toto s jinym toolem, ktery spousti predchozi v pravidelnych intervalech a nekam uklada zda se podarilo cely projekt zkompilovat a otestovat - timto toolem je nejaky "automaticky buildovac", napr. CruiseControl.
Predevcirem jsem mel tu "skvelou" myslenku, ze do naseho projektu zakomponuji novy buildovaci nastroj, ktery se ma stejne nasadit na celem oddeleni. Jednou to prijit muselo.
a občas sem napíšu pár poznámek, které by se případnému českému uživateli mohly hodit. HW záznam jsem zapsal.
Kdo sleduje Freshmeat, možná si všiml, že jsem v minulých dnech vydal nové verze produktů inotify-cxx a incron. Změny jsou značné, doufám že všechny k lepšímu.
..A doufám že lžu :-)..Není tomu tak dlouho kdy jsem vzhledem k pocuchaným nervům opustil Ubuntu a vrhl se do světa plného klikání,okýnek a restartů.V tomto světě jsem vydržel měsíc a vida..Ubuntu je na disku zpátky a já stáhl ocas a s prosíkem se šourám zpátky na abclinuxu.cz s novou zvukovkou v PC a 5.1 zvukem za zády...Po měsíci ze mě úplně vyprchala ta radost z klikání a oficiálních ovladačů..Jako poslední kapka bylo totální zamrznutí XP když jsem stahoval DVD a byl již na 97 %..Navíc jsem ochutnal Ubuntu EE a těším se jak malý kluk na stable verzi..Takže asi tak..
Posledný týždeň bol veľmi bohatý na rôzne udalosti, či už pozitívne, alebo negatívne. Trochu ich sem rozpíšem
Dneska jsem četl blogspot o prodeji plyšových tučňáků v českých supermarketech.
Našel jsem si na webu jejich výrobce a s radostí jsem zjistil, že za ním stojí brňenská společnost MÚ BRNO.
Proč se z toho raduji? Protože za porod Svena, mladšího bráchy Tuxe, mohu možná tak trochu i já ;-)
UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je na Linuxovém serveru totálně off-topic (což je ostatně zdůrazněno i v názvu), odkazuje na stránku obsahující flash, ale sorry prostě jsem si nemohl pomoct...
Dneska, respektive vcera, me k memu prekvapeni chkrootkit
informoval o nasledujici nemile inforaci:
#:chkrootkit
Searching for Showtee... Warning: Possible Showtee Rootkit installednebo jinak:
#:chkrootkit -q The following suspicious files and directories were found: /usr/lib/realplay-10.0.7/share/default/.realplayerrc /usr/lib/firefox/.autoreg /usr/lib/GNUstep/System/.GNUsteprc Warning: Possible Showtee Rootkit installed /usr/lib/security /usr/lib/security/classpath.security eth0: PACKET SNIFFER(/sbin/dhclient[3355])Mam se toho obavat nebo ne??Z kousel sem i
tiger
ale se stejnym vysledkem. Googli sem ale s zadnym uspokojivym vysledkem.
Diky za odpovedi.