Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Před několika dny jsem tady v blogpostu vylil své zoufalství z marného čekání. Takže tenhle zápis píšu jen pro srovnání služby jakou mi poskytlo PPL a jakou Česká pošta.
Můj oblíbený FS je Reiser verze 3. Jeví se mi rychlý a spolehlivý. (Každý má jedinečné zkušenosti...) Pro můj desktop je nejlepší (nevšiml jsem si, že se mountuje dlouho, nepotřebuju extended atributy ani kvóty).
Teď se nad ním ale stahují mraky. Novell (SUSE) už ho nebude tlačit jako výchozí a odřízne ho od údržby svých vývojářů. No a teď to ještě vypadá, že Hans Reiser snad bude seďet za vraždu.
Programovací jazyk bez closures není programovací jazyk!
MySQL s MyISAM tabulkami není databáze.
Neříkejte, že jste ještě nehráli bowling, když hážete XX.
Lezečky velikosti 11,5 nejsou na nohu velikosti 13 opravdu to pravé…
Když jsou tři disky v (SW) RAIDu, pravděpodobně se vám nebude líbit, že jen jeden z nich používá DMA.
Avizoval jsem naši přitulnost k anglosaskému prostředí, následující text má jazykovou souvislost. (Mároši, děkuju )
Kolikrát jste přemýšleli nad možností publikovat své zápisky pohodlně z nějakého "tlustého" klienta (desktopové aplikace). Zkusil jsem rozhejbat Drupal a programy BloGTK a gnome-blog-poster. V Drupalu zapněte modul blogapi a nainstalujte si jednu ze zmiňovaných aplikací, po vyplnění URL (v mém případě je to http://www.zdenda.com/xmlrpc.php), loginu a hesla můžete začít se zasíláním textů na web.
Zdravim, poradte nejakou dobrou aplikaci realizujici TODO list. Jsem strasne zapometlivy a proto takovou alpikaci potrebuji jako sul.
Zatim sem zkousel jen zakladni devtodo
ale moc mi to nevyhovuje. Take se mi casto stane ze si eventy zapomenu precist:-) Chtelo by to tedy neco na plose, napr. nejaka aplikace provazana treba s conky, ktera by na sebe dostatecne upozornila, treba barvou pisma. Nebylo by spatne kdyby treba umela posilat SMS nebo E-maily.
Mozna nezbude nic jineho nez si neco takoveho napsat.
Apropos jaky nazor mate na conky?
Dik za podnetnou diskuzi:-)
Tak jsem se rozhodl na svého miláčka (thinkpad T40) dát OpenSUSE 10.1. Měl jsem k tomu víc důvodů. Chtěl jsem vyzkoušet tuhle distribuci, protože se o ní v poslední době hodně mluví - a to docela v dobrém. Pak jsem taky chtěl jednodušše XGL - myslel jsem, že to by OpenSUSE mělo lehce splnit. Taky jsem chtěl, aby mi systém skvěle pracoval s notebookem - bez nějakého patchování. A poslední věcí bylo, že jsem chtěl mít rychle funkční systém, na kterém by mi fungovala wifi.
Před necelou hodinkou jsem se vrátil z BVV.Moje pocity jsou poněkud smíšené..Invex býval vždy prestižní záležitostí,kde se firmy mohly předvést s novými výrobky a "vyprášit" tak kožich konkurenci.Jenže tento rok šlo spíše o poněkud skromnější výstavu.Hned několik vstavovatelů jako třeba Microsoft mě naprosto zarazil-Čekal jsem něco jako velký stánek s předváděčkou Vist a místo toho jsem stánek několikrát přešel než jsem si vůbec všiml malého nápisu Microsoft..Navíc tentokrát nebylo využito tolik vystavovacího prostoru.Firma jako nVidia (Na kterou jsem se velice těšil) zvolila malou prezentačku,narozdíl od nejmenovaného líbacího rádia,která ukousla nevější část vyhrazeného pavilonu.
Ani se mi nechtělo věřit, že Wikipedia může mít tak aktuální informace. Cituji z článku o Reiserovi (4.věta zápisu) "On October 10, 2006, he was arrested on suspicion of his wife's murder.".
Teda to je fofr :-) Důkaz místo slibů :-).
Sam jsem ten problem s konverzi videa resil uz nescislnekrat a proto jsem se s tim rozhodl neco udelat ...
to neco by melo helfnout mnoha lidem kterym se stejne jako me nechce nic moc nastavovat :) pruser je ovsem v tom panove, ze jsem max schopnej jednotlive veci nascriptovat do bashe a nebo vytvorit program a gui v gambasu ... tohle bych rad udelal v necem , no rekneme proste pro kde a vybral jsem si kdevelop designer coz facha hezky s qt ale zde je cokl zakopan, nevim jak k cele veci priradit akce, opet porovnam s gambasem kde mohu jednotlivemu buttonu priradit nejakou interakci :( a proto se tazi, neporadil by nekdo ? nebo lepe, nechtel by se toho nekdo dalsi zucastnit :) ?Zdravim vsechny pritomne.
Jiz nejakou dobu se snazim jakozto zacatecnik vytvorit nejakou Javskou aplikaci, jakou neni dulezite.
Jedna se mi ted o to jak resit nasledujici situaci, potreboval bych aby program bezel na pozadi, rekneme po startu pocitace, a pokud je splnena nejaka podminka, dejme tomu prekroceno jiste datum, byl by uzivatel patricne informovan.
A ted muj dotaz, jak to realizovat v jave, premyslel sem o jednoduchouckem vlakne, jez by bezelo pozadi a v pripade one udalosti by jen informovalo a uzivatel by se pak sam rozhodnul zda chce celou Swing aplikaci spustit nebo ne.
Je me jasne ze implementovat tohle v Jave neni zrovna to prave orechove ale dal sem se do Javy tak bych to chtel realizovat v ni.
Mateli tedy nejake rady prosim napiste je do diskuze, dekuji.
Jakekoliv pripominky vytany.
Nejsem zrovna moc velký psavec blogů, ale tento článek mě dovedl k tomu, abych neco napsal.
Nejprve jsem musel krapet vychladnout po na můj vkus až příliš dlouhém čekání - nerad chodím pozdě a nesnáším zpoždění. Docela jsem byl překvapen, jak se mi potí dlaně a rozechvěním klepou ruce. Asi jsem se na ten krám už fakt hodně těšil. Můj starý telefon (Nokia 6310i) mi sloužil téměř 5let bez přestávky, tak to bude přeci jen trochu nezvyk.
nad tím co všechno kdo je schopen považovat za provokaci. Hodil jsem tu do diskuze dotaz za kolik se dnes vykupuje kilo železa, a ta byla administrátory uzamčena s dotazem zda-li to má být provokace? Nemá. I když si kladu nápodobný dotaz. Protože nevidím nic provokativního na potřebě znát orientačně ceny za výkup druhotných surovin, pro kalkulaci vysloužilých PC. Naštěstí jsem krom tuny nic neříkajících informací o tom že se železo vykupuje, našel i stránku s orientačními cenami. Takže se již obejdu i bez pomoci tohoto fora.
Jinak si totiž nedokážu vysvětlit proč žádná ze zásilek posílaných přes PPL nedorazila kdy měla, natož včas. Bohužel některé firmy s nimi mají smluvní vztah a zásilky neposílají přes nikoho jiného. Z mého pohledu cimrmanovsky parafrázováno: "Je to dražší, za to o to horší služba", přitom kamarád, který bydlí o pouhých deset minut pěší chůze dál (ovšem v rámci jiné městské části) s touto službou žádný problém nikdy neměl.
Speciálně pro všechny odpůrce aut, ekologické aktivisty a ekoteroristy, pro náruživé cyklisty a chodce, zkrátka pro všechny, kdo neradi dýchají spaliny z motorů, je tu další díl automýtů. Bude zaměřen na spotřebu paliva, oblíbené to téma diskusí řidičů aut všeho druhu.
čili adrenalin zpoza desky psacího (programovacího) stolu…
Žil byl jeden servřík. Na tom servříku žilo bylo pár kocourů, jmenujme je například tomcat_aaa
, tomcat_bbb
a tomcat_ccc
. No a nakonec, žil byl jeden nebohý programátor ZZZ (občas si přál, aby tomu tak nebylo), který vyvíjel aplikaci AAA
běžící na kocourovi aaa
. A tady, milé děti, začíná naše polhátka.
Mam tu rozepsany text srovnavajici spravu pameti z pohledu aplikace a jelikoz vetsina je o automaticke dealokaci a jejich vyhodach, tak jsem zkusil udelat priklad, kde by tolik pomlouvani sberaci odpadku vyhrali.
Tak jsem si náhodou někde všiml odkazu na internetovou "videopůjčovnu" televize Nova. Prý nabízí spoustu filmů, které na Nově dávali. To by mohlo být fajn. Jen mě mátlo slovo "půjčovna", když jde o stahování videosouborů... Ale vysvětloval jsem si to tím, že to tak recenzenti pojmenovali kvůli nedostatku trefnějších termínů. Chyba... je to naopak velmi trefné.
Lamy mají o argument míň, proč na 64-bit CPU neprovozovat 64-bit distro
64-bitový MPlayer z CVS přehrává WMV! Hurá!
Tak jsem ořízl to iso na těch původních 600MB a dotáhl to z ftp serveru linux.cz. Už jsem nedoufal, ale přesto md5 součet seděl. Rychle vypálit a vyzkoušet. Mandriva One nabootovala, zeptala se na jazyk, klávesnici a jestli chci zapnout xgl. Rospoznání veškerého hardwaru proběhlo na jedničku (netestoval jsem teda síťovku, protože tu možnost nemám - není, co do ní připojit - ale pravděpodobně by pracovala také. Detekce rozlišení mého 19'' LCD monitoru také správná, Xgl opravdu funguje bez nějakého složitého nastavení.
Včera mi přišel vskutku zajímavý e-mail od někoho, koho vůbec neznám. Na porno weby moc často nechodím (není moc čas ), určitě ne na české a už vůbec nikde nezadávám svojí e-mailovou adresu.
Návod pro nováčky, kteří začínají s Debianem, jak si ho efektivně vyčistit. Všechny kroky mám odzkoušené v praxi.
Nemohl jsem najít balíček pro cunit. Od doby, co jsem používal Slackware, beru ruční stažení binárního balíčku, anebo ruční kompilaci až jako poslední možnost. Proto vždy hledám repository, v němž by daný balíček byl.
Z důvodu přiblblosti smazáno. Je to stará věc, diskuze proběhla, koho to zajímá, stejně si text najde, že? Doporučuji ale nehledat ho, je to opravdu blábol ;)
Snad z toho nebude flame, ale na druhou stranu tu žádný dlouho nebyl. Tak tedy, před pár týdny jsem si koupil nového miláčka a teď nevím co na něj.