abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska oznámila, že si zajistila opci buď na akvizici startupu Cursor za 60 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu Kč) do konce letošního roku, nebo na zaplacení deseti miliard dolarů za nové partnerství s touto firmou zabývající se generováním kódů. SpaceX se dále prosazuje na lukrativním trhu s vývojářskými nástroji pro umělou inteligenci (AI). Cursor, startup zabývající se prodejem modelů AI pro

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 13:11 | Komunita

    Díky AI modelu Claude Mythos Preview od společnost Anthropic bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.54.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 137 vývojářů, z toho 66 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 13.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci a na YouTube. Stalo se tak na konferenci GrafanaCON 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:00 | IT novinky

    Na YouTube proběhl Framework [ Next Gen ] Event 2026. Společnost Framework představila nový Framework Laptop 13 Pro, vylepšení Framework Laptopu 16 a OCuLink Dev Kit pro připojení vysoce výkonných periferií jako jsou eGPU a bezdrátovou klávesnici s integrovaným touchpadem Framework Wireless Touchpad Keyboard.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 150.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 150 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:22 | Zajímavý software

    Byl představen (reddit, 𝕏) webový prohlížeč Brave Origin. Jedná se webový prohlížeč Brave bez VPN, krypto peněženky a odměn, tj. bez funkcí, ze kterých je vývoj Brave financován. Stojí jednorázově 59,99 dolarů. Verze pro Linux je zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | IT novinky

    Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele americké technologické společnosti Apple. Od 1. září ho vystřídá John Ternus, který byl dosud odpovědný za hardware. Cook se stane předsedou představenstva. Cook vedl Apple od roku 2011, kdy funkci převzal od zesnulého spoluzakladatele společnosti Stevea Jobse.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Humor

    Evropská aplikace na ověřování věku uživatelů lze hacknout během dvou minut, navzdory tvrzením předsedkyně Evropské komise Uršuly von der Leyenové, že je tato aplikace 'technicky připravená pro ostré nasazení' a 'splňuje nejvyšší standardy ochrany osobních údajů na světě'. Zdrojové kódy aplikace byly Bruselem zveřejněny v repozitářích na GitHubu.

    MakeIranBombedAgain❗ | Komentářů: 5
    20.4. 15:33 | IT novinky

    Po 26 letech od protiprávního policejního zásahu, který byl spuštěn na základě podnětu společnosti Microsoft, Obvodní soud pro Prahu 2 rozsudkem potvrdil, že Mironet prokázal významnou část svého nároku na náhradu škody vůči Ministerstvu spravedlnosti ČR. Soudem nyní přiznaná část nároku znamená rekordní odškodné, jaké kdy české soudy přiznaly za nesprávný postup státu. Spor byl rozdělen na několik škod, u pravomocně uzavřených částí

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1381 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    -

    5.6.2009 13:09 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Komentářů: 64, poslední 8. 6. 2009 | Hodnocení: 88 % (16 hlasů)

    -

    Webová fotogalerie bez miniatur.

    5.6.2009 12:38 puppylinux | otasomil | Distribuce | Přečteno: 1208× | Komentářů: 19, poslední 5. 6. 2009 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Je dnes ještě nutné používat náhledy ve fotogaleriích ?

    Jak na root telefonu T-Mobile G1 pod GNU / Linuxem

    5.6.2009 12:10 bezbarve_zapisky | Chameleon | GNU/Linux | Přečteno: 1577× | Komentářů: 9, poslední 16. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Zde přikládám slíbený návod pro hacknutí telefonu pod operačním systémem GNU/Linux. Vyzkoušeno na české G1, pod operačním systémem Ubuntu 9.04


    Opera 10.0 - na co se těšit

    5.6.2009 10:30 FluxBlog | pushkin | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Přečteno: 1624× | Komentářů: 14, poslední 7. 6. 2009 | Hodnocení: 94 % (16 hlasů)

    Před několika dny vyšla první betaverze Opery 10.0. Vzhledem k tomu, že Opera je jako webový prohlížeč průběžně ve velmi rychlém vývoji, většina změn, které přináší jsou spíše evoluční nežli revoluční povahy, přesto jsou však nové schopnosti Opery 10.0 velmi zajímavé. Pojďme se tedy na ně podívat blíže.


    Textvá browser s taby

    5.6.2009 08:08 lo0makovo_stesky | petznaku | Linux | Komentářů: 15, poslední 7. 6. 2009 | Hodnocení: 33 % (6 hlasů)

    Přátelé, tohle je dotaz, ale nechci s tím zasírat poradnu (a navíc chci použít slovo zasírat): Nevíte někdo o textovém browseru (links, lynx, ..) který by měl podporu tabů? třeba přes ncurses? Chci moc? Snažil jsem se hledat ale googlit "text browser tabs" je sakra mnohasečná zbraň :-)


    Sensation se nám blíží

    5.6.2009 02:36 poznamky_linuxaka | genius2000.log | Anketa | Komentářů: 8, poslední 5. 6. 2009 | Hodnocení: 20 % (15 hlasů)

    Pozn.: Tento zápisek je psán po cca 10 13kách takže omluvte případné narážky a chyby... Tož mě tak napadlo kolik z váš půjde na letošní sesnsation. Sám, ač houser jak poleno, jsem první dva ročníky prosral (poprvé chřipka a potom rozlučkák se střední). Ale letošek si prostě nenechám ujít a tak by mě zajímalo co si o SW myslíte? Podle mě to je prezentace těch nej... světelnejch efektů a hlavně těch aktuálně nej... DJs. A navíc vždycky spojená originálním nápadem.


    Textová adventura v pythonu - novinky

    4.6.2009 22:32 Fedora a další... | Dušan Hokův | Linux | Přečteno: 901× | Komentářů: 6, poslední 6. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Protože se projekt slibně rozjel, založil jsem jej na sourceforge hlavně kvůli svn.


    Benchmark SSE2 logaritmu

    4.6.2009 20:52 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1249× | Komentářů: 37, poslední 16. 6. 2009 | Hodnocení: 80 % (20 hlasů)

    Tak jak jsem psal v komentářích předminulého zápisu, spatlal jsem logaritmus v SSE2 instrukcích. Trošku jsem otestoval jeho rychlost a tu jsou výsledky + zdroják.


    Nic tu není

    4.6.2009 13:20 HW | houska | Komentářů: 13, poslední 4. 6. 2009 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Omlouvám se za mazání, ale zveřejnil jsem to omylem ... zápisek bude až časem ;)

    Dorazí-li sem nějaký admin, může to smazat


    602XML Filler ve Wine? UPDATE: Funkční Filler3 pro Linux!

    4.6.2009 07:07 Blog nejen o Linuxu | danc | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 3865× | Komentářů: 50, poslední 16. 2. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Večer se mi při hrátkách s Wine podařilo částečně zprovoznit 602XML Filler. Pokud vím, 602XML Filler byl považován za nefunkční pod Wine. O to víc mně překvapilo, že ke spuštění nebylo potřeba nasadit žádné zvláštní triky.


    Pro ty, kterým se nechce číst celý článek prozradím, že stačilo ve winecfg nastavit verzi Windows 98 (a samozřejmě instalovat verzi Form Filleru pro Win98/ME). Podrobnější info následuje:

    Národní knihovna kašle na soukromí svých čtenářů!

    3.6.2009 22:36 Vejšplechty | Petr Tomášek | Bezpečnost | Přečteno: 1773× | Komentářů: 15, poslední 14. 6. 2009 | Hodnocení: 80 % (15 hlasů)

    Po delší době se chystám do Klementina do studovny starých tisků. Holt pojednání z poloviny 17. století, které od té doby nikoho nezajímalo natolik, aby je vydal znovu, asi těžko hledat mezi běžnými knihami. Bohužel staré tisky (a de facto většina „Generálního katalogu I.“) nejsou zaneseny do elektornického katalogu systému Aleph, přístupného přes webové rozhraní. Naštěsti exituje naskenovaný lístkový katalog online. A z toho lístkového katalogu lze objednávat tituly online tak, že člověk ze naskenovaného lístku opíše do objednacího formuláře příslušné údaje. Dosud dobré.


    Hľadá sa hudobný prehrávač

    3.6.2009 21:04 Onééé 2 | kotrcka | Přečteno: 1146× | Komentářů: 14, poslední 6. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Tak ako v blogu nižšie, aj ja hľadám, ale HW prehrávač.


    Linux v Comebacku na Nově

    3.6.2009 20:34 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Linux | Komentářů: 85, poslední 9. 6. 2009 | Hodnocení: 90 % (21 hlasů)

    Viděli jste dnes Comeback na Nově? Dnes se tam totiž objevil psychouš, co utek z Bohnic. Říkal, že ukradnul ošetřovatelce její Nokii 5110, dostal tam Linux a dostal se tak na Internet :-) Plus ještě něco říkal o hackování providera, aby zjistil, odkud je psaný blog jedné z postav seriálu, a vykřikoval, že není blázen, ale génius :-) Záznam najdete zde, dívejte se od 18. minuty!


    -

    3.6.2009 19:01 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Anketa | Komentářů: 145, poslední 8. 6. 2009 | Hodnocení: 94 % (17 hlasů)

    -

    Hledám hudební přehrávač

    3.6.2009 18:53 zajca | zajca | linux | Přečteno: 1328× | Komentářů: 47, poslední 10. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Nějakou dobu pobíhám mezi hudebními přehrávači, od doby kdy se Amarok stal molochem, který je hodně rozežraný a pomalý.


    Pro Linuxový telefon není Linuxový návod

    3.6.2009 17:26 bezbarve_zapisky | Chameleon | GNU/Linux | Přečteno: 1276× | Komentářů: 20, poslední 4. 6. 2009 | Hodnocení: 33 % (6 hlasů)

    Protože se mi ani trochu nelíbí politika Google v otázce šíření aktualizací, nebo placených aplikací v Marketu, rozhodl jsem se pro root telefonu. Ale pro Linuxový telefon NENÍ Linuxový návod.


    Thunderbird, změna velikosti písma menu a dialogů (Kubuntu)

    3.6.2009 16:24 muj_blog | Begleiter | GNU/Linux | Komentářů: 7, poslední 7. 8. 2009 | Hodnocení: 50 % (4 hlasů)

    Úpravy --> Předvolby --> Rozšířené --> Editor předvoleb...

    Tam najít layout.css.dpi a změnit hodnotu (číselnou). Čím menší hodnotu dáte, tím větší font budete mít. Já např. jsem tam dal hodnotu 60.


    Chceme děti ještě chytřejší - část I.

    3.6.2009 12:57 Blog nejen o Linuxu | danc | Linux | Přečteno: 1709× | Komentářů: 18, poslední 5. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Městská část Praha 1 daruje žákům základních škol sadu čtyř DVD, která obsahují 32 výukových programů od firmy Terasoft, v hodnotě cca 22.000 Kč (4 DVD pro žáky ZŠ), resp. 7.500 Kč (1 DVD pro žáky MŠ)
    Tolik stručné shrnutí akce nazvané "Chceme děti ještě chytřejší".

    Protože se naše děti vyskytují na školách v Praze 1, dorazil k nám tento dar - jak ve verzi MŠ, tak ve verzi ZŠ. V příštích zápiscích se pokusím otestovat použitelnost programů ve Wine a popsat s tím spojené zážitky :-) Nejprve tedy pár poznámek a dokumentů, které se vztahují k této akci:

    Budou volby

    3.6.2009 12:17 xkucf03 | xkucf03 | Politika | Video | Komentářů: 72, poslední 4. 6. 2009 | Hodnocení: 14 % (29 hlasů)

    „Prosím, přijďte 5.-6. června k volbám do Evropského parlamentu. Nenechme se zmást vzájemným strašením dvou velkých stran. Nesmiřme se s jejich neustálým politikařením. Dejme šanci nové slušné pravicové straně. Takovou novou stranou je Strana svobodných občanů (č. 23). Předsedou Svobodných je ekonom Petr Mach a na čele kandidátní listiny je známý pravicový politik Jiří Payne a spisovatel Benjamin Kuras. Teď volíme do Evropského parlamentu. Tyto volby tedy nerozhodují o tom, kdo bude v české vládě, ale ukážou, jestli dostane šanci promluvit do české a evropské politiky nová strana. Dejme společně tuto šanci Svobodným. Je nejvyšší čas vrátit do politiky slušnost a věcnost! Přepošlete prosím tuto zprávu svým známým.“

    Petr Mach


    Socky (nic o Linux)

    3.6.2009 08:42 bzuk | Dag | Přečteno: 3969× | Komentářů: 155, poslední 7. 6. 2009 | Hodnocení: 72 % (18 hlasů)

    Na zdejším serveru se čas od času jeden, dva čí více, rozhořčí nad zneužíváním sociálních vymožeností. Často právem. Většinou oponuji, ale to je někdy hlavně proto, abych se pokusil do jednotné fronty vnést trochu jiný pohled.


    Blbinky (6) - Sťahujeme obrázky z googlu

    3.6.2009 01:05 foobar | hikikomori82 | linux | Anketa | Přečteno: 1022× | Komentářů: 5, poslední 4. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    #!/bin/bash
    [ -z "$1" ] && exit 1
    SLOVO=`echo $1 | sed 'y/ /+/'` # akoze urlencode
    START=0
    IMG=0
    while true; do
      START=$((START+20))
      wget -q -O - --user-agent="Mozilla Firefox" "http://images.google.sk/images?um=1&hl=sk&q=$SLOVO&start=$START&sa=N" | \
        sed 's/<a/\n<a/g;s/<\/a>/<\/a>\n\n/g' | grep 'imgres' | \
        sed 's/imgurl=/\nimgurl=/g;s/&imgrefurl/\n/g' | grep '^imgurl' | sed 's/imgurl=//' | \
      while read i; do
        echo $i
        wget -q --timeout=60 --user-agent="Mozilla Firefox" "`echo $i | sed 's/%2520/ /g'`" || echo chyba
      done
      sleep 1
    done
    

    Koho volit do euparlamentu

    2.6.2009 21:44 LL | Leoš Literák | Bláboly | Přečteno: 1725× | Komentářů: 196, poslední 11. 6. 2009 | Hodnocení: 65 % (23 hlasů)

    Celkem složitá otázka. Vyloučit mohu automaticky komunisty a všechny druhy socialistů (tedy i nácky). Dále všechny euroskeptiky, takže SSO, libertas i ODS. Zelení v podání Bursíka mi moc demokratičtí nepřijdou, DSZ je neoficiální křídlo ČSSD. Možná zajímavě vypadají Věci Veřejné a jsou sympaticky aktivní, nicméně jsem neměl chuť studovat jejich program a bojím se syndromu Unie Svobody. Nakonec tedy dám hlas lidovcům.


    volby do EP na stránkách Českého rozhlasu

    2.6.2009 16:05 ..+2 | Ladislav Nešněra | vícechuť | Anketa | Přečteno: 1067× | Komentářů: 3, poslední 2. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Na hlavních stránkách je mimo jiné odkaz na vizitky stran,

    Program na sazbu výsledků voleb do Evropského parlamentu

    2.6.2009 11:49 pb | petr_p | Přečteno: 2807× | Komentářů: 19, poslední 3. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Pokud se také motáte kolem zpracování výsledků voleb a potřebuje tisknout výsledky, nabízím svůj skript. Říká se tomu OSS ve veřejné správě.


    Cohen alias Bruno vs. Eminem

    2.6.2009 11:44 ugly | ugly | Komentářů: 23, poslední 24. 8. 2009 | Hodnocení: 55 % (11 hlasů)

    Masakr. Cohen teda jede. Na veceru MTV se mu povedlo hopsnout eminemovi prdelí do ksichtu. Skřet Eminem to těžce neunesl a k pobavení publika uprchl. ROFL. :-D


    Veřejná sbírka na prodloužení Kotyzova penisu

    2.6.2009 01:26 BLB | =^..^= AmigaPower® | nazařaditelné | Anketa | Přečteno: 6397× | Komentářů: 105, poslední 5. 6. 2009 | Hodnocení: 63 % (43 hlasů)

    Vzhledem k tomu, že ani intensivní masážní terapie nepřinesla Kotyzovi kýžené výsledky a jeho rozměr popisovaný v patičce se stále nemění, rozhodl jsem se kamarádovi pomoci a vytvořit veřejnou sbírku na operativní zákrok.

     

    1.6.2009 23:05 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 35, poslední 5. 6. 2009 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Začínám uvažovat o vstupu do politiky

    1.6.2009 21:08 Kacířské myšlenky | Luk | Politika | Přečteno: 2157× | Komentářů: 36, poslední 2. 6. 2009 | Hodnocení: 83 % (18 hlasů)

    I to nejhorší peklo občas zamrzne. Sice jsem vždycky tvrdil, že do politiky nikdy nepůjdu (podobně, jako jsem tvrdil, že nebudu blogovat), začínám uvažovat o změně postoje. Ne, nikterak to nesouvisí s vaječnou kampaní... (UPDATE 24.6.2009)


    Linux věc veřejná - Náchod

    1.6.2009 16:03 iLinux | wasabi1 | Přečteno: 1324× | Komentářů: 10, poslední 2. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Vážení příznivci Linuxu,

    Velmi rád bych vás všechny pozval dne 26. Června na veřejné přednášky o Linuxu, svobodném software, sítích a technologiích založených na platformě Linux.

    Volby do EP

    1.6.2009 12:30 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1567× | Komentářů: 91, poslední 3. 6. 2009 | Hodnocení: 21 % (19 hlasů)

    Jelikož jsem ještě nikdy nebyl na volbách a už mě ty paka tam nahoře, co vymejšlej samý omezování lidských práv a svobod, docela deptaj, rozhodl jsem se zúčastnit voleb to EP a něco s tím udělat. Jenže o politicku se zajímám jen tak letmo, spíš skoro vůbec a vůbec netuším, koho jít volit.


    5%

    1.6.2009 03:45 im_back | dexík | Anketa | Přečteno: 1821× | Komentářů: 30, poslední 3. 6. 2009 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Jestli volby vyhraje "nemám rád oranžovou" nebo "nemám rád modrou" je celkem nezajimavé. Mnohem zajimavější by bylo, kdyby hoi polloi vybíral opravdu z 33 kandidujících a po spočtení hlasů by nikdo nezískal přes 5% :-)


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.