Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Ukázal se kolega v práci s dvd o korupci ve fotbale, s Jirkou Lábusem a Petrem Čtvrtníčkem, chlámali jsme se všichni. Na ČSFD se o tom dost dobře píše. Teď jsem je konečně našel na webu, takže čekam poštou tričko „Ty vole, dyk já ten fotbal nedělám pro sebe...“ a dvd :-D
Mistrovství a olympiády se střídají, lední hokej se hraje, i při pohledu na "naše" výsledky si říkám, že mne už zápasy reprezentace nechávají skoro klidným. Zlatý hattrick nám nikdo nevezme, i když se třeba bude někdy znovu opakovat, dění už zapáleně sledovat nebudu. Chybí mi v naší hře hravost Kladeňáků, jo nostalgie . Můžu jen přát našim klukům, ať aspoň jeden zápas v Turíně ještě vyhrajou.
Dneska už mam zase jednou voraz, tak si můžu splnit, co jsem odkládal, třeba dát dohromady pár hlášek, co by mohly být na místě patičky - kdyby se tam vešly (budu postupně doplňovat). Objevil jsem totiž, že starší patičky zde nezůstávají natvrdo, je jen jedna aktuální a ta se "propisuje" všude.
I díky Valentýnovi už máme doma Celestinské proroctví, můžeme doporučit všem. Podařilo se mi díky němu více se najít, objevit nějaké souvislosti, co mi dříve unikaly. Má pro mne smysl ne jako náboženská kniha, ale jako zdroj k přemýšlení o souvislostech, o hledání sebe samého.
Duplicitní blog, původní zde.
Byl jsem kdysi ucho, dostal jsem ZX spectrum, snil jsem, jak se naučím programovat, co všechno se mi povede. Nebylo z toho nic, kromě pár pokusů v basicu. Pak přišlo Atari 130XL (nebo XE?), tam už to bylo fakt hlavně paření. Na gymplu přišel Karel a nějaká teorie, čili většnou primitivní hraní.
Máme doma dvě kočky, obě umí být pěkně živé i dávat o sobě vědět.Občas nám něco "povídají".
Sedí nám čelem, třeba na stole, mňoukají, předklání se při tom, jako by to prožívaly. Tak jsme si z toho se ženou začli dělat srandu, co nám asi říkaj:
Zase jednou jsem zkoušel rozchodit Egrensis v linuxu, jednou na nějakém live-cd šlo v Kaffeine, dneska se mi ani jednou nechytlo. Vim, že je na to mplayer-plugin, to si ho budu muset zkompilovat. Tak jsem ale objevil, že lze koukat i na video z Atlasu a že je tam toho dost.
Čas od času mne chytne nějaká hra. Naposled to byla "Zuma", šla hrát i pod wine, ale tam mi nešla 3d akcelerace.
Hraju si s televizí v kompu, koukam na čt2, kde je Euronews, došlo mi, jak nestíhám anglinu. Zároveň jsem si uvědomil, že sice vim, že Chamberlain udělal 100 bodů v jednom zápase ... ale nic víc. (Jsou tam zprávy odevšad.)
Nějaké fóry do Zábavy, o ÍŤákách, sestřičkách, trapných situacích a tak
Když už mi z učení hrabe, tak si jdu něco napsat. Dnes o tom, co se týká něžnějšího pohlaví.
Zadařilo se mi vidět skoro celé dva díly tohoto pořadu. Přijde mi to jako dost odvážná sonda do života lidí. Jsem rád, že jsou, mohu hodnotit chování protagonistů i sebe, jak bych jednal v oněch situacích.
Už dost dlouho se nám nedaří na MDK 10.2rc3 rozchodit zvuk. V kompu je tv karta, ta už teď maká, ale výstup z ní je jen z jednoho outu (z toho, co je "zezadu z desky", ze předu zase hrajou (když už) zvuky), to musim zjistit, jak se s tim manipuluje, když mam výstup vyvedený do "front panelu" a dozadu.
Tak si tak hraju a ...:
Dostal jsem tuto kartu k Vanocum (ještě jednou děkuju, má Milá), pokouším se ji rozběhat. Systém mi je nějak detekuje, i když na krabici je označení jiné.
Bylo nebylo, vyskytoval jsem se na ZČU a tydle skvosty jsem tam našel, uschoval a teď se o ně dělím (v celém znění). Ať žijí matematické hříčky
Překvapila mne vlastní žena, už je v linuxu snad zběhlejší, než já :-)
Zkusili jsme v jejím kompu abcLinuxuLive a Knoppix, v jednom šel zvuk (s mudulem od intelu) na oss, v jednom nešla síť. Pak jsem něco dělal u sebe a házela na mne termíny, co slyšim od těch lepších - dělá mi radost, panenka :-)
Máme doma dvě kočky. Která z nich je asi hezčí?
Ta černější je Psycho a ta strakatější je Oldies. A tady a tady jsou jejich dvě fotky.
Upraveno ... dodány další fotky: Psycho spící, Oldies za vodou, Psycho v detailu, Oldies pózuje.
Nedá mi to, abych se tu nezvěčnil (nebo neztrapnil, co na tom) a užil svých 15 minut slávy. Jelikož nám už maká net, tak můžu poslouchat Rádio Egrensis z Atlasu, v tomhle odkazu je 64kbps asx stream. Když se tak na to koukam, hrajou to samý, co ostatní rádia - ale u mne to je asi srdeční záležitost. Už jejich každoroční narozeniny (1.12.) jsou boží :-)
Už nějakou dobu si dělam poznámky, jak co řešit, teďka je potřebuju vidět i bez přihlášení, tak je zveřejňuju (aby nebyly odložené).
Asi od července máme net přes wifinu. Instaloval to kamarád a kolega z práce, jelikož s tim měl praxi, tak si na to trouf. Spojení bylo tehdy nic moc, jeli jsme tak do 2Mbps a na 61-64% signálu. Připojení jsme byli přes panelovou anténu - jednou ji dokonce dali "parťáci" na hromosvod, za to bych jim fakt něco udělal, kdybych byl nervák.
Měli jsme během posledních pár dnů trable s wifinou, občas ani nebyl na wifi interfejsu signál, přestože na fyzické vrstvě se zdálo vše ok, v seznamu providerů v okolí. Popisoval jsem svuj problém na živěCz, na czFreeNet se mi nechtělo proklikávat skrz menu. Tak mi ani nikdo neodpověděl
Díky Aničce jsem hledal odpověď na Vězňovo dilema a našel dost zajímavý článek o ekonomii.
Blogy se rozrůstají, témata jsou zde všelijaká, co si o tom myslíte? Každý má zřejmě jinou představu, co je "ještě dost" a "už moc", jak byste se k tomu postavili a jak omezovali či neomezovali dění z oboru jiného než IT/Linux?
S blížícími se volbami, katastrofami nejen přírodními, lidskými radostmi i strastmi se nám to tu pěkně zaplevelí, souhlasíte s tímto vývojem?
Mně osobně by se už spíše líbilo výraznější oddělení blogů od dalšího obsahu Ábíčka. I když sem teď pro nic jiného de facto nechodím, s MDV 2006 mám zatím vše vyřešené, čili zajímají mne tu téměř jen blogy.
Pokud se vyjádří "naši lídři", Robert, Leoš a další, budu jen rád. Zatím snad čekají, zda to "půjde samo", po dobrém?
Našel jsem na mém oblíbeném plátku jednu hlášku od Davida Ratha:
<cituji>Podívejme se na celou záležitost systémově. Tento jev, a já se trošku bráním tomu říkat korupce, ale říkejme tomu jev, existuje všude na světě. Já bych chtěl farmaceutické firmy velmi pokárat, že v ČR je ještě tak málo rozšířený.
Tohle řekl D. Rath v Radioforu 31. 10. 2000. Ke konci sice blábolil, že ty peníze od firem jdou dílem na vzdělání, ale to nic nemění na tom, že se ke korupci nekompromisně přihlásil. Nepředpokládám však, že by mu to zlomilo krk.</cituji>
Začal jsem sem na AbcL chodit z technického zájmu, vnímám, jak se to tu mění - v blozích. I mým přičiněním Ale něco je moc, jak tohle může říct ministr???
Při hledání údajů o studiu jsem zakop o Hrozbu omezení samosprávy akademických obcí.
Objevil jsem v diskusi na iDnesu zmínku o připravovaném zákonu o ochraně osobních údajů, jsou tam i další odkazy, zjišťuju, že mi toho asi dost utíká?
Asi bych tohle našel rychle přes Googla, ale teď vím, kde to najdu 100pro. Nemoh jsem stáhnout z jednoho eftýpka fajl, přes web mi to prošlo. Ta syntaxe je: http://<uživatel:heslo>@<server>:<port>/<cesta>?<dotaz>#<fragment>
Strčil jsem to do kgeta a vše proběhlo ok
Tohle snad stojí za uveřejnění, i když jsem to našel ve skriptech.
Supravodivé cívky pro akumulaci elektrické energie předpokládají použití NbTi vláken v Cu matrici jako vinutí schopné přenášet proudy okolo 200kA.
Manželka mívá občas zdravotní trable, chtěl jsem jí na dobrou noc povědět pohádku a zadařilo se, že na detaily jsem si moc nepamatoval.
Už i mne postihla závislost po Harry Potterovi. Po letech, kdy jsem ho přehlížel a nevnímal, jsem skoukl tři díly na DVD a přečet další tři díly v knížce.
Zase je v tv "šlágr", Studna s majorem Zemanem. Podle reakce okolí jsem snad jediný, s kým to nic nedělá? Jak vy ji vnímáte?
Objevil jsem existenci video kodeku "Ogg Theora", stahuju z AVC SH ČVUT a občas je i možnost "vzít" něco jiného, než DivX.
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Sedim včera na přednášce z Algoritmizace, poslouchám o JBuilderu, že jsou v něm karty, kouzelník a vyjmenovaná slova a nějak mi to nejde přijmout, abych to používal taky, místo toho říkám záložky, průvodce a klíčová slova.
Nestaral jsem se vždy o svoje zuby, jak jsem měl, spolíhal jsem na to, že je budu mít vždy (v dohledné době) ok.
Konečně jsem se dostal k výměně vypínače u koupelny. Jelikož jsou u ní plné dveře a nejde poznat, když je někdo vevnitř, tak jsem chtěl nějak vyřešit signalizaci stavu "obsazeno".
Americká centrální banka bude mít jiného bankéře. Jak jsem snad v Euru čet, tak odstupující Allan Greenspan provedl USA náročným obdobím a podařilo se mu vyhnout či značně dobře ustát krize.
Konečně jsem na "Audiovizuálním centru Silicon Hill" objevil i pro mne více zajímavé přednášky, konkrétně to bylo o používání Texu a psaní diplomek.
Jak poznávám více linux, objevuji, že něco zvládám více, jisté triviálnosti a pak se občas pěkně utnu v diskusi. Tak jsem se konečně vydal do čtení pdfek, zatím se babrám v "Linux Newbie Administrator Guide", má to 138 stránek, je to asi 5 let starý, ale zjišťuji, že jsem se vydal dobrou cestou, vyplňuji si mezery. (tolik pdfek zase nemám, abych si je strčil ... do iPaqa)
Z donucení jsem začal shánět JBuildera, na Borlandech jsem sehnal verzi 2005, po mailové registraci (zadal jsem ten samý mail, co pro Kylix) jsem stáhl cca 90MB balíček, instalace v pohodě z mc, skončil mi v /opt/Borland/JBuilder2005. Jelikož jsem zatim vždy psal v nějakém editoru (třeba Textpadu), tak na to koukám drobet divně, do virtuozity mi chybí čas. Klávesové zkratky jako kdysi v Borlandím GUI zůstávají. Zítra ještě projdu nastavení cest, zda není třeba (javac a java není zatím dostupné). P.S. to abych možná zved počet ploch ze 6 výš? Teď už je mám všechny přidělné.
Nějak se mi "rozpadala" Mozilla 1.7.8, dělá mi to náhodně, dnes už asi popáté, používám tak 6-10 tabů, občas mi slítne. Tak jsem ji spustil z konzole ... a vidím segmentation fault. Tak přece jen konečně následoval ugrade.
Díky xKeshovi jsem objevil web se starými filmy a jeden docela dlouhý konečně stáhl, Santa Claus conquers the Martians. Prý to je americká klasika, tak budu mít na čem pilovat anglinu a poznávat, čím jsou děti kojené . Na IMDB má ovšem 2.2 z 10, tak to asi žádná kvalita nebude
Tímto bych mu chtěl i skromně poděkovat.
To jako tento server a spamu tu přibývá. Ať už of topic témat nebo dokonce i reklam. No, kéž by to tak bylo a mělo to jen jednostranou tendenci (ten růst popularity).
Dělaj mi radost, mravenečci z Kitaje, pěkně vystrkujou růžky z pod ochranného příkrovu zemské atmosféry. Těším se na záběry z osidlování Měsíce, že se jich dožiju, pokud vše půjde dál takovým tempem.
Objevil jsem jeden článek o Španělské chřipce, sice jsem něco zaslechl v řečech během snad posledních čtrnácti dnů, ale nějak jsem to nevnímal. Teď podle tohodle článku to vypadá, že to asi bude pěkný "mazec"?
Byl jsem dnes na zápisu na ČVUT, velice mne potěšilo, že se prý nedokončené studium před 1.1.1999 nuluje - nebude se započítávat do Matriky studenta. Tj. za ony semestry nebudu muset dříve platit při překročení nynějšího studia.