Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Nejdůležitější papír v mém životě je stránka o velikosti A4, na které se nachází 4680 čtverečků tvořících obdélník. Vždy padesát dva čtverečků na devadesáti řádcích. Nahoře je velký nápis „A 90-Year Human Life in Weeks“. Přibližně třetina z toho papíru je škrtlá.
Přibližně před rokem vydal Charles Stross blogpost nazvaný Science-fictional shibboleths, kde se zamyslel nad tím, co jsou pro něj největší klišé v sci-fi žánru a proč.
Nedávno zde proběhla diskuze o desktopu, kde byl nakousnut i Smalltalk a jeho GUI, kde jsem zmíňil „morphic halo“ jako prvek, který smalltalkovským GUI umožňuje reflexi. V diskuzi jsem byl požádán o další informace, proto vám dnes přináším článek na téma reflexe grafického rozhraní nejen ve Smalltalku.
Doufám, že ke mě budou trolové v diskuzi shovívaví, dnes jsem se totiž rozhodl publikovat několik poněkud abstraktnějších myšlenek, které se mi poslední dobou honí hlavou.
Před nedávnou dobou jsem psal, že se chystám spočítat všechny +1 komentáře. Dneska si můžete prohlédnout výsledky.
Stalo se mi poněkolikáté, že mi někdo rozporoval smysl psaní blogů, specificky pak psaní blogů na abclinuxu. Protože o půlnoci, v hospodě, uprostřed davu jiných lidí, kteří všichni řvou přes sebe, se docela blbě argumentuje, a navíc už mě nebaví se opakovat, rozhodl jsem se sepsat všechny možné argumenty a důvody do jednoho textu.
Chtěl jsem si vyzkoušet napsat akční scénu, nic víc. Celé je to story zasazená do světa Polity od Neala Ashera.
Číselná hodnota IQ je blbost. Přijde mi smutné, že na tuhle blbost spoléhá takové obrovské množství lidí, když je to přitom dost nicneříkající číslo.
První práce, co jsem kdy dělal byla „specialista korporátního service-desku“ v nejmenované firmě <F>. Jednalo se v podstatě o řešení poruch a technických požadavků zákazníků. Něco o tom vím, tak jsem se rozhodl sepsat nějaké zkušenosti ohledně hlášení poruch.
Model Kübler-Rossové (dále jen K-R) je znám psychologům a také lékařům. Popisuje pět fází, kterými prochází lidé, než se smíří s nevyhnutelným nepříjemným faktem. Zajímavé mi přijde, že podobné fáze se často dají najít i ve světě informačních technologií.
Před pár dny jsem se vydal nakupovat do bitcoinomatu bitcoiny. Většina lidí s tím stále má psychický problém, proto jsem se rozhodl přidat obrazovou dokumentaci, abych ukázal, že na tom opravdu není nic těžkého.
Zhruba před rokem jsem tu psal o nové, „revoluční“ technologii nazvané Ethereum. Tenkrát se ještě nejednalo o nic víc, než teorii a pár „proof of concept“ ukázek. Zhruba před čtrnácti dny bylo však Ethereum spuštěno ve Frontier verzi, což se dá považovat za veřejnou betu. Dnes se tudíž můžeme podívat, jak to vypadá prakticky.
Rozhodl jsem se uspořádat tématickou programátorskou soutěž, jejímž cílem je stvoření umělé inteligence. Hrajeme o hodnotné ceny.
Andreas Eschbach patří k mým oblíbeným spisovatelům. Vyznačuje se lehce čitelnými knihami a zajímavými nápady, což díky jeho zaměření oceňují nejen milovníci sci-fi, ale i trhrillerů. Jeho knihy vás lehce vtáhnou a na pár dnů nepustí.
Konečně se mi povedlo dočíst knihu o počítačích, která patří nejspíš mezi nejstarší na světě, tak jsem se rozhodl podělit o svoje dojmy.
V poslední době jsem několikrát dostal ten samý dotaz: „Nebojíš se, že se do IT nahrne tolik lidí, že bude opravdu těžké se uživit?“ Pokaždé jsem odpovídal „ne, nebojím,“ což si protistrana vyložila jako že jsem nad tím nepřemýšlel a začala mi přednášet argumenty, proč bych se měl bát. Zinazopelekwa jak vyšitá mě začala unavovat, tak jsem se rozhodl sepsat proč si to nemyslím.
Po dlouhé době jsem si zahrál hru, která mě opravdu bavila a nezačala nudit během celé doby, co jsem jí hrál.
Občas se stane, že potřebujete přistupovat k nějakému zdroji na internetu nepřímo. Pokud se jedná o desítky až stovky requestů, a neplánujete dělat nic ošklivého, dá se použít třeba VPS, nebo VPN. Pokud však potřebujete například postahovat nějakou větší databázi, která vám zabere tisíce a statisíce requestů, je většinou dobré, či přímo nutné, použít proxy.
Poslední dobou se tady řeší samá vážná témata, tak to zkusím trochu odlehčit blogem osobního charakteru.
Narazil jsem na velmi zajímavě vypadající knihu o umělé inteligenci, plným názvem Artificial Intelligence - foundations of computational agents. Kniha je na webu dostupná pod Creative commons licencí, ale jen jako HTML. Na webu se sice s trochou snahy dá najít i jako .pdf
, ale to mi moc nepasuje do čtečky, proto jsem se jí rozhodl převést na epub.
První polovina roku 2014 je za námi a na světě existuje víc virtuálních měn, než se dá spočítat, protože než dopočítáte, tak alespoň dvě nové vzniknou. Mnoho jich vzniká prostě proto, že je jednoduché si vytvořit vlastní fork Bitcoinu či Litecoinu. Je možné najít všechny možné varianty zvířat (doge, catcoin, foxcoin, birdcoin, horsecoin atp..), různé národní měny (czechcoin, e-gulden, ..), ale i zajímavé myšlenky (namecoin, gridcoin, coloredcoin). Kdo chce, může si projít celý dlouhý seznam.
Dnes se podíváme na to jak nainstalovat linux na stroj, ke kterému není k dispozici ani klávesnice, ani monitor. Aby to nebylo tak jednoduché, tak to všechno bude nainstalováno do šifrovaného kontejneru, ke kterému se po rebootu zadává heslo přes SSH.
Příznivce elektronické hudby, speciálně pak psytrance, dnb, psybreaks a různých kombinací mezi nimi, bych rád upozornil na zajímavý portál, kde se dá sehnat spousta skvělé legální hudby zdarma.
Jelikož se zde nedávno rozjela docela ucházející diskuze o pythonu, napadlo, mě, že bych nasdílel obsah nody 128, která obsahuje zajímavé odkazy, které jsem si za posledních pár let uložil a nějak se týkají pythonu.
Umělá inteligence saje, hlavně proto, že zatím stále neexistuje. A to přestože je očekávána déle, než praktické fúzní reaktory a pravděpodobně bude trvat ještě nemálo času, než se dočkáme. To ovšem neznamená, že tu s námi nebudou neživé umělé entity schopné samostatného přežívání v našem světě nezávisle na lidech. Popravdě řečeno, nějaký pátek už tu možná jsou.
Na světě se poslední dobou objevily stovky různých virtuálních měn - deriváty Bitcoinu. Lidi je zakládají z různých důvodů; někdo to dělá proto aby zbohatl, protože ten kdo začně nejdřív bude mít nejvíc coinů. Jiní to dělají, protože nesouhlasí s některými principy Bitcoinu, například počtem vytěžených peněz, či s algoritmem hashování. Příkladem budiž Litecoin, Namecoin, Novacoin, Feathercoin, Peercoin, nebo Primecoin. Všechny jmenované mají jedno společné - před pár měsíci o nich skoro nikdo neslyšel a teď stojí jedna jejich jednotka na burze 5 až 20 dolarů. Nyní se na scéně objevila nová měna - dogecoin a o té bude tenhle blog.
Two days ago I finally received my "new" wireless Apple keyboard I bought on Aukro. Czech Post took its time - 6 days for a distance of 200 kilometers. But hey, what can you expect from a state-owned company. But this blogpost isn't about Czech Post, it is about the Apple keyboard and Linux Mint 13.
Možná jste někdy měli na potřebu paralelizace vašeho pythonního scriptu a thready se pro vás ukázaly jako nevhodné z důvodu jejich vysoké náročnosti (zkuste si spustit 800 threadů a pochopíte o čem mluvím). Přesně pro takovéto případy byl vytvořen Stackless python, který vám umožní používat microthready/korutiny/tasklety za použití preemptivního multitaskingu.
Na aukru se poslední dobou roztrhl pytel s malými zařízeními, které stačí zastrčit do USB a ony vám po spuštění patřičného programu začnou na účet připisovat zlomky Bitcoinů. Jedno takové jsem si koupil za účelem výzkumu, abych otestoval, jestli se vůbec vyplatí něco takového provozovat.
Před nějakou dobou jsem na internetu narazil na video nazvané "14-Year-Old Prodigy Programmer Dreams In Code". Nejspíš bych na celou událost zapomněl, kdybych o pár dní později z několika různých míst nedostal zpět odkaz nazvaný "Mladý génius a sny v kódech", což je stejné video doplněné o české titulky a občas nějaký ten textík o čem to vlastně je.
Minirecenze na knihu Less Than a Person and More Than a Dog.
Když jsem začal pracovat, po určitý čas, který se dá přibližně vyjádřit jako půl roku jsem pil spousty energydrinků. Prakticky každý pracovní den jsem vypil jeden nebo dva, od lehkých kalibrů jako je Shock! po těžké ala RedBull. Jednoho dne přestaly náhle fungovat a získaly naopak záporný efekt, kdy jsem byl po enegydrinku unavenější než před ním. Následovalo pár měsíců bez kofeinu, kromě čaje. Pak jsem objevil Smrtelníka.
Dnes se podíváme na poměrně zajímavě designovanou paranoidní teorii se spoustou obrázků, jejíž sepsání mi dalo zabrat podstatně déle, než by mi bylo milé :)
Pokud jste updatovali na nejnovější verzi editoru Sublime text 2, tak jste si toho možná také všimli - chování grafického scrollovátka, kterým je možné rychle procházet text se změnilo.
Částečně jako pokračování páru mých předchozích blogů, částečně jako reakce na Dreita jsem se rozhodl publikovat několik odkazů na různé zajímavosti, které mě v poslední době zaujaly. Nejedná se o linuxové věci, ale o programování a techniku se to alespoň lehce otírá :)
Minirecenze na sci-fi knihu Avogadro corp.
Příliš často se setkávám s tím, že o sobě někdo tvrdí, že je dokonalý ateista, že nevěří na boha, ďábla ani nadpřirozeno, natož pak v nějakou nesmrtelnou duši. Připravil jsem si proto jednoduchý test, který umožňuje jednoduše ověřit, zda je dotyčný skutečně takový, jakým se dělá.
Nedávno jsem zde zahlédl diskuze o čtečkách elektronických knih. Jelikož už dva měsíce jednu vlastním, rozhodl jsem se podělit o dojmy z jejího používání.
Je to již delší doba, co jsem zde psal o programu pro psaní poznámek nazvaném CherryTree. V blogpostu jsem programu silně vyčetl plesnivý HTML export, který je skutečným peklem, co se týče jeho použití v dalších systémech, jako je třeba ABClinuxu. Do diskuze jsem tenkrát vložil script jménem cherrytree_repairer.py, který trochu narovnával hrozivé HTML, které z CherryTree lezlo. Poslední dobou mi přestal vyhovovat a tak jsem vytvořil další script, o kterém bude dnes řeč.
Rád bych tímto blogpostem trochu přiblížil projekt nazvaný Brython. Jedná se o python běžící v prohlížeči, který je dynamicky za běhu transformován do JavaScriptu, jehož engine má pak na starosti interpretaci.
Po letech marného hledání jsem konečně nalezl editor, který mi stoprocentně vyhovuje. Jedná se o komerční editor Sublime text 2.
Jak jsem slíbil v diskuzi, zde je několik dojmů z klávesnice Blackwidow 2013 po měsíci používání.
Jak už napovídá nadpis v podobě citace mého bývalého třídního učitele, rozhodl jsem se připravit a dokoupit zásoby, než soudruzi přitvrdí a jejich shánění bude buď moc drahé, nebo moc velká adrenalinová zábava.
Pořídil jsem si novou klávesnici - Razer Blackwidow 2013. Jedná se o relativně drahou (2256kč) pro-gamerskou klávesnici, která ovšem jako momentálně jediná jenž se mi podařilo najít na českém trhu nabízí spínače Cherry MX blue, jenž jsou považovány za obzvlášť vhodné pro psaní. Právě proto jsem se rozhodl jí koupit, i když hry na počítači hraji jen minimálně - za posledního půl roku to víc jak pět hodin nebylo.
Chcete legálně zbohatnout? Našel jsem mezeru na trhu, kde zatím stále neproběhla reorientace z výroby pár zakázkových kusů za velké prachy na stovky sériových kusů za menší prachy. Díky tomu ten kdo se toho chytí první imho slušně vydělá.
Od chvíle, kdy jsem si přečetl blogpost o N40L jsem věděl, že to je přesně to, co chci a potřebuji, navíc za cenu víc než příznivou. Ti co četli můj dotaz v poradně a následnou diskuzi pravděpodobně ví, že shánění nebylo tak triviální, jak by mohlo.