Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Tohle mi dnes udělalo opravdu velkou radost. Asi protože jsem dosud nevěděl, že automatické pokladny v Kauflandu v Liberci fungují na CentOS 7. :-) Viz zde a zde
Jsem rád, že jsem po dlouhé době našel jednoduché a funkční řešení pro sdílení tabulky více uživateli, s ochranou proti vzájemnému přepsání obsahu a správou verzí.
9. 3Zde bych rád "zúžil výběr" a tento blog použil jako svůj "zápisník". Zároveň chci poděkovat všem za cenné podněty.
Tento blog je pokračováním tohoto zápisu.
Rozhodl jsem se zde shrnout výsledky hledání možnosti použít tabluku (nejlépe OOo) pro současnou práci více uživatelů a sloučit tak výsledky z mého dotazu a blogu na jedno místo. Tento blog je pokračováním tohoto zápisu.
Někdy se člověk bez některých (win)aplikací prostě neobejde.
A nebo někdo přinese zajímavou encyklopedii na DVD - samozřejmě pro Windows. V takovém případě je k dispozici několik "nouzových" řešení
V souvislosti s internetem instaluji uživatelům převážně tyto aplikace: Firefox (ačkoliv mám mnohem raději Epiphany)
yum -y install epiphany
Díky CarNetu se neobejdu bez Internet "Explodéru" .
Pro poštu uživatelé rádi používají Thunderbird (nebo Evolution), pro komunikaci Pidgin (PSI),
a někdy se nemohu vyhnout Skype :-/..
Zdravím. Byl bych rád, kdybych tento zápis nemusel psát. Už se nějakou dobu snažím nasazení Linuxu na naše firemní desktopy. Z počátku vypadalo vše nadějně.
Zdravím. Poslední dobou jsem zjistil, že se v mém "slovníku" opakují tři slova: Lenovo, Fedora a nejde.
Přál bych si, aby to bylo jinak, ale ani v tomto případě není situace o moc lepší..
V návaznosti na předchozí části pokračuji tématem multimédia. (Neinstaluji všude všechno, ale na různé stanice různé aplikace podle potřeby)
Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí .
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
Dopadlo to stejně jako kdykoliv předtím. Nejdřív jsem byl skálopevně rozhodnutý, že upgradovat nebudu. Nebo - přesněji řečeno, že budu upgradovat později. Proč si přidělávat problémy, když mi "sedmička" tak pěkně funguje. Jenže: "Kdo to má vydržet!" Nepomohly žádné logické a správné argumenty. Ani první ohlasy z fór o tom, že se některé aktualizace (zvláště pomocí DVD) zrovna nepovedly. A tak - komu není rady....
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vyslovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil. Ale nyní musím přiznat, že mi Wine vlilo notnou dávku optimismu do žil.
Zdravím. Mám za sebou nějakou dobu usilovné snahy o migraci na linux ve stavební firmě.
Popis siutace:
Rád bych ve firmě nasadil nějaký systém, který by umožňoval tvorbu a editaci tabulek více uživateli.
Souvisí to s mojí snahou nasadit nějaký funkční CRM / ERP systém, který by běžel v Linuxu a mohl být protiváhou
komerčním win řešením. Přestože úspěšně používáme některé moduly z eGroupware, narazil jsem nyní na potřebu
týmové spolupráce při tvorbě a editaci tabulek.
V podstatě by byla vyhovující něco jako google spreadsheet. Ale rád bych, aby to běželo na místním serveru.
Jediné co jsem našel je Zimbra. Ta ovšem není česky (nedělá někdo na překladu?) a nemám s ní žádné zkušenosti.
Omlouvám se, že píšu tento dotaz do blogu. Můj dotaz byl v diskuzi uzamčen a označen jako off-topic s tím, že bude později smazán, nezbývá mi než to zkusit zde (protože se nemám kde jinde zeptat). Tímto dotazem navazuji na svůj dotaz ohledně hledání firemního groupware. Díky za případné podněty.
Zdravím. Jak jsem již psal v update minulého blogu, není možné Fedoru 7 na Lenovo Z61m s grafickou kartou Ati X1400 jen tak snadno nainstalovat. Ale pokud člověku nestačí problémy, které má normálně, může se o to pokusit..
Zde je stručný popis jak rozchodit GPRS připojení z linuxového notebooku přes komunikátor Nokia 9500
Tak tato komunikace skutečně proběhla.
Neodolal jsem a musel jsem to sem dát :)
(jen jména jsem pozměnil). Aneb: co dokáže malý překlep :):
Výchozí situace:
Uživatel potřebuje odeslat větší množství obrázků z fotoaparátu e-mailem. Hromadná úprava v Gimpu či jiných aplikacích je zdlouhavá. Na linuxových stanicích mám Fedoru s KDE.
Protože se mi dostal do ruky telefon Nokia 6233, rozhodl jsem se, že se mu podívám na "modrý zoubek" a zkusím ho propojit se svým bezzubým notebookem. Přikoupil jsem k němu tedy datový kabel a usb "modrý zub" u kterého mne prodejce ujišťoval, že je sice levnější, ale že spolehlivě funguje. Samozřejmě, že nefungoval.
Zdravím. I tentokrát se omlouvám za zavádějící název. Chci však spojit tento zápis s předchozím (alespoň nadpisem), aby bylo jasné, že spolu souvisí. Tentokrát však budu stručný:
Zdravím. Nelekejte se - jen mne v rychlosti nenapadl lepší název
Pracuju jako administrátor v jedné poměrně dynamicky se rozvíjející firmě. A stejně jako se rozvíjí firma rostou i nároky na administrátora. WiFi síťě, kompatibilita s okolním světem co se týká kancelářských aplikací, multimédií, prezentací, Cadu, PDA..
Protože jsem hodně slyšel mluvit o o 3d desktopu, rozhodl jsem se, že ho také vyzkouším.
Právě jsem dostal osobní pozvání na "netradiční cestu kolem Světa komunikací v pohybu" spolu s přiloženým "pasem" a "vízem". 8-O
Chtěl bych se zeptat - nevíte někdo o co jde? Už jste se někdo něčeho podobného někdo zúčastnili? Pokud ano, dejte mi, prosím, vědět (nerad bych ztrácel čas na vymývací promo akci... způsob té pozvánky ve mně budí nedůvěru na kilometry dopředu). Nevíte o tom někdo něco víc? Díky!Protože nazrál čas pro nasazení Linuxu na firemní desktop, strávil jsem posledních téměř čtrnáct dní vybíráním nejvhodnější distribuce.
Tak tohle je věta, kterou pronesl můj kolega v práci. Nebudu tu popisovat, co všechno mi po jejím zaznění proběhlou hlavou.
Jsem si naprosto jistý, že si kolega vůbec neuvědomil, že se takovouto formulací málem dopustil "svatokrádeže". Od té doby ale musím na tuto větu myslet. Má totiž svůj hluboký význam...
Nedávno jednomu z vedoucích odešel počítač. Padlo tedy rozhodnutí o koupi nového. Já jsem mezi tím přemýšlel o výběru vhodné distribuce pro člověka, který dosud pracoval ve Windows. (Protože už ve Windows nějakou dobu aktivně nepracuju), zjistil jsem, že je to pro mne docela těžké vyřešit Rozhodoval jsem se mezi Kubuntu, Auroxem, Suse (s tím nemám moc dobré zkušenosti) a Mandrivou, přičemž horcí kandidáti byli první dva. (Aurox moc neznám, ale protože pracuju s RH like distribucemi, říkal jsem si, že bych ho mohl vyzkoušet... (no flame, please, jen popisuju jak jsem uvažoval...).
Na základě diskuze zde, která pro mne byla obrovsky zajímavá bych se chtěl zeptat:
Jaké kořeny má podle Vás Evropa?
Já se cítím být v Evropě doma. Ale v jaké Evropě?
V jaké Evropě se cítíte doma vy?
Co vůbec si o Evropě myslíte?
No flame, please. A díky za Vaše hlasy a názory!Sehnal jsem tričko ABC Linuxu. Proč o tom píšu? Protože v době, kdy byla trička normálně k mání to šlo nějak mimo mne. Teď jsem ale po jednom takovém zatoužil. Ale už nejsou. A tak jsem nadšený, protože: za prvé jsem ho ještě sehnal, za druhé - je opravdu kvalitní, za třetí, - je tmavě modré (má oblíbená barva..;-))
A tak jsem si řekl, že tu udělám takovou malou reklamu, rozvířím vody a pokusím se zjistit, jestli někdo neví, zda ještě a případně kdy tricka budou k mání?
Já vím, že se to dozvíme na titulní stránce ABC Linuxu. Ale já bych chtěl vědět, zda se v této věci něco děje.. pod povrchem... Takže, prosím, nenadávejte mi za tento "blog" a hlasujte ;-)Dobrý den! Rád bych se zeptal, jaké úpravy desktopu ve Fedoře 5 používáte?
Je tu Fedora Core 5. Zajímalo by mne, jak se komu líbí její (nejen) grafické zpracování?
Děkuji všem za reakce na můj předchozí blog.
Vyrvořil jsem jakousi odpověď a chtěl bych se zeptat,
co si o tom myslíte.
Napsali byste to takto?
Nebo byste byli mírnější?
Díky za každou reakci:
Odpověď:Dobrý den, obdrželi jsme od Vás dopis týkající se využívání legálního software v naší firmě, který jste adresovali Ing. ... Mohu Vás ujistit, že v naší firmě žádný nelegální software zásadně nepoužíváme. Vešekerý námi využívaný komerční software máme řádně zakoupený, licencovaný a evidovaný. Protože využíváme velký podíl software z oblasti GNU/GPL, nemáme potřebu ani důvod, abychom používali nelegální komerční software. Tím tuto záležitost můžete považovat za uzavřenou a prosíme Vás, abyste nás dál svými dopisy a telefonáty neobtěžovali. V opačném případě bychom se museli obrátit na naše právníky. Děkuji za pochopení. S pozdravem .... systémový administrátor .... adresa
Děkuji všem za reakce. Uvědomil jsem si však, že jsem patřičně nezdůraznil tu nejdůležitější skutečnost a sice, že se se zateplováním nástavby nepočítá.
Zde je upravený zápis:
Před nedávnem jsme se přistěhovali do Liberce. Koupili jsme za nemalý peníz byt ve střešní nástavbě na panelovém domě do osobního vlastnictví. Nebylo to levné, ale radovali jsme se, že máme vlastní topení a že nástavba je nová, zateplená a tak snad nebudou problémy.
2. díl - Vytvoření, publikování a sdílení kalendáře
Pokud již máme funkční WebDAV, můžeme přistoupit k vytvoření, publikování a sdílení kalendáře. Stáhneme si kalendář jako rozšíření pro pro Mozillu Thunderbird (nebo pro Firefox, Mozillu...) a nainstalujeme ho do Mozilly Thunderbird volbou v menu
Nástroje -> Správce rozšíření ->
Stiskneme Instalovat a vybereme místo, kam jsme předtím uložili stažený soubor. Po restartu najdeme kalendář v menu Nástroje -> Kalendář
1. díl - rozběhnutí WebDAV
Obecný úvod:
Úvodem bych chtěl poděkovat za pěkný článek. Asi před půl rokem jsem dospěl k podobnému závěru, že totiž možnost sdílení kalendářů a možnost společného plánování by byla ve firmě kde pracuji víc než užitečná.