Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Upgrade systému je věc, kterou miluji podobně, jako instalaci windows na cizí počítač. Na rozdíl od instalace windows si v tomto případě řeším zálohu systému sám. Tento blog se věnuje především přípravě systému před upgradem a samotnému upgradu.
Pokud máte na linuxovém stroji DLNA server a ten si nastavíte, aby posílal notifikace z rozhraní bridge, tak budete mít problém.
Konečně jsem našel trochu času a síly k dalšímu příspěvku. Tentokrát budu psát o něčem, co pro mě bylo vždy obestřeno tajemstvím a co mě zároveň přitahovalo: Hackování. V tomto zápisku se budu věnovat konkrétně hackování Wi-Fi sítí. V rámci možností se budu snažit vysvětlit jednotlivé kroky a postupy tak, aby čtenář pochopil jak to vlastně funguje a v případě laborování na základě informací obsažených v tomto zápisku měl představu o tom co dělá. Zkrátka, aby to nebylo jen tupé opisování příkazů. Předem se omlouvám za nepřesnosti a případné chyby - budu jen rád za konstruktivní kritiku. Jen dodám, že jsem hackoval vlastní síť.
V oblasti bezstratovej kompresie dat dosahuju najlepsich vysledkov algoritmy PAQ. V poslednych rokoch vyhravaju tieto algoritmy v sutaziach Hutter Prize. Nevyhodou PAQ algoritmov je velka pametova a hlavne casova narocnost.
Unixové prostředí mne fascinuje mimo jiné tím, že mi dokáže kompenzovat objevitelské touhy z dětství, aniž bych za tím účelem musel zvednout zadek. Kupř. dnes jsem "objevil" ss - nástroj, přes který lze zkoumat sokety
Včera jsem po nějakém čase aktualizoval jeden ze strojů. Mimo jiné se zaktualizoval i GRUB2, a tak jsem zkusil, zda-li již konečně jeho vývojáři pořešili fatální problém při sestavení core.img, pokud je systém postaven nad více než jednou vrstvou. Jak se zdá - tak stále NE. Přitom jsem jim o problému a způsobu jako ho řešit psal již před dvěma lety. Inu, asi mají jinou strategii. Takže tento blogpost bude o tom, jak řeším situaci se špatně sestaveným grubem.
Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu Hackujeme.... Dnes se podíváme na to jak je možné se u T-Mobile předplacených tarifů připojovat zadarmo. Akorát nevím, jestli je to bug nebo feature.
Jelikož se tak trochu zajímám o letadélka, letadélka létají na elektřinu a ta elektřina se musí někde vzít, pořídil jsem si "pořádnou" nabíječku. "Pořádnou" mám v uvozovkách protože to je levná čínská Turnigy Accucel6 za 20 dolarů, ale pořád to je lepší než cokoliv jiného co mám doma. Na boku má třípinový konektor na teplotní sondu, který ale zároveň může fungovat jako výstup. Dřív se dodávala přímo s USB<->sériovým převodníkem, ale pak číňani přestali ten převodník osazovat. Challenge máme a jdeme na věc.
Tento můj zápisek pojednává o přidávání trasových bodů do navigace Garmin Oregon (vyzkoušeno na typu 300) pomocí shellu (Bash), bez aplikace Map Source. Myslím, že tento postup, pokud si ho přiohnete, lze aplikovat na libovolnou navigaci, která používá formát GPX.
Zdravím, Po delší době se mi uvolnilo zase nějaké to VPSko, které by jsem chtěl "věnovat" komunitě na nějaký ten "inteligetní" projekt. Proto vznáším nápad, o kterém zde můžete rozhodnout. Máte zájem o vytvoření komunitního Redmine serveru?
Pro některé uživatele se může jednat o velmi zajímavý nástroj, který můžete zcela zdarma použít pro správu svých projektů ať malých či větších. Pokud budete mít zájem mohu tento projekt realizovat pro širší obec uživatelů. Volba je jen vaše!
Pro ty, kteří nevědí co je to Redmine doporučuji následující zdroje:
Je tak trochu šílenost, uznávám. Ale přesto je to věc, pro kterou mám svůj use case.
S rozvojem "cloudových" úložišť se čím dál víc hovoří a píše o bezpečnosti/privátnosti uložených dat. Jako zajímavá kombinace která umožní využít to lepší z obou. Šifrování u klienta, tak aby nešifrovaná data neopustila klientův počítač a uložení/sdílení/zálohování dat do cloudu.
V souvislosti s mým nedávným přechodem na Debian Wheezy a a tím pádem i na Debianí build LibreOffice jsem se začal potýkat s podobnou nestabilitou neoficiálního buildu LibreOffice jako v případě Novellího buildu OpenOffice, jakou jsem zmiňoval v jednom ze svých prvních zápisků. Tento problém jsem se rozhodl vyřešit stejně jako kdysi - založením Debianího repozitáře LibreOffice s oficiálními buildy od The Document Foundation.
Přinášíme rozhovor s autorem zákona o regulaci kryptografie. Nejdříve malý extrakt, o co jde:
Pokud chcete u Raiffeisenbank strojově zpracovávat příkazy, tak musíte cálovat. Musíte si pořídit certifikát, platit za něj a používat zbytečný Win-only bazmek, kterému se říká eKomunikátor. Nebo tak si myslím, že to celé je.
S každou zprávičkou ohledně KDE Plasma Workspaces na Ábíčku se strhne šílená diskuze o tom, jak je všechno špatně, zle, ale jako vývojáři málokdy vidíme skutečné bug reporty. Některé věci mohou hnít, ale ty nejviditelnější, které po nahlášení otravují více lidí se dají řešit a většinou i řeší. No a proč jen nadávat, když se můžete připojit :) Dnes je totiž Fedora 17 KDE Plasma Workspaces 4.8 Test Day! Zaměřený spíše na integrační testy, ale rádi zkusíme najít řešení i dalších problémů, případně víme, koho otravovat :)
Dnes len krátky zápis o kompilácii Qt 5 a Webkitu2 + Makefile súbor, ktorý možno bude fungovať ;)