Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Chtěl jsem vyzkoušet opravdu plně svobodnou linuxovou distribuci. Volba padla na Parabola GNU/Linux. A to protože mám zkušenosti s Arch Linxuem, který je takovým "bratříčkem" Parabola GNU/Linuxu. No a chtěl bych se s vámi podělit o první dojmy z této linuxové distribuce.
Po dlouhé době posílám nějaké novinky okolo eilin, ovladače pro monitory EIZO. Za tu dobu se toho dost změnilo. Vydal jsem několik verzí, přidal GUI a prostě je eilin teď celkově o dost lepší než kdy předtím.
Hádam každý správca linuxového stroja už stál pred problémom výberu vhodného mena pre svoju novú hračku. V tomto blogu v krátkosti predstavím stroje, s ktorými pracujem a techniku výberu mien. Na koniec prihodím aj trochu ASCII-artu pre motd / issue a krátky návod ako som ho vytvoril. Viem, že nie som práve najkreatívnejší a dúfam, že tí kreatívnejší sa prejavia v diskusii ;)
Upgrade systému je věc, kterou miluji podobně, jako instalaci windows na cizí počítač. Na rozdíl od instalace windows si v tomto případě řeším zálohu systému sám. Tento blog se věnuje především přípravě systému před upgradem a samotnému upgradu.
Pokud máte na linuxovém stroji DLNA server a ten si nastavíte, aby posílal notifikace z rozhraní bridge, tak budete mít problém.
Konečně jsem našel trochu času a síly k dalšímu příspěvku. Tentokrát budu psát o něčem, co pro mě bylo vždy obestřeno tajemstvím a co mě zároveň přitahovalo: Hackování. V tomto zápisku se budu věnovat konkrétně hackování Wi-Fi sítí. V rámci možností se budu snažit vysvětlit jednotlivé kroky a postupy tak, aby čtenář pochopil jak to vlastně funguje a v případě laborování na základě informací obsažených v tomto zápisku měl představu o tom co dělá. Zkrátka, aby to nebylo jen tupé opisování příkazů. Předem se omlouvám za nepřesnosti a případné chyby - budu jen rád za konstruktivní kritiku. Jen dodám, že jsem hackoval vlastní síť.
V oblasti bezstratovej kompresie dat dosahuju najlepsich vysledkov algoritmy PAQ. V poslednych rokoch vyhravaju tieto algoritmy v sutaziach Hutter Prize. Nevyhodou PAQ algoritmov je velka pametova a hlavne casova narocnost.
Unixové prostředí mne fascinuje mimo jiné tím, že mi dokáže kompenzovat objevitelské touhy z dětství, aniž bych za tím účelem musel zvednout zadek. Kupř. dnes jsem "objevil" ss - nástroj, přes který lze zkoumat sokety
Včera jsem po nějakém čase aktualizoval jeden ze strojů. Mimo jiné se zaktualizoval i GRUB2, a tak jsem zkusil, zda-li již konečně jeho vývojáři pořešili fatální problém při sestavení core.img, pokud je systém postaven nad více než jednou vrstvou. Jak se zdá - tak stále NE. Přitom jsem jim o problému a způsobu jako ho řešit psal již před dvěma lety. Inu, asi mají jinou strategii. Takže tento blogpost bude o tom, jak řeším situaci se špatně sestaveným grubem.
Vítejte u dalšího dílu našeho seriálu Hackujeme.... Dnes se podíváme na to jak je možné se u T-Mobile předplacených tarifů připojovat zadarmo. Akorát nevím, jestli je to bug nebo feature.
Jelikož se tak trochu zajímám o letadélka, letadélka létají na elektřinu a ta elektřina se musí někde vzít, pořídil jsem si "pořádnou" nabíječku. "Pořádnou" mám v uvozovkách protože to je levná čínská Turnigy Accucel6 za 20 dolarů, ale pořád to je lepší než cokoliv jiného co mám doma. Na boku má třípinový konektor na teplotní sondu, který ale zároveň může fungovat jako výstup. Dřív se dodávala přímo s USB<->sériovým převodníkem, ale pak číňani přestali ten převodník osazovat. Challenge máme a jdeme na věc.
Tento můj zápisek pojednává o přidávání trasových bodů do navigace Garmin Oregon (vyzkoušeno na typu 300) pomocí shellu (Bash), bez aplikace Map Source. Myslím, že tento postup, pokud si ho přiohnete, lze aplikovat na libovolnou navigaci, která používá formát GPX.
Zdravím, Po delší době se mi uvolnilo zase nějaké to VPSko, které by jsem chtěl "věnovat" komunitě na nějaký ten "inteligetní" projekt. Proto vznáším nápad, o kterém zde můžete rozhodnout. Máte zájem o vytvoření komunitního Redmine serveru?
Pro některé uživatele se může jednat o velmi zajímavý nástroj, který můžete zcela zdarma použít pro správu svých projektů ať malých či větších. Pokud budete mít zájem mohu tento projekt realizovat pro širší obec uživatelů. Volba je jen vaše!
Pro ty, kteří nevědí co je to Redmine doporučuji následující zdroje:
Je tak trochu šílenost, uznávám. Ale přesto je to věc, pro kterou mám svůj use case.
S rozvojem "cloudových" úložišť se čím dál víc hovoří a píše o bezpečnosti/privátnosti uložených dat. Jako zajímavá kombinace která umožní využít to lepší z obou. Šifrování u klienta, tak aby nešifrovaná data neopustila klientův počítač a uložení/sdílení/zálohování dat do cloudu.
V souvislosti s mým nedávným přechodem na Debian Wheezy a a tím pádem i na Debianí build LibreOffice jsem se začal potýkat s podobnou nestabilitou neoficiálního buildu LibreOffice jako v případě Novellího buildu OpenOffice, jakou jsem zmiňoval v jednom ze svých prvních zápisků. Tento problém jsem se rozhodl vyřešit stejně jako kdysi - založením Debianího repozitáře LibreOffice s oficiálními buildy od The Document Foundation.
Pokusím se o report o stavu věcí programu ZIMA-CAD-Parts a pokračujícím vývoji této aplikace.
Přinášíme rozhovor s autorem zákona o regulaci kryptografie. Nejdříve malý extrakt, o co jde: