Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Inspirován útěkem místího týpka od openSUSE k Debianu po jedné neúspěšné kompilaci, jsem se rozhodl to zkusit taky. Nevěřím že něco nejde, dokud to neřeknu já.
Před léty se říkalo, že VisualWorks Smalltalk je přibližně 10x pomalejší než C a Squeak je 10x pomalejší než VisualWorks. To dnes již zdaleka neplatí. Od příchodu CogVM se na těchto poměrech hodně změnilo.
Rozhodl jsem se, že sepíši pár věcí, které mě za tento měsíc potěšily a zároveň by se mohly zalíbit i ostatním geekům.
Úplnou náhodou jsme se dozvěděli, že cca před měsícem Seagate jednostranně změnil záruční podmínky pro všechny své nově dodávané HDD. Zkrátil standardní dobu záruky na pouhý 1 rok! Pro běžného zákazníka se tímto krokem nic nemění, protože u nás ze zákona platí záruka dvouletá. Nicméně je to nevýhodné pro prodejce a subjekty kterých se netýká občanský zákoník, ale obchodní ty mají záruku pouze jednoletou.
Za mladých let jsem zbastlil webovou galerii v Ruby on Rails. Teď na to nemám čas a úpravy pro pár lidí kteří mi za to platí se mi začinají prodražovat, mám vizi že to vydám pod AGPL, všichni se toho nadšeně chytnou a svět zase bude lepší místo:)
Využívám delší dobu ipv6 tunel od Hurricane Electric, ipv6 se nastavenuje na stránkách http://www.tunnelbroker.net/ Ping do teď v průměru 40~60ms v závislosti na dostupnosti serveru. Po dlouhé době jsem se podíval na stánky nix.cz a zjišťuji že Hurricane Electric je u nixu relativně nově veden jako zákazník. Bezva asi rozšířili konektivitu tunelu i do ČR. Jdu zkontrolovat stav na jejich stránky a opravdu, byl přidán nový server CEColo/Sitel - Nad Elektrarnou 411 Prague, Czech Republic.
echo "ENCODEDENCODED" | awk -v width=NNN -f scytale.awk. priklad:
echo 'AIUBN.CUCLXZ' | awk -v width=3 -f scytale # output: ABCLINUXU.CZ. aplikacie: geocaching (mystery caches)
#BEGIN { #width=6 #} { for(i=1;i<=length;i++){ a[i]=substr($0,i,1) } } END{ len=i/width print "LENGTH is: "len print "WIDTH is: "width print "Decyphered text: " for (j=1;j-1<width;j++){ c=0 pos=j while (pos < i){ printf "" a[pos] c=c+1 pos=j+c*width } } print }
Jen telegraficky. Máte-li grafickou kartu s radeonem, kernel novější než 3.0 a nejde vám zvuk přes HDMI, tak vás možná bude zajímat, že i když se vše tváří ok, tak zvuk přes HDMI neleze, protože je defaultně vypnutý v kernelu.
Po roce se mi do ruky zase dostal zajímavý procesor, který myslím stojí za otestování. Oproti minulému měření se jedná o nárůst o dvě jádra a dva paměťové kanály a to by mohlo přinést nějaké zajímavé výsledky.
Když jsem před téměř čtyřmi lety spouštěl náš podpůrný server http://support.dce.felk.cvut.cz vsadil jsem na MediaWiki. Vcelku jednoduchý kalkul - předpokládám, že vývoj systému na kterém běží Wikipedie hned tak neskončí.
Disk začal házet divné hlášky: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/351278 a /home partyšna nešla připojit.
pomocí dd_rescue jsem udělal kopii oddílu na disk: dd_rescue /dev/sdb2 image.img pomocí testdisk jsem našel kde jsou záložní superbloky (musel to hledat nad živým diskem, pro tohle mu asi nestačí jen jeden oddíl?) image jako loop ať ho můžeme připojit: losetup /dev/loop2 image.img vybereme jiný superblock pro připojení: mount -o sb=131072 -t ext4 /dev/loop2 DISK/ a obnovení dat z šifrovaného Private adresáře (ještě že si mé zodpovědné já z minulosti poznačilo mount passphrase) https://help.ubuntu.com/community/EncryptedPrivateDirectory#Recovering_Your_Data_ManuallyStránky ze kterých jsem kopíroval příkazy a bezhlavě je kopíroval do konzole:
Tak nějak se mi zdá, že klasifikace iptables -m state --state ESTABLISHED,RELATED občas zašvindluje.
Freenet je decentralizované anonymné úložisko dát, vďaka čomu je možné anonymne a bez cenzúry zverejňovať svoje názory alebo dáta. A nepotrebujete k tomu mať vlastný server ako v prípade hidden service v sieti Tor.
Chcete-li používat bloková zařízení po síti, máte několik možností. Můžete použít buď NBD nebo iSCSI. O NBD se tady zatím nikdo moc nerozmazával a tak by se někomu mohlo subjektivně zdát, že je iSCSI lepší. Záleží však na úhlu pohledu a podmínkách použití. iSCSI má tu výhodu, že již existuje v jádře podpora i pro target (server), a vypublikované zařízení lze použít i pro MS Windows. Na druhou stranu, podle toho co jsem vyšťáral na netu by mělo mít NBD menší režii a snad i o chlup lepší výkon. Každopádně však NBD není mrkev.
Jako správný paranoik mám (až na /boot) šifrovaný celý disk - a taky rád používám suspend to RAM. Tady už místní paranoici asi čuchají problém - uspaný počítač je totiž snad to nejlepší, co si útočník plánující coldboot útok může přát. cryptsetup má už delší dobu funkci "luksSuspend", která klíče zahodí. Z pochopitelných důvodů to nejde jednoduše použít na připojený root. I když... Po pár hodinách hraní můžu prohlásit obligátní "jde to, ale dře to!".
V jednom ze svých prehistorických zápisků jsem řešil problematiku VNC po Linuxem [1]. Vše ale bylo řešeno přímo, bez jakéhokoliv zabezpečení. Postupem času ale vyvstala i otázka s bezpečností připojení přes VNC, na její řešení se podívejme nyní.
Při mé práci se mi do rukou dostaly Leadtek DVR3200H XC3028 a Leadtek DVR3200H XC4000 tunery, což jsou PCI-E karty, jde o poměrně schopné a relativně levné karty, které mají slušnou citlivost a spoustu funkcí, jenže jak je to u novějších "media" zařízení zvykem v Linuxu jede jen něco, nebo vůbec nic.
Vzhledem k diskuzi pod mým posledním blogískem, jsem se rozhodl zopakovat jednoduchý experiment s využitím RAM a jeho výsledky hodit do samostatného zápisku, ať je můžu příště rovnou linkovat.
Na podzim již můj pohár trpělivosti s výkonem Hikari (A64 3000+, 1,5 GB RAM, Nvidia 7600 GS) s definitivní platností přetekl a já se rozhodl stroj po pěti letech upgradovat. Ač je mi sympatická spíše malá AMD, rozhodl jsem se vzhledem k tomu, jak to nyní na poli proceserů vypadá, sáhnout po platformě Intel.
Snad mě nebudete kamenovat za off-topic zápisek, který nesouvisí ani s politikou, ani s řízením automobilu, ani s amatérskou psychoterapií. Před časem jsem se tu v blogu nebo v poradně ptal, jestli někdo nemá k dispozici šablonu pro tvorbu PDF faktur a moc jsem nedopadl...
Použití více zobrazovacích zařízení pomocí jediné grafické karty již delší dobu není problémem, ale přesto se občas stane, že se cosi ošklivě pokazí a výsledkem je několik hodin hledání možné chyby. Výjimkou nejsou ani nová KDE 4.7.4 v kombinaci s Calatysty 11.12.