Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Už nějakou dobu "válčím" s ukazateli v jazyce C. Tento zápisek bude tedy o ukazatelích v jazyce C. Vytvořil jsem ho, abych si v ukazatelích udělal pořádek. Není to v žádném případě "učebnice" pro začátečníky.
Nedlouho po tom, co jsem na jaře dodělal diplomku, jsem vrátil ségře notebook Haku a sedm let starý desktop Tsubaki opět pozbyl využití. Pak nám i zde v divočině vypnuli analog, což způsobilo zásadní pokles počtu něco hodnotného ukazujících televizí v domácnosti ze tří na jednu – někdy mám pocit, že šum, který nyní ukazují analogové televize, je hodnotnější než to, co jde na některé z devíti naladitelných digitálních stanic, ale budiž. Vznikla tedy potřeba zvýšit počet televizí, ale protože jsem progresivní, navrhl jsem namísto estébáka zneužít k tomuto účelu nevyužité Tsubaki. Úkol je tedy jasný, vytvořit náhradu televize, která občas zvládne něco nahrát…
CherryTree je program spadající do kategorie osobních wiki. Jeho autoři ho popisují jako "Program k hierarchickému vedení poznámek, s vlastnostmi, jaké má formátovaný text (RTF), a zvýrazňování skladby". Já o něm tvrdím, že je to skvělá věc na psaní blogů a konečné řešení otázky poznámek.
Debian GNU/Linux Squeeze x86_64 obsahuje verzi Bashe, ve kterém se projevuje chyba při expanzi \W, v proměné $PS1, např. při vstupu do adresáře na první úrovni o velikosti čtyři znaky.
Dňa 1.4.2012 je pre projekt OpenStreetMap plánovaná zmena licencie z Creative Commons Attribution Share-Alike 2.0 na Open Database License 1.0. Keďže časť prispievateľov sa k zmene nevyjadrila, prípadne zmenu odmietla, toto bude mať dopad na to, ako bude po zmene vyzerať aktuálna verzia mapy.
Chtěl bych vám představit svůj nový projekt — nástroj na překlad komiksů ComicSub. Jeho hlavní specialitou je, že přeložený text se nerenderuje do obrázku, ale prohlížeč ho přes původní obrázek kreslí jako samostatnou vrstvu.
Už je to 10 dní od ukončení samolepko-přívěškové akce, začínají mi chodit maily jaktože ještě nepřišla obálka, tak si dovolím pro všechny sem sepsat nějaké info a odkazovat sem.
Ve chvíli, kdy jsem viděl (teď už) předposlední xkcd mi bylo jasné, že tohle prostě musím mít! Ale jak na to? Program ln má sice parametr -d, ale i pod rootem vrací EPERM. Takže přece jen ty zdrojáky zas budu muset otevřít.
Zdravím, stalo se, že jsem jako dlouhodobý Qtčkař byl donucen začít se kvůli škole učit pracovat s wxWidgets. Moje pocity z tohoto toolkitu však nejsou zrovna pozitivní. Ať se podívám na jakoukoliv část wxWidgets, vidím oproti Qt značné množství nedostatků.
Začněme tím, čím začne každý, který potřebuje nějakou knihovnu používat.Dobré IDE je nejlepší přítel programátora. Vzpomínám si, jak jsem kdysi jsem na svém, již zaniklém blogu psal nadšeně o svém přechodu ze zastarávajícího Dev-C++ na jeho víceméně klon Code::Blocks. Léta plynou, já se opět přesouvám o dům dále a v tomto článku bych chtěl nasdílet své postřehy.
Dlouho jsem tu nic nenapsal, to ale neznamená, že abíčko nesleduji. Chybí mi tu ale víc programátorských blogů, tak to zkusím sám napravit.
Nook STR je elektronická čtečka knih prodávaná knihkupectvím Barnes&Nobles. Prodává se za 139 $, nicméně pouze ve Spojených státech. Pokud tam nemáte zrovna cestu, nezbývá, než se poohlédnout po eBay či využít služby jako Shipito.
V diskuzi pod mým minulým blogpostem na téma Networking v QEMU se pht ptal, jestli VDE používám. Výsledkem byla má poměrně obšírná odpověď, která však ani zdaleka nemohla zmínit všechny důvody proč ho používám a k čemu je vlastně dobré. Proto tedy následuje tento blogpost, věnovaný VDE
Upozornění: Blogpost je o subjektivních pocitech a zážitcích.
Je to již cca rok, co jsem se začal zajímat o programovací jazyk D. Co se od té doby v mém názoru na D změnilo?