Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Chcete-li používat bloková zařízení po síti, máte několik možností. Můžete použít buď NBD nebo iSCSI. O NBD se tady zatím nikdo moc nerozmazával a tak by se někomu mohlo subjektivně zdát, že je iSCSI lepší. Záleží však na úhlu pohledu a podmínkách použití. iSCSI má tu výhodu, že již existuje v jádře podpora i pro target (server), a vypublikované zařízení lze použít i pro MS Windows. Na druhou stranu, podle toho co jsem vyšťáral na netu by mělo mít NBD menší režii a snad i o chlup lepší výkon. Každopádně však NBD není mrkev.
Jako správný paranoik mám (až na /boot) šifrovaný celý disk - a taky rád používám suspend to RAM. Tady už místní paranoici asi čuchají problém - uspaný počítač je totiž snad to nejlepší, co si útočník plánující coldboot útok může přát. cryptsetup má už delší dobu funkci "luksSuspend", která klíče zahodí. Z pochopitelných důvodů to nejde jednoduše použít na připojený root. I když... Po pár hodinách hraní můžu prohlásit obligátní "jde to, ale dře to!".
V jednom ze svých prehistorických zápisků jsem řešil problematiku VNC po Linuxem [1]. Vše ale bylo řešeno přímo, bez jakéhokoliv zabezpečení. Postupem času ale vyvstala i otázka s bezpečností připojení přes VNC, na její řešení se podívejme nyní.
Při mé práci se mi do rukou dostaly Leadtek DVR3200H XC3028 a Leadtek DVR3200H XC4000 tunery, což jsou PCI-E karty, jde o poměrně schopné a relativně levné karty, které mají slušnou citlivost a spoustu funkcí, jenže jak je to u novějších "media" zařízení zvykem v Linuxu jede jen něco, nebo vůbec nic.
Vzhledem k diskuzi pod mým posledním blogískem, jsem se rozhodl zopakovat jednoduchý experiment s využitím RAM a jeho výsledky hodit do samostatného zápisku, ať je můžu příště rovnou linkovat.
Na podzim již můj pohár trpělivosti s výkonem Hikari (A64 3000+, 1,5 GB RAM, Nvidia 7600 GS) s definitivní platností přetekl a já se rozhodl stroj po pěti letech upgradovat. Ač je mi sympatická spíše malá AMD, rozhodl jsem se vzhledem k tomu, jak to nyní na poli proceserů vypadá, sáhnout po platformě Intel.
Snad mě nebudete kamenovat za off-topic zápisek, který nesouvisí ani s politikou, ani s řízením automobilu, ani s amatérskou psychoterapií. Před časem jsem se tu v blogu nebo v poradně ptal, jestli někdo nemá k dispozici šablonu pro tvorbu PDF faktur a moc jsem nedopadl...
Použití více zobrazovacích zařízení pomocí jediné grafické karty již delší dobu není problémem, ale přesto se občas stane, že se cosi ošklivě pokazí a výsledkem je několik hodin hledání možné chyby. Výjimkou nejsou ani nová KDE 4.7.4 v kombinaci s Calatysty 11.12.
Už nějakou dobu "válčím" s ukazateli v jazyce C. Tento zápisek bude tedy o ukazatelích v jazyce C. Vytvořil jsem ho, abych si v ukazatelích udělal pořádek. Není to v žádném případě "učebnice" pro začátečníky.
Nedlouho po tom, co jsem na jaře dodělal diplomku, jsem vrátil ségře notebook Haku a sedm let starý desktop Tsubaki opět pozbyl využití. Pak nám i zde v divočině vypnuli analog, což způsobilo zásadní pokles počtu něco hodnotného ukazujících televizí v domácnosti ze tří na jednu – někdy mám pocit, že šum, který nyní ukazují analogové televize, je hodnotnější než to, co jde na některé z devíti naladitelných digitálních stanic, ale budiž. Vznikla tedy potřeba zvýšit počet televizí, ale protože jsem progresivní, navrhl jsem namísto estébáka zneužít k tomuto účelu nevyužité Tsubaki. Úkol je tedy jasný, vytvořit náhradu televize, která občas zvládne něco nahrát…
CherryTree je program spadající do kategorie osobních wiki. Jeho autoři ho popisují jako "Program k hierarchickému vedení poznámek, s vlastnostmi, jaké má formátovaný text (RTF), a zvýrazňování skladby". Já o něm tvrdím, že je to skvělá věc na psaní blogů a konečné řešení otázky poznámek.
Debian GNU/Linux Squeeze x86_64 obsahuje verzi Bashe, ve kterém se projevuje chyba při expanzi \W, v proměné $PS1, např. při vstupu do adresáře na první úrovni o velikosti čtyři znaky.
Dňa 1.4.2012 je pre projekt OpenStreetMap plánovaná zmena licencie z Creative Commons Attribution Share-Alike 2.0 na Open Database License 1.0. Keďže časť prispievateľov sa k zmene nevyjadrila, prípadne zmenu odmietla, toto bude mať dopad na to, ako bude po zmene vyzerať aktuálna verzia mapy.
Chtěl bych vám představit svůj nový projekt — nástroj na překlad komiksů ComicSub. Jeho hlavní specialitou je, že přeložený text se nerenderuje do obrázku, ale prohlížeč ho přes původní obrázek kreslí jako samostatnou vrstvu.
Už je to 10 dní od ukončení samolepko-přívěškové akce, začínají mi chodit maily jaktože ještě nepřišla obálka, tak si dovolím pro všechny sem sepsat nějaké info a odkazovat sem.
Ve chvíli, kdy jsem viděl (teď už) předposlední xkcd mi bylo jasné, že tohle prostě musím mít! Ale jak na to? Program ln má sice parametr -d, ale i pod rootem vrací EPERM. Takže přece jen ty zdrojáky zas budu muset otevřít.
Zdravím, stalo se, že jsem jako dlouhodobý Qtčkař byl donucen začít se kvůli škole učit pracovat s wxWidgets. Moje pocity z tohoto toolkitu však nejsou zrovna pozitivní. Ať se podívám na jakoukoliv část wxWidgets, vidím oproti Qt značné množství nedostatků.
Začněme tím, čím začne každý, který potřebuje nějakou knihovnu používat.