Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Už asi začínám být vážně paranoidní, takže budu rád, když mne vyvedete z omylu a přesvědčíte, že je všechno OK.
V nejnovější stabilní verzi správce souborů Midnight Commander (mc) 4.7.5.4 přestala fungovat kombinace kláves ctrl-x. Běžně porovnávám adresáře pomocí "ctrl-x d" nebo vkládám název aktuálního adresáře na příkazový řádek pomocí "ctrl-x p". V nejnovější verzi se místo porovnání adresáře pouze na příkazovém řádku zobrazí "d". Kombinace kláves ctrl-x je ignorována.
Rychlý jednoduchý benchmark SSD disku Kingston SVP100S296G a SAS disku Cheetah ST3146356SS (15k RPM).
Jedná se o starší bench, abych obhájil své argumenty proč SSD do serveru
Předem upozorňuju, že se GNU stream editor (GNU sed, dále jen sed) teprve učím. Najdete zde pro mě důležité poznámky týkající se tohoto programu. Tyto poznámky pochopitelně může využít kdokoli. Poznámka: Vím, že na Internetu existuje spousta materiálů k sedu. Já tyto moje poznámky píšu hlavně, protože se mi mnou psaný text lépe pamatuje.
Je dobré čas od času zčeřit usazené vody a já tak díky takovému kroku a novému spolupracovníku Michalovi "objevil Ameriku". Konečně jsem našel utilitu, která umožňuje kloudně dokumentovat moje shellové skripty.
V dňoch 26. až 28. októbra sa uskutoční LinuxCon Europe 2011. Keďže tento ročník bude prebiehať v Prahe, začal som uvažovať či ísť...
Konečně jsem se rozhoupal a z druhé ruky koupil za pár šupů mini-PCI 802.11a/b/g s tím, že jí nahradím dosavadní kartu v notebooku (původní od výrobce). Zde je pár (překvapených) postřehů.
Jelikož jsem hračička, tak jsem poslední dobou pošilhával po Linux From Scratch. Pokud by někdo nevěděl, o co se jedná, tak ve zkratce je to kniha (návod), podle které vytvoříte "vlastní" distribuci GNU/Linuxu kompletně ze zdrojových kódů. Přičemž jsou vynechány "zbytečnosti", kompilují se tedy jenom "nutné programy", které jsou nezbytné pro kompilaci/start/fungování této "vlastní" distribuce. Součástí tedy není "grafický režim" (X).
Zápisek se věnuje nastavením vyhlazování písma v distribuci Gentoo, ale možná nejen v něm.
Záměrně se snaží vyhnout v použití nástrojů této distribuce, které v jiných nejsou.
Zápisek se věnuje vlastnosti která je užitečná pro doplňování voleb v příkazech které se zadávají v konzoli a to s použitím TABelátoru (výchozí chování je jeho dvojitý stisk) v distribuci Gentoo, ale možná nejen v něm. Záměrně se snaží vyhnout v použití nástrojů této distribuce, které v jiných nejsou.
Už delší dobu jsem majitelem TouchBooku od AlwaysInnovating, nicméně celá firma je tak nějak polomrtvá - v Gitu mají minimum commitů, nové kusy neodesílají a co hůř - jako hlavní "OS" se tam objevil Android. Takže klasický systém (AIOS, rebrandované OpenEmbedded) je prakticky neudržovaný a navíc Android na netbooku saje (OK, až na Angry Birds). Tak jsem se rozhodl tam nainstalovat Debian, ale nakonec se ukázalo, že to není až tak bez problémů jak jsem si myslel.
Jedná se o velmi primitivní ukázku toho, jak jsem se pokusil napsat "program" (shellový skript) pro vyhledávání překladu anglického slovíčka ve GNU/FDL anglicko-českém slovníku, tedy v jeho "stažené offline verzi" ve formě prostého textového souboru v UTF-8. Přičemž tento můj "program" bere anglická slova k přeložení ze schránky X. Používám tyto programy: grep, dialog, xclip a gawk. Pokud tyto programy nemáte, tak si je musíte doinstalovat.
Konečně mi vyšel plán pořídit si do Hikari SSD jako systémový disk. Má volba padla na 80GB Intel řady 320, ač Intel nešel s cenami nové generace tak dolů, jak se očekávalo. Následuje popis instalace a čarování v Arch Linuxu a proměny Hikari z víceuživatelského desktopu v desktop určený výhradně pro mě.
Projekt Nouveau si klade za cíl udělat kvalitní svobodné ovladače pro grafické karty nVidia. Zmíním se o jedné z cest, jak pomoci vývojářům během pár minut, aniž byste museli být programátor nebo štědrý mecenáš.
Flash 11,0,1,60 - 11-beta-1 x64 - VDPAU vs SW prehravani.
openSUSE 11.2 byl poslední systém, kde byly jen minimální HW problémy na mém počítači. Po rozbití jsem hledal následníka, který by ho nahradil, protože mu hrozila končící podpora.
Nedávno jsem něco hledal na webu Mozilly a náhodou narazil na jednu zajímavou stránku. Ten pohled mě posadil na prdel. 18 kritických zranitelností za půl roku! Normální přístup by byl ten program smazat a najít si alternativu, to ale v tomhle případě z nejrůznějších důvodů není možné. A tak jsem začal řešit co s tím.
Po dlouhé době jsem se rozhodl pro další zápisek do mého umírajícího blogu:) Opět se vrátím k mému oblíbenému virtualizačnímu nástroji VMware server 2. Tentokrát se však budu zabývat ovládáním z CLI.
BusPirate je velice užitečný opensource nástroj umožňující komunikaci po spoustě sběrnic. Jedná se o cosi jako netcat, tedy Švýcarský nůž pro každého bastlíře. Přišlo mi trochu škoda, že o něm v Čechách moc lidí neví, proto jsem se rozhodl popsat své dojmy po více než roce jeho používání.