Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Před nějakým časem jsem hledal způsob, jak do Grubu 2 přidat vlastní menuentry vedoucí na systém, který se mi při standardním update-grub nenačetl. Zprvu jsem našel stížnosti na nepraktičnost Grubu 2 a nemožnost jeho manuálního nastavení, a přeci jsem později našel jednoduchý postup jak na to.
Možná někdo používáte VOIP operátora IPVox.cz, pro takové tu mám primitivní verzi skriptu na stažení výpisu hovorů (odchozí/přijaté/nepřijaté) ve formátu CSV. Stránky to umožňují sice krásně sosnout, ale je nutné se předtím na webu přihlásit. Takže pro ty, co jsou líní to dělat pokaždé ručně, se hodí nějaká ta automatizace.
Potřeboval jsem sepsat, co jsem si s touto hračkou prožil, tak tady to máte. Omluvte absenci screenshotů nebo fotek.
Nechal jsem se inspirovat mimořádně užitečným článkem Petra Krčmáře, který popisoval, jak přežít s ubunťáckým Unity, a přicházím s postupem, kterým jsem si přizpůsobil GNOME Shell.
Poslední dobou mám dost volného času, tak dočítám vše, co se mi už nějakou dobu válí po pokoji. Konečně jsem se tak dostal i ke knize Operační systém Unix a jazyk C od dvojice autorů Brodského a Skočovského (ISBN 80-03-00049-1). Podařilo se mi jí koupit na aukru za 40kč a ku mému velkému podivu se jedná o mimořádně kvalitní knihu a to i přesto že vyšla v roce 1989, tedy v době kdy jsem měl na starosti především sání z matčina prsu.
Zhruba před měsícem naběhlo AbcLinuxu poprvé z nového serveru. Popíšu vám, jak celý proces probíhal.
Letošní Openmobility se blíží a s tím i konec Call for Papers - který je, hádejte, dnes! Pokud se bavíte vývojem open software a hardware v oblasti mobilních systémů a rádi se podělíte i se zbytkem světa, jste vítáni. Během týdne chcem dořešit finální program. A pokud Vás jen téma zajímá, tak 18. 6. na FI MUNI v Brně.
Tak a jsem zpátky u Gentoo To moje předchozí nadšení z Archu se ukázalo jako velice předčasné, neboť jsem poznal, co to znamená kompilace ze zdrojáku s pomocí AUR. Když jsem si totiž chtěl nějaký SW rozšířit o nějakou funkci, jež nebyla příliš standardní, nastaly tuny a tuny nepříjemností, ale které přesně, na to jsem už za ten půlrok zapomněl...
Přehled novinek je psán podobným stylem jako „Distribuční novinky", které na abc dříve vycházely. Navíc je přidána v nenápadné podobě rubrika humor. Novinky zachycují stav do soboty. Dnes už máme neděli večer, čili nadešel nejvyšší čas článek publikovat. Takže ho dávám do blogu.
Balík kancelářských programů OpenOffice.org sestavuje český lokalizační tým OpenOffice.org pro uživatele více než třiceti jazyků. Nyní může využívat nový, výkonnější server.
Chtěl jsem trochu experimentovat a měl jsem k dispozici externí USB 2.0 pevný disk. Celý tento zápisek je o tom, jak jsem zkopíroval a zprovoznil Arch Linux z interního pevného disku na disk externí (a mj. jsem použil/vyzkoušel GPT a grub2). Mám x86_64 systém.
awk -f csv2qif.awk vypis.csv vypis.qif
Před nedávnem jsem místní požádal o radu, jaký hardware zvolit pro své nové HTPC. Čas pokročil, a nyní je řada na mě abych přinesl svou kůži na trh.
Při sepisování manuálu pro GRUB2 na naší wiki, jsem definitivně zlomil nad jeho vývojáři hůl, zatratil je do horoucích pekel a v návalu zoufalství se poohlédnul po nějakém nástroji, který by slušně konvertoval repozitory z bazaaru do gitu.
Liberix spravuje obsah mnoha webů, zejména LinuxEXPRES, OpenOffice.cz, openMagazin a mnoha dalších. Zaměřujeme se na konkrétní aktivity, které mají jasný význam pro uživatele svobodného softwaru nebo pro lidi, kteří FOSS dosud neznají. Volíme přitom cestu "informovat, ale nenutit".
Assaultcube je fps střílečka založená na Cube engine. Hra vznikla v létě roku 2004 pod názvem ActionCube, jako snaha přinést do hry prvky realističnosti. O tři roky byl však název na žádost vývojářů ActionQuaku změněn na Assaultcube. Hra prošla mnohými změnami a vylepšeními, nabízí řadu herních módů, desítky serverů, a velké množství map. Jsou podporovány platformy Linux, Windows, a OS X.
qutIM je poměrně mladý, ale nadějný ruský IM klient. Jeho hlavní předností je jeho multiplatformnost, podpora protokolů ICQ/Oskar, Jabber/XMPP, IRC, a podobnost s nejznámějšími IM klienty pro Windows, Mirandou a hlavně QIPem. Díky tomu je podle mě qutIM nejlepší volbou pro uživatele, kteří přecházejí, nebo začínají "laškovat" s Linuxem.
Když jsem začal před pár týdny experimentovat s IPv6, začaly mi docházet některé věci, především ta, že IPv4 je zbytečně složité a že čím dřív přejde internet na IPv6, tím bude má práce síťového administrátora jednodušší. Ostatně o IPv6 už jsem zde jeden zápisek zvěřejnil.
Když už jsem vyzkoušel Squidge, rozhodl jsem se že se podívám i na OpenWRT. Jelikož nastavení všech voleb kompilace není zrovna triviální, sepsal jsem tento blogpost ve kterém popisuji co vše jsem udělal, třeba se to bude hodit i někomu dalšímu.
Milý blogísku, konečně to mám za sebou. Dlouho jsem o tomto okamžiku přemýšlel a představoval si jaký bude, ale až teprve dnes se mi podařilo to zažít. Co? No přece přijít o panictví \o/.