abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Zápas s (U)EFI na Samsung 900X

    4.11.2012 12:02 Bluebearův samožerblog | Bluebear | Výběrový blog | Přečteno: 2518× | Komentářů: 25, poslední 5. 11. 2012 | Hodnocení: 100 % (18 hlasů)

    Potřeboval jsem velmi lehký, ale ne úplně aušusový laptop pro případné cesty (cestování nenávidím, ale občas mi nic jiného nezbývá). Samsung 900X se zdál jako nejlepší volba, byť mi udělal v peněžence řádský průvan :-( Zároveň je to má první mašina s UEFI, takže zde popíšu svůj zápas s ním, pro případ, že se to někomu bude hodit. Myslím, že řada laptopů této generace se chová podobně nebo stejně. Pokud to, co tu píšu, už všichni víte, tak se omlouvám.

    Libisds 0.6 and Shigofumi 0.2 Release Announcement

    28.10.2012 20:29 pb | petr_p | Výběrový blog | Přečteno: 1729× | Komentářů: 35, poslední 30. 10. 2012 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    I'm proud to announce general availability of libisds 0.6 and Shigofumi 0.2 which comprise more than a year of work.


    Netiketa v e-mailovej komunikácii

    27.10.2012 15:00 mirecove_dristy | mirec | Rôzne | Výběrový blog | Přečteno: 3802× | Komentářů: 91, poslední 2. 11. 2012 | Hodnocení: 83 % (18 hlasů)

    Dnešný blog bude niekoľkých pravidlách používaných kedysi v e-mailovej komunikácii. Možno som už stará vykopávka používajúca v dnešnej modernej dobe ako e-mailového klienta mutt. Napriek tomu si myslím, že pravidlá, o ktorých píšem majú zmysel aj v dnešnej dobe.


    tc-play, náhrada za truecrypt

    25.10.2012 23:35 finnlandia | finn | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 3460× | Komentářů: 16, poslední 7. 1. 2013 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Včera jsem narazil na projekt tc-play, a protože jsem si jeho základy už stihl osahat, je čas představit jej veleváženému publiku.


    Real time clock pro Raspberry Pi

    23.10.2012 17:19 "Skládat papír" | vogo | Raspberry Pi | Výběrový blog | Přečteno: 5961× | Komentářů: 12, poslední 29. 10. 2015 | Hodnocení: 95 % (20 hlasů)

    Tak jsem si taky pořídil na hraní malý ARMový kompjůtr. Zatím pro něj nemám nějaké smysluplné využití, prostě je to „na hraní“. Třeba se časem naskytne smyslupný úkol, který by mohl zastávat v Linuxem zamořené domácnosti kde má tučňák pod palcem vše od routeru až po HTPC.


    -

    21.10.2012 16:50 | ---- | deleted | Výběrový blog | Komentářů: 67, poslední 28. 10. 2012 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    -

    Jak jsem si přiohnul GNOME Shell

    21.10.2012 14:04 Paskmův blog | paskma | Dev/Tech/Gnu | Výběrový blog | Přečteno: 2285× | Komentářů: 20, poslední 30. 10. 2012 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    GNOME Shell je u spousty uživatelů v nemilosti. Já jsem si toto přostředí vcelku oblíbil, ale je fakt, že ho nepoužívám tak, jak mi ho designéři naservírovali. Shell se snaží o jasně rozpoznatelný vzhled a proto nenabízí žádnou velkou konfiguraci. Na druhou stranu je do něj možné instalovat rozšíření která, díky použitému JavaScriptu, mohou dělat prakticky cokoliv. Ať žije monkey-patching. Článek je psán pro GNOME 3.4, ve Fedoře.


    GTK file chooser dialog a výchozí adresář

    20.10.2012 04:54 marble | Marble | Výběrový blog | Přečteno: 947× | Komentářů: 10, poslední 25. 10. 2012 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Stručně: dávám k dispozici jednoduchý wrapper upravující chování GTK file chooser dialogu tak, aby výchozím místem byl aktuální pracovní adresář.


    Django - vytvorenie jednoduchého CMS

    20.10.2012 00:00 mirecove_dristy | mirec | Programovanie | Výběrový blog | Přečteno: 2759× | Komentářů: 11, poslední 21. 10. 2012 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Dnešný blog je venovaný webovému frmaeworku Django. Ukážeme si ako tento framework nainštalovať do virtuálneho prostredia. Ďalej si ukážeme vytvorenie a konfiguráciu projektu. Nakoniec sa budem venovať vytvoreniu aplikácie pre správu článkov.

    Oracle : dostáváme na prdel

    19.10.2012 23:23 Max_Devaine | Max | plky | Výběrový blog | Přečteno: 4382× | Komentářů: 37, poslední 14. 11. 2013 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Strasti s virtualizací Oracle produktů jsou někdy nekonečné. Chjo, ty licence, ty omezení, ty výmysly choré mysli.

    Hackujeme linuxové TV značky LG

    12.10.2012 23:45 mirecove_dristy | mirec | Hardware | Výběrový blog | Přečteno: 7565× | Komentářů: 44, poslední 23. 4. 2013 | Hodnocení: 97 % (32 hlasů)

    V dnešnom blogu sa najskôr pozrieme na NEC IR protokol používaný v diaľkových ovládačov LG. Naprogramujeme si jednoduchý diaľkový ovládač s jedinou funkciou servisného ovládača. Pomocou neho sa dostaneme do sevisného/štartovacieho menu kde je možné zapnúť zablokované funkcie z vyšších modelov, alebo povoliť debug mode pre prístup k root konzole. Postup popísaný v blogu neporušuje záruku TV prijímača (nebudeme aspoň zatiaľ nič flashovať). Napriek tomu niektoré zásahy v servisnom menu môžu TV bricknút, takže pozor.

    ComicSub a podpora více souborových formátů

    12.10.2012 21:47 Yet another blog | Martin Doucha | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 728× | Komentářů: 7, poslední 14. 10. 2012 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Dvbcut je už nějakou dobu plně funkční pod Qt4 a navíc kompletně mluví česky a německy, takže jsem se zase vrátil ke ComicSubu.


    Darling: spuštěna první GUI aplikace pro OS X

    10.10.2012 22:47 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | AbcLinuxu | Výběrový blog | Přečteno: 2818× | Komentářů: 42, poslední 13. 10. 2012 | Hodnocení: 100 % (40 hlasů)

    Darling se dostal do fáze, kdy se mi podařilo spustit první grafickou aplikaci pro OS X.


    Špatně nastavené poštovní servery... again

    10.10.2012 08:18 unstable | MMMMMMMMM | Výběrový blog | Přečteno: 1883× | Komentářů: 50, poslední 17. 10. 2012 | Hodnocení: 69 % (13 hlasů)

    Minulý týden jsem na našem firemním poštovním serveru trošku vylepšoval nastavení Postfixu - využil jsem možností jeho nastavení a přitvrdil jsem v kontrole uvítacího pozdravu HELO.

    Ultralacný čínsky AVR programátor pod Linuxom

    6.10.2012 20:00 mirecove_dristy | mirec | Hardware | Výběrový blog | Přečteno: 3097× | Komentářů: 19, poslední 8. 10. 2012 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Po smrti môjho desktopu s LPT (programovanie metódou dapa) som bol istú dobu odstrihnutý od programovania mikrokontrolérov AVR. Neskôr som si vytvoril vlastný ultra low cost programátor skladajúci sa zo starej USB-RS232 redukcie a pár drôtov. Návrh protokolu USB neumožňuje s nízkou latenciou nastavovať hodnoty na sériovom porte, preto môj programátor neoplýval rýchlosťou a dal sa prirovnať jedine k ručnému programovaniu. Vzhľadom na cenu mkII (60 €) v nemenovanom obchode v Poprade som sa rozhodol kúpiť si klon tohto programátora. Samozrejme siahol som po najlacnejšom (menej než 3 € aj s káblom).

    GTA02 - ZIMA-Engineering version (01)

    30.9.2012 09:05 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Výběrový blog | Přečteno: 3172× | Komentářů: 68, poslední 9. 10. 2012 | Hodnocení: 85 % (13 hlasů)

    Nazdar baraz,

    včera jsem se rozhodnul že nepujdu na pivo, jako obyvkle, ale že budu doma. Výsledkem bylo mé probuzení ve tři ráno. Nu což, cigárko kafe a jdeme dělat resty. :-)

    Mikrotik, IPv6 a dobrý oběd

    27.9.2012 19:58 pavlix | pavlix | linux/unix | Výběrový blog | Přečteno: 4014× | Komentářů: 14, poslední 30. 9. 2012 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Ač už můžu protokolu IPv6 věnovat jen minoritu svého času, pustím se do dalšího lehce sarkastického a rádobyvtipného zápisku na toto téma. Navštívil mě jeden lektor MikroTik s cílem vyzkoušet schopnosti MikroTiku fungovat jako router pro IPv6 síť. A protože jsem se už dříve opíral do vyhášení World IPv6 Launch v době, kdy ještě nejsme na IPv6 připraveni ani po softwarové stránce, došel jsem si preventivně na dobrý oběd (lunch).


    ZSH - viac než len náhrada za Bash

    23.9.2012 16:10 mirecove_dristy | mirec | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2848× | Komentářů: 53, poslední 26. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (22 hlasů)

    ZSH je plnohodnotný shell čiastočne kompatibilný s Bash-om. Oproti Bashu však poskytuje mnoho viac či menej užitočných funkcií. Jeho prispôsobiteľnosť je oproti Bashu doslova v inej dimenzii. Nie je to náhoda, že najviac eye-candy prompt majú práve užívatelia ZSH. Ja som samozrejme ako milovník eye-candy musel ZSH vyskúšať a sám som bol prekvapený ako je ZSH nabitý užitočnými vlastnosťami. Dnešný blog sa bude zaoberať inštaláciou a základnými nastaveniami ZSH.

    AbcL trika

    18.9.2012 20:27 Na_dvorku | JZD | Výběrový blog | Přečteno: 1956× | Komentářů: 20, poslední 26. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Tak mi včera přišla abc trika od Vencoura. Abych pravdu řek, netušil jsem do čeho jdu a tak jsem mile překvapen. :-)

    Software Freedom Day 2012 v Brně již zítra

    14.9.2012 17:33 rezza | Rezza | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 925× | Komentářů: 10, poslední 18. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Tak jsem se opět do něčeho nadobrovolničil. A věřte, že po těžkém to porodu Fedory 18 Alphy, tzv. sférické krávy, bych si dal i víkend v klidu a odpočinku. S trochou toho reverzního inženýrství protokolů služeb, které odmítají napsat aplikace na Harmattan a byl bych velmi spokojený. Ale to by nebylo jen tak a vzhledem k tomu, že minulý rok byl SFD v Brně celkem úspěšný, Sešívaný nahodil, že by nebylo špatné dát si opáčko i letos. Navíc oproti minulému rolu, kdy se SFD konal i v Praze, letos bylo v celé České republice pusto na mapě. Takže zítra v Brně! Od dvou v Red Hatu.


    Konfigurácia Syslog-NG á la Gentoo + grc / spc

    13.9.2012 20:45 mirecove_dristy | mirec | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1962× | Komentářů: 13, poslední 18. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Syslog-NG je (nielen) na Linuxe veľmi obľúbeným systémom na správu logov. V dnešnom blgu si ukážeme niekoľko jeho možností ako napr. zobrazovanie logov v reálnom čase na samostatnej konzole, alebo použitie filtrov na ofarbenie logov.

    Status: Darling - aplikace pro OS X na Linuxu

    12.9.2012 12:30 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1825× | Komentářů: 11, poslední 17. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (24 hlasů)

    Z nedávného nápadu vytvořit vrstvu, která bude umět spouštět binárky pro OS X/Darwin, se stala má budoucí diplomová práce. A něco málo už i funguje.


    Lorris: vymyšlení prezentace

    10.9.2012 19:01 Lorris | Tassadar | Ostatní | Výběrový blog | Přečteno: 1763× | Komentářů: 7, poslední 18. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Minule jsem vám ukázal, co že to Lorris vlastně je. Dnes vás zkusím požádat o menší pomoc :)


    USB modemy Huawei od T-Mobile

    9.9.2012 21:18 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Výběrový blog | Přečteno: 7258× | Komentářů: 17, poslední 11. 9. 2012 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Přiznám se, že nastavení připojení přes vytáčené připojení prostřednictvím modemu pro mne byla vždycky magie. Sice se mi většinou podařilo přimět modem k životu, ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chce. Většinou tyto postupy - včetně těch ve zdejším FAQ - byly k ničemu. Na to abych je opravil, se necítím dostatečně věci znalý a kdo ví? Třeba někomu, tak jak jsou napsány, i fungovaly. Proto jsem pro svou potřebu sepsal raději tento blogpost.


    Oznámení: Dvbcut pro Qt4

    8.9.2012 20:42 Yet another blog | Martin Doucha | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1173× | Komentářů: 13, poslední 19. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (19 hlasů)

    Posledně jsem slíbil oznámení o jednom svém projektu, tak tady je.


    OSM: další mazací bot?

    3.9.2012 18:31 Vejšplechty | Petr Tomášek | Aktuálně | Výběrový blog | Komentářů: 6, poslední 13. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Tak se zdá, že nám v OSM běží druhý mazací bot, který údajně maže to, co někdo zkopíroval ze starých ne-ODBL dat. Viz (např.): [1], [2], [3], [4] a [5]. To by mě teda zajímalo, jak odliší např. znovu zmapované cesty, které využívají stávajících (nesmazaných) bodů od skutečného copy&paste. Tak se mi zdá, že si někdo začíná vybíjet svou destruktivní poruchu osobnosti. Někdo nějaké podrobnější info?


    RTL-SDR na Linuxu

    31.8.2012 13:59 Blog | AsciiWolf | IT | Výběrový blog | Přečteno: 9193× | Komentářů: 45, poslední 25. 6. 2013 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    O RTL-SDR, levném SDR přijímači z DVB-T tuneru, se na ábíčku již psalo. Nebudu zde tudíž znovu blíže popisovat, o co se jedná.


    Kód na očích

    23.8.2012 16:20 Kvičet nezávaznou konverzaci | Pavel Křivánek | Výběrový blog | Přečteno: 2413× | Komentářů: 37, poslední 29. 8. 2012 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Na jaře se na Kickstarteru objevil projekt Light Table a velmi rychle si získal obrovskou publicitu i finanční podporu. Tento projekt si klade za cíl vytvořit inovativní vývojové prostředí, ve kterém má vývojář potřebný kód a dokumentaci stále na očích.


    Lorris 1: Úvod a analyzér

    22.8.2012 20:46 Lorris | Tassadar | Návody | Výběrový blog | Přečteno: 2000× | Komentářů: 6, poslední 11. 9. 2012 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Jméno Lorris skrývá sadu nástrojů, která pomáhá pří vývoji a provozování zařízení, které něco posílají nebo příjmají z počítače, hlavně robotů a ostatního všelijakého *něco*, v čem je mikrokontrolér.


    Arch Linux a můj přechod na systemd

    17.8.2012 20:42 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 3994× | Komentářů: 71, poslední 2. 11. 2012 | Hodnocení: 83 % (12 hlasů)

    Tak jsem zkusil přejít na ten zlý, hnusný systemd.


    Jak připojit obraz disku, kde je LVM

    6.8.2012 11:45 Vojtův zápisník | Vojtěch Horký | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1583× | Komentářů: 11, poslední 18. 8. 2012 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Nic víc, než seznam příkazů pro zmiňovaný úkol: připojení obrazu disku, který obsahuje LVM.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.