Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Dvbcut je už nějakou dobu plně funkční pod Qt4 a navíc kompletně mluví česky a německy, takže jsem se zase vrátil ke ComicSubu.
Darling se dostal do fáze, kdy se mi podařilo spustit první grafickou aplikaci pro OS X.
Ač už můžu protokolu IPv6 věnovat jen minoritu svého času, pustím se do dalšího lehce sarkastického a rádobyvtipného zápisku na toto téma. Navštívil mě jeden lektor MikroTik s cílem vyzkoušet schopnosti MikroTiku fungovat jako router pro IPv6 síť. A protože jsem se už dříve opíral do vyhášení World IPv6 Launch v době, kdy ještě nejsme na IPv6 připraveni ani po softwarové stránce, došel jsem si preventivně na dobrý oběd (lunch).
Tak jsem se opět do něčeho nadobrovolničil. A věřte, že po těžkém to porodu Fedory 18 Alphy, tzv. sférické krávy, bych si dal i víkend v klidu a odpočinku. S trochou toho reverzního inženýrství protokolů služeb, které odmítají napsat aplikace na Harmattan a byl bych velmi spokojený. Ale to by nebylo jen tak a vzhledem k tomu, že minulý rok byl SFD v Brně celkem úspěšný, Sešívaný nahodil, že by nebylo špatné dát si opáčko i letos. Navíc oproti minulému rolu, kdy se SFD konal i v Praze, letos bylo v celé České republice pusto na mapě. Takže zítra v Brně! Od dvou v Red Hatu.
Z nedávného nápadu vytvořit vrstvu, která bude umět spouštět binárky pro OS X/Darwin, se stala má budoucí diplomová práce. A něco málo už i funguje.
Přiznám se, že nastavení připojení přes vytáčené připojení prostřednictvím modemu pro mne byla vždycky magie. Sice se mi většinou podařilo přimět modem k životu, ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chce. Většinou tyto postupy - včetně těch ve zdejším FAQ - byly k ničemu. Na to abych je opravil, se necítím dostatečně věci znalý a kdo ví? Třeba někomu, tak jak jsou napsány, i fungovaly. Proto jsem pro svou potřebu sepsal raději tento blogpost.
Tak se zdá, že nám v OSM běží druhý mazací bot, který údajně maže to, co někdo zkopíroval ze starých ne-ODBL dat. Viz (např.): [1], [2], [3], [4] a [5]. To by mě teda zajímalo, jak odliší např. znovu zmapované cesty, které využívají stávajících (nesmazaných) bodů od skutečného copy&paste. Tak se mi zdá, že si někdo začíná vybíjet svou destruktivní poruchu osobnosti. Někdo nějaké podrobnější info?
O RTL-SDR, levném SDR přijímači z DVB-T tuneru, se na ábíčku již psalo. Nebudu zde tudíž znovu blíže popisovat, o co se jedná.
Na jaře se na Kickstarteru objevil projekt Light Table a velmi rychle si získal obrovskou publicitu i finanční podporu. Tento projekt si klade za cíl vytvořit inovativní vývojové prostředí, ve kterém má vývojář potřebný kód a dokumentaci stále na očích.
Jméno Lorris skrývá sadu nástrojů, která pomáhá pří vývoji a provozování zařízení, které něco posílají nebo příjmají z počítače, hlavně robotů a ostatního všelijakého *něco*, v čem je mikrokontrolér.
Nic víc, než seznam příkazů pro zmiňovaný úkol: připojení obrazu disku, který obsahuje LVM.
Chtěl jsem vyzkoušet opravdu plně svobodnou linuxovou distribuci. Volba padla na Parabola GNU/Linux. A to protože mám zkušenosti s Arch Linxuem, který je takovým "bratříčkem" Parabola GNU/Linuxu. No a chtěl bych se s vámi podělit o první dojmy z této linuxové distribuce.
Po dlouhé době posílám nějaké novinky okolo eilin, ovladače pro monitory EIZO. Za tu dobu se toho dost změnilo. Vydal jsem několik verzí, přidal GUI a prostě je eilin teď celkově o dost lepší než kdy předtím.
Hádam každý správca linuxového stroja už stál pred problémom výberu vhodného mena pre svoju novú hračku. V tomto blogu v krátkosti predstavím stroje, s ktorými pracujem a techniku výberu mien. Na koniec prihodím aj trochu ASCII-artu pre motd / issue a krátky návod ako som ho vytvoril. Viem, že nie som práve najkreatívnejší a dúfam, že tí kreatívnejší sa prejavia v diskusii ;)