Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky - 1/2009OLPC masivně propouští. Vietnamská státní správa pojede na OSS. Palm ohlásil linuxovou platformu WebOS. Phoenix HyperSpace - instantní Linux. Mandriva Linux 2009.1 Alpha 1. Sabayon Linux 4. FreeBSD 7.1.
Asus Eee PC 1000H: mezi netbookem a notebookemKdykoli vezmete do ruky desetipalcové Eeečko, neubráníte se této myšlence: je to spíš notebook, nebo netbook? 1000H je po vybalení větší, než jak jste si ho možná představovali – pořád menší než „plnohodnotný“ dvanáctipalcový notebook, ale rozhodně dost velký na zařízení, které byste měli všude tahat s sebou.
Hardwarové novinky - 1/2009MSI Media Live DIVA - unikátní základní deska. AMD uvádí platformu Dragon a Phenomy II. NVIDIA uvedla GeForce GTX 285 a GTX 295. Generace ATI Mobility Radeon HD 4000 dokončena. Širokoúhlý notebooček Sony VAIO. Představen standard SDXC pro až 2TB paměťové karty.
OpenSolaris - 1 (historie, představení)Slova jako OpenSolaris, ZFS nebo DTrace už kolem vás určitě proletěla. Je to jen hype, promyšlený marketingový tah využívající bloggery, nebo stojí za námahu se tím zabývat? To se s trochou štěstí dozvíte dále.
Jaderné noviny - 3. 12. 2008Aktuální jádro: 2.6.28-rc7. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton, Ingo Molnár. Sam Leffler uvolňuje zdrojové kódy HAL. Tux3: další souborový systém nové generace. Debugfs a vznik stabilního ABI. Variace férových I/O plánovačů: Řadící plánovač s férovým rozpočtem; Algoritmus; Výsledky testů; Rozšířené CFQ; Použití; Implementace.
Server Brighthand přinesl první informace o připravovaném operačním systému firmy Palm nazvaném webOS. Operační systém bude klást důraz na použití webových technologií jako je Javascript či HTML a bude z největší pravděpodobností založen na Linuxu. Bohužel, dle vyjádření firmy nebude standardně podporovat aplikace z Palm OS, spolupráce s třetími stranami však není vyloučena. První smartphone s webOS by měl na trh dorazit v létě tohoto roku.
Btrfs, souborový systém nové generace, byl zařazen do hlavní větve Linuxu a měl by se objevit ve verzi 2.6.29. Btrfs se v různých vlastnostech snaží konkurovat ZFS.
Sony ohlásilo výrobu mini-laptopu s 8" displejem a Intel Atomem. Vedle MS Windows Vista má obsahovat Xross, linuxový systém bootující za 20 sekund. Prodávat by se měl od února, a to za 900 až 1500 USD.
Alexander Dymo, vývojář KDE, se ve svém blogu rozepsal o vzhledu a nových funkcích KDE 4.2. Toto vydání považuje za vhodné pro používání širokou veřejností.
Po více než roce vyšla nová verze (0.8.1) logické hry Fish Fillets – Next Generation. Přibyly dvě extra úrovně, byla doplněna podpora pro přeložené obrázky a bylo opraveno pár chyb.
Fedora 11 se bude jmenovat Leonidas (spartský král). V hlasování skončilo na druhém místě jméno Indomitable.
Vyšel Amarok 2.0.1.1. Vrací se do něj řada funkcí z řady 1.4 a opravují se chyby.
Vyšla nová verzia hry FreeOrion 0.3.11. FreeOrion je open source nástupca ťahovej strategickej hry Master of Orion.
Byla spuštěna wiki pro podporu vývoje a používání mobilního operačního systému Android na adrese http://wiki.androidforum.cz. Wiki vznikla na základě potřeby již existující české a slovenské vývojářské android komunity.
HP bude v tomto roce dodávat nový netbook (nástupce HP Mini Note 2133) s označením HP Mini Note 1000. K dispozici bude jak s Windows, tak s upraveným Ubuntu nazvaným MIE. Ceny mají být od 399 USD. Recenze na živě.cz. Dostupnost se předpokládá od března,
Na serveri Extrahardware.cz vyšiel pekný návod na stavbu jednoduchého file servera. Autor použil distribúciu openSUSE 11.0. Súčasťou návodu je úvaha nad výberom HW, popis sprevádzkovania FTP servera a koncové meranie spotreby.
Souborový systém Btrfs dospěl k verzi 0.17. Diskový formát je považován za stabilní a nebude se měnit, ledaže by byly nalezeny závažné nedostatky. V nové verzi přibyla transparentní komprese zlib, lepší funkce alokace bloků, lepší sdílení bloků při přesouvání extents a funkce seed device.
Webový prohlížeč Chrome firmy Google by se měl dočkat linuxové verze ještě v první polovině roku 2009. Mezitím se v Chrome staví podpora pro rozšíření - nedávno přibyla možnost pozměňovat prohlížeč skrze skripty (jako v Greasemonkey). Více na CNETu.
FFII podalo stížnost proti Radě Evropské unie u ombudsmana. Důvodem je to, že Rada nadále odmítá zveřejnit informace o chystané mezinárodní dohodě ACTA, která může mít dalekosáhlý negativní dopad na IT, zdravotnictví a další odvětví. EU tímto pravděpodobně jedná v rozporu s předpisy o veřejném přístupu k informacím.
Koncem roku vyšla Subversion verze 1.5.5. Mezi nové vlastnosti patří např. možnost commitu pouze svn properties v adresáři se změněnými soubory nebo nekopírování mergeinfo při kopírování/přesouvání adresářů ve working copy a další změny, po kterých volali uživatelé. Dále je opraveno několik bugů (segfaulty a věci související s mergeinfo). Kompletní seznam změn je v changelogu.
LWN upozorňuje na netbook Gdium Liberty 1000. Zařízení se vyznačuje architekturou postavenou kolem 64b MIPS procesoru běžícím na 900 MHz, 10" dislejem, 512 MB vnitřní paměti a hmotností 1,2 kg. Součástí balení je 8/16GB flash médium do USB s předinstalovanou Mandrivou.
Včera byl zveřejněn seznam CWE/SANS TOP 25 pětadvaceti nejzávažnějších programátorských chyb jež mohou vést k vážným bezpečnostním problémům. Na vytvoření seznamu spolupracovalo MITRE, SANS Institute a více než 40 odborníků na počítačovou bezpečnost. Seznam vychází ze seznamu SANS TOP 20 bezpečnostních rizik publikovaného v roce 2007 a CWE přehledu více než 700 chyb vedoucích k možným bezpečnostním problémům.
Vyšlo KDE 4.1.4 (changelog) - poslední aktualizace řady 4.1. KDE 4.2 RC přináší novinky jako beta 2. Změny se dotkly jak pracovního prostředí (KWin, Plasma), které je už velmi použitelné, tak dodávaných aplikací, co se týče stability a funkcí.
Fotoaparát Sony DSC-G3 běží na Linuxu. Má 3,5palcový dotykový displej, 4 GB interní paměti a běží na Busyboxu s jádrem 2.6.11 na Access Linux Platform. Podrobnosti o produktu zná LinuxProMagazine.
Polský Mniów je pěknou ukázkou šetření peněz díky používání open source. Na 22 desktopových počítačích na úřadech se používá OpenOffice.org a software Mozilly; jen na čtyřech má své místo proprietární kancelářský software. Na serverech běží CentOS a interně se jako formát dokumentů používá ODF. ODF je pak, kdykoliv je to možné, používáno i při styku s okolím. Více na OSOR.eu.
Na letošním veletrhu CES byla představena řada netbooků LimeBook, která je zajímavá použitím procesorů s architekturou PowerPC a možností napájení z tužkových baterií. Jde o tříjádrový a na základní desce integrovaný procesor Freescale MPC5121e. Velikost displeje se pohybuje od 7 do 10 palců, paměť od 256MB do 1GB a osazené SSD disky od 4 do 16GB (s možností rozšíření klasickým diskem). Nejlevnější varianta bude k mání za $199 a operačním systémem bude Linux, resp. LimeOS na něm postavený. Zprávu přinesl web Czech PowerPC User Group.
Nokia oznámila, že Qt 4.5, ktorej vydanie je naplánované na marec 2009, bude možné používať aj pod Lesser GPL 2.1. Komentáre k udalosti je možné nájsť napr. na dot.kde.org a arstechnica.com.
Pavol Rusnák právě povolil sestavování repozitáře openSUSE Factory Contrib i pro openSUSE 11.1, uživatelé (a hlavně vývojáři) tak mohou začít testovat tyto Contrib balíčky, i pokud nejsou zrovna fanoušci Factory verze openSUSE. Repozitář je dostupný na download.opensuse.org.
Vyšla další beta verze kancelářského balíku KOffice 2 beta 5. Tato verze je převážně zaměřená na opravu chyb. Podrobné informace najdete na domovské stránce KOffice.
Firma Icop oznámila modul PC/104, který běží na Linuxu a dokáže běžet pod příkon 2 W. Frekvence procesoru s instrukční sadou 486SX je 800 MHz. Produkt disponuje 256 MB RAM, 4 GB flash pamětí, 100 Mb/s ethernetem a 2 USB porty. Více na LinuxDevices.
Archive.org je velký webový archiv, se kterým můžete putovat zpět v čase a podívat se na podobu různých stránek třeba o několik let zpět. Několik britských ISP přistoupilo k cenzuře tohoto webu, protože IWF se vybrané stránky nelíbí. Někteří ISP jsou dokonce tak aktivní, že blokují přístup k celému Archive.org. Více na The Register.
Německá ministryně pro rodinu ohlásila legislativu, která by zavedla povinné filtrování webu u ISP. Aktualizaci seznamu zakázaných adres bude by dle plánu měla mít na starosti spolková policie. Odůvodněním nutnosti filtrování je jako obvykle dětská pornografie. Na otázku, zda nemůže být věc využita k filtrování jiných věcí, ministryně sdělila, že nezná budoucí plány vlády.
Jak bylo nedávno oznámeno, Qt 4.5 bude mj. dostupné pod licencí LGPL v2.1. Věc vypadá na první pohled jednoduše, jenže LGPL v2.1 má nedostatky, které se projevují u šablon v C++. Skutečnost, že se zakompilovávají přímo do binárky, může vést k tomu, že v některých případech nejde při přísném výkladu licence splnit její podmínky bez distribuce zdrojového kódu (ve stylu GPL). Tento nedostatek je vyřešen v LGPL v3.
Vyšel ovladač xf86-video-intel 2.6.0. Nabízí podporu DRI2, XvMC u i965, podporu pro SDVO LVDS a opravu mnoha chyb. Úpravy se dotkly i akcelerace UXA nebo TV-outu.
Google se rozhodl ukončit vývoj některých svých služeb. Google Notebook přestane přijímat nové uživatele, sbohem bude dáno i Catalog Search a za několik měsíců už nebude možné nahrávat videa na Google Video. Připomeňme, že firmě Google patří populární služba YouTube, která se Google Video dosti podobá.
Byl vytvořen instalátor a zavaděč Debianu pro androidí telefon T-Mobile G1. Instalace trvá kolem 10 minut, umožňuje přístup k hromadě softwaru z repozitářů Debianu a zároveň vám dovoluje zařízení nadále používat se všemi jeho funkcemi.
Německá rada pro IPv6 vyhlásila soutěž v programování aplikací využívajících IPv6 nebo sestavování nápadů, které se zakládají na přednostech a silných stránkách IPv6. V kategorii aplikací je hlavní výhrou částka 10 000 €, v případě nápadů jde o několik odměn ve výši 1000 €. Soutěž končí 10. dubna 2009.
Vyšlo vývojové Wine 1.1.13. Obsahuje spoustu oprav v podpoře 64-bitových aplikací, různá zlepšení v Richedit, lepší podporu grafiky v Internet Exploreru a různé opravy chyb.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: