Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Poslední dobou se kromě pythonu a pyqt4 zabývám i proti stranou. Tím myslím ruby a GTK2. Musím uznat, že myšlenka ruby, všechno je objekt se mi zamlouvá. Chvíli jsem přemýšlel, jaký malý skriptík si napsat, až mě nakonec nakopl jeden místní blog.
Před pár hodinami Linus přidal do svého stromu nový wifi stack (vrstvu pro bezdrátové síťové karty) mac80211. Znamená to, že se ho dočkáme v kernelu 2.6.22. Příjemná zpráva, doufám, že kromě vývojářů i pro všechny, kteří používají wifi pod Linuxem. Je to totiž první krok pro vyřešení současné neutěšené situace s wifi v Linuxu.
Chystám se koupit tohle a zajímalo by mě, jestli to bude aspoň stejně rychlý, jako PII/300MHz. Předpokládejme, že mají oba počítače stejné množství paměti, stejnej hadr a stejný systém například kubuntu. Díky :-)
V jednom projektu jsem potřeboval zpřístupnit soubory nahrané na webový server uživatelům nějakou jednoduchou formou. Nakonec padla volba na protokol WebDAV, neboť se s trochou trpělivosti dá naprogramovat celkem snadno v PHP a je multiplatformní. Tedy měl by být. Bohužel nové Windows Vista podle všeho obsahují stejné chyby a problémy, které byly v posledních WindowsXP již vyřešeny. Přináším krátký zápisek s odkazy na relevantní odkazy na internetu.
Zdravím komunitu. Feisty Fawn tu už chvíli je a řekl jsem si, že by stálo za to pustit se do překladu neoficiálního průvodce na ubuntuguide.org.
Ahoj lidi
Mozna je to uplna blbost a ja jen potim nesmysly z nedostatku ksyliku, ale napadl me takovy projekticek:). Chtel bych zkusit napsat nejaky Window Manager nebo mozna i cely Desktop Manager v Jave. Napadu jako by to mohlo vypadat jeste moc nemam ale jelikoz me tato myslenka nadchla chtel bych se ji venovat. Zatim jsem zkousel jen uplne banality, jako spuste ni externi applikace a pod. Vytvoril jsem session a spusti. A problem. Mozna nekteri tusite. Muj WM nemel bordery, respektive nebohl jsem posuvat z okny a popravde nevim ani jak ten border vytvorit. Kdyby nekdo vedel tak at prosim napise do diskuze. A pokud by mel snad dokonce nekdo zajem neco kutit tak at tam taaky pisne :)
Ve čtvrtém patře Tesca na Národní třídě mají můj oblíbený koutek českou produkcí muziky. Pokud jdu kolem vždy se tam vydám a vždy najdu. Nepochybně bych našel i jinde, ale tam chodím rád. Pokaždé si něco koupím. Dnes jsem si koupil Přenosilovou a Bobka. Oba rád poslouchám od svého mládí. Už poprvé když jsem viděl dokumentární film, co se myslím jmenoval „Olympic v Lucerně.” Vystupovali v něm všechny tehdejší idoly mojí generace. Miky Volek, Pavel Sedláček, Pavel Bobek a nejsem si jistý jestli i Yvonne Přenosilová. Ale to je jedno.
Nezaměřuji se jen na jeden konkrétní systém. Snažím se mít co možná nejširší rozhled, a proto bych své poznatky rád publikoval a to nejen na svých www, ale i zde. Otázkou je, zda to tady bude někdo číst a zda tím nevzbudím nějakou velkou nevoli. Zápisky by byly spíš návody a poznatky z praxe. O žádné flameware a porovnávání nestojím. Kdo jiný, než vy, by měl rozhodnout? :). Tak go na anketu ;-).
Tesne ale predsa... Slovenskoooooo!!! :-D
Jak jsem slíbil, tak činím a přináším návod jak rozchodit AnyDATA CDMA modem pod FreeBSD( Odzkoušeno jen ve verzi 7.0 ale mělo by to platit i pro starší verze). Takže co budemem potřebovat:
Musim se priznat, ze 1. jsem necekal takovy zajem a 2. jsem necekal, ze jen 15% lidi z vas tento serial nezna (viz tento zapis). Z toho duvodu jsem se rozhodl podelit se s vami o sve zkusenosti z vcerejsiho nataceni a alespon castecne nastinit, co se bude dit v druhe serii.
Tímto bych Vám rád představil Slax Tools. Slax Tools jsou grafické (QT, KDE) aplikace, které zjednodušují proces úpravy živé linuxové distribuce Slax. Slax Tools jsem vytvořil v rámci mého výzkumného úkolu Živé distribuce na Katedře matematiky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Inspirací mi byl program MySlax Creator od Martinja Starrenburga.
Minule jsem tu psal o tom, jak se mi nepodařilo kontaktovat český tým a jak je to celé divné.
Je tomu asi tři týdny, co jsem procházel notifikační e-maily s updaty v Extras (dnes už jen Fedora...), když v tom mé oči ulpěly na magicky znějícím názvu balíčku wesnoth. Okamžitě jsem si přečetl description a bylo rozhodnuto...
Cíl: otevřít vim, vyplnit pár proměnných a zavolat ./generate-invoice.rb faktura-2007010001.rb
a nechat na sebe vyplivnout OpenOfficí 2007010001.ods
.
Při čtení nedávného zápisku o geniálním vtipu jsem si vzpomněl na vtipný článek, který jsem někdy kolem roku 1995 četl v tehdejším časopise ChipWeek. Lze ho stále najít na webu, mnozí ho jistě znáte. Snad se zde najdou i takoví, kteří ho ještě nečetli, a pobaví je.
Ahoj vsichni na Abicku. Jsem na vylete v Londyne. A vite, jak si tu pripadam? Jako na Internetu, pac tu je vsechno anglicky :-)).
(Tak nevim, jestli tohle konstatovani neni zaroven i diagnoza.)
Říkám si už dlouho, že popíši seznamování se z libovolným linuxovým distrem z hlediska člověka, který neměl žádnou předchozí zkušenost s Unixem nebo Linuxem jako takovým. K počítači přišel po dosažení čtyřiceti let a vlastní počítač si pořídil v padesáti. Navíc k Linuxu až za dva roky poté. Jeho jedinou devizou byla zvědavost a ochota se naučit jak s tím zacházet. Tedy píši k lidem, kteří jsou podobného osudu a mají chuť se něco naučit. Hodně budou používat Google, někteří si stejně jako já ve svatém nadšení pořídí knihy o Linuxu a budou shánět informace kde se dá.
Damy a panove (tedy spis panove), dnesnim dnem se uzavira vyrobni proces druhe serie pro me bezkonkurencne nejlepsiho serialu: The IT Crowd. Posledni dil druhe serie se bude natacet dnes vecer. Pri te prilezitosti bych chtel udelat takovy maly pruzkum.
Před pár týdny jsme přecházeli z dosovské verze účetnictví PCS4 na windowsovské Aconto MSP stejného výrobce.
Tak po delší pauze se konečně dostávám k pokračování minicestopisů - tentokrát to bude o našem prvním výletě do Malajsie. Tam jsme se vydali jednak proto, že jsme chtěli, a druhak i proto, že jsme museli - v Singapuru jsme mohli legálně zůstat maximálně třicet dní, a nejsnadnější cesta jak si prodloužit pobyt je krátce vycestovat někam do zahraničí, no a Malajsie je nejblíž. A jelikož finové jsou banda lenivců a nechtěli s námi jet na celý víkend, tak jsme se vydali v kompletní sestavě IT-pro studentů: Igor, Lehel, Greg, Bart, obě Agnieszky a já.
Dlouho jsem řešil následující problém: integrované grafické karty Intel 915 a podobné, které se často nachází v levnějších noteboocích, jsou známé tím, že mají špatně definované rozlišení. To se dá částečně opravit spuštěním utilitky 915resolution PŘED spuštěním aplikace, která toto zařízení využívá, tedy většinou Xorg. Ale nebylo by špatné kdybych mohl v plné míře využít textového režimu ve vysokém rozlišení framebufferu a také gensplash/fbsplash. Ale právě kvůli zmíněnému problému nelze využít plného rozlišení a navíc po spuštění Xorg se na tty rozhází pixely a už s tím vůbec nejde pracovat. Je tedy třeba spustit 915resolution PŘED aktivací framebufferu. To je ale menší oříšek, protože kvůli podpoře fbsplash nelze sestavit framebuffer jako modul, takže není možné spustit 915resolution a pak modprobe. Je nutné spustit 915resolution PŘED startem jádra, což zní dost děsivě. Na různých fórech jsem se pouze dočetl, že se asi budu muset smířit se stávajícím stavem.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Vzhledem k diskusím, které tu dříve probíhaly, jsem se rozhodl udělat malou exkurzi do minulosti. Někteří lidé zjevně potřebují vidět černě na bílém holá fakta (i když asi ani potom neuvěří), aby se zbavili planých iluzí o zdravotnictví za reálného socialismu.
Nedávno jsem sepsal článek o nevýhodách současně nejpoužívanějšího IM systému v Čechách. Rád bych se teď věnoval spíše výhodám otevřeného řešení – XMPP protokolu, známého především jako Jabber.
Nebojte, bude to krátké.
Kdysi dávno jsem si ke svému Archlinuxu nahrál i FreeBSD 7.0-CURRENT(myslím že jsem o tom napsal i blogpost). Vedla mě k tomu touha poznat i další část světa opensource a UNIX. Tenkrát pro mě bylo hlavní zprovoznit zvuk, nějaký grafický prostředí a hlavně mě zajímalo jak si povede můj CDMA modem.
Tlak konkurence v podobě limitovaných bezplatných verzí databázových systémů a snaha přilákat nové potenciální zákazníky přiměly firmu GemStone Systems oznámit vydání bezplatné verze jejich legendární objektové databáze. GemStone/S