Byla vydána nová verze 2.54.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 137 vývojářů, z toho 66 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 13.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci a na YouTube. Stalo se tak na konferenci GrafanaCON 2026.
Na YouTube proběhl Framework [ Next Gen ] Event 2026. Společnost Framework představila nový Framework Laptop 13 Pro, vylepšení Framework Laptopu 16 a OCuLink Dev Kit pro připojení vysoce výkonných periferií jako jsou eGPU a bezdrátovou klávesnici s integrovaným touchpadem Framework Wireless Touchpad Keyboard.
Byl vydán Mozilla Firefox 150.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 150 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byl představen (reddit, 𝕏) webový prohlížeč Brave Origin. Jedná se webový prohlížeč Brave bez VPN, krypto peněženky a odměn, tj. bez funkcí, ze kterých je vývoj Brave financován. Stojí jednorázově 59,99 dolarů. Verze pro Linux je zdarma.
Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele americké technologické společnosti Apple. Od 1. září ho vystřídá John Ternus, který byl dosud odpovědný za hardware. Cook se stane předsedou představenstva. Cook vedl Apple od roku 2011, kdy funkci převzal od zesnulého spoluzakladatele společnosti Stevea Jobse.
Evropská aplikace na ověřování věku uživatelů lze hacknout během dvou minut, navzdory tvrzením předsedkyně Evropské komise Uršuly von der Leyenové, že je tato aplikace 'technicky připravená pro ostré nasazení' a 'splňuje nejvyšší standardy ochrany osobních údajů na světě'. Zdrojové kódy aplikace byly Bruselem zveřejněny v repozitářích na GitHubu.
Po 26 letech od protiprávního policejního zásahu, který byl spuštěn na základě podnětu společnosti Microsoft, Obvodní soud pro Prahu 2 rozsudkem potvrdil, že Mironet prokázal významnou část svého nároku na náhradu škody vůči Ministerstvu spravedlnosti ČR. Soudem nyní přiznaná část nároku znamená rekordní odškodné, jaké kdy české soudy přiznaly za nesprávný postup státu. Spor byl rozdělen na několik škod, u pravomocně uzavřených částí
… více »Lehké desktopové prostředí LXQt bylo vydáno ve verzi 2.4.0. Jde o převážně opravné vydání s drobnými vylepšeními podpory Waylandu.
Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance 2 českého studia Warhorse získala cenu BAFTA v kategorii nejlepší příběh. V konkurenci pěti dalších nominovaných děl porazila i úspěšnou francouzskou hru Clair Obscur: Expedition 33, která v letošním ročníku získala cenu za nejlepší hru roku.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Smskově: Jak se z něčeho nezbláznit? Smíchem?
Kdyby aspoň ODS prohrálo volby ;-) ... je to z vocaď a originál je zřejmě tady.
Když dorazila včera odpoledne dcera, králík byl skoro hotový, takže jsem vyzvídal zda bude jíst králíka a s ním mé oblíbené jídlo, což jsou rozkrájené brambory na plátky, neloupané. Osmahnuté. Usoudila, že ano. Pravila, že je to výhodné, neb se nemusejí loupat brambory. Její odpověď mě uspokojila. Nakonec, neznáme se tak dlouho, tedy se stále učím, ona také. Je tedy se lepší jednou zeptat, než třikrát něco nutit. Převzala klíče od bytu, s tím, že bude zalévat několik mých kytek. Ukázal jsem ji svou oblíbenou cestovní tašku a požádal ji, zda by ji nevzala domů a na stroji ji mírně opravila.
Vyšel jsem z Čimické brány a věděl jsem že mi začíná dovolená. Takže abych dovolenou začal hezky, namířil jsem si to k dceři, za vnukem, který má zítra narozeniny. Protože bude zítra pryč, tak jsem mu nesl knížky, které jsem mu koupil, už včera. Poseděl jsem chvíli a mazal domů. Cestou jsem vzpomínal, jak jsem před třemi lety vyrazil poutí do Padovy a kus za Prahou jsem dostal zprávu, že se mi narodil vnuk. První. V osm a padesáti letech. Dcera mi řekla. „Teď sem nechoď, bude tu plno a jestli můžeš, přijď v sobotu.”
Kedze tu mame znova dni horucav bolo by dobre nastavit notebook do vhodneho letneho rezimu. Mam pred sebou notebook HP625 s komponentami: AMD AthlonII X2 P320 a ATI4250.Notebook sa nepouziva na hry ale na bezne surfovanie a kancelarsku cinnost. V internetovych forach sa bezne pise ,ze procesory AMD pod linuxom viac hreju ako pod windowsom.Tu si ukazeme ,ze vhodnym nastavenim docielime nizke teploty celeho notebooku aj bez chladiacich podloziek aj pod Ubuntu.
Tak jsem před týdnem zakončil čtvrtý semestr na FEL ČVUT a začaly mi "prázdniny" ve formě full-time práce. Kromě toho jsem nevzdal běhání, se kterým jsem nedávno začal po vzoru mého táty.
xmllint --format input.xml
Už by se mi něco podobného kolikrát hodilo, ale tenkrát mne ne napadlo zkoušet nic jiného, než editory typu <oXygen/>, vestavěný XML editor NetBeans či hledat rozšíření Firefoxu, které by dokázalo Firefox donutit zobrazit zarovnaných čistý XML zdroj i pro HTML/XHTML/XML s připojeným stylesheetem.
Teď by to ještě chtělo něco podobně jednoduchého a rychlého, co dokáže v unifikovaném diffu zobrazit rozdíly ne jen na úrovni celých řádků, ale na úrovni změněných znaků na úrovni řádku, jako to umí ve webovém rozhraní např. Trac...
Když mě se tak nechce to přeinstalovat. Migrace se mi zatím nepovedla, ale problém se částečně podařilo vyřešit.
Ministr Pospíšil je odvolán a zase je tu něco ke psaní. Pro jiné, rád si na tohle téma přečtu pár blogů od renomovaných znalců. Já se budu držet svého a budu psát jen obyčejných věcech, které se člověku sem tam přihodí. Mám čas, čekal jsem klienta, leč volal mi jeho kamarád, že se nedostaví, neboť ho vyhodili z práce za fetování. Ač jsem mu minulý týden naznačil tuhle možnost, protože jsem měl informace. Právě od jeho kolegy a kamaráda, že jeho šéf s ním pomalu ztrácí trpělivost.
Autor: Daniel Vrátil
Nasledovný príspevok je študentskou prácou, ktorá vznikla v rámci predmetu Advanced Topics of Linux Administration. Predmet je vypisovaný na Fakulte informatiky MU v spolupráci so spoločnosťou Red Hat Czech. Vyučovacím jazykom je angličtina a preto je v nej aj nasledovný príspevok, študent nemá právo výberu iného jazyka. Komentáre k obsahu príspevku sú vítané v ľubovoľnom zrozumiteľnom jazyku.
Napadlo mě, že bych se podělil o zkušenosti s nákupem v obchodě www.kytary.cz. Ačkoliv toto může pro někoho vypadat jako jasný PR článek, není tomu tak. Motiv k sepsání tohoto textu je jednoduchý – vždy když tam nakupuji, dokáží mě něčím překvapit. Navíc mám právě výpadek internetu, cítím se zcela bezradně. Od rána programuji, což bez internetu teď nejde. Psát text je asi jediná offline činnost kterou mohu vykonávat.
Jednoho dne se mě Jirka zeptal, zda se přijedu podívat na TP fest, případně zda pomohu s noční stezkou odvahy pro jeho šestou třídu. Ačkoliv jsem moc netušil co TP Fest je, pozvání jsem přijal a asi s hodinovým zpožděním jsem na akci skutečně dorazil. Zjistil jsem, že jde o prezentaci třídních projektů. Každá třída si připravila vystoupení, případně natočila krátký film. Ačkoliv technická kvalita videa byla občas podprůměrná, příběh a vtip se nedal upřít. Jeden krátký film s tématem výletu do džungle a přepadení kanibaly mě doslova okouzlil. Doplnit ještě pár speciálních efektů, občas stabilizovat obraz, tak Avatar bude mít konkurenta! Fakt pecka
.
Kdysi jsem si udělal takovou blbost na konfiguraci monitorů (tu). No už se nelíbí, je tam minimum ošetřovaných chyb a navíc je konfigurace hardcodovaná.
Posledni dobou casto ctu, jak je na tom Cesko dobre v zavadeni IPv6. Pry jsme treti v Evrope.
(A to pravdepodobne ma 90% uzivatelu nejaky tunel.)Dale v souvislosti letosnim s IPv6 dnem spustily velke firmy jako seznam, facebook, google a mnohe dalsi IPv6 verzi svych stranek.
Na druhou stranu jsem se docetl, ze v Cine maji v nekterych oblastech pouze IPv6. Tedy zadny dual stack a ani podobne reseni. Je to vubec mozne, nebo je to nesmysl? Kam se lidi dostanou, kdyz maji pouze IPv6?
Zmije za dveřmi fakt byla. Héééj! Pojďtě se zapřemýšlet! Zmije, užitečná a krásná. Tak co třeba o dobru a zlu?
V solidním čase jsem zvládl absolvovat všechny předměty, ačkoliv tentokrát průběh nebyl tak docela plynulý jako v prvním semestru. Něco ke druhému semestru…
and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.
je citát textu skvělého alba Thick as a brick od Jethro Tull. Kdo by řekl, že od vydání tohoto alba uplynulo 40 let?! Tohle skvělé album patří jejich námětová alba a jeho hlavním motivem je manipulace jedincem společností.
Upgrade systému je věc, kterou miluji podobně, jako instalaci windows na cizí počítač. Na rozdíl od instalace windows si v tomto případě řeším zálohu systému sám. Tento blog se věnuje především přípravě systému před upgradem a samotnému upgradu.
Četl jsem zde na abíčku, takový názor,který raději zkopíruji: Pred casem sem psal clovek, sidik, ktery je pry velmi bohaty (tak, ze nemusi pracovat, presto to dela, coz je dobre, takze to co dal reknu nemiri na nej osobne). Napsal, ze jeho snem bylo vzdycky "mit tolik penez, aby nemusel pracovat" - pardon, ale jak se tohle lisi od cikanu? To je prece jejich cil taky! Takže, na jednu stranu tady lide kritizuji prijemce socialnich davek, a na druhou strane tajne vyznavaji uplne totez! Pokrytectvi kvete.. Takto uvažuje člověk, který je vysokoškolsky vzdělaný.
Takže po dlhšej dobe som oprášil programator uispmkII pre atmely ktory som si uz skor zakupil ale nejak som sa nemal k tomu aby som ho naplno vyskusal.. tentokát som skusil namiesto pisania priamo kodu v ASM skusit vyssi jazyk C .
Dnes si dovolím zde trochu rozebrat pánovaný nákup nového notebooku. Moje drahá polovička včera dostala můj dlouholetý pracovní notebook Dell Inspiron 6400, který ji pro její práci zcela dostačuje tj. internet, muzika a hlavně pro komunikaci. Tímto činem jsem si našlápnul k dalšímu nevyhnutelnému kroku a to je právě nákup nového notebooku. Zde na portálu jde spousta rozumných lidí, kteří mě jistě mohou poradit, ale nyní mi jde o jednu jedinou věc. Přemýšlím nad nákupem Apple MacBook Air 13“ v konfiguraci Ivy Bridge tj. nejnovější model, který je na trhu dostupný.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Takže je jasno. Ve čtvrtek s Portugalskem. Dějiny se prý neopakují, ale mohl by se zopakovat výsledek, kterým jsme před šestnácti lety vyřadili tehdejší portugalské mužstvo. Ale jak jsem včera Portugalce sledoval, tak nevím nevím. Tohle mužstvo je dost dobré. Zřejmě dá zabrat komukoliv. Ve čtvrtek zvláště nám.