abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1983 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Masterujeme pole v céčku

    22.10.2010 14:00 dadamovo | Dadam | Osobní | Přečteno: 1345× | Komentářů: 29, poslední 2. 11. 2010 | Hodnocení: 82 % (11 hlasů)

    I když tento server není zaměřen na programování, Linux je napsán v céčku a céčková pole je oblast, která lidi často mate. V tomto zápisku bych ji chtěl trochu objasnit.

    VmWare patalie se sítí

    22.10.2010 12:15 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Přečteno: 1507× | Komentářů: 11, poslední 22. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Tak tu rozcházím VmWare player a narážím na zásadní patálie okoli sítě.


    Liberix ukázal školákům Ubuntu

    21.10.2010 22:10 Plastique | Vlastimil Ott | Liberix | Výběrový blog | Přečteno: 3180× | Komentářů: 170, poslední 3. 11. 2010 | Hodnocení: 95 % (19 hlasů)

    Během října proběhlo v Karviné pásmo seminářů (Ne)bezpečný internet, které pro žáky základních škol připravil Městský dům kultury Karviná ve spolupráci s Policií ČR a Liberix, o.p.s.


    Blog ke změně vlastníků

    21.10.2010 15:44 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1764× | Komentářů: 188, poslední 23. 10. 2010 | Hodnocení: 50 % (16 hlasů)

    Zaujala mne diskuse pod oznámením o změně vlastníka Abíčka, tedy jen některá její čast a zároveň mě zaujala diskuse pod některými mými blogy. Z toho důvodu píši tento blog.


    xxx

    21.10.2010 10:00 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 22, poslední 22. 10. 2010 | Hodnocení: 71 % (14 hlasů)

    xxx

    Jakou značku pevného disku preferujete?

    20.10.2010 18:51 storage | storage | Anketa | Přečteno: 2289× | Komentářů: 48, poslední 25. 10. 2010 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Chtěl bych si udělat takovou malou anketu. V poslední době se na pozici jedničky mezi výrobci HDD hřeje Western Digital. Jeho disky jsou v posledních považovány za nejvíce povedené, a tomu odpovídají také čísla z prodeje. Když jsem si ale prošel recenze a diskuze k některým produktům WD, nejsem si tou kvalitou tak úplně jist.


    Jaký to je na FEL ČVUT - 1

    20.10.2010 18:11 Blog... | David Watzke | Novinky | Přečteno: 7246× | Komentářů: 164, poslední 29. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Rozhodl jsem se napsat takovej zápisek pro budoucí potenciální studenty FEL ČVUT (a pro ostatní lidi, které zajímá co je u mě nového). Shrnuje můj názor na věc za první měsíc studia.


    XXX

    20.10.2010 13:17 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 48, poslední 25. 10. 2010 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    xxx

    Hledám vývojáře v Pythonu

    20.10.2010 11:00 hankaha | HankaHa | prace | Komentářů: 11, poslední 22. 10. 2010 | Hodnocení: 10 % (20 hlasů)

    :-(

    Dějou se věci

    20.10.2010 03:13 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1529× | Komentářů: 218, poslední 22. 10. 2010 | Hodnocení: 36 % (11 hlasů)

    Od soboty jsem ve víru zajímavých událostí, zajímavé četby a zajímavých obchodních nabídek. V sobotu jsem byl volit, potom jsem měl první setkání se svou dcerou, koupil jsem si dvě zajímavé knihy. Jednu od Tomáše Sedláčka „Ekonomie dobra a zla„ a Abrahama Cohena „Talmud.”


    Vlastny malý CMS..

    19.10.2010 22:48 lukolve | lukve | Přečteno: 1707× | Komentářů: 44, poslední 22. 10. 2010 | Hodnocení: 30 % (10 hlasů)

    Ako vyzera môj Web.


     

    19.10.2010 22:14 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 87, poslední 24. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Komix - "Sen"

    19.10.2010 17:19 pozor | linear | Přečteno: 2591× | Komentářů: 8, poslední 20. 10. 2010 | Hodnocení: 15 % (20 hlasů)

    Komix "Sen"

    Offilne verzia Google Maps

    19.10.2010 17:18 Poznámkový blog | Michal Fecko | HW | Přečteno: 1547× | Komentářů: 31, poslední 24. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Ako tradične u mňa, žiadne romány a poviedky, iba krátke zápisy. Dnes len otázočka - o Google Maps.


    Kurvy v HP udělali z tiskáren předražená těžítka

    19.10.2010 13:33 Dejvův blog | David Jaša | Přečteno: 4185× | Komentářů: 64, poslední 15. 12. 2010 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Jak? Jednoduše. Když takovéto závaží připojíte do USB, tvrdí o sobě, že je vlastně externí CD-ROM. Vzhledem k čerstvosti téhle podpásovky s tím systém vůbec nepočítá, tudíž na tiskárnu nenasměruje zařízení v /dev a júzrspejsové programy žádnou tiskárnu nevidí. Ve Windows to pak funguje jen za cenu dvou jinak zbytečných démonů.


    -

    19.10.2010 00:13 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Komentářů: 361, poslední 9. 1. 2011 | Hodnocení: 89 % (44 hlasů)

    -

    Panenko jsem chodec

    18.10.2010 23:45 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1202× | Komentářů: 22, poslední 22. 10. 2010 | Hodnocení: 50 % (10 hlasů)

    Jeden archivní pro Amiga

    Některá trápení se utopí docela obyčejně v únavě. Ať se jedná o lásky nebo o počasí. Tohle jsem večer vysvětloval panence, když mi poslala několik rozhořčených SMS, v nichž mě obviňovala z toho, že pro mne nebyla nic jiného než „náplast, která se strhne po použití.” Bylo mi líto, že se cítí takhle, ale vím jedno, když jsem s Panenkou byl a usiloval o ni, necítil jsem to jako náplast za někoho, ale jako pokus a setkání z někým o kom jsem se dost dlouho domníval, že by mohl být pro život. Bohužel panenčino váhání a nerozhodnost a nakonec i konečné rozhodnutí, že do Prahy nepřijede vše změnilo. Nepřijede, neboť nemá chuť vzít na sebe závazek, žít se mnou na hromádce. Což je termín, jež mě z jejích úst neskutečně popouzel. Lásce neříkám „ život na hromádce.”

    Nemam Twitter :D

    18.10.2010 22:37 BLB | =^..^= AmigaPower® | opilecké výjevy | Komentářů: 31, poslední 22. 10. 2010 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Jelikož ke čtení nemám dnes,
    nový zápisek od Jílka.
    Ulehám jako chcíplej pes,
    u xichtu jen kočky prdýlka... :-D

    Co je KDE (KDE re-branding)

    18.10.2010 19:22 Seli | Luboš Luňák | KDE | Výběrový blog | Přečteno: 2397× | Komentářů: 48, poslední 31. 10. 2010 | Hodnocení: 92 % (24 hlasů)

    Kdo dokáže jednoduše vysvětlit, co je KDE? A kdo to dokáže navíc i správně? Kdyby tady byla anketa "KDE je ...", asi by dopadla všelijak. A ani nejde říct, že špatně, protože historicky se význam označení KDE stal dost nejednoznačným a tak si každý může představit v různých situacích něco jiného. Proto bylo rozhodnuto o změně významu toho, co KDE vlastně je, změna značky, "re-branding", a postupně se začíná tento nový význam používat.


    Výtahy - nevyřešený lidský problém

    18.10.2010 07:54 blogoblog | Amarok | ostatni | Přečteno: 2662× | Komentářů: 127, poslední 21. 10. 2010 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Je to trochu off-topic, ale chtěl jsem to už delší dobu napsat, protože mě to stále znovu a znovu udivuje. V kancelářské budově máme na každém konci 3 výtahy.

    Nový Ubuntu font je fajn

    17.10.2010 23:41 Blog... | David Watzke | Novinky | Anketa | Přečteno: 2193× | Komentářů: 49, poslední 20. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Kámoš (ProgDan) mi před pár dny doporučil zkusit nový Ubuntu font, tak jsem ho zkusil nainstalovat (pro Archaře je v AURu pod názvem ttf-ubuntu-family-fonts), nastavil ho všude jako default, abych mu dal šanci (místo Dejavu Sans, které se mi líbí) a... no, defaultem už zůstane, je fajn a dobře se čte.


    V čem vyvíjet webové aplikace

    17.10.2010 21:09 LL | Leoš Literák | Java | Komentářů: 138, poslední 14. 3. 2012 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Zajímá mě váš názor a zkušenosti, v čem vyvíjet webové aplikace? Java má výhodu, že je strong typed a je pro ni hromada knihoven. Deployment je ale složitější, špatně se nahrávají na server změny. Dále je problém v dostupnosti programátorů. U linuxáků je obvzláště neoblíbená. Dále jsem znal PHP, kde lidí dělajících v PHP je hromada, ale bohužel procento programátorů je mezi nimi celkem nízké. Zajímavé jsou ještě ruby (on rails) a python (django). Co byste vybrali? Důležitá je efektivita vývoje. A v čem se vlastně vyvíjejí větší české projekty? Jak jsem psal, máme něco v merku. Chci (si) dokázat, že Abíčko nebyla náhoda.


    BP/DP, Linux a moje problémy s nimi

    17.10.2010 20:56 Paralelný blog | Marek 'marx' Grác | Linux | Přečteno: 1431× | Komentářů: 20, poslední 18. 10. 2010 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Máme za sebou už prvých pár týždňov semestra a tak je čas na prvé obhliadnutie. V tomto zápisku nájdete: aké BP/DP riešime a pár problémov administrátora.


    Drobničky pro distribuci SliTaz

    17.10.2010 13:57 linca | mcm | linux | Výběrový blog | Přečteno: 2149× | Komentářů: 10, poslední 19. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Projekt SliTaz je Live distribuce s velikostí ISO souboru cca 30 MiB. Díky tomu má i některá další pojmenování, jako například minidistribuce nebo dokonce mikrodistribuce.

    Její hlavní výhody spočívají zejména v její velikosti a schopnosti nastartovat jak z klasického CD/DVD, tak i z USB disku. Já jsem si ji vybral pro její hardwarovou nenáročnost, kdy jsem potřeboval nějaký operační systém, který by za dodržení rozumné rychlosti běžel i na starším počítači (Intel Celeron 1.7 GHz) s velmi starou grafickou kartou (S3 Trio s 8 MiB).


    Co je v hlavě je i v nohách

    17.10.2010 11:38 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1110× | Komentářů: 37, poslední 19. 10. 2010 | Hodnocení: 64 % (11 hlasů)

    Říká se: „Co není v hlavě, musí být v nohách.” Trochu bych to pořekadlo poopravil. „Co je v hlavě, to je taky v nohách.” Tohle tvrdím na základě svých víc jak čtyřicetiletých zkušeností s chozením pěšky. Vždy pokud někam jdu, nezabývám se tím jak dlouho půjdu a jak daleko. Přesněji řečeno, nezabývám se představami jaká to bude dřina a jak z toho budu unavený, kolik toho musím ujít a jaké, že to cestování bude dálka ale zabývám se tím jak to zařídit aby se mi co nejlépe šlo. V tu chvíli kdy jdu.


    Tak jsem se dokodrcal az sem II.

    17.10.2010 08:00 Hobilovo_doupe | Hobil | linux | Přečteno: 1256× | Komentářů: 59, poslední 20. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Roky ubíhaly, DOS se vyhoupl na verzi 6.1 a začala éra barevných, okénkových systémů i programů.

    Tak jsem se dokodrcal az sem I.

    16.10.2010 18:00 Hobilovo_doupe | Hobil | linux | Přečteno: 1637× | Komentářů: 22, poslední 18. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    V současné době používám linux pátým rokem. Pokusy z předchozí doby nepočítám, to nebylo o používání.

    Takže to je dostatečně kulaté výročí, abych si zavzpomínal, jak to tehdy vlastně bylo, a proč, když Windows jsou (a vždy byly) tak WOW, jsem zakotvil u Linuxu. Podotýkám, že jsem nezískal prakticky žádné oficiální "počítačové" vzdělání.

    Jak jsem paralelizoval aplikaci?

    16.10.2010 15:41 pracovni_zapisnik | František Bártík | Přečteno: 1981× | Komentářů: 37, poslední 19. 10. 2010 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Cíl zvýšit rychlost desktopové aplikace dlouhodobě odolával úsilí programátorů. Dokonce se koketovalo s myšlenkou radikálně přepsat aplikaci, což by ale znamenalo nemožnost v řádném termínu předání provést testování předělané verze a dalších úkonů. Na doporučení mých bývalých klientů jsem byl osloven, abych přinesl jiný pohled a přišel s novými podněty.


    Začala tu smrdět mírná cenzura blogů. Končím. Odcházím.

    16.10.2010 09:16 txt | letec | Přečteno: 2830× | Komentářů: 167, poslední 18. 10. 2010 | Hodnocení: 19 % (58 hlasů)

    Začíná to celkem nenápadně. Autore, upravte si něco na svém blogu. Pokud to nezměníte vy sám, tak třeba změníme redakční systém a blogy budou upravovat moderátoři. Přitom jde o naprostou ptákovinu. Kdoví, co bude komu vadit zítra. Když se zavede jedno omezení, často pak následují další...

    Picture

    Odpoledne se potkáme

    16.10.2010 01:51 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 964× | Komentářů: 84, poslední 17. 10. 2010 | Hodnocení: 56 % (9 hlasů)

    Tak jsem ji našel, domluvil se s ní a dnes odpoledne se po dvaceti letech setkáme. Setkám se, se svoji nejmladší dcerou. Měl jsem díky tomu dobrý týden. Poslal jsem při povídání na facebooku Babetě, což je má nejmladší dcera písničku Hapky-Horáčka „Pod plynárnou.” Má nádherný začátek a odráží ty roky čekání. Stejně nelituji těch pět let, kdy jsem zkoušel znovu a znovu ten kontakt navázat, udržet. Vytrvalost se vyplácí.


    Smazáno

    15.10.2010 23:11 tezkorict | Smazáno | ksmichu | Komentářů: 14, poslední 16. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Prosím zadejte obsah zápisku.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.