Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Minulý měsíc jsem se zde zmiňoval o svém opensource audiopřehrávači TepSonic. Po cca dvou a půl měsících jsem vydal novou verzi 0.98.0. Mezi největší novinky patří globální zkratky, automatická detekce podporovaných audio formátů, vylepšený Last.Fm plugin a "Various Artists" v kolekcích.
Komunikace s XMPP serverem je sice často šifrovaná pomocí SSL, nicméně server na zprávy vidí, takže i když jsou oba chatující uživatelé připojeni ke stejnému serveru, útočník na něm může pořád poslouchat. A u serveru umístěného kdesi v datacentru se těžko zabezpečuje fyzická bezpečnost. Tak proč nešifrovat end-to-end?
Úspěšně jsme přežili další sraz ABCLinuxu, tentokráte v Olomouci.
Tak jsem zase zpátky, tentokrát s novou utilitkou. Utilitka se jmenuje eilin a slouží k ovládání monitorů EIZO pod GNU/Linuxem. eilin vznikl reverzním inženýrstvím ovladačů pro Windows za pomoci Drátožraloka.
Už delší dobu jsem zvažoval jak vyřešit doma problémy s nedostatkem místa a nonstop přístupem k audiovizuální knihovně. Od prvních úvah o HTPC jsem se přes out-of-the-box NAS řešení dopracoval až k tomu, že nahradím můj starý a minimálně používaný PC takovým hybridem mezi NASkou, domácím serverem a příležitostným desktopem. Volba z důvodu spotřeby padla na Intel Atom s ION chipsetem. Jako úložná média bude obsahovat dva SATA disky 750GB a 1,5TB. Je jasné, že výkon takového stroje dokáže značně ovlivnit i práce s disky a proto jsem se rozhodl otestovat současné filesystémy, abych vybral pro mé potřeby pokud možno ten nejlepší.
Pro ty, kteří znají třeba jenom Gnome či KDE (a možné i jiné DE), přináším lehký úvod do spráce oken pekwm. S pekwm teprve začínám a tak berte moje zápisky jako poznámky začátečníka.
Protože hodně (rychle) zapomínám, tak v tomto zápisku chci sepsat to nejdůležitější (je to samozřejmě individuální), co se týká programu pal
, pal je program pro připomínání narozenin, svátků, úkolů...
Zdravím potenciální účastníky srazů AbcLinuxu.cz v Praze a Plzni. Odhlasovali jste restaurace, kde se v srpnu sejdeme. Přijďte pokecat, těšíme se na setkání.
V poslední zveřejněné části seriálu o účetnictví KMyMoney mi anonym bez zkušeností s účetnictvím do diskuse napsal, že je úchylné sledovat každou desetikorunu, kterou půjčím kamarádovi v hospodě. Fajn, tak jsem úchyl, to mi nevadí. Nejhorší bylo zvyknout si sám na sebe, a když mi moje úchylky občas někdo připomene, už mě to nerozhází.
Konečně jsem začal trochu systematicky zálohovat. V tomto zápisu se chci podělit o můj postup a hlavně si ho uchovat pro zapamatování.
Poměrně dlouho byl v trackeru Skeldalu otevřený feature request na podporu dobrodružství. Konečně jsem se v tom trochu povrtal a základní podporu dobrodružství přidal.
Již nějaký čas jsme plánovali založit pro git repozitáře samostatný server a sjednotit tak repozitáře roztroušené po více lokacích na jeden stroj. Michal, se kterým jsme to připravovali navrhnul použít k administraci těchto repozitářů gitolite
Dostal jsem se do situace, kdy mám na pevném disku minimálně desítky souborů, které ve svém názvu obsahují problémové znaky. Ručně je přejmenovávat by mi zabralo hromadu času. Ale taky proč to dělat, když existuje program detox
.
Už je to pár měsíců od posledního srazu uživatelů a čtenářů portálu AbcLinuxu.cz – a je tedy na čase to napravit. Pomozte nám vybrat nejlepší lokál. Zatím jsou stanovena data pro jeden sraz v Praze a druhý v Plzni. Na podzim se však určitě vydáme do dalších měst – navrhujte vhodné termíny i místa setkání.
Když jsem si koupil notebook, bylo jen otázkou času, kdy bude následovat wi-fi router. Před 3 týdny jsem si koupil TP-LINK TL-WR1043ND. Ptal jsem se 3 lidí, kterým věřím ohledně sítí a nikdo z nich mi to nevymluvil, tak jsem to zkusil.
Rád bych Jaderné noviny oživil a zpřístupnil širšímu okruhu čtenářů. Teď je čtou jen skalní fandové, kteří vědí, co je čeká. Představuji si to asi takhle...
Každý open-source projekt, na kterém se podílí velká skupina lidí, kteří se často v reálu ani nikdy nesetkali, zákonitě musí čelit problémům, které tento způsob vývoje přináší. Neuškodí se proto podívat na jeden špatný příklad z minulosti a pokusit se poučit z jeho chyb.
Máme implementovanou spoustu věcí v multithreadu a málokdo toho využívá. To, co mt není, je možné někdy pustit vícekrát vedle sebe a přesto toho málokterý skript využívá... Cílem zápisku je pár lidem maličko rozšířit obzory.
Čtení a snaha porozumět cizímu kódu může zabrat mnoho času, protože se kód může dotýkat mnoha částí programu. Pokud člověk chce kódu porozumět v globálním měřítku, často se to neobejde bez různých obrázků. Proč si to nezautomatizovat?
Ve firmě jsme dlouhou dobu používali pro záznam videa z kamer jednoúčelová digitální videa. To bylo však ještě v době analogové. Teď už montujeme v podstatě výhradně kamery digitální a IP přístupem. Je to sice o něco dražší ale kvalita obrazu a množství funkcí za to stojí. Za všemi našemi současnými instalacemi stojí linuxový počítač s nainstalovaným sledovacím softwarem ZoneMinder. Jelikož provádíme instalace na různé konfigurace počítačů, nepřichází v úvahu automatizovaná instalace. Vytvořil jsem tedy checklist, seznam činností pro instalaci ZoneMinderu na systém, který používáme.
Po nekonečně dlouhé odmlce je tu další přehled chystaných novinek ve FatRatu.
Při zveřejnění mé závěrečné maturitní práce jsem byl nasměrován, abych výsledek zveřejnil na nějaké veřejné wiki. A tak se nakonec stalo - texty i obrázky jsem převedl do wikiknih a najdete jej na adrese http://cs.wikibooks.org/wiki/Kdenlive