Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tak je tedy zase na čase ozvat se z nějaké zajímavé konference (ano, už jsem si všiml, že snad o ničem jiném nebloguji...). A tentokráte je to zase Akademy a to prosím z Finska, ročník výtečný, léto 2010. Chvíli jsem si říkal, že potěším Roberta a napíšu to ve článkové verzi k publikaci na Ábíčku, ale přirozená lenost mě odradila :)
V rámci sjednocování redakčních systému Stickfish došlo k zobecnění zdrojových kódů Abíčka. Ty jsou jako první nasazeny pro Abíčko ;-). Potřebujeme otestovat, zda při zmíněném procesu nevznikla nějaká nová chyba.
Prázdniny jsou tu a AbcLinuxu.cz – jako už odjakživa – shání autory článků a zpráviček. Pokud máte chuť objevovat Linux, unix nebo open source obecně, můžete si udělat zajímavě placenou brigádu z psaní pro náš portál.
Pred nedávnom som vyskúšal mobilnú verziu webového prehliadača (web browser) postaveného na jadre Gecko, zvaného Fennec na mojej N900. So svojimi dojmami a postrehmi by som vás chcel oboznámiť v tomto zápisku. Mimochodom fennec je druh malej líšky s dlhými ušami.
Před nějakou dobou jsem si přivlastnil satelitní parabolu odloženou u popelnic, neboť jsem v sobě už měl delší dobu chuť zaexperimentovat nejen s DVB-T, ale také s DVB-S/DVB-S2. Nyní jsem této chuti dal volnost...
Pokud jste před necelým rokem s nadšením stahovali první zdrojáky Bran Skeldalu zkompilovatelné pod Linuxem (tedy aspoň někde), nejspíš vaše nadšení během posledního půl roku značně ochladlo. Když se ale podíváte na diff revize 111, nejspíš vám bude jasné, proč se tak dlouho nic nedělo.
Po delší odmlce jsem se jal napsat nový zápisek, tento krát o novém projektu Tunnel6...
Optimalizace, které umí dnešní kompilátory, jsou občas k neuvěření. Stále častěji se setkávám s případy, kdy mi právě optimalizace pořádně lezou na nervy. Pak o tom zpravidla napíšu vzteklý blogpost. Následující triviální příklad mi připadá celkem zajímavý. Někdo se mi vysměje, že se tak samozřejmé záležitosti divím. Pro někoho to naopak bude přínosné varování.
Koupil jsem si notebook Asus K52JC (verzi bez OS). V tomto blogpostu bych rád rozebral jak nastavit jednotlivé věci, aby fungovaly k plné spokojenosti.
Předevčírem jsem ještě nic netušil. Pak jsem si včera v noci prohlédnul výsledky ankety o nejoblíbenější distro. Viděl jsem jak dal Arch na prdel Gentoo...
U mnoha uživatelů neustále narážím na stejný problém - naprostý chaos v poště. Ve složce s příchozí poštou mají někteří lidé typicky tisíce až desetitisíce zpráv a až několik stovek nepřečtených mailů. Osobně jsem nikdy nepochopil, jak se v tom může někdo vyznat.
Někteří možná zaregistrovali, že jsem nedávno hledal program na postupné odkrývání obrázku. No nenašel jsem, takže jsem byl rozhodnut, že něco spíchnu. Jenže protože termín byl šibeniční udělal jsem to v Lazarovi vše natrvdo a to mě vedlo k tomu, že si to udělám po matuře pořádně a v Qt.
Byl přede mne postaven úkol přeinstalovat počítač (firewall). Abych minimalizoval dobu, po kterou je síť odpojená, nainstaloval jsem systém pomocí Qemu na disk připojený přes USB.
Tak jsem po dlouhé době instaloval Arch Linux na můj nový PC a má pro vás pár tipů, které platí samozřejmě nejen pro Arch Linux.
S několika servery jsem převzal do správy i firewall nastavený přes shorewall. To si předělám na svůj vlastní systém, byla první věc, co mě napadla. Ale nepředělám. Nastudoval jsem si shorewall. Přece jen - nastavení je jednodušší (nižší pravděpodobnost chyby) a spousta věcí, o které jsem se musel starat sám, se shorewallem odpadá.
Omlouvám se, že už zase otravuji s nějakým filesystemem. Akorát uvedu jednu utilitku, o které jsem zatím jinde nenašel ani zmínku.
Mimochodem asi jsem si měl blog pojmenovat fs_blog.
Taky vás tak prudí, kolik místa zabírají DVD s filmy stažená na disk? Mě děsně. Protože však nemám dost času ani na to abych je vůbec stíhal zkouknout, natož zkonvertovat do únosnějšího objemu, píšu si na to skriptík, se kterým by šlo pracovat dávkově.
Predvčerom som dokončil svoju novú irssi tému.
Už je to tak, GNOME se hřeje u mě na disku už celé dva měsíce a tak přináším pár postřehů kdysi zarytého KDE-čkaře o GNOME 2.30 a aplikacích, které nahradily KDE aplikace.
Zacnu trochu ze siroka (snad to nebudou moc velke jilkoviny). Pred dvema mesici jsem mel tu cest prezentovat Schemika na dalsi konferenci. A nebyl to zadny okresni prebor... o cemz svedci i to, ze autorem prispevku, ktery nasledoval hned po mne nebyl nikdo jiny nez Bjarne Stroustrup. C++ i C++0x jsou sice hrozne jazyky, ale je mile vyskytovat se v takove spolecnosti. ;-] Vlastne kdyz jsem poprve videl program konference, tak jsem si myslel, ze je to jen shoda jmen. Dost bylo honeni trika a k veci...
Zjistil jsem, ze balit holky na interpreter programovaciho jazyka je pekna blbost. Proto jsem zahajil novy projekt: ,,Schemik: The Next Generation''. Jehoz cilem je vyvinout JIT prekladac jazyka Schemik.
Řešil jsem problém s tím, že jsem měl téměř vytuhnutý server, ale na ssh se ještě dalo dostat.
init 6, shutdown, kill defunct procesu - nepomáhal.
Po hledání na internetu jsem našel řešení, které je sice jednoduché, ale má příznaky hard resetu :)
FORCE REBOOT:echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrqFORCE SHUTDOWN:
echo b > /proc/sysrq-trigger
echo 1 > /proc/sys/kernel/sysrq
echo o > /proc/sysrq-trigger
Problém tedy vyřešen a nemusím čekat na asistenci, až mě server někdo manuálně resetne.
Před více než rokem jsem začal pracovat na enginu pro textové hry v Pythonu. Po roce si myslím, že můžu říct, že všechny základní cíle se podařilo splnit.