Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky - 18/2009TomTom vs. Microsoft a Linux. Google a další žalováni kvůli známce Android. Belgie a Nizozemí spolupracují v oblasti OSS. Linux dosáhl 1 % v Net Applications. Mandriva Linux 2009.1 Spring. OpenBSD 4.5. NetBSD 5.0.
Anketa o distribuci 2009Jubilejní 10. ročník hlasování o nejoblíbenější linuxovou distribuci je tady! Zapojte se také a pomozte rozhodnout, která distribuce bude za měsíc vyhlášena nejoblíbenější v roce 2009.
Bezpečnost IT je problém, je imunitní systém řešení? (I.)Malware je problém, imunitní systém řešení. Silný imunitní systém to není jen dobrý základ pro vlastní zdraví, ale i zdraví firmy či úřadu. Pojďme se podívat na první účinný imunitní systém v oblasti IT bezpečnosti pro malé i velké organizace.
Krátký pohled na Mandriva Linux 2009.1 SpringObrázková recenze nejnovějšího Mandriva Linuxu 2009.1 Spring. Co se změnilo, co zůstalo stejné, jak vypadá instalace a tři hlavní desktopová prostředí.
Minidistro: Austrumi, Andrejs MeinertsAustrumi Linux je "vizitkové" živé CD založené na Slackwaru, které vyvíjí skupina lotyšských programátorů. Distribuce o sobě tvrdí, že je nejrychlejším linuxovým systémem s podporou 3D akcelerace pro karty nVIDIA a Intel.
BGP - dynamické routování - 2 (konfigurace BGP routeru)Teď, když je hotova základní administrativa, můžete začít konfigurovat váš BGP router. Od vašeho zvoleného ISP dostanete nějakou tranzitní síť (/30), čímž můžete nakonfigurovat IP adresu na rozhraní, které povede k tomuto poskytovateli. Typicky od ISP získáváte plné BGP tabulky, zapomeňte tedy na default routu.
Hardwarové novinky - 16 a 17/200912jádrový AMD Opteron. Athlon X2 7850 Black Edition. Přišlo zlevnění DDR3 pamětí? ATI Radeon HD 4770. Matrox CompressHD: další karta pro H.264. Seagate Barracuda LP s 5900rpm. 24Mbps Bluetooth 3.0 realitou.
Vývojové prostředí dávnověku – Smalltalk-80Dnešní nejpoužívanější integrovaná vývojová prostředí (IDE) jsou většinou neobyčejně komplexní aplikace, které programátory hýčkají automatickým doplňováním, zvýrazňováním syntaxe, vnořenou nápovědou, propracovaným debuggerem, průvodci, refactoringem, návrhovými nástroji a celou řadou dalších užitečných funkcí. Určitě ale neuškodí se od současných přepychových IDE na chvíli odpoutat a podívat se pár desetiletí zpět do historie, jak vypadala a co uměla vývojová prostředí tenkrát.
Linux do IndieUrčitě jste už mnohokrát narazili na projekt notebooku za 100 USD pro děti v Indii a jiných místech světa, kde není kupní síla obyvatelstva zrovna závratná. Náš projekt je trošku jiný - nechceme změnit celý svět, jen jeho malou část.
Sdružení CZ.NIC na svém blogu upozorňuje, že dne 1.5.2009 došlo k opětovnému vložení klíče pro doménu .gov do DLV registru provozovaným organizací ISC na adrese dlv.isc.org. Verze Bind 9 starší než 9.5.1-P2 a 9.3.4-P2 obsahují chybu, která způsobí nefunkčnost domény .gov, pokud je zapnutá DNSSEC validace pomocí DLV.
Tyto verze daemona Bind 9 špatně pracují s neznámými algoritmy, a protože doména .gov používá NSEC3 klíče, dojde k chybě při DNSSEC validaci a všechny domény končí na .gov se jeví jako nedostupné.
V Debianu je verze Bind9 9.5.1-P2 dostupná od 29. dubna 2009 pro aktuální stabilní vydání (lenny).
V mnoha obchodech v České republice se objevil DELL Inspiron 1545 s Ubuntu 8.10. Na oficiálních stránkách českého Dellu o podobné konfiguraci není zmínka, ale podle dostupnosti tohoto modelu v různých shopech se dá předpokládat, že Dell přeci jen začíná s distribucí notebooku s Ubuntu i v ČR.
Podle společnosti Net Applications podíl Linuxu u 160 milionů návštěvníků sledovaných webových stránek překročil 1 % a meziročně se tak již podruhé zvýšil o více než polovinu. Společnost tento významný milník přičítá lepší funcionalitě, snadnějšímu použití a předinstalaci na počítačích od Dellu a dalších výrobců.
Šest členů švýcarského parlamentu vytvořilo uskupení s názvem 'Digital Sustainability', které si dává za cíl podporovat dodržování standardů a používání open source softwaru ve veřejné správě. Švýcarská administrativa určila strategii pro open source již asi před osmi lety. Ta ale údajně zůstala jen na papíře. Více informací najdete na osor.eu.
Více než po 2 letech vyšla nová verze hudebního přehrávače Listen 0.6 pro GNOME. Mezi nové funkce patří například podpora DAAP, možnost dohrávání nových pluginů, Crossfade a mnoho dalších.
V USA se připravuje zavedení evidence lékařských záznamů pod OSS, již nyní jej používá Ministerstvo pro záležitosti veteránů. Legislativu iniciuje mj. senátor J.Rockefeller.
Phoronix.com přináší náhled na poslední build OpenSolarisu verze 2009.06. Ten obsahuje Gnome 2.24, Firefox 3.1 Beta 3, Thunderbird 2.0 a také třeba vylepšený posuvník Nautilu mezi snapshoty ZFS. Finální vydání můžeme očekávat během následujícího měsíce.
Vyšel SchoolTool 1.0. Je to software pro školní agendu z dílny Shuttleworth Foundation. Nyní se testuje v osmi školách ve Virginii.
Vyšlo FreeBSD 7.2. Jaily podporují vícero IPv4 a IPv6 adres a sparc64 nyní podporuje procesory UltraSparc-III. Dále došlo na aktualizace prostředí: KDE 4.2.2, GNOME 2.26.
La Quadrature du Net informuje o tom, že zpravodajové Evropského parlamentu z výborů ITRE a IMCO podlehli tlaku Rady EU (hlavně Francie a UK) a z telekomunikačního balíčku vypustili a zneutralizovali dodatky zajišťující ochranu práv občanů na Internetu. Vypuštěn byl např. dodatek 138/46, který byl schválen absolutní většinou v prvním i druhém čtení. Taktéž byl zcela zneutralizován dodatek zajišťující ochranu síťové neutrality. Evropský parlament má poslední možnost zastavit toto okleštění práv občanů v plenárním hlasování, které proběhne již ve středu 6. května. La Quadrature du Net vyzývá občany, aby neprodleně telefonicky kontaktovali své europoslance.
Vyšlo sane-backends 1.0.20. Přináší nové backendy pro Canon řady DR, Nikon LS/Coolscan, Umax/HP 44xx a další. Podporuje 75 nových modelů, přináší nový build system, podporu Avahi, aktualizuje podporu udev a HAL a přináší různé opravy chyb a další vylepšení.
Vyšel Slax 6.2.0. Jedinou novinkou je povolení podpory PAE v kernelu, což znamená dvě věci: Slax nyní dovede přistupovat až k 64 GB RAM, ale nebude fungovat na velmi starých i486 strojích.
Na La Quadrature du Net byla zveřejněna urgentní výzva ke kontaktování všech europoslanců ve věci hlasování o telekomunikačním balíčku. Hlasovat se bude již ve středu 6.5. (zbývají tedy jen 2 dny) a je nutné europoslance přesvědčit o přijetí "Dodatků o občanských právech" na Internetu. Tyto dodatky obsahují všechny bezpečnostní pojistky, které byly odstraněny Radou EU a zpravodaji výborů ITRE a IMCO, a také zajištění síťové neutrality. Na wiki najdete návod, jak vaše europoslance kontaktovat. Je potřeba urychleně jednat!
VirtualBox se portuje i na FreeBSD, čímž se stane nejvíce přenosnou platformou pro virtualizaci. Screenshoty VirtualBoxu běžícího na FreeBSD s Windows a Linux guesty.
Společnost Stickfish, s. r. o., oznámila vstup strategického partnera do provozování hostingových služeb AbcHost.cz a AbcHost.sk. Rozsáhlé portfolio spravovaných serverů přebírá Coprosys NeTron, s. r. o.
Vyšla nová verze FPS hry Sauerbraten 2009 Trooper Edition. Přináší nové zbraně, spoustu nových map, boty pro multiplayer a vylepšuje engine, fyziku a grafiku. Recenze se spoustou screenshotů vyšla před pár dny na Phoronixu.
Google spouští Street View, panoramatické fotografie ulic na Mapách Google, i v České republice. 5. května 2009 začne ulice Prahy mapovat auto Street View. Zpracování snímků, včetně rozmazání obličejů či poznávacích značek automobilů, se uskuteční během několika následujících měsíců. Spuštění služby Street View je očekáváno do konce roku 2009.
Na vývojářském summitu k Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) bude probírán mimo jiné i systém notifikací používaný od verze 9.04. Mezi témata k diskusi patří například lepší pozice, chování a vzhled "bublin", délka zobrazení závislá na množství textu, mód "nerušit", potlačení notifikací při full-screenu, Qt implementace a další. Zdroj: Ubuntu týdeník/18
Vyšel nVIDIA ovladač 185.18.08 (beta). Jde o opravné vydání z testovací řady, neobsahuje nové vlastnosti. Opravuje problémy se stabilitou na SMP systémech, lépe se zotavuje z jistých chyb a obsahuje opravy týkající se DisplayPortu, OpenGL a novějších GPU (GeForce 8+).
Ve čtvrtek 7. května proběhne další Fedora Test Day, tentokrát na téma Virtualizace. Tento Test Day se zaměří na obecné testování virtualizace ve Fedoře s bližším zaměřením na KVM PCI Device Assignment, KVM and QEMU merge, SVirt Mandatory Access Control, VirtImprovedConsole a VirtVNCAuth.
Pokud chcete vidět, jak akce probíhá, a případně si sami něco vyzkoušet, připojte se na #fedora-qa kanál na irc.freenode.net od 13 do 21 hodin. Bližší info na fedoraproject.org/wiki/Test_Day:2009-05-07_Virtualization. Těšíme se na vás.
Fedora Test Days probíhají téměř každý čtvrtek a jsou zaměřeny hlavně na uživatele a vývojáře Fedory. Více informací najdete na FedoraProject.org.
Podle Net Applications podíl uživatelů GNU/Linuxu překročil jednoprocentní hranici (v rámci návštěvníků vybraných webových stránek). Bruce Byfield se ve svém článku na itmanagement.earthweb.com zamýšlí nad tím, zda to odpovídá reálnému celkovému podílu, zmiňuje jiné odhady a možné příčiny chyb nebo odchylek v nich.
Vyšla první ukázková verze Moonlight 2.0, implementace microsoftí techologie Silverlight. Při práci byly implementována i některá API ze Silverlight 3.0. Zároveň bylo vytvořeno SDK, takže aplikace pro tuto platformu můžete vyvíjet čistě na Linuxu.
Vyšel Flashrom 0.9, což je do značné míry univerzální nástroj pro update BIOSu z Linuxu. Měl by podporovat téměř každou x86 základní desku, protože vývojáři pracovali na podpoře více než 150 rodin flashových čipů, 75 různých čipsetů a spoustě kódu, který ošetřuje nestandardní základní desky. Nástroj vyvíjí projekt CoreBoot, který byl dříve znám jako LinuxBIOS.
Nagios, který je oblíbeným nástrojem pro monitorování sítě, systémů a služeb, byl forkován. Fork se nazývá ICINGA a stojí za ním skupina vývojářů samotné aplikace i rozšíření pro ni, které kromě jiného vadí, že Nagios postrádá jasný vývojový plán. Více najdete ve vysvětlení.
GNOME Foundation v uplynulých letech dobře fungovalo díky sponzorům, a tak má i svého výkonného ředitele. Ekonomické problémy však příjmy organizace ztenčilo, a nyní tedy prosí o příspěvky i veřejnost.
Vyšlo KDE 4.2.3. Opravuje spoustu chyb v KHTML a KMailu a několik dalších oprav se týká programů Kate, KAlarm a KRunner. Více v seznamu změn.
Vyšla ALSA 1.0.20. Přináší spoustu změn nejen v ovladačích (např. Oxygen získal podporu Xonar Essence STX), ale i v utilitách (alsactl, alsaconf, alsamixer) a knihovnách (alsa-lib).
Evropský Parlament dnes na plenárním hlasování znovu přijal dodatek 138/46 k telekomunikačnímu balíčku. Dodatek 138/46 zajišťuje, že nikdo nemůže být odpojen od Internetu bez soudu. Evropský Parlament tak nepřistoupil na kompromisní okleštěnou verzi dodatku, protlačovanou národními vládami (především Francií) v rámci Rady EU. Úspěch byl zaznamenán i ve věci nucené kooperace mezi ISP a držiteli autorských práv, která nebude požadována (jak chtěla Rada EU). Nebyl však bohužel přijat dodatek mající zajistit síťovou neutralitu, toto téma zůstane tedy na libovůli národních vlád. Otázka je, co bude dále s celým telekomunikačním balíčkem (viz článek od ČTK).
Ve čtvrtek 4. června se v pražském Klubu Lávka uskuteční druhý ročník odborné konference Internet a Technologie 09. Setkání českých specialistů z oblasti internetu a internetových technologií organizuje sdružení CZ.NIC, správce české domény nejvyšší úrovně .CZ. Příspěvky a diskuze se budou věnovat aktuálním tématům internetového světa, jakými jsou třeba bezpečnost současného internetu (DNSSEC, spam), protokol IPv6 nebo multicast. Na konferenci vystoupí vedle jiných také například Adam Tkáč ze společnosti Red Hat, vedoucí týmu techniků sdružení NIX.CZ Daniel Suchý nebo nezávislý konzultant a publicista Jiří Peterka. Na závěr konference Internet a Technologie 09 proběhne vyhlášení výsledků čtvrtého ročníku soutěže Czech Open Source 2009, kterou již tradičně pořádá odborný informační server Root.cz. Více informací o konferenci Internet a Technologie 09 včetně programu, přednášejících a registračního formuláře najdou zájemci na internetové adrese www.nic.cz/it09.
nVIDIA vydala beta ovladač s podporou OpenGL 3.1 a GLSL 1.40. Označení této testovací verze je 180.37.05 a je dostupná kromě Linuxu i pro Solaris a FreeBSD. Novinky v OpenGL 3 jsou podporovány pouze na kartách s čipy G80 (GeForce 8) a novějšími. Toto není nejnovější zkušební verze ovladače, jde o starší verzi s novými vlastnostmi pro vývojáře navrch.
Vyšlo XBMC 9.04. Přináší podporu PPC pro Mac OS X a VDPAU pro hardwarové dekódování videa. Zlepšuje podporu FanArt a skinovací framework a také aktualizuje FFmpeg, z čehož vyplývá podpora nových kodeků.
Organizace ICANN (Internet Corporation For Assigned Names and Numbers), která dohlíží například na přidělování IP adres nebo toplevel domény, je stále v rukou americké vlády. To se nelíbí Evropské unii, která nyní požaduje, aby ICANN bylo neutrální.
Debian brzo přejde na Embedded GLIBC (eglibc). Eglibc je varianta glibc, která je s původní knihovnou kompatibilní na úrovni zdrojového kódu i binárně. Jeho přednostmi je přátelštější upstream, stabilní větev, kam se skutečně zařazují opravy, lepší podpora embedded architektur, podpora -Os, podpora jiných shellů než Bash a další.
End Software Patents spustilo novou wiki pro kampaně proti softwarovým patentům. Cílem je shromažďovat potřebné informace a podklady. Wiki naleznete na adrese en.swpat.org.
Švýcarská skupina uživatelů otevřených systémů (/ch/open) protestuje proti nákupu, o kterém rozhodl švýcarský vládní výbor pro stavby a logistiku: smlouva s Microsoftem, která bude stát 27,8 mil. € a došlo k ní bez výběrového řízení. V zemi byla přitom v roce 2004 přijata národní IT strategie, podle které se má používání open source a proprietárního softwaru vyvážit. Více na OSOR.eu.
Vyšlo OpenOffice.org 3.1, které přináší mnoho vylepšení a oprav. Například nově používá vyhlazování, vylepšené přetahování obrázků, lepší zamykání při práci více uživatelů na dokumentu... Vylepšení se dočkaly také jednotlivé aplikace, viz seznam fíčurek.
Během 8. května (podle britského času) bude probíhat výprodej her Linux Game Publishing. Všechny hry budou ve standardní edici stát 9 liber.
Vyšla vývojová verze Wine 1.1.21. Přináší počátky podpory shader model 4, podporu pro kopírování a vkládání obrázků z/do X11 programů, podporu 64-bit ve winemakeru a vylepšuje GDIPlus. Kromě toho podporuje sestavení na Mac OS X Snow Leopard a opravuje různé chyby.
LWN.net informuje, že AMD vydalo přiručku k 3D programování čipů řady R6xx a R7xx. Tato příručka velice napomůže vývoji 3D akcelerace na grafických kartách s těmito čipy.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: