OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky – 20/2009Rakouské Ministerstvo školství podpoří OSS. Creative X-Fi se dočkává podpory v ALSA. Otevřeny repozitáře s kódem Qt. Podpora pro DisplayLink na obzoru. Novell připravuje Moblin verzi SUSE. Zenwalk Live 6.0. Jibbed 5.0.
Jaderné noviny – 8. 4. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc1. Citáty týdne: Linus Torvalds, Ted Ts'o, Matthew Garrett, Alan Cox. Začleňovací okno 2.6.30, část 2. Linux Storage and Filesystem workshop: Vyhledávání zařízení. Asynchronní a přímé I/O. Sjednocení RAID. Rename, fsync a poníci. pNFS. Podpora SSD. Topologie úložných zařízení. readdirplus().
BGP – dynamické routování – 3 (pokročilá konfigurace)Nyní nastal čas nahodit druhý peer a vylepšit konfiguraci routeru. Je také třeba provést další administrativu na RIPE.
Bug Hunt – výsledkyPrvní kolo naší lovecké soutěže skončilo. V článku najdete shrnutí a také seznam vylosovaných výherců.
KDE 4.3 beta na první pohledDne 13. 5. 2009 vyšla první betaverze prostředí KDE 4.3. Následující text (a obrázky) přináší rychlý přehled nových možností, vlastností a také chyb.
Hardwarové novinky – 20/2009Intel Pine Trail bez vlastní HD akcelerace, zastoupí jej Broadcom. Gigabyte Radeon HD 4650 pro AGP. PowerColor Radeon HD 4730. První stolní Blu-ray s podporou 1080p DivX. Kauza vadných GPU NVIDIA pokračuje další žalobou.
Firefox 3.5 – co nabídne nového?Blíží se vydání nové verze (3.5) webového prohlížeče Mozilla Firefox. Co nabídne? Podrobnější nastavení soukromí, vyšší výkon při zpracovávání JavaScriptu nebo třeba novinky v oblasti HTML 5, CSS 3 a DOM.
Od příštího školního roku již nebude rakouské Ministerstvo školství dotovat licence k proprietárním kancelářským aplikacím. Školy namísto toho mohou dostat 10 € za počítač, který začne používat open source alternativu. Podobný předpis týkající se operačních systémů by mohl nabýt platnosti v roce 2012. Školy budou pravděpodobně zkoušet LinuxAdvance -- pro tento účel vyvíjenou distribuci založenou na Debianu. Více na osor.eu.
Vyšlo aMule 2.2.5. Opravuje pár chyb a především jednu bezpečnostní, která se týkala názvů souborů obsahujících jednoduché uvozovky.
Kevin Yeaux nabízí rychlého průvodce (se screenshoty) po Gnome Shell - novém stylu menu/desktopu, který má být integrální součástí chystaného Gnome 3.
DisplayLink uvolnil knihovnu, která později umožní připojování monitorů přes USB pod Linuxem. Technologii DisplayLink využívá mnoho výrobců, včetně LG, HP, ASUS, Samsung a Acer. Knihovna je dostupná pod GNU LGPL a Greg Kroah-Hartman z Novellu se postará o to, aby byl vyvinut kód potřebný k tomu, aby vše pod Linuxem fungovalo. Podrobnosti na Phoronixu.
Cmscritic.com přináší první část rozhovoru se zakladatelem redakčního systému Drupal Driesem Buytaertem. Dozvíte se například, že Drupal vznikl jako komunikační kanál pro studenty na koleji, jak přišel ke svému jménu a co můžete čekat od projektu Acquia, který mimo jiné přináší komerční podporu Drupalu.
Do nové architektury grafických ovladačů Gallium3D byla nedávno přidána kompletní podpora OpenVG (obdoba OpenGL pro vektorovou 2D grafiku). Nyní přibyla i podpora pro OpenGL ES (OpenGL pro embedded zařízení) a brzy by měla být přidána podpora pro OpenCL (obecné výpočty na GPU). Pak začnou práce na updatu podpory OpenGL na verzi 3.1. Připomeňme, že Gallium3D bude součástí nové verze knihovny Mesa 7.5 (Gallium3D nahrazuje starý model grafických ovladačů v Mesa).
Mozilla Labs spustilo soutěž s cílem najít alternativu k prohlížení webu v tabech. Taby jsou označeny za něco, co dobře sloužilo v minulosti, ale nyní trpí slabinami.
Vyšel nVIDIA ovladač 185.18.10 (beta) pro amd64 a x86. Modul se nyní načítá dříve při zavádění ovladače pro X, což zajistí lepší zpracování výjimek (např. pokud modul nelze načíst). Byla odstraněna volba X serveru "LoadKernelModule". Opravuje také občasné pády X serveru, když na něm běžel OpenGL kompozitní správce oken.
Linux Gaming Clan pořádá turnaj ve hře Urban Terror. Zúčastnit se může každý, kdo má Linux a hru Urban Terror. Jde o turnaj, ve kterém se střetnou vždy dva hráči na mapě ut4_dressingroom. Jako mod byl zvolen Capture The Flag, takže pokud máte zájem porovnat síly mezi linuxáky, teď je ta správná příležitost.
Fedora 11 ještě nevyšla a už se plánují funkce pro Fedoru 12. Hledá se také jméno pro budoucí verzi - návrhy se zatím shromažďují ve wiki, pak bude následovat hlasování komunity.
Chystaný OLPC laptop XO 1.5 bude používat Fedoru 11. Na rozdíl od dřívějška se bude používat plná desktopová Fedora s možností přechodu na klasické GNOME. Tato možnost bude určena hlavně pro starší studenty.
Vyšel Red Hat Enterprise Linux 4.8 (stará větev). Nabízí vylepšený výkon a škálování u virtualizace, lepší interoperabilitu s Windows, rozšíření v oblasti úložišť a souborových systémů a další. RHEL 4 vyšel poprvé v únoru 2005 a jeho životní cyklus je dlouhý 7 let.
The Coroner's Toolkit je sada nástrojů pro zachraňování smazaných souborů. V jednom blogovém zápisku se můžete podívat, jak používat program unrm právě z této sady.
Vyšel Flock 2.5. Je založený na Firefoxu 3.0.10 a přináší podporu pro Facebook Chat. Novinkou je také lepší podpora Twitteru. Více informací najdete v poznámkách k vydání.
Phoronix informuje o oficiálním vydání ovladače AMD Catalyst 9.5. Nová verze opravuje porušení obrazu při přepnutí VT při použití VESA framebufferu a problém při změně velikosti okna s videem, dále přináší kompletní podporu GLSL 1.4 a obsahuje různé opravy týkající se OpenGL.
Ekonomický systém WinStrom 10 (recenze) vyšel v nové verzi 10.5.0, která jako první přináší podporu e-faktury ISDOC. Tento formát dohodlo sdružení SPIS se zástupci státu a většina výrobců ekonomických systémů jej slíbila podporovat do konce roku 2009. Nebudete tak muset přepisovat faktury ručně do účetnictví, ale jen jej naimportovat.
Česká republika se v rámci předsednictví Evropské unie podílí na rozšiřování bezpečnostní technologie DNSSEC (DNSSEC v ČR). Důkazem toho je také zavedení této technologie pro doménu symbolizující naše současné postavení v EU. Od dnešního dne chrání DNSSEC internetovou doménu portálu eu2009.cz.
„Úřad vlády České republiky se dnes zařazuje po bok dalších organizací a společností, které již tuto technologii v České republice využívají,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. „Zavedení DNSSEC pro doménu eu2009.cz je v tuto chvíli především symbolické. Do budoucna bude důležité, aby DNSSEC implementovali i další, kteří poskytují svým zákazníkům internetové služby s citlivými a důležitými daty a informacemi. Do této skupiny společnosti patří například média nebo bankovní instituce, internetové obchody a státní správa.“
Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, spustilo DNSSEC do komerčního provozu loni v září. V tuto chvíli chrání DNSSEC v České republice 815 domén. V případě koncových uživatelů je důležité, aby tuto technologii podporovali nejen poskytovatelé internetových služeb, ale zároveň i jejich ISP. Po nich by uživatelé měli také požadovat zavedení DNSSEC.
Článek na ZDNetu informuje o zveřejnění detailů o chybě, která trápí OpenSSH 4.7 (samotná chyba byla poprvé zveřejněna v listopadu 2008 a vychází z nedostatků ve specifikaci SSH protokolu) a umožňuje odkrytí 32 bitů šifrované komunikace do prostého textu. Verze OpenSSH 5.2 dokáže chybě předejít, ale standardy nebyly změněny.
Byla vydána Ekiga 3.2.1. Jedná se o verzi, která přináší slušné množství oprav -- například by měla méně padat, řeší chyby v konfiguraci a zlepšuje překlady. Pro kompletní seznam změn navštivte domovskou stránku projektu.
Dell na australský trh uvádí linuxový netbook za 700 dolarů - Latitude 2100. Má předinstalované Ubuntu a je dostupný v pěti barvách. Je určen hlavně pro studenty, ale zakoupit si jej může samozřejmě kdokoliv. Více na apc.
Vyšla betaverze Moblinu 2, distribuce pro netbooky. Přináší nové GUI postavené nad frameworkem Clutter, který má blízko ke GNOME.
Spor mezi Free Software Foundation a Cisco se blíží ke konci. FSF se rozhodlo soudní cestou řešit skutečnost, že Cisco porušovalo podmínky GNU GPL hned u několika projektů. V současnosti probíhají jednání a dá se očekávat usmíření v podobě finanční kompenzace.
U projektu OLPC to před časem vypadalo, že Linux jde na druhou kolej a na XO laptopech zvítězí Windows. Podle OLPC News to nakonec dopadlo obráceně - ačkoliv se země o možnost koupě s Windows zajímaly, nakonec stejně skončily na Linuxu.
Openmoko zveřejnilo další kousky dokumentace hardwaru Freerunner GTA02. Licencí je Creative Commons. Cílem je podpořit komunitní projekt gta02-core, který se snaží o vytvoření nové revize tohoto hardwaru.
Vydání Fedory 11 se na poslední chvíli opozdilo. Protože je v bugzille ještě 23 nevyřešených blokujících problémů, distribuce vyjde o týden později, tedy 2. června.
Administrativa v italském městě Trento přechází na open source VoIP telefonní řešení. Systém postavený na Asterisku bude spojovat 1800 zaměstnanců, přičemž 1100 telefonů bylo již nahrazeno. Od projektu se očekává výrazné snižení nákladů a vyšší bezpečnost. Ze stejných důvodů je v plánu používat open source "ve všech částech infrastruktury, kde přechod přespříliš neovlivní uživatele." Podrobnější informace naleznete na serveru osor.eu.
Populární open source redakční systém Drupal se už třetí rok za sebou umístil v soutěži Webware 100, a sice v kategorii Social & Publishing, kde byl oceněn spolu s devíti dalšími známými aplikacemi a službami, jako jsou například MySpace, Facebook, Twitter či Wordpress.com. V soutěži bylo letos přes 6 tisíc nominací, přičemž 300 finalistů vybírala porota a o vítězích pak rozhodovalo hlasování uživatelů webových služeb. Kompletní přehled výsledků je na stránkách CNET (www.cnet.com).
Computer Networks Laboratory Technická univerzita Košice v spolupráci s Czech OpenSolaris User Group Vás pozývajú na odborný seminár "OpenSolaris @ TUKE" o OpenSolaris-e, ZFS, Dtrace a Virtualbox-e. Dátum je 2.6.2009, 10:00 - 15:00 (obed prestávka), miesto je P529B (5. posch.), hlavná budova TUKE.
Slackware Linux v -current vyšiel oficiálne pre 64bit architektúru. Vo verzii Slackware 13 už vyde aj ako 64bit. Viac na slackware.com.
ElbiaScan je nová nekomerčná bezplatná služba, ktorá vám pomôže ochrániť vaše stránky pred infikovaním nebezpečnými vírusmi. Umožní vám rýchle, jednorázové alebo kontinuálne opakované kontrolovanie webových stránok na prítomnosť vírusu. Služba dokáže kontrolovať aj FTP účty a liečiť vybrané, najčastejšie sa vyskytujúce vírusy. Podrobné informácie nájdete na ElbiaScan.sk/info.
Vyšel Xen 3.4.0. Vylepšuje XCI, lépe předchází systémovým chybám a vylepšuje jejich detekci a přináší optimalizované plánovače a časovače pro lepší správu CPU a nižší spotřebu.
Bylo oznámeno vydání Gnome 2.26.2. Jedná se o verzi přinášející opravy mnoha závažných chyb, aktualizaci dokumentace a vylepšené překlady. Další údržbová verze (2.26.3) je v plánu na 1. července a nová řada (2.28) na září letošního roku.
Jak se uvádí v blogu výkonného ředitele Sunu, firma na letošním JavaOne odhalí Project Vector. Má jít o místo, kde se budou setkávat firmy a uživatelé. Z popisu to vypadá jako obchod s placenými a neplacenými aplikacemi.
Při komunitním hlasování bylo schváleno to, aby obsah na Wikipedii byl duálně licencován. Kromě GNU FDL se tak bude používat i Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 license (CC-BY-SA), pokud krok schválí i výbor Wikimedia Foundation.
Mozilla Labs spustilo projekt Jetpack. Má jít o nový způsob vytváření rozšíření pro prohlížeče, který využívá webové technologie, takže by se věc měla zpřístupnit širší veřejnosti, mělo by být možné využívat Firebug nebo provádět instalace bez restartu prohlížeče.
Vyšla jádra 2.6.29.4 a 2.6.27.24, která obsahují řadu změn, některé z nich jsou bezpečnostního rázu. I nyní se tedy uživatelům silně doporučuje přejít na tyto verze.
Osor.eu informuje, že proti plánu španělské vlády vybavit laptopy pro 420.000 žáků proprietárním softwarem se zvedla vlna nesouhlasu. Socialistická strana hodlá zajistit, že bude použit open source operační systém i aplikace. Jejich názor podporují i učitelé nebo třeba asociace svobodného softwaru Hispalinux. Oproti vládnímu návrhu by takové řešení přineslo výrazně nižší náklady a zabránilo podpoře jediného dodavatele.
Vyšla vývojová verze Wine 1.1.22. Přináší vylepšení v podpoře kopírování/vkládání v OLE, vylepšení podpory ARB shaderů, počátky podpory odchytávání výjimek na x86_64, opravy v Direct3D a spoustu dalšího.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: