Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Pro zájemce zde přináším stručný přehled, jak bylo na dnešním dopoledním SuSE Installfestu, kterého jsem se zúčastnil jako instalatér :o)
UPDATE: tento článeček se týká jen druhého dne Installfestu, vlastně jen necelého půldne (10-12 hodin). Na prvním dni jsem nebyl, ale podle všeho proběhl docela hladce, i návštěvníků bylo podstatně víc. Suma sumárum: nebyla to zase taková deprese, jak tady líčím
Kouknul jsem se na CD co přišlo s deskou ASUS A8V VM CSM, jestli tam jsou ovladače pro Linux (přestože je nepotřebuji, protože Ubuntu Dapper s ní funguje na 100%). Jsou tam a návod na jejich instalaci je v HTML a, považte, v souboru s koncovkou .doc
.
Můj Alcatel OT 535 je už dva měsíce po záruce, tak jsem si řekl, že se nic nestane, když ho rozeberu. Postupoval jsem podle návodu na mobilmanii a vyčistil jsem display od prachu.
Už nějakej měsíc používám Vim, nedávno jsem trochu vyzkoušel Emacs, ale mám stále silnější pocit, že Vim by mi vyhovoval víc. Rozhodl jsem se teda dát do pořádku svůj vztah s tvůrcem Vimu...
Zrovna včera jsem dělal asi po dvou měsících kompletní aktualizaci své instalace Slackware.
Hledáte-li "Outlook-like" software, tedy mailový a IM klient, správce kontaktů, diář a úkolovník (stručně řečeno PIM - Personal Information Manager) s groupwarovými vlastnostmi, brzy tu může být program, který tyto potřeby prakticky dokonale splní. A to v multiplatformní podobě. Kdo nezná aplikaci Chandler, nechť čte dále...
Vždycky jsem nechápal lidi, co třeba psali HTML stránky v Notepadu. Taky jsem slýchával jak lidi píší knížky ve Vimu a operační systémy v Emacsu.
Naposledy jsem psal (viz. puvodni stranky), jak jsme se ubytovali v pekelne drahem hotelu. Po noci stravene na ukrutne mekke posteli (tady v Denali je to to same) jsem se citil trochu rozlamany, ale nicmene jsme vyrazili do mesta. Bylo potreba jeste udelat nejake nakupy, ktere jsem u nas trochu odbyl.
Tak jsem se tak nejak ocitnul v Americe. Na Aljasce. Jeste predtim jsem si zaridil krasnou stranku, na ktere jsem si chtel psat denicek. Hlavne pro Ty, kterym jsem slibil cerstve zpravy.
Problém, s nímž jsem se nedávno setkal, je natolik absurdní, že bych se ho neodvážil umístit do seriózní diskuse, nicméně je tu a poněkud mě hněte právě tou absurditou. Uvádím ho zde především pro zasmání, ale pokud někdo ví, jak to vyřešit, budu za radu rád.
Objevil jsem následující stránku, kde je popsaný harmonogram koncertů Nirvany od roku 1987.
Tak se mi snad podařilo napsat funkční Makefile, i když mou oblíbenou metodou, kterou programuju v pythonu - volám shell skripty. Spuštění make v adresáři rozbaleného balíčku by teda mělo vybrat nejposlednější verze překladů jednotl. stránek, nacpat je do adresáře latest, překódovat a zagzipovat. Díky tomu jsem mohl adresář latest z balíčku vyhodit a velikost se smrskla na polovinu.
Vyhodil jsem stránky z balíčků shadow a man, mají svoje vlastní překlady a zatím se nechci otravovat s řešením duplicit.
Díky Petrovi Sýkorovi byly aktualizovány manuály z balíčku bzip2 - díky.
man-pages-cs-0.17.20060616
Které otázky patří do diskuzních fór na abclinuxu.cz, které jsou off-topic, které by měly být uzamčeny a vymazány, které ponechány? Mají ti admini vůbec rozum? Zjevně se jedná o citlivé téma, které si zaslouží neustálé vysvětlování. Protože se ráno objevila ve vzkazech správcům připomínka k jednomu takovému aktuálnímu rozhodnutí, vkládám sem svoji odpověď:
Zdravim! Tak mam zas cas se trochu pozastavit nad blogem. Dneska to bude trochu delsi pojednani, preci jenom sem se tu asi mesic nezaznamenal, a mesic - to je dlouha doba. Takze na co se dneska podivame:
Tak si tak vesele pařim a hrabu miliardy, aby ne na nejlehčí level (asi), defaultní, jen zapnu více hráčů, jednu mapu jsem dojel do cca roku 2020, vzal jsem další, ovšem v roce 2017 jsem zjistil, že normální lokomotivy nejsou k mání (i tak byly v roce 2005 (?) jen dvě mašiny) a na monorail se mi nechce přecházet. Už předtim jsem objevil, jak se dá překopat celá trať na technologicky vyspělejší, kdysi pod woknama jsem si toho buď nevšim, nebo to nešlo. Tak jsem spáchal vlastní mapu a jde se testovat.
Před několika málo dny jsem si dala schůzku s jedním kamarádem, bývalým kolegou ze SUSE. Ptal se mě, jestli s sebou může ještě někoho přivést. Odkývala jsem mu to, aniž bych tušila, kdo to bude, a proč...
Média přinesla informaci o tom, že v některých okresech se zkouší "nová a převratná věc". Tedy to, že by každá malá oblast obce (okrsek) měla mít svého policistu (nebo malý tým). Ten by byl v těsném kontaktu s místními obyvateli, ti by mohli kdykoliv zavolat na jeho mobilní telefon, věděl by dobře o událostech v místě atd. Prostě to, co fungovalo v prvorepublikové době a co se částečně udrželo až dodnes u francouzských četníků. Otázka zní, proč se věc tak důležitá z hlediska prevence zejména drobné kriminality zavádí tak pozdě a tak opatrně.
Před nějakou dobou jsem si koupil
Mark Lutz, David Ascher: Naučte se Python,
přičemž kniha stála něco kolem čtyř stovek. Posléze jsem zakoupil
Daryl Harms, Kenneth McDonald: Začínáme programovat v jazyce Python,
a stálo to taky tak nějak. Obě celkem ujdou, ale řekl jsem si, že koupím i tu třetí knihu
David M. Beazley: Python
Dost jsem se podivil, když jsem zjistil, že knížka stojí jen 85 Kč + 60 Kč za poštovné. To mi skoro přijde jako nějaký omyl. Počet stran je u všech asi tak stejný a navíc tahleta je určitě z těch tří obsahově nejlepší. Obával jsem se, že za tu cenu bude vytištěná zrcadlově, slepená a ohořelá. Ale je to naopak - všechno v pořádku a má dokonce nejkvalitnější vazbu. Tož jaktože se ty ceny tak drasticky liší?
Potřebuju poradit, potřebuju odhad jak rychle se dá dostat z místa A do místa B, jak to udělat a jestli má vůbec cenu to zkoušet. Zadání:
Omlouvám se za plevelení blogů. Ale všichni mi zatím říkali, že to nestihnu :-) Pro věrné čtenáře anketka uvnitř.
Právě si čtu test beta verze Visty a zaujal mě jeden příspěvek v diskusi, který vysvětluje co to znamená Vista. Cituji:
Btw. niekde som videl co znamena skratka Vista -- Viruses, Intruders, Spyware, Trojans and Adware :)
Vzhledem k tomu, že se opět (jak je v článku napsáno) u M$ nepoučili z Linuxu, kde dostanu jen obyčejný účet a pak si jednotlivé aplikace žádají o heslo roota, ale dají uživateli hned administrároský účet, tak předpokládám, že ta analýza názvu bude sedět :-)
Během práce na diplomce jsem vzdal updatování svého Debiana (unstable). Když napíšu apt-get update; apt-get dist-upgrade
, vypadá to následovně.
955 upgraded, 153 newly installed, 23 to remove and 19 not upgraded. Need to get 883MB of archives. After unpacking 97.2MB of additional disk space will be used. Do you want to continue [Y/n]?