Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.
Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
petr@cz2cbjmc:/mnt/win/Program Files/Vim/vim63 $ file vim.exe vim.exe: MS-DOS executable (EXE), OS/2 or MS Windows petr@cz2cbjmc:/mnt/win/Program Files/Vim/vim63 $ ./vim.exe --version |head -n 2 VIM - Vi IMproved 6.3 (2004 June 7, compiled Jun 7 2004 14:13:59) 32 bitová verze pro MS Windows konzolu
Ne, to není kouzlo, to je binfmt_misc!
Už delší dobu hledám program pro Linux, který bude umět:
Narozdíl od Michala Vyskočila mám k dispozici prostředky, jak udělat přesnou analýzu použití rozcestníku. Zde najdete výsledky.
Dobrý den všem,
Pracuju v jedné Olomoucké neziskové organizaci, která se zabívá poskytováním služeb pro tělesně postižené lidi. Jednou ze služeb jsou u počítačové kurzy včetně jakési počítačové přípravky, kde se s počítači seznamují lidé, kteří by běžný kurz nezvládli.
Dneska přinesla listonoška nečekaně nějaký balíček adresovaný na FFII.cz. Po krátké poradě, na které jsme řešili, zda je to bomba nebo to není bomba, jsme přikročili k podrobnějšímu průzkumu balíčku.
se každý jen tak nedostane. Nemluvě o tom, že jako správní linuksáci, bychom do domu ovládaného Windows servery nikdy nevlezli (jeden nikdy neví, zavřou se dveře, spadne výtah ... on ten systém konkurenci pozná :-D). Ještě, že nám dobrotivý Bill, otec Internetu, seslal web. Takže si tu návštěvu můžeme "odbýt" virtuálně a z bezpečí vlastního prohlížeče.
A bulvární perlička z wikipedie na závěr
It is rumored that the house was designed on a Macintosh.
UPDATE: Bonus na úplný závěr, vystřihovánka z papíru
Používám Debian unstable, během včerejška provedl upgrade systému (po cca týdnu), nainstalovalo se mi pár aktuálních balíků, bohužel mezi nimi byla i knihovna libfreetype6, která má něco společného s fonty v systému. Tuto událost jsem ignoroval a postupně na ní zapomínal, ale dnes jsem si otevřel OpenOffice, abych se mrknul na nějaký dokument. Uplně jsem se zděsil, protože fonty byly totálně hnusné (nepoužívám vyhlazování, ale truetype fonty, konkrétně Arial), zkusil jsem nejprve mazat osobní nastavení, nic, tak dále jsem zkusil instalovat openoffice.org přímo z českýého webu přes deb balíky, taky nic. No a nakonec jsem s vzpoměl na ten včerejší upgrade a zkusil tam nainstalovat knihovnu libfreetype6 z testingu (místo unstable), najednou je to vše ok.
Dlouho jsem neměl kodeky pro přehrávaní videa v proprietárních formátech, hlavně WMV. Někdy dřív jsem si zkoušel nainstalovat kodeky ze stránek MPlayeru, ale nepodařilo se mi to, takže jsem prostě na taková videa nekoukal, o život nikdy nešlo.
Dnes mi Jindra Plešinger připomněl svým blogpostem o kontrole pravopisu moji dlouhodobou myšlenku.
Blésmrt je sice všemocná a všudypřítomná, ale proč bychom nemohli dát hnusným buržoázním kapitalistům na vědomí, že se naše srdce snadno nevzdá a že budeme o alkohol bojovat do posledního promile!
Zdá se, že si někdo hraje s webem Opery. Všimněte si slova Wii místo we a linku. Pokud už to opravili, tady je screenshot :-)
Zatímco nastavení správného kódování souborů odesílaných webovým serverem do prohlížeče je už celkem zvládnutá věc, příjem textů z formulářů na webovém serveru může záludnostmi souvisejícími s kódováním ještě potrápit. Protože jsem při hledání jedné chyby na Abíčku zabrousil do hlubin zdrojových kódu Servlet API a servlet kontejneru Jetty, a nechci to za půl roku zkoumat znovu, popíšu (si) závěry výzkumu sem.
Ok.. takze cesta k podpore moji graficko karty ATI Radeon 9600 nevede jinudy nez pres kompilaci vlastniho jadra. tak do toho jdu. =]
Doufam ze me nebudete kamenovat a za nejakou hodinku se vam ohlasim a vse bude fungovat..Snad kdyby někdo zapomněl, tak zápas roku začíná to 20:45 na ČT2. Ronaldinho vs Thierry Henry. Hostem Studia fotbal je Vladimír Šmicr, komentuje Petr Svěcený.
Po tom, co Leoš upravil rozcestník, jsem nelenil a seznam si uzpůsobil
Do dnesniho rana jsem byl spokejnym uzivatel mail uctu na Google - Gmail. Jelikoz kdysy v davne dobe jsem si ucty zridil dva, tak jsem se dnes rano rozhodnul jeden zrusit. Ano, ten malo pouzivany (puvodne zmaysleny pouze pro ucely ruznych konferenci). Co se ovsem nestalo, ja HO**DO jsem si smazal ten, ktery pouzivam na soukromou postu s prateli, rodinou, znamymi atd...
A jak z toho ven ...
Ano muzu si zalozit novy,ale rad bych puvodni nazev, ktery se skladal z meho jmena a pro vsehny byl snadno zapamatovatelny.
Povedlo se nekomu z vas jiz take neco takoveho ??? Jak jste to resili ??? Ja jsem se snazil kontektovat nekho z google, ale asi jsem moc neuspel
Tak jsem dospěl až do současnosti a probral všechno, na co jsem si vzpomněl. Možná ještě někde žije nějaký zapomenutý výtvor, který by stál za zmínku, ale paměť už mi moc neslouží
.
Pořád slýchám, že je vývojářů nedostatek, tak mě napadlo, jak je to asi složité získat lidi na projekt. Co člověk získá tím, že zaměstná čerstvé absolventy a jak naláká zkušené borce kteří jsou schopni celý tým držet?
Mějme modelovou situaci:- vývoj Unixového systému (nutná znalost C) - maintenance (C a nějaký skriptovací jazyk, např. Tcl) - pracoviště v Ostravě
Kolik lidí by se dalo sehnat na takový projekt?
Podělte se, jaké máte zkušenosti se snáněním práce a co musí zaměstnavatel nabídnout abyste o tom alespoň uvažovali?.
Včera som navštívil svoju zdravotnú poisťovňu pretože som tam chcel niečo vybaviť. To by jeden neveril, ako môže (ne)fungovať informatizácia v praxi.